MROZOWE

gtos / 217.96.65.* / 2010-02-15 09:44
Witam serdecznie.Pracuje jako brukarz umowę mam na czas nieokreślony kończy mi się urlop wypoczynkowy.Pracy niema bo jest zima cz należy mi się wypłata "mrozowego".Bardzo proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
gtos / 217.96.65.* / 2010-03-17 09:16
Kodeks Pracy .
art. 81

§ 1. Pracownikowi za czas nie wykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

§ 4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.
gtos / 217.96.65.* / 2010-03-17 09:25
Często wątpliwości budzi sformułowanie: „jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią”. Zapis ten każe szukać odpowiedzi na pytanie, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie, w uregulowaniach wewnątrzzakładowych (regulamin wynagradzania, regulamin pracy itp.).



Reasumując: jeśli Pana praca, a raczej możliwość jej wykonywania, uzależniona jest od warunków pogodowych, to w dokumentach zakładu pracy należy szukać informacji
, jak w takim przypadku ustalane jest wynagrodzenie pracownika i czy w ogóle wynagrodzenie za ten czas jest przewidziane. Jest to związane z tym, że pracodawcy nie powinno obciążać ryzyko związane z pogodą, na którą nie ma wpływu ani on, ani pracownik. Co innego sytuacje zawinione przez pracodawcę (np. zbyt mała ilość zamówień
, zła jakość materiałów, niesprawne maszyny) – to są przypadki, w których w razie przestoju pracownik może domagać się wynagrodzenia zgodnie z art. 81 § 1 K.p., nawet w pełnej wysokości.



Najczęściej w regulaminach znajduje się odwołanie właśnie do art. 81 § 1 K.p. w przypadku przestoju związanego z warunkami atmosferycznymi – wówczas wynagrodzenie kształtuje się tak, jak zostało to podane powyżej.



Co istotne, warunkiem uzyskania wynagrodzenia jest pozostawanie pracownika w faktycznej dyspozycji pracodawcy oraz jego gotowość do świadczenia pracy przez czas przestoju. To oznacza, że nie może on w tym czasie siedzieć w domu lub wyjechać np. do rodziny – musi być gotowy do pracy i wykazać to, np. zgłaszając się codziennie na swoje stanowisko pracy i podpisując listę obecności.

Najnowsze wpisy