Forum Forum dla firmZakładanie firmy

15 lat i życiowe wybory

15 lat i życiowe wybory

chranchips / 2010-06-11 23:43
Więc tak. Na początek korzystając z okazji chciałbym się przedstawić ponieważ jest to mój pierwszy (i zapewne nie ostatni) post na tym forum. Nazywam się Krystian, mam 15 lat i kończę klasę 2 gimnazjum.
W przyszłym roku będzie mój ostatni i decydujący o całej karierze życiowej rok. Nawiążmy teraz do tematu.

Po gimnazjum wybieram się do technikum informatycznego, szczerze nie wiem na jaki profil ale raczej na programistę.

Od dzieciaka siedzę w komputerach. Gdy miałem 3 latka dostałem swój pierwszy i wtedy wszystko się zaczęło. Uczyłem się, pochłaniałem wiedzę itp. Obecnie jestem na takim poziomie że moich równolatków wiedzą wyprzedzam co najmniej o 3-4 lata.

Wszystko co związane z komputerami przychodzi mi z łatwością.
Z matematyką i fizyką jest dobrze, nie sprawiają mi większych problemów.

Dobra bla bla.. pogadałem teraz do rzeczy.

Posiadam już kilka serwisów internetowych, które mogły by generować zyski przynajmniej na poziomie około 500 złotych miesięcznie. Dla Państwa może i jednak to nie dużo, jednak dla mnie tak. Nie ze względów finansowych, bo moja rodzina nie cierpi na brak gotówki. Tylko po prostu aby się spełnić, poza tym każdy zastrzyk gotówki jest przydatny i mógłbym go przeznaczyć na swój dalszy rozwój.

Reklam nie mogę założyć ze względu na nie pracującą mamę, która nie chce założyć działalności gospodarczej. Bo podobno po opłaceniu ubezpieczeń i wszystkiego co z ową związane wyjdę na 0.

Pomysłów na biznes mam masę, zawsze coś wykombinuję.
Z tego co widzę po statystykach ruchu na moich stronach pomysły się sprawdzają.

Obecnie jestem głównym zarządcą i nadzorcą projektu na który zdecydowała się moja szkoła. Koordynuje i nadzoruje działania ponad 20 osób.

W wieku 18 lat chciałbym otworzyć firmę. Czym miała by się zajmować? Chodzi mi o takie multicentrum. Sklep komputerowy, w którym składalibyśmy komputery na zamówienie i nie tylko, sprzęt itp to chyba oczywistość. Ale ponad to pracowali byśmy na zlecenia jako programiści/graficy. Ogólnie full webmasterka.

Sprawdziłem się już w nie jednym projekcie. Kończę prowadzić teraz ten szkolny i zabieram się za następny.

Wiem że wszystko chaotycznie napisałem, za co przepraszam.

Co wy zrobilibyście na moim miejscu? Talent nie wątpliwie mam, wiedzę i pomysły również.

Odważyć się? Potem ew. jeśli wypali pomyślałbym o rozszerzenie działalności o usługi hostingowe i internetowe.

Jeszcze raz przepraszam za chaotyczność w jakiej napisany został powyższy tekst. Pozdrawiam i czekam na Wasze odpowiedzi.
Wyświetlaj:
Andrzej Supraśl / 91.94.186.* / 2010-06-12 16:00
Witam.

Odpowiem może w kolejności napisanych przez Ciebie pytań.
Kończą 2 klasę gimnazjum masz jeszcze sporo czasu(serio sporo) na karierę zawodową. Jak jesteś dobry z informatyki to lepiej wybierz się do liceum o profilu informatyczno-matematycznym lub politechnicznym ,a potem studia informatyczne ponieważ w technikum raz ,że za wiele się nie nauczysz(niski poziom techników), stracisz rok a tytuł techniczny w dzisiejszych czasach jest nie liczącym się, W dobrym LO na profilach typowych dla późniejszych studentów politechnik naucz się dobrze matematyki i fizyki. I musisz te dwa przedmioty naprawdę kochać. Bo studia informatyczne to w większości matematyka i metody matematyczne. Nie sugeruj się tym ,że dobrze Ci idzie w gimnazjum bo matematyka na studiach jest jeszcze wg. starych programów jak w szkołach podstawowych i średnich realizowało się dużo więcej materiału.

Prowadzenie działalności gospodarczej wcale nie jest prostą sprawą i wymaga pewnej znajomości przepisów oraz stałego zysku. Ale po kolei
-potrzebne jest trochę pieniędzy na początek(opłaty, wyrobienie pieczątek, zakup sprzętu potrzebnego do pracy, wynajem lokalu). Pamiętaj ,że jeśli będziesz miał nawet te 18 lat bez dochodów będziesz dla każdego banku zbyt mało wiarygodny na kredyt.
-każda osoba prowadząca działalności gospodarczą zobowiązana jest płacić podatek wg. wcześniej przyjętych zasad oraz prowadzić ewidęcje gospodarczą
-każda osoba prowadząca działalność zobowiązana jest do opłacania za siebie i swoich pracowników składek dla ZUS oraz ubezpieczenia zdrowotnego i FP*
tj. aktualnie podstawa 559,49 zł, ubezpieczenie zdrowotne 233,32 zł, fundusz pracy 46,25 zł + do tego
( dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność, dla których minimalną podstawę wymiaru stanowi kwota 1887,60 zł)

Jeśli byś zatrudniał kogoś to od każdej zatrudnionej osoby występują następujące opłaty następujące opłaty od ich przychodu:

Składka na ubezpieczenie emerytalne – 19,52%(finansowana jest po połowie przez pracodawcę i zatrudnionego)

Składka na ubezpieczenie rentowe – 13%(finansowana jest po połowie przez pracodawcę i zatrudnionego)

Składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45 % (finansowana jest w całości z wynagrodzenia pracownika),

Składka na fundusz pracy – 2,45%,

Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 8,25%.

Można oczywiście skorzystać z różnych programów pomocowych jak np. przez jakiś okres płacenie 0,5 stawki dla osób pierwszy raz otwierających działalność.

W zależności od formy prowadzenia działalności wszystkie przychody powinieneś ewidencjonować i prowadzić określoną ewidencję gospodarczą. Ukrywanie przychodów
grozi odpowiedzialnością finansową i karną,

Każdą działalność gospodarczą należy więc rozpatrzyć od strony opłacalności najlepiej przeprowadzając wstępną analizę. Najprostszą analizą jest analiza SWOT.

Branża informatyczna póki co jest bardzo chłonna i jest dużo możliwości znalezienia pracy jednak głownie dla ludzi ,którzy ukończą lub są w trakcie studiów informatycznych. Proponuje Ci więc na razie skoncentruj się na nauce ,a będą już na studiach kiedy będziesz bardziej dorosły i rozważny pomyśl dopiero o działalności gospodarczej bo to nie jest zabawa. Zwłaszcza ,że na studiach można skorzystać z pomocy różnych inkubatorów przedsiębiorczości itp. Aktualne działania traktuj jako te ,które dadzą Ci możliwość zdobyć doświadczenie.
chranchips / 2010-06-12 18:38
W sumie to faktycznie tracę rok. Nie sugeruję się moimi umiejętnościami i doświadczeniem porównując poziom gimnazjum i technikum. Szczerze to nie jest dla mnie konkurencja.

W rozmowach z absolwentami politechnik i studiów nie raz swoją wiedzą oraz umiejętnościami zadziwiłem nie jednego.

Zatajanie przychodów nie wchodzi w grę, mam zamiar robić wszystko legalnie. Nie chciałbym potem problemów których mógłbym uniknąć.

Pytanie jeszcze odnośnie osób zatrudnionych.
Jeśli jest np. 2 współwłaścicielów czy oni występują w roli zatrudnionego?

Korzystanie z inkubatorów przedsiębiorczości ma wymóg studiowania, bądź ukończenia studiów?

Wiem, że to duże wyzwanie. Niestety taki już jestem, że uwielbiam wyzwania i nie spoczywam puki się nie uda. Po prostu nie odpuszczam za żadne skarby i za wszelką cenę dążę do wyznaczonego przez siebie celu. Poprzeczkę stawiam sobie na prawdę wysoko...

Czyli mam rozumieć że wszystko co robię, w pewnym sensie badania również rynku mam traktować jako praktykę i przygotowanie do przyszłości i moich przedsięwzięć?

Dlatego tak dużo tych pytań ponieważ chcę się jak zwykle dowiedzieć jak najwięcej i będę mógł to wykorzystać w przyszłości. Są to dla mnie bezcenne wskazówki na całe życie.

Czekam na odpowiedź.
chranchips / 2010-06-12 18:52
Poza tym, mam tą przewagę że nie jestem uzależniony od żadnych banków.
Niezależność finansowa, ojciec zagwarantował że pomoże mi wystartować.

Najnowsze wpisy