GRANIWID SIKORSKI
/ 89.76.196.* / 2013-03-17 21:58
Strona Społeczna Kraków, 18 marca 2013r.
Okrągłego Stołu Mieszkaniowego w Krakowie:
Krakowskie Stowarzyszenie
Oczekujących na Mieszkanie
31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
KRS 0000414751
Krakowskie Stowarzyszenie
Członków Spółdzielni Mieszkaniowych
31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
KRS 0000250495
Forum w Obronie Godności
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
Prezes Zarządu Banku PKO BP
Zbigniew Jagiełło
ul. Puławska 15, 00-975 Warszawa
Dotyczy: mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych. PKO
Prosimy o udzielenie informacji na temat mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych PKO, a mianowicie:
1) ile jeszcze pozostaje niezrealizowanych książeczek mieszkaniowych budownictwa spółdzielczego PKO, w rozbiciu na całą Polskę i na województwo małopolskie, oraz
2) co działo się z wkładami pieniężnymi, wpłaconymi na te książeczki już po zgromadzeniu pełnego wkładu, wymaganego swego czasu do uzyskania mieszkania. W szczególności chodzi o sprecyzowanie, czy wkłady te pozostawały bezczynnie na jakimś koncie w banku PKO, czy też w jakiś sposób były wykorzystywane, np. na cele budownictwa mieszkaniowego.
W trakcie przemian ustrojowych, następujących po 1989 roku, szereg grup zostało wyeliminowanych z głównego nurtu życia społecznego, znalazłszy się w grupie tzw. wykluczonych. W zakresie mieszkalnictwa trudności dodatkowo zaostrzyły się po roku 1994, tj. po zniesieniu obowiązujących niemal od pół wieku zasad zasiedlania mieszkań. Odbiły się one w szczególny sposób na sytuacji posiadaczy książeczek mieszkaniowych PKO, którzy spełniwszy już dawno wymagane warunki oczekiwali na otrzymanie obiecanych mieszkań spółdzielczych. W wielu przypadkach sytuacja mieszkaniowa takich osób stała się nie tylko trudna, ale wręcz dramatyczna. Nierzadko mieszkają – jeśli w ogóle- w warunkach urągających ludzkiej godności. Opłacanie horrendalnych czynszów wolnorynkowych dodatkowo drenuje ich zasoby finansowe, które w przypadku posiadania oczekiwanego mieszkania spółdzielczego mogłyby je przeznaczyć czy to na wykupienie mieszkań, czy na dokonanie innych, niezbędnych inwestycji mieszkaniowych.
Nie do przyjęcia jest przedłużanie się takiej sytuacji. Stowarzyszenia nasze występują na rzecz posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych PKO, który przed dziesiątkami lat spełniwszy postawione wymagania w dalszym ciągu bezskutecznie oczekują na mieszkania.
Oczekujemy, że uzyskanie informacji, o które występujemy, pozwoli na adekwatne do wagi i skali problemu dostosowanie sposobów i kierunków naszych działań w celu definitywnego rozwiązania nabrzmiałej sytuacji.
Krakowskie Stowarzyszenie Forum w Obronie Godności
Oczekujących na Mieszkanie i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
mgr inż. Zygmunt R. Kich mgr Bogdan Warzecha
Stowarzyszenie Krakowskie Stowarzyszenie
„Bóg Honor Ojczyzna” Członków Spółdzielni Mieszkaniowych
mgr inż. Grzegorz Pioterek Graniwid Sikorski
Do wiadomości:
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pani Ewa KOPACZ,
00-902 Warszawa, ul. Wiejska 4/6/8