gtos
/ 217.96.65.* / 2010-03-17 09:25
Często wątpliwości budzi sformułowanie: „jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią”. Zapis ten każe szukać odpowiedzi na pytanie, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie, w uregulowaniach wewnątrzzakładowych (regulamin wynagradzania, regulamin pracy itp.).
Reasumując: jeśli Pana praca, a raczej możliwość jej wykonywania, uzależniona jest od warunków pogodowych, to w dokumentach zakładu pracy należy szukać informacji
, jak w takim przypadku ustalane jest wynagrodzenie pracownika i czy w ogóle wynagrodzenie za ten czas jest przewidziane. Jest to związane z tym, że pracodawcy nie powinno obciążać ryzyko związane z pogodą, na którą nie ma wpływu ani on, ani pracownik. Co innego sytuacje zawinione przez pracodawcę (np. zbyt mała ilość zamówień
, zła jakość materiałów, niesprawne maszyny) – to są przypadki, w których w razie przestoju pracownik może domagać się wynagrodzenia zgodnie z art. 81 § 1 K.p., nawet w pełnej wysokości.
Najczęściej w regulaminach znajduje się odwołanie właśnie do art. 81 § 1 K.p. w przypadku przestoju związanego z warunkami atmosferycznymi – wówczas wynagrodzenie kształtuje się tak, jak zostało to podane powyżej.
Co istotne, warunkiem uzyskania wynagrodzenia jest pozostawanie pracownika w faktycznej dyspozycji pracodawcy oraz jego gotowość do świadczenia pracy przez czas przestoju. To oznacza, że nie może on w tym czasie siedzieć w domu lub wyjechać np. do rodziny – musi być gotowy do pracy i wykazać to, np. zgłaszając się codziennie na swoje stanowisko pracy i podpisując listę obecności.