Forum Polityka, aktualnościGospodarka

10 mld zł długów w służbie zdrowia. Kopacz uzdrowi system?

10 mld zł długów w służbie zdrowia. Kopacz uzdrowi system?

Wyświetlaj:
tar-4 / 80.54.177.* / 2010-10-28 14:36
To istna kpina ,uzdrowi ? Czyim kosztem? Chyba tylko pacjentów i pracowników. Niech odpowie na pytania:
1. jaki procent z kwoty ogólnej na ochronę zdrowia zabierają instytucje pod nazwą Narodowy Fundusz Zdrowia ,centralny ,wojewódzkie , za czyje pieniądze zostały pobudowane, są utrzymywane i wypłacane są pensje . co roku podnoszone o stopę inflacji i z 13-ą pensją? Szpitale stały by lepiej gdyby nie utrzymywały całego ogromu pracowników administracyjnych z przywilejami jak w budżetówce.
Dlaczego w Polsce sięga się do kieszeni najbiedniejszych , żaden kraj europejski nie obniżył środków na lecznictwo a wręcz przeciwnie podwyższa. Tam szuka się środków w administracji państwowej, dlaczego u nas zachowali przywilej 13-tej pensji i podwyżki co roku tylko pracownicy urzędów , ministerstw itp, jeśli oszczędzamy to chyba wszyscy a oni potrafili uchwalić ustawę o minimalnym wynagrodzeniu dla np, starosty, wojewody , urzędnika , czy to nie jest chore?
Już teraz są problemy i kolejki do zabiegów ,czy refundacji leczenia drogiego, czy za granicą , a jeśli z prywatyzują szpitale powiatowe, te najbliższe społeczeństwu to będziemy umierać na ulicy bo burmistrz nie zapłaci za leczenie biedaka (jak się dzieje np. w USA), a szpital nie będą leczyć gdy nie będą miały zapłacone. Już teraz wiele szpitali miało by się lepiej gdyby płacono za faktycznie wykonane procedury( np, znam mały powiatowy szpital który ma nie zapłacone nad wykonania z II-go półrocza 2008 roku i cały 2009r ( kwota ponad 2 miliony złotych) a do tego NFZ obniżył kontrakt na rok następny.
Rozumiecie , nie dosyć że szpital na własny koszt leczył pacjentów ,to jeszcze obniżono mu wysokość kontraktu, czyli zmusza się szpitale do nieludzkiej procedury odsyłania pacjentów do domu.
zxc12 / 83.31.181.* / 2010-10-16 10:16
W interesie lekarzy na czele z ich dyrektorami jest wyrwać z NFZ jak najwięcej i jak najmniej się napracować i zarabiać jak najwięcej.
Pacjenci chcą mieć pełną obsługę medyczną za którą płacą co miesiąc.
Rząd jest od pogodzenia obu stron.
Jeśli lekarze nie pracują przez pełny czas kiedy są w pracy a sprzęt diagnostyczny nie jest używany bo limity się skończyły i trzeba walczyć o dodatkowe pieniądze bo jak nie to nie robimy i wszyscy w tym szpitalu dostają pełne pensje to coś jest nie tak.
Jeśli dyrektorzy dbają o interes lekarzy starając się wyrwać maksymalnie dużo pieniędzy z NFZ nie dbając o pacjenta to kogo trzeba winić NFZ???
ddddddd / 83.22.37.* / 2010-10-17 20:47
twoje rozumowanie jest błedne ! skoro limit jest wyczerpany to dodatkowe wykonywanie badań, procedur przynosi dodatkową stratę, a i tak nie można odmówić ratowania życia.
Pilsener / 2010-10-11 22:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Prywatne placówki to jedno - należy jeszcze dopuścić prywatnych ubezpieczycieli na rynek i zachęcać pracowników oraz pracodawców do ubezpieczania się. Kolejnym etapem będzie rozwiązanie NFZ a ubezpieczenie dla niepracujących będzie wykupywane przez samorząd drogą przetargu.

Państwo ma jedynie dbać o zdrowie obywateli a nie samemu ich leczyć.
zxc12 / 83.31.181.* / 2010-10-16 09:37
Jak ktoś zdrowy i niedoświadczony przez życie to wydaje mu się że zawsze młody zdrowy i bogaty będzie a przykre sprawy przytrafiają się tylko innym. A o solidarności społecznej słyszałeś? Jeśli ktoś zachoruje i nie może pracować albo wykupiona przez niego lub pracodawcę polisa nie ma w limicie zabiegu który uratuje temu człowiekowi życie to co niech umiera? Państwo nigdy nie leczy władza państwowa organizuje ochronę zdrowia i to że mamy "profesjonalistów w rządzie to dlatego nie mamy sprawnej służby zdrowia która jest w innych krajach europejskich.
Znasz sytuację z USA? Wiesz jakie kroki podejmuje Obama teraz?
Pilsener / 2010-10-18 21:59 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Co mnie obchodzi co robi socjalista Obama? Jak chce by USA zbankrutowały a ludzie czekali nawet rok na prosty zabieg to proszę bardzo. Państwo wykupuje polisy osobom, które na nie nie stać i to wszystko. A limitów to teraz nie masz, tak? Teraz masz dopiero limity, 4 osoby przyjmuję a reszta wypad, kogo stać to prywatnie a jak nie stać to niech zdycha, tak? Polityczna kontrola nigdy nie rozmnoży środków a najczęściej powoduje ich drastyczne skurczenie się, pieniądze nie spadają z nieba, ktoś musi je zarobić.
ocelot / 83.238.175.* / 2010-10-11 18:47
Generalnie jestem za Panią Minister, uważam, że to najodważniejsza i najmądrzejsza osoba na tym stanowisku po 1989 roku, ale po tym bezprawiu jakie miało ostatnio miejsce z dopalaczami byłbym jednak ostrożny - PO jednak niewiele różni się od PISu a szkoda :(
Anest / 94.232.156.* / 2010-10-11 18:14
Głowne tezy konferencji prasowej OZZL



„Jesienna ofensywa legislacyjna” rządu w służbie zdrowia nie przezwycięży jej kryzysu, bo nadal nie ma propozycji rozwiązania najważniejszego problemu, jakim jest wielka nierównowaga między ilością pieniędzy publicznych przeznaczanych na gwarantowane świadczenia zdrowotne, a ilością i zakresem tych świadczeń. To ona jest praprzyczyną pozostałych problemów i patologii, jak: limitowanie świadczeń i zaniżanie ich cen przez NFZ, kolejki do leczenia, zadłużanie się szpitali, niewykorzystanie możliwości już istniejących szpitali i bariery w tworzeniu nowych. Bez rozwiązania podstawowego problemu, inne działania nie przyniosą zauważalnej poprawy. Wobec tego proponowane przez rząd rozwiązania tracą na znaczeniu i mają charakter drugorzędny.



Stanowisko OZZL wobec ustaw przedstawionych w ramach „jesiennej ofensywy” jest następujące:

1.

Ustawa o działalności leczniczej: zawiera głównie przepisy porządkowe, techniczne lub przeniesione z innych ustaw. Ważną nowością jest obowiązek pokrycia długu szpitala przez organ założycielski w terminie 3 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, a gdy to nie nastąpi – konieczność przekształcenia szpitala w spółkę handlową. Ma to spowodować lepszy nadzór samorządów nad szpitalami i - ostatecznie – zlikwidować ich ciągłe zadłużanie się. Podobny cel mają wprowadzone zachęty materialne do dokonywania przekształcenia SPZOZ-ów w spółki handlowe oraz przepis, że nowe zakłady lecznicze muszą mieć formę spółek handlowych.

OZZL pozytywnie ocenia takie rozwiązanie, że zakłady lecznicze funkcjonują jak przedsiębiorstwa – ale pod jednym warunkiem: musi to być elementem spójnej, „rynkowej” całości: świadczenia zdrowotne nie mogą być limitowane, ceny za świadczenie muszą mieć charakter rynkowy, pacjenci muszą mieć wolny wybór miejsca leczenia (pieniądz idzie za pacjentem). Żaden z tych warunków nie jest spełniony w propozycjach rządowych. To spowoduje, że przekształcenie szpitali w spółki nie przyniesie korzyści dla służby zdrowia jako całości. Poprawi dyscyplinę finansową zakładów ale spotęguje patologie gdzie indziej. Szpitale zaczną ograniczać zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych i ilość personelu medycznego, aby zmieścić się w przydzielonym limicie środków. Pogorszy się dostęp do leczenia i jego jakość, a samorządy będą musiały stale dokładać do szpitali co spowoduje zadłużenie samorządów lub ograniczy ich możliwości w innych dziedzinach.

OZZL negatywnie ocenia proponowane wydłużenie czasu pracy na niektórych stanowiskach (np. radiologów), bez wzrostu płac. Wydłużeniu czasu pracy musi towarzyszyć adekwatny wzrost płac.

2.

W ustawie o zawodzie lekarza: OZZL negatywnie ocenia propozycje: skrócenia studiów lekarskich o jeden rok, likwidacji stażu podyplomowego i wprowadzenia w to miejsce tzw. praktyki zawodowej. Staż spełnia istotną rolę we wdrożeniu do zawodu lekarza, nie do zastąpienia przez praktykę odbywaną w czasie studiów. Skrócenie nauki jest nieuzasadnione w sytuacji, gdy ilość wiedzy, jaką trzeba zdobyć na studiach lekarskich zwiększa się wskutek postępu medycyny. ZK OZZL pozytywnie ocenia propozycję likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) – jako warunku uzyskania prawa wykonywania zawodu.

Związek negatywnie ocenia umieszczenie w ustawie szczegółowych rozwiązań dotyczących specjalizacji lekarskich. Należy pozostawić więcej kompetencji w tym zakresie merytorycznym podmiotom, jak samorząd lekarski, lekarskie towarzystwa naukowe, CMKP. Ilość miejsc specjalizacyjnych powinna być nielimitowana. Przedstawiony projekt ustawy tego nie przewiduje.



3.

Przepisy zawarte w proponowanej ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia mają wyłącznie charakter pomocniczy dla funkcjonowania lecznictwa i – same przez się – nie poprawią sytuacji służby zdrowia. Większość rozwiązań ma charakter deklaratywny i nie wiadomo czy w ogóle zostaną one wprowadzone w życie, bo zależeć to będzie od nakładów i sprawności instytucji publicznych (która jest zwykle bardzo niska).



4.

Drugorzędne znaczenie ma również – w ocenie OZZL – propozycja pozasądowego przyznawania pacjentom odszkodowań za błędy medyczne, zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Poza tym, proponowane przez rząd rozwiązania – w opinii wielu prawników - zawierają znaczne błędy prawne, co może spowodować, że nie wejdą one w życie.



5.

Ustawa o refundacji.... w znacznej większości zawiera szczegółowe uregulowania dotyczące zasad refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Są to sprawy odległe od przedmiotu zainteresowania i kompetencji OZZL i nie są przez związek szczegółowo oceniane. Generalnie OZZL popiera takie rozwiązania, które prowadzą do zmniejszenia kosztów refundacji lekó
EURO STUDENT / 2010-10-11 16:06
Kopacz co za Glizda Ludzka ! Bartoszewski, Jaruzelski, Mazowiecki oni już nie potrzebują NFZ im już tylko zakład POgrzebowy POmoże. ale społeczeństwo chce państową służbę zdrowia !!!! Kur.... CO ZA SYF WPROWADZA PO DO NASZEGO PAŃSTWA !
jotka1 / 78.31.91.* / 2010-10-11 15:38
a długi spłacało państwo. Państwo czyli my z podatków. Tzn. podsumowując szpitale powinny być państwowe i należy podnieść podatki.
buc_pucybut / 2010-10-11 15:22 / Tysiącznik na forum
Kopacz to kuchta !!! tak samo uleczyć system jak Donek kondonek rząd pozorantów kłamców .... tanie państwo i oddłużanie państwa ograniczenie w administracji zamiast o -11% to wzrost 11% jakiś cyrk
dorożkarz / 83.10.248.* / 2010-10-11 15:19
Jak to dobrze, że platfusy opróźniły wszystke sejfy - Tusk już oddłużał szpitale z 10 razy ładując w kabzy kolesi Boniego po kilka miliardów. Teraz platfusom wierzyciele jajaaa pobrywają, albo ulica łby rozbije
żuczko / 83.2.33.* / 2010-10-11 14:39
To była wielka tajemnica minister zdrowia. Ewa Kopacz w marcu rozwiodła się ze swoim mężem Markiem.

nawet już ślubny nie mógł słuchać tych dyrdymał
Ryszard W / 83.26.196.* / 2010-10-11 14:30
Prezydent Komorowski zawetuje przeciez wygrał w sadzie przeciwko b. premierowi Kaczynskiemu. Sąd orzekł ,że prezydent nigdy nie był zwolennikiem komercjalizaco-prywatyzacji szpitali. _ Ale tak naiwni to n ie jestescie. Poprostu znowu was zrobiono w jajo. - Niech żyje Beata Sawicka.!
Gall# / 213.158.197.* / 2010-10-11 14:25
sitem - cholerna kłamczucho - sitem z Sawicką.
alex456 / 94.192.133.* / 2010-10-11 13:07
Przeciez Komorowski podczas wyborow prezydenckich chcial pozwac PIS za to,ze mowili o planach PO dotyczacych przeksztalcenia szpitali w spolki prawa handlowego.Wedlug niego PIS mowil nieprawde,wybory byly o ile pamietam 4 lipca.I co mamy ?Kolejny skok na kase,nie ma juz czego rozkradac,trzeba wziasc sie za szpitale.
Obserwator27 / 109.95.238.* / 2010-10-11 14:34
Ludzie, pieprzycie głupoty nie mając zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi., Najpierw się dokształćcie a potem wypowiadajcie się publicznie.
Proponuję postudiować Kodeks Spółek Handlowych, żeby zobaczyć co daje ZOZ'om przekształcenie w spółkę z o.o.
Proponuję też sięgnąć do kilku słowników żeby się dowiedzieć co to jest prywatyzacja. Mylicie pojęcia.
dorożkarz / 83.10.248.* / 2010-10-11 15:35
Jesteś tępszy od mojej kobyły, która dobrze wie, co to jest prawo upadłościowe i naprawcze. USTAWA z dn 28 lutego 2003 r:
ART 6
Nie można ogłosic upadłości:
1) Skarbu Państwa
2) Jednostek samorządu ( platfusy to maja na tapecie)
3) Publicznych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej ( TEN PUNKT juz PRAWIE ZNEUTRALIZOWANY)
4) Instytucji utworzonych w drodze ustawy ( np. giełda idzie pod młotek - dało sie ?)
5) osób fizycznych prowadzących gospodarstwa rolne (chłopa tez zlikwidują)
6) Uczelni ( juz platfusy mają plan gotowy)
TAK, tak platfusy to OSZUŚCI, dopóki szpital jest w punkcie 3 nie może wejść SYNDYK, a do SPÓŁKI HANDLOWEJ w każdej chwili, żeby zadowolić wierzycieli. Moja kobyłka to jednym p*********** każdemu matołkowi wyłuszczy.
alalalala / 95.49.140.* / 2010-10-11 14:42
przestudiowałem = ano gówno daje że szpital bedzie sp. zoo - liczy się zysk więc głobie kkoszty minimum / przychody max . TO znaczy głobie że nikt nie bedzie chacił leczyć drogich i kosztownych przypadków . W niemaczech są szpitale panswtowe na wysokim poziomie - i nie muszą być prywatne aby miec wysoką jakość - no ale tam ale sawickie sidza w pace u nas w ławach rzadowych
Obserwator27 / 109.95.238.* / 2010-10-11 15:17
To chyba nie czytałaś zbyt uważnie, albo czytałaś jakiś inny KSH. Po pierwsze - to że szpital ma być spółką to nie znaczy od razu że jest prywatny. W praktyce funkcjonuje wiele przedsiębiorstw w formie spółek, którym daleko do sektora prywatnego.
Po drugie - w żadnym artykule KSH nie mówi się, że spółka ma przynosić zysk. Spółkę można zawiązać w każdym celu prawnie dopuszczalnym, a nie tylko w takim w którym ma mieć dodatni wynik finansowy. Straty jeśli się pojawią muszą zostać pokryte przez właścicieli (w tym przypadku samorządy), ewentualnie ogłasza się upadłość i spółka podlega likwidacji. I to jest właśnie sens przekazania wszystkich ZOZ'ów w ręce samorządów - samorządowi jako właścicielowi będzie zależało na tym, aby szpitale nie przynosiły strat (będą tego pilnowały we własnym interesie), a ponadto będzie im zależało na tym aby szpitale oferowały najwyższej jakości usługi i nie koniecznie za odpłatnością. Przecież wybory są cztery lata, więc jeśli samorządowcy będą liczyli na utrzymanie się przy korycie, to oczywistym jest że nie będą działali przeciwko mieszkańcom.
Anest / 94.232.156.* / 2010-10-11 17:42
Jestem lekarzem Oddziału intensywnej terapii , a z płatnosciami za pacjentów mam tyle do czynienia , że rano po kazdym moim dyżurze siadam i kazdemu pacjentowi liczę punktację w/g tzw skali TISS na podstawie tych punktacji NFZ wypłaca nam pieniadze za leczenie czyli niejako codziennie wystawiam rachunki. Nie jestem wiec tylko "konsumentem " pieniędzy. Ale do rzeczy. W tej chwili jest cos takiego jak cennik NFZ dla szpitala : za usługę lub grupę usług płaci sie pewną okresloną kwotę. Suma kwot daje nam wiedzę o wykonaniu zawartego na rok kontraktu, a wypłacanie pieniedzy następuje w trybie miesięcznym. Jesli wykonamy za mało usług szpital zabiera nam częśc pieniędzy. A co sie dzieje jesli za dużo? Patrzmy. Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej nie można odmówić usługi medycznej jesli spowoduje to zagrozenie zycia lub pogorszenie zdrowia. - oczywiste. Ale NFZ za te usługi nie płaci ( w tym roku wogóle) albo odwleka płacenie. albo czeka na poszczucie sadem i wtedy proponuje zapłacenie np. 30% tej kwoty w ramach ugody ) A co bedzie po przekształceniu? Unikanie drogich pacjentów i/lub nowe długi. Tylko gdzie zepchnąć drogich pacjentów? ( tak tak to smutne okreslenie dobrze oddaje istote sprawy) skoro wszyscy bedą w jednakowej sytuacji . Teraz mozna chociaż probowac do publicznego , czy publicznego klinicznego ( na 100 spółek jest 600 szpitali typu ZOZ , a potem , co potem ? A może uciec od tej udręki. Niedawno zadzwoniła do naszego pokoju anestezjologów ( w szpitalu powiatowym )przedstawicielka firmy z Londynu. Mówiła pięknie po polsku i proponowała wyjazd : Anglia, irlandia, Australia, Nowa Zelandia zostawiła nr telefonu i namiary na strone internetową
Adol / 2010-10-12 12:06 / Bywalec forum
Z tym straszeniem wyjazdami to troszkę przesadzacie. Zawsze będziesz obcym w UK. Zasymilują się dopiero twoje wnuki. Czy warto tracić życie? Masz pecha (brak koneksji), że nie dopuscili Cię do lepszej specjalizacji ale chyba dzisiaj to już biedy nie klepiecie.
Mam wielu kumpli lekarzy i podwyżki spowodowały tylko tyle, że więcej zarabiają legalnie ale jak "robili na boku" tak dalej robią.
Rozumiem, że Twoje ostatnie zdanie o tej pani ma skłonić resztę społeczeństwa do zwiększenia wydatków na ... lekarzy, bo jak dalej będą zarabiali te nędzne 5 000 to wszyscy wyjadą i salowe będą operowały.
żuczko / 83.2.33.* / 2010-10-11 15:51

To chyba nie czytałaś zbyt uważnie

obaj może i macie racje tylko dlaczego:
1. nie będą za pacjentem szły pieniądze
2. koszt leczenia pozostanie w gestii ministerstwa
3. jakim ja jestem właścicielem skoro w kluczowych sprawach decyduje się za mnie.
emerytka1952 / 178.37.59.* / 2010-10-11 16:49
A ja mam tego dość. Jeśli płacimy składkę zdrowotną, to mamy prawo do leczenia obojętnie jak te szpitale czy przychodnie będą sie nazywały.Poza tym służba zdrowia - NIE JEST OD ZARABIANIA - a od leczenia ludzi. A to że NFZ nie płaci - to inna sprawa , i faktycznie szpitale mają wtedy długi.Lekarz nie ma prawa odmówić leczenia.
Dlatego uważam zadłużone szpitale to wina tylko NFZ , nic innego.
My płacimy, NFZ przejada nasze pieniądze, a nam pozostaje czekać latami na zabiegi. Czy NFZ liczy na to że po prostu część pacjentów powymiera???
żuczko / 83.2.33.* / 2010-10-11 17:11

Czy
NFZ liczy na to że po prostu część pacjentów
powymiera???

przecież tylko o to chodzi tym sposobem załatwiane są dwie sprawy koszty leczenia i emerytury. A składki idą w większości na utrzymanie armii urzędników w administracji państwowej
@@@ / 87.207.29.* / 2010-10-11 13:13

chcial pozwac

Nie tylko chcial ale pozwal i rozgrzana sedzina wydala wyrok po linii i na bazie.
maxymili / 2010-10-11 12:18 / Tysiącznik na forum
Marihuana jest mniej szkodliwa niż dopalacze. tytoń a także alkohol. Obecnie w Polsce stale pali ją 2 miliony obywateli. Niezapłacony podatek wynosi więc 6,6 miliarda złotych rocznie.
Dodatkowo ludzie sprzedający marihuanę pracują na czarno nie płacąc składek ZUS, podatków. To dodatkowe 3,5 miliarda złotych rocznie.
Tymczasem Polskie sądy w ciągu ostatnich 9 lat za samo posiadanie marihuany zamknęły w więzieniach 50000 osób, co stanowi znaczny koszt już samo w sobie ale głównym problemem jest tu utrata młodych pracowników. Generowanie PKB przez osoby karane jest bardzo nikłe, a często wręcz ujemne. Dlatego Polska utworzyła sobie nowotwór w systemie, którego usunięcie wymaga dopuszczenia i opodatkowania konopi i jej żywicy, najlepiej zgodnie z prawem międzynarodowym do celów medycznych. Opodatkowanie jej. Amnestię i zamazanie wyroków z mocy prawa dla osób skazanych za posiadanie marihuany w latach 2001-2010.

Dopóki tego nie zrobimy Polska będzie chora na raka i jako organizm państwowy w taki sposób będzie reagować na próby ratowania systemu finansowego.
k aczordonald / 86.144.150.* / 2010-10-11 12:18
Dobrze ze chociaz prezydent Komorowski nie jest z nimi, bedac przeciwnkiem wlasnie rozpoczynajacej sie prywatyzacji sluzby zdrowia.

A ministrem zdrowia powinna zostac Sawicka-przeciez ona juz dawno przedstawila plan uzdrowienia systemu.Sa przeciez nagrania.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy