Forum Forum prawneCywilne

zdjęcia na naszej klasie

zdjęcia na naszej klasie

tytusik / 2008-10-31 07:42
Pracuję w dużym zakładzie produkcyjnym, jest tu duża rotacja pracowników, jedni są zapamiętywani inni nie, postanowiłem stworzyć profil na naszej klasie dla osób, które tu pracują lub pracowały. Nie miałem zdjęć, więc poprosiłem znajomych z profilu by mi przysłali jakieś fajne foty na maila, dostałem ich dużo ale zdążyłem zamieścić tylko dwa, na jednym była pewna pani z zakładu o dość ciętym języku, która przysypiała w pracy na krześle,zdjęcie to uzyskało wiele pozytywnych komentarzy, lecz tej pani się nie spodobało i chce to zgłosić na prokuraturę, czy w takim przypadku coś mi może grozić?
Wyświetlaj:
prywatny / 92.244.32.* / 2008-11-03 21:25
Jeżeli nie jest to zdjęcie grupowe z imprezy publicznej to pani ma prawo zgłosić sprawę do prokuratury. Nikt nie ma prawa bez zgody umieszczać zdjęć kogokolwiek chyba, że jest to osoba publiczna.
andy2024 / 213.199.195.* / 2008-11-03 13:14
proponuję poczytać któregoś pc worlda z tego roku - tam był ten temat szeroko opisany, ale ogólnie odpowiedź brzmi tak - bo naruszono w tym przypadku dane osobowe (zdjęcie). Sam w ten sposób zażądałem usunięcia zdjęcia klasowego i zdjęcie znikło. Dane osobowe są szczególnie chronione a niektóre osoby (jak ja) sa na tym punkcie szczególnie wyczulone.
Piotrrr / 89.76.18.* / 2008-11-03 19:52
Chyba sobie żartujesz - wygląd facjaty nie jest "daną osobową". Jeśli zdjęcie nie służy celom zarobkowym a osoba, która je udostępniła (właściciel zdjęcia) wyraziła zgodę na publikację to owa pani może sobie nawet Ojcu Rydzykowi zgłaszać.
tytusik / 2008-11-04 19:39
właściciel zdjęcia zgodził się na publikację zdjęcia
Zła Miśka / 62.29.164.* / 2008-11-04 09:38
W takim razie wyjaśnij mi, z jakiego powodu moderatorzy n-k usuneli na wyraźną prośbę moja i męża CAŁY PROFIL chłopaka, który ze strony mojego męża skopiował jego własne zdjęcie (właśnie twarzy) i podawał jako własne. Skoro to nie jest chronione prawem, czemu władze portalu się ugięły?

Pzdr panią ze zdjęcia, może nie była zadowolona, bo może zdjęcie z niewłaściwej strony? Mali ludzie w tym kraju mają takie wymagania...
Bix / 83.30.157.* / 2008-11-05 06:54
Niestety, nie jesteście poinformowani - zamieszczono zdjęcie które ośmiesza daną osobę, a tym samym narusza jej dobra osobste. Nie ma możliwości upowszechniania zdjęć bez zgody osoby przedstawionej na zdjęciu, a nie sądzę że taką zgodę wyraziła NA PIŚMIE, JEDNOZNACZNIE WSKAZUJĄC ŻE ZGODA DOTYCZY TEGO WŁAŚNIE ZDJĘCIA. A powodów do złożenia skargi ma mnóstwo: naruszenie godności osobistej (czego dowodem "dowcipne" komentarze), mobbing (to w końcu zdjęcie na forum pracowników danej firmy).
Piotrrr - mylisz się i to baaaardzo, wygląd "facjaty" jest chroniony: zwróć uwagę jak telewizja czy prasa przedstawia czasem zdjęcia grupy osób: w środku osoba o której mówi artykuł, osoby towarzyszące lub tylko widoczne w tle mają twarze zacieniowane tak aby były nierozpoznawalne (i to czasem są banalne zdjęcia z ulicy czy spacerowiczów w parku). Posługiwanie się zdjęciem osoby nie będącej osobą publiczna w publikacjach, artykulach itd, oraz inne wykorzystanie takiego zdjęcia w miejscu gdzie mogą je oglądać inne osoby - jest podstawą d zożenia skargi i UZYSKANIA ODSZKODOWANIA. W tym przypadku (zdjęcia PRACOWNIKÓW DANEJ FIRMY) może mieć kłopoty rónież i firma (a juz na peewno jej szef). Radzę zdjać zdjęcie a panią przeprosić, i to szybko, zanim rozkręci się brzydka afera (w wielu firmach pytają wprost przy przyjęciu do pracy czy było się karanym, chyba nie chcesz takiej plamy w CV?).

Miśka - fakt, mali lkudzie (ty i mąż) mają takie dziwne wymagania...
Zła Miśka / 62.29.164.* / 2008-11-07 09:39
Skoro sam napisałeś, że wygląd facjaty jest chroniony - nie rozumiem Twojego komentarza... Ciekawe swoją drogą, jak sam byś się zachował, gdyby nieznany Ci człowiek udostępniał na portalu społecznościowym Twoje zdjęcie twierdząc, że tak właśnie wygląda. Pewnie by Ci to nie przeszkadzało, WIELKI ZADUFANY W SOBIE człowieku małej wiedzy... Może i mali, ale przynajmniej walczą o swoje.
Bix / 83.30.244.* / 2008-11-13 06:07
Oj Miśka, prawa w oczy kole? Mój klomentarz do ciebie i męza odnosił się do TWOJEGO wpisu, że: "Pzdr panią ze zdjęcia, może nie była zadowolona, bo może zdjęcie z niewłaściwej strony? Mali ludzie w tym kraju mają takie wymagania... ".
Czyli, wg ciebie, Miśko, to co wolno tobie i mężowi to tej pani już nie?
5jaro / 93.105.86.* / 2008-11-03 18:40
Witam.Jeżeli napisałeś prawgę nie jest to oszczerstwem to się nie martw.W przypadku zdjęć grupowych ,nawet dwóch osób nic Ci nie udowadni .Pozdrówienia dla tej Pani.Może ta Pani nie ma klasy.
Aleksus / 77.114.236.* / 2008-11-04 11:55
Ciekawe jak wiele osób lubi się tu wypowiadać bez znajmości prawa. To jest kwestia prawna a nie co należałoby zrobić i czy ktoś się obraził.
Wizerunek wszystkich ludzi ( w tym osób publicznych ale w innym zakresie) podlega ochronie. Ochrona ta oznacza, że co do zasady bez zgody tych osób nie można wykorzystywać ich wizerunku (tzn np zdjęcia na którym dana osoba jest głównym tematem) bez zgody danej osoby. Dotyczy to zarówno sytuacji wykorzystania w celach zarobkowych jak i każdego innego. W szczególości ( ale nie wyłącznie) można żądać usunięcia zdjęć, które przedstawiają daną osobę w niekorzystnym świetle lub naruszają jej prywatność lub są dla niej obraźliwe. W związku z tym co do zasady nie wykorzystują wizerunku i nie naruszają praw do prywatności takie zdjęcia gdzie dana osoba nie jest głównym tematem zdjęcia jak np zdjęcia klasowe. Tutaj oczywiście jest przestrzeń do interpretacji i ewentualnej dyskusji przed sądem.
Inna spraw to możliwość skutecznego dochodzenia takich roszczeń (patrz Pamela Anderson i jej slynne filmiki). Jeszcze inna sprawa to konkretna polityka danego serwera gdzie są te zdjęcia.

Ciekawe jak wiele osób lubi się tu wypowiadać bez znajmości prawa. To jest kwestia prawna a nie co należałoby zrobić i czy ktoś się obraził.
Wizerunek wszystkich ludzi ( w tym osób publicznych ale w innym zakresie) podlega ochronie. Ochrona ta oznacza, że co do zasady bez zgody tych osób nie można wykorzystywać ich wizerunku (tzn np zdjęcia na którym dana osoba jest głównym tematem) bez zgody danej osoby. Dotyczy to zarówno sytuacji wykorzystania w celach zarobkowych jak i każdego innego. W szczególości ( ale nie wyłącznie) można żądać usunięcia zdjęć, które przedstawiają daną osobę w niekorzystnym świetle lub naruszają jej prywatność lub są dla niej obraźliwe. W związku z tym co do zasady nie wykorzystują wizerunku i nie naruszają praw do prywatności takie zdjęcia gdzie dana osoba nie jest głównym tematem zdjęcia jak np zdjęcia klasowe. Tutaj oczywiście jest przestrzeń do interpretacji i ewentualnej dyskusji przed sądem.
Inna spraw to możliwość skutecznego dochodzenia takich roszczeń (patrz Pamela Anderson i jej slynne filmiki). Jeszcze inna sprawa to konkretna polityka danego serwera gdzie są te zdjęcia.
uczciwosc / 2008-11-05 02:22
Czyli, ze zamieszczenie wizerunku(zdjecia) poszukiwanego przestepcy w masowych srodkach przekazu bez jego pozwolenia tez jest w jakims wzgledzie naruszeniem prawa cywilnego tej osoby ?
Bix / 83.30.157.* / 2008-11-05 06:56
Dobrze się czujesz? Przestępca poszukiwany przez prawo przestaje być pod ochroną tego prawa - w zakresie takim, jaki potrzebny jest do chronienia innych obywateli. Zauważ że i tak nie stosuje się często takiego upowszchniania przestępczej geby - sąd musi wyrazić na to zgodę!
tytusik / 2008-11-04 19:37
no właśnie zdjęcie na nk jest już dawno skasowane, łacznie z profilem, było to konto fikcyjne, zdjęcie tej pani było tylko trzy dni, ona sama nie widziała go i bazuje na opowiadaniach innych ludzi grożąc mi prokuraturą
Bix / 83.30.157.* / 2008-11-05 07:07
Wystarczy ze ktoś skopiował zdjęcie - a nie był to trudne, "print screen"...
Coraz ładniej - nie tylko zdjęcie, ale i fikcyjne konto, fikcyjny profil i do tego OŚMIESZAJĄCE zdjęcie osoby która nie wyraziła na to wszystko zgody... Jeśli to komputer firmowy, to bez obawy - Informatyk wyciagnie z niego co trzeba. Jeśli nie, to wystarczą świadkowie którzy stronę widzieli, jeśli sąd wdrozy postępowanie, to informatyk wyciągnie co trzeba Z TWOJEGO KOMPA. Skarga do prokuratury jak nabardziej zasadna, jeśli ta pani to zrobi (a ma pełne prawo) to już szykuj forsę na odszkodowanie i szykuj się na poważne problemy w pracy...
Zła Miśka / 62.29.164.* / 2008-11-04 12:16
Dzięki, wreszcie mi to ktoś rozsądnie wyjaśnił...
5jaro / 93.105.86.* / 2008-11-07 21:46
Witam.Mam pytanie czy autor napisał prawdę o tej pani.?Tak pytam z ciekawości.Bo widzę że ABW już wie.Pozdrowienia.

Najnowsze wpisy