Forum Polityka, aktualnościGospodarka

12 złotych za godzinę to minimalna granica przyzwoitości [FELIETON]

12 złotych za godzinę to minimalna granica przyzwoitości [FELIETON]

Wyświetlaj:
grzegorz1101 / 62.87.242.* / 2016-02-03 11:52
To są tylko zabiegi kreatywnej księgowości i przypodobania się wyborcom, na które to triki ciągle większość społeczeństwa się nabiera niezależnie kto ubiega się o władzę!!!! Przede wszystkim wszyscy a szczególnie urzędasy, parlament i tzw cała administracja lokalna i centralna wojsko, policja, straż pożarna itp,itd żyje z podatków które płacimy wszyscy( np. podatek od nieruchomości...) dodatkowo ta część społeczeństwa kreatywna która chce mieć więcej od kowalskiego próbuje działalności gospodarczej i jednym się udaje innym nie!!!! dlatego uważam, że przede wszystkim powinny być chronione polskie firmy w taki sposób iż koncerny zachodnie chcące inwestować w Polsce lub już działające powinny działać na równych warunkach z polskimi i mieć takie same ulgi jak nasze( czyli prawie żadnych) , po drugie jeśli koncern zachodni inwestuje w polsce powinien w ograniczonym stopniu mieć możliwość wyssysania ze swojej spółki córki zysków niejednokrotnie do rajów podatkowych a jeśli tak to niech polskie firmy też mają taką możliwość i niech nie są przez to karane!!!! kolejna sprawa wynagrodzenia, wiadomo jest , ze to co podaje GUS to jakaś lipa która ogranicza się do wybranych grup społecznych ponad 4 tyś brutto to większość kowalskich w kraju nie widziała od dawna!!!!Niemcy skupili się na systemie stawek godzinowych w poszczególnych zawodach i jesli ktos zatrudnia to musi tego przestrzegać do tego dołożyli system kontroli i KAR FINANSOWYCH taki który odchudzi pracodawcę ale w taki sposób aby nie splajtował( chyba że to robi nagminnie to go pozbawiaja prawa do zakładania działalnosci na kilka lat) , bo lepiej aby przezył i dalej tworzył miejsca pracy niż splajtował a ludzie z socjalu żyli - tylko jaki u nas socjal?????porazka. natomiast u nas jak kogoś łapią na przekręcie to puszczają w skarpetkach i całe rodziny biedują. zarobki są takie , ze przy 2 osobach gdy jedna pracuje( a druga na bezrobociu ) to budzet nie ma prawa się im zamknąc i system wpycha w nędzę i bezdomność lub szarą strefę.. tysiace rozwodów, samobójstw w polsce, tysiące procesów o pieniadze jakie do są koszta dla nas czy ktoś to przelicza???? , pozwalanie przez państwo na tworzenie spirali zadłużenia np. przez ZUS polegającego na tym , że jeśli ktoś ma zadłużenie w ZUS-ie to jeśli nawet spłaca to część idzie na odsetki a część na kapitał co w konsekwencji daje furtkę do naliczania przez tą instytucję odsetek od odsetek i kombinowaniem terminami umorzeń i przedawnienia- To jest chore , bo zgodnie z ustawą o rachunkowości najpierw trzeba spłacić kwotę zadłużenia a potem mają być naliczane odsetki!!!! a nie trochę tego i trochę tego i tak ciągą kowalskich dla których nie ma pracy za włosy po ściernisku żeby zapamiętał że z ZUS-em się nie walczy!!!!! ile do kosztów i pieniędzy idzie w błoto!!!!
ja887 / 176.111.127.* / 2016-02-03 11:56
nie doczytalem do konca ale dobrze prawisz kolego.
Tomasz Mucha / 81.162.208.* / 2016-02-03 11:51
12 złotych za godzinę. Minimalna granica przyzwoitości
Wreszcie ktoś napisał mądrze
sas2 / 213.241.95.* / 2016-02-03 11:59
Panie Tomaszu, a liczył Pan ile pracodawca musi zarobic , żeby go było stac na te 12 zł ? Ile mu po drodze państwo zabierze? Sadze, że po roku sporo firm zniknie z rynku :-(
HAlszka 47 / 89.229.5.* / 2016-02-03 11:50
Byly zaklady pracy ale trzeba bylo wszystko zniszczyc tego juz nie odbuduja bo umieja tylko klamac i krasc
Komediant Clown / 83.22.31.* / 2016-02-03 11:49
U mnie więcej zarabia Wielka Pani która oblicza moją i swoją pensję niż ja - który na tą pensję pracuję ;) )
Firma zarabia sama / 31.6.196.* / 2016-02-03 11:54
Zatem rejestruj firmę i płać zus ale zarabiaj krocie. Po co na Wielką Panią ciułać, żeby nic nie robiła.
Ola324 / 37.157.205.* / 2016-02-03 11:49
Płaca to nie zasiłek socjalny. Autor artykułu myli pojęcia. Jeżeli wartość dodana jaką wyprodukowuje pracownik o niskich kwalifikacja jest niska to i płaca będzie niska. Płaca minimalna to karanie przedsiębiorców za słaby system edukacji, który produkuje niedouczonych pracowników.
Lechu866 / 77.254.71.* / 2016-02-03 11:57
A TY co ??? Czytać ze zrozumieniem nie umiesz czy jesteś jedną z tych "bohaterów kapitalizmu"???
Baca..bbbb / 194.176.105.* / 2016-02-03 11:52
Hahahaa chciałabyś za 12 zł dostac fachowca z 20letnim doświadczeniem z własnym autem i co najmniej dwa języki lbuhahaa pocałuj mnie w wentyl.
Michał123 / 84.212.104.* / 2016-02-03 11:49
Śmiać mi się chce, kiedy ktoś mówi, że jak zmusi firmę do płacenia wyższych stawek to pracownikom będzie żyło się lepiej.

Po pierwsze: jeśli firma jest słabo zarządzana, stanie się nierentowna i upadnie - wszyscy pracownicy stracą pracę. Czy to jest dla nich lepiej? Jeśli by było, chyba sami by zrezygnowali. Dajcie ludziom decydować co jest dla nich lepsze.

Po drugie: jeśli firma jest bardzo dobrze zarządzana, nie upadnie nawet po znaczącej podwyżce płac. Ale czy ktoś myśli, że w bardzo dobrze zarządzanej firmie jest sobie spasiona klika, która tylko żeruje na biednych pracownikach? To kojarzy się tylko z filmami o mafiach. Bardzo dobrze zarządzana firma zatrudnia bardzo dobrych specjalistów, zarząd ma głowę na karku i wszystkie wydatki są ściśle kontrolowane. I w takiej firmie, gdzie wszystko jest poukładane, przychodzi polityk i mówi "wy tutaj musicie płacić ludziom więcej". Zarząd odpowie "dobrze proszę pana", a pomyśli "spieprzaj dziadu, całe życie poświęciliśmy tej firmie, wszystko poukładaliśmy nie po to, żeby ktoś kto pół życia nic nie robił i nagle wybrali go do sejmu mówił nam co mamy robić". Pozwalniają niewydajnych pracowników a całej reszcie karzą wydajniej pracować, nie będzie darmowej kawki, przerwy na pogaduchy, przełożeni zaczną ściślej kontrolować a przede wszystkim terminy się skurczą a pracownicy będą dłużej siedzieć w pracy. I władza może sobie nawet zakazać nadgodzin - i tak ludzie będą dłużej pracować i nikt nawet nie piśnie, bo to i tak dla nich lepiej, niż stracić pracę! A pieniędzy nie będą mieli więcej, bo mimo, że koszt podwyższonej stawik godzinowej rozłoży się po części na wydajniej pracującego robotnika i po części na dochód firmy (czyli jak za godzinę zapłacą komuś 3zł więcej a będzie zmuszony wydajniej pracować, to w rzeczywistości jego płaca za godz. wzrośnie tylko o część podwyższonej kwoty) to i tak od wyższego zarobku musi zapłacić wyższy podatek i wyższy ZUS. Ile zostanie pracownikowi z tej podwyżki? Czy mniej zarabiające firmy będą się szybciej rozwijać czy wolniej? Czy dobrze zarabiająca firma "A" trzyma dochód w skarpecie, czy inwestuje płacąc firmie "B"? Czy zainwestowane pieniądze nie idą czasem na budowę nowych mieszkań, biur, fabryk? Czy firma "B" zatrudni nowych ludzi po dostaniu nowego zlecenia załóżmy sprzątania, czy może zatrudni jednak więcej ludzi jak nie dostanie tego zlecenia bo firma "A" wprowadzi dyżury mycia kibla w ramach oszczędności?

Po trzecie, załóżmy: jeśli firma "A" płaci pracownikom 6 zł za pieczenie chleba i ledwo zipie, i nagle musi im płacić 12 zł, to żeby się utrzymać chleb będzie musiał podskoczyć z 3 zł do 5 zł. I tak stanie się z większością towarów. Czy zatem lepiej zarabiający pracownik na prawdę będzie bogatszy, czy jedyne co się zmieni to wpływy do budżetu państwa z podatku dochodowego i mniejsze inwestycje dużych firm? Może podniesienie płacy minimalnej to tylko sztuczka rządu na sfinansowanie "rodzina 500+"?
Czy na prawdę myślicie, że pracownik zarabiający 6zł na godzinę to osoba która myśli o tym, żeby podnosić swoje kwalifikacje? Że tak by chciał, ale tyle pracuje że nie może? Ci, którzy zarabiają dużo, pracowali ciężko kiedy ci pierwsi dłubali słonecznik na klatkach schodowych. Ci którzy zarabiają dużo planowali każdy swój życiowy ruch i dlatego więcej zarabiają. Jeśli pomocnikowi zbrojarza dasz 30zł dniówki więcej, to następnego dnia nie zobaczysz go w pracy, a wykwalifikowany zbrojarz zacznie się opieprzać w robocie, bo jego pensja będzie taka sama jak jego pomocnika. I będzie miał rację! [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###


Firma zarabia sama / 31.6.196.* / 2016-02-03 11:59
Pełna zgoda z autorem.

Do malkontentów: zakładajcie firmy (robiące cokolwiek), płaćcie zusy i żyjcie jak króle :)
maxymalista / 93.105.48.* / 2016-02-03 11:49
gleboka jest wiara Fuhrere'a Jarolawa ze dobrobyt mozna zadekretowac w ustawie
bezpartyjny obserwator / 27.99.6.* / 2016-02-03 11:49
Stawka 12.- jest poprawna.
Reszte a wiec ceny towarow ureguluje sam rynek, jako ze ceny wzrosna poniewaz wzrosnie cena produkcji towarow. Nikt nie bedzie prowadzil FIRMY aby dokladal do biznesu i podniesie cene towarow jakie produkuje.
O taki bedzie skutek gdy MALPIE daje sie BRZYTWE DO ZABAWY !
maxinio / 157.25.155.* / 2016-02-03 12:16
tak tak już widzę jak któryś przedsiębiorca dokłada buhaha jak tylko zyski spadają poniżej 50% nakładu to odrazu ogłaszają kryzys i Cięcia
GrzegorzT924 / 89.77.110.* / 2016-02-03 11:48
Coś pięknego kiedy teoretyk siedzący na posadzie wypowiada się o ludziach prowadzących Małe i Średnie Przedsiębiorstwa pisząc kupę bzdur i porównując nas do Niemiec. Patrząc po zasobie informacji równym 2-3 linijkom danych jest to po prostu wylany żal za obciętą premię w redakcji. Zgadzam się oczywiście ze zdaniem ,że 6 zł jest to płaca głodowa, ale weźmy pod uwagę że są posady gdzie nawet przy tej stawce ludzie zarabiają ponad najniższą krajową. Z całym szacunkiem, ale kto nie prowadził swojej działalności przynajmniej przez kilka lat powinien skulić się w sobie i nie podnosić ludziom ciśnienia podobnymi bzdurami , a z treści domniemam, że tak właśnie jest w przypadku pana redaktora.
sarna7 / 89.76.5.* / 2016-02-03 11:55
Tak się składa, że prowadziłam własną firmę zatrudniałam pracowników na umowy o pracę i płaciłam regularnie pensje ale inni zatrudniali na czarno i są na rynku do dziś a ja dawno musiałam zamknąć firmę. Niech wszyscy płacą jak potrzeba przecież pracownicy mają rodziny dzieci rachunki do opłacenia a wam pseudo przedsiębiorcom się wydaje że bez was świat się zawali myślę że wprost przeciwnie wyrównają się szanse a skorzystają na tym jedynie uczciwi przedsiębiorcy.
Papcio / 62.159.242.* / 2016-02-03 11:47
Problemem jest PRL-owski kodeks pracy. Dlaczego pracodawca nie może rozwiązać umowy z pracownikiem tak samo łatwo jak tenże pracownik? To jest prawdziwa przyczyna niechęci do umów o pracę na czas nieokreślony, tępawy redaktorku...
fs503 / 84.10.80.* / 2016-02-03 11:46
Całe życie pracowałam za 5,7 za godzinę max, a jak otworzyłam firmę to od razu zus mam płacić większy, pracownikó zarabiać za kwoty których mi nigdy nie dali...
J.Ka / 93.105.48.* / 2016-02-03 11:46
rzad PiS ktory kocha Lud powinien da Lusowi co najmniej 20 zlotych za godzine a czlonkom PiS co najmniej 30 zlotych za godzine
Wiesław750 / 178.183.196.* / 2016-02-03 11:46
Prawda jest niestety taka że z Polski musi wyjechać jeszcze z milion ludzi wtedy będzie problem z pracownikami i pracodawcy zaczną w końcu płacić.A nie jak teraz, cwaniak przerabia garaż na sklep spożywczy i zatrudnia dziewczynę za 6 zł(na czarno) i wielki biznesmen.
Szymon519 / 81.190.73.* / 2016-02-03 11:45
Powiedźcie to tym co stracą prace.
Emigrant z UK / 194.176.105.* / 2016-02-03 11:45
Bo w Polsce polowe to zap......li ZUS ,w UK płace 5-6% na emeryture drugie tyle dokłada zakład pracy ,po 44latach pracy dostaje 100% emerytury.Ale w UK nie ma złotych domów z pięcioma strażnikami i setka nierobów ,to samo US pare ludzików reszta komputery i to wystarcza na 250 tys miasto .a w Polsce ?

Najnowsze wpisy