Już od dwóch dni w niemal całej Polsce jakość powietrza jest fatalna. Normy w wielu miejscach przekroczone są o kilkaset procent. W Zakopanem jest tak źle, że tysiące świątecznych gości na wjeździe powinno dostawać maski w prezencie.
Aż 19 z 20 miast z najgorszym powietrzem w Europie leży w Polsce. Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska nie pozostawia złudzeń co do jakości powietrza, którym oddychamy.
"Zielonym tramwajem" mogą jeździć mieszkańcy Katowic i kilku innych śląskich miast. Kampanię województwa śląskiego dostrzegł właśnie prestiżowy "The Economist". Przypomina jednak zarazem o gigantycznym problemie polskich miast.
Dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji domów - to pomysł rząd na walkę ze smogiem. Minister środowiska w rozmowie z money.pl wyjaśnia w jaki sposób zamierza przekonać Polaków do przestawienia się na czyste, ale droższe paliwa.
Rusza akcja dofinansowania wymiany kotłów PGNiG.
Polskę czeka rewolucja w transporcie publicznym. Samorządy będą kupowały coraz więcej pojazdów zasilanych gazem oraz z napędem elektrycznym.
Walka ze smogiem jak bumerang. Teraz rząd chce zlikwidować zatrute powietrze dzięki Funduszowi Niskoemisyjnego Transportu. I nowym opłatom.
Choć Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Zakopane nielegalnie pobiera opłatę klimatyczną od turystów, to miasto nie zamierza z niej rezygnować. Powołuje się na przykład Wisły.
Sąd pierwszej instancji przyznał rację dr Bogdanowi Achimescu, który uważał, że opłata klimatyczna w Zakopanem pobierana jest niezgodnie z prawem. Teraz sprawę zbadał Naczelny Sąd Administracyjny. I wydał wyrok.
Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości odpowiedzialny w rządzie za walkę ze smogiem, stracił stanowisko. Rząd zapewnia, że obejmie inną ważną funkcję, ale jego odwołanie wywołuje pytania, czy rzeczywiście walka ze smogiem jest priorytetem rządu.