Materiał PR
Mimo jasnych deklaracji rządowych, że spowolnienie gospodarcze mamy już za sobą, nadal pewna część firm boryka się z problemami z płynnością albo programami redukcji kosztów swojej działalności. Jest przy tym pewna grupa przedsiębiorstw, która wyszła z tych batalii zwycięsko. Są to firmy dobrze zarządzane, którymi kierują skuteczni i znakomicie wykwalifikowani liderzy. To ludzie, którzy nie boją się zmian i są w stanie odnosić sukcesy niezależnie od okoliczności zewnętrznych.
Radykalne zmniejszenie popytu na produkty i usługi przedsiębiorstw skutkuje spadkami przychodów i pogorszeniem efektywności ich działania. Groźny jest dla nich nie tyle pogarszający się wynik finansowy na koniec okresu obrachunkowego, co słaba kondycja płatnicza. Przez taki stan rzeczy wiele z firm ogłosiło upadłość. Te, które potrafiły w porę zareagować – wdrażając zmiany w strategii i sposobie zarządzania – dziś trwają i stawiają na rozwój. Za tymi zmianami stoją prawdziwi liderzy!
Jedyną stałą rzeczą jest zmiana
Przypisywane Heraklitowi z Efezu sformułowanie, iż „jedyną rzeczą stałą jest prawo ciągłej zmiany”, ma swoje odzwierciedlenie również w biznesie – zwłaszcza w trudnych czasach. Rolą przywódców jest nie tyle wdrażanie tych zmian, co przekonanie innych, iż są one zasadne i przyniosą firmie wymierne korzyści. Im bardziej jest przy tym rozbudowana struktura organizacji, im więcej jest procedur i wielowątkowych zależności, im więcej punktów decyzyjnych, punktów władzy formalnej lub nieformalnej, tym więcej wysiłku wymaga stworzenie tych „odpowiednich warunków”. Właściwe wdrożenie zmian w organizacji sprawia, że ludzie nie tylko tę zmianę akceptują, ale ją wspierają, wzbogacają i czują się z nią związani osobiście. Jeśli zaś zmiany zostają narzucone mechanicznie – zachowują się inaczej – negatywnie, destrukcyjnie i są wrogami zmian, nawet jeśli te zmiany im się podobają.
Sukces wprowadzania zmian w organizacji uzależniony jest również od:
Kluczowe są zasoby ludzkie
Jak wynika z powyższych analiz, w krytycznych okresach dla trwania i wzrostu przedsiębiorstwa szczególnie istotny jest czynnik ludzki. Wielokrotnie od decyzji i zachowań pojedynczych osób w firmie zależy jej egzystencja. Takie osoby potrafią porwać swoje zespoły do walki o przetrwanie oraz realizację założonych celów. Nie każdy ma taki dar. Mają go natomiast liderzy. To właśnie różni ich od przeciętnych menedżerów. Co ich ponadto wyróżnia? Z pewnością ogromna charyzma, intuicja, siła i wola ciągłego doskonalenia się, samodzielność i pozytywne myślenie.
Zdolność do zachowania zimnej krwi – zwłaszcza gdy „wszystko wokół się wali” – jest cechą niezbędną i bardzo poszukiwaną u kadry menedżerskiej. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której niezbędne jest zdecydowanie oraz szybkie podejmowanie decyzji. Przekonywać nas o tym będą paneliści zbliżającego się European Executive Forum. Executive Club oraz Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae” zapraszają na nie już w dniach 10–11 kwietnia 2014 r. do warszawskiego Hotelu Sheraton. To jedyny, o tak znaczącej skali, kongres o tematyce przywództwa. Znane nazwiska panelistów mówią same za siebie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. były Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Aleksander Kwaśniewski, a także Pat Cox – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego V kadencji, Daniel Vasella – Honorowy Przewodniczący Rady Dyrektorów firmy Novartis, Charles Handy – irlandzki teoretyk zarządzania.
Więcej informacji na stronie www.executive-club.com.pl.