Forum Forum pracyPraca za granicą - opinie

17lat i 10 msc- praca za granicą.

17lat i 10 msc- praca za granicą.

1luki11 / 2015-09-09 16:28
Witam. Aktualnie mam 17 lat i planuję w wakacje wyjechać na kilka tygodni do pracy za granicą (max 2 miesiące). Chciałbym się spytać czy mogę być legalnie zatrudniony w pracy np. Niemcy/Holandia? Za jaką stawkę bym mógł pracować? Chodzi mi o to, aby wyjechać z bratem we dwóch i abym ja miał zgodę pisemną opiekuna prawnego czyt. rodzice. Chciałbym także dodać, że w lipcu bym miał niespełna 18 lat, a mianowicie 17 i 10 miesięcy. Cóż... nadal brakuje te 2 miesiące i czy to odgrywa aż taką rolę?
Wyświetlaj:
danusia_kowalska / 2015-09-23 16:16
Aby móc wyjechać do pracy za granicę trzeba mieć ukończone 16 lat i mieć zgodę rodziców. W Unii Europejskiej istnieją ogólnie postanowienia chroniące nieletnich w pracy: „minimalny wiek dopuszczenia do pracy lub zatrudnienia nie będzie niższy niż minimalny wiek, w którym kończy się, określone przez ustawodawstwo krajowe, obowiązkowe nauczanie, a w każdym wypadku nie niższy niż 15 lat”. Innymi ważnymi przepisami są artykuły mówiące o tym, że młodociani mogą wykonywać lekkie i nieszkodliwe, a także nie mogą pracować zbyt długo (po każdej 4,5-godzinnej pracy przysługuje 30 minutowa przerwa) ani w godzinach nocnych. Nieletnim nie wolno także proponować nadgodzin.
1luki11 / 2015-09-09 16:30
Dodam, że interesuje mnie praca fizyczna, czyli praca w ogrodzie, sadzie lub na jakieś linii produkcyjnej.

Najnowsze wpisy