- Trzy czwarte krajów Unii Europejskiej zaliczyło w III kwartale taki zjazd, właśnie państwa wokół nas: Niemcy - najwyższy spadek, Węgrzy, Czesi, Rumuni. Myślę, że od drugiego, trzeciego kwartału zauważymy mocny przyrost inwestycji i wtedy też będzie wyższe PKB - powiedział Morawiecki.
Parlament zgodził się z propozycjami Komisji Europejskiej, która opracowała regulacje jak zwalczać proceder unikania i uchylania się od opodatkowania. Szczególnie dotyczy to firm wielonarodowych, zakładanych w innych państwach. Głównym celem jest zwiększenie przejrzystości podatkowej i ustalenie miejsca lokowania zysków.
Budżetowe dopłaty do składek ubezpieczeniowych wynosić będą połowę ich wartości. Dotyczy to zarówno produkcji roślinnej jak i zwierzęcej.
UE jest znaczącym importerem takich metali jak cyna, tantal, wolfram i złoto, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, maszynowym itp. Z kolei wśród eksporterów są państwa, w których trwają konflikty, a środki ze sprzedaży metali mogą służyć finansowaniu walk.
Minister zaznaczył, że nie jest "dogmatem", który warunkował notyfikację polskiego programu przez Komisję Europejską, przekazanie wybranych kopalń lub ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W związku z tym termin zawieszenia prac legislacyjnych nad tym projektem został przesunięty na 30 listopada br. - podał resort finansów. Pierwotnie termin ten był wyznaczony na 31 października br.
Przynosząca straty zabrzańska kopalnia Makoszowy może otrzymywać publiczne wsparcie do wydobycia jedynie do końca tego roku. Później będzie musiała wstrzymać wydobycie lub działać na zasadach rynkowych - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Kwoty 2 milionów złotych odszkodowania żąda od Skarbu Państwa była właścicielka gospodarstwa we wsi Podlejki w gminie Gietrzwałd (warmińsko-mazurskie). Mieszkająca obecnie w Niemczech Erika Tyzak wyjechała z Polski w latach 70. XX wieku.
Na parze USD/PLN, w porównaniu z maksimami z ubiegłego tygodnia zeszliśmy w dół o ok. 6 groszy.
Poprzednia kara udzielona została m.in. za to, że spółka naruszyła obowiązki informacyjne wynikające z ustawy o ofercie publicznej.
Komisja weryfikacyjna, badająca decyzje reprywatyzacyjne w stolicy, będzie miała charakter wiodący. Sama będzie podejmowała decyzje, którą sprawą zajmuje się w pierwszej kolejności - powiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Dobry światowy sentyment plus stabilizacja rentowności w Polsce jest przyczyną wtorkowego apetytu na akcje ze strony inwestorów.
Z komentarza money.pl dowiesz się, jak wyglądała wtorkowa sesja na rynkach akcji.
W raporcie DM mBanku eksperci zakładają, że Orange Polska do końca 2018 roku podłączy do stacjonarnej sieci światłowodowej 3,5 mln gospodarstw.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy o postępowaniu upadłościowym, restrukturyzacji i polityce "drugiej szansy" dla przedsiębiorców. Urzędnicy mają nadzieję, że regulacje będą wspierać wzrost gospodarczy i chronić miejsca pracy.
PGNiG podpisało umowę z Rawicz Energy z Grupy Palomar Natural Resources, która będzie dostarczać nawet 160 mln m sześc. gazu rocznie ze złoża w Wielkopolsce - poinformował we wtorek PGNiG.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.
Prawdopodobnie na wiosnę do Polski przyjadą przedstawiciele sekretariatu Konwencji klimatycznej ONZ i zdecydują o wyborze miejsca organizacji szczytu klimatycznego w Polsce - poinformował we wtorek minister środowiska Jan Szyszko.
Emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do lipca 1990 r. będą sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym - zakłada projekt noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej", którym w środę ma zająć się rząd.
Małe gminy - czyli takie, które mają do pięciu tysięcy mieszkańców - nie radzą sobie z podstawowymi zadaniami - wynika z ustaleń NIK.
Niemieckie linie lotnicze Lufthansa podały we wtorek, że w związku z zaplanowanym na środę strajkiem pilotów odwołały ponad jedną trzecią lotów zaplanowanych na ten dzień. W obecnym sporze płacowym będzie to już ich 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 r.
Wietnamski parlament przegłosował we wtorek rezygnację z planów budowy pierwszych dwóch elektrowni atomowych, zgodnie ze stanowiskiem rządu, wskazującym na niższy od zakładanego wzrost zużycia energii i spadek kosztów produkcji prądu z innych źródeł.
Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.
Posłowie PO zażądali we wtorek od premier Beaty Szydło natychmiastowej interwencji w sprawie podwyżki ubezpieczeń OC. Agnieszka Pomaska i Sławomir Nitras uważają, że wzrost cen dotyczy ponad 20 mln osób w Polsce i narusza zbiorowe interesy konsumentów.
Tak dla otwartych niedziel - pod takim hasłem zbierane są podpisy pod sprzeciwem wobec pomysłu zakazu handlu w niedzielę. Inicjatorem jest Polska Rada Centrów Handlowych.
Unieważniona umowa kredytowa, nakaz zwrotu nadpłaty odsetek i punkt wyjścia do odzyskania spłaconych już rat - to efekt wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia.
Grupa posłów PiS pracuje nad nowymi przepisami antymonopolowymi w mediach. Obecnie w Polsce podmiotem dominującym jest posiadacz ponad 40 proc. udziałów w rynku właściwym. "Chcemy ten poziom w przypadku mediów ustawić niżej" - powiedziała PAP uczestnicząca w pracach poseł Barbara Bubula.
W środę na rządzie zapadnie ostateczna decyzja dotycząca podatku jednolitego - wynika z informacji money.pl. Według naszych informacji w Sejmie powstaje już kontrpropozycja zmian.
Na konta Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wpłynęło 665 mln euro, odblokowane kilka dni temu przez Komisję Europejską - poinformował wiceminister rozwoju Witold Słowik. Przypomniał, że były to środki wstrzymane po czerwcowym audycie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą, ZUS nie będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, po upływie pięciu lat od takiego zdarzenia.
Były prezes Bumaru Roman B. usiądzie na ławie oskarżonych. Chodzi o wielomilionowe kontrakty na dostawę broni. "Śledczy uważają, że Bumar starając się o kontrakty zbrojeniowe wypłacił niesłusznie dziwnym firmom - pośrednikom prawie 4 miliony dolarów prowizji" - informuje Radio ZET.
W październiku kierowcy w Polsce musieli zapłacić za paliwo o 2,29 proc. więcej niż we wrześniu. Podrożał też węgiel i inne paliwa służące do ogrzewania. Nieznacznie podrożał gaz - wynika z raportu Fundacji Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich, Wise Europa.
NSA uznał, że najważniejsze są wartości konstytucyjne - w tym przypadku ochrona prawa własności osoby, której działka sąsiaduje z feralnym Lidlem w Międzyrzeczu.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego najpierw odmówiło polskim wynalazcom dofinansowania wyjazdu na międzynarodowe targi w Brukseli, a teraz ich prace określa jako nie dość wybitne.
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda, zakłada utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo i konkurencję w transporcie drogowym.
Wzrost gospodarczy w Europie i Azji Centralnej w latach 2016-2017 będzie niższy niż dotychczas prognozowano. W regionie rośnie populizm i polaryzacja społeczeństw - ocenia Bank Światowy w raporcie "Polaryzacja i Populizm. Raport z regionu Europy i Azji Centralnej".
Według Marcinka Kiepasa, inwestorzy powinni przyzwyczaić się do życia ze słabym złotym.