Forum Forum emerytalneInne

½ etatu a emerytura

½ etatu a emerytura

tutka131 / 2011-10-11 13:27
Jak przeliczana jest praca na pół etatu na świadczenie emerytalne? czy jego wysokość jest bardzo uzależniona od tego na jaki etat jesteśmy przyjęci do pracy?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-10-11 21:03
Wymiar etatu jest bez znaczenia dla wysokości świadczenia. Czy na 1/2 czy na 3/4 czy na cały- w każdym przypadku jest to tak samo liczony rok składkowy. Liczy się wysokość wynagrodzenia/realnie odprowadzone składki.
Natomiast dla niektórych świadczeń szczególnych- np. wcześniejszych emerytur górniczych jest wymagane, aby minimalny staż pracy w takich warunkach dotyczył pracy w pełnym wymiarze godzin- wtedy okresy takiej niepełnoetatowej pracy nie mogą być wliczone do limitu w ogóle świadczenie umożliwiającego- czyli np. opóźniają skorzystanie z niego, ale nadal się liczą jak każde inne okresy ogólnego stażu ubezpieczeniowego.
tutka131 / 2011-10-12 12:02
a jak jest z pracą na umowę zlecenie, czy tu też mamy takie samo prawo do emerytury jak w przypadku umowy o pracę?
wiwan / 2011-10-12 12:24
Umowa zlecenie która podlega ub. społecznym daje normalny okres składkowy i normalne składki. Gdy jest jedynym tytułem do ubezpieczenia- ubezpieczeniom tym podlega zresztą obowiązkowo.
Natomiast w przypadku świadczeń 'specjalnych' tj. emerytur wcześniejszych ( poza e.pracowniczą ) i pomostowych- zlecenie wykonywane w danej dziedzinie, na danym stanowisku nie stanowi okresu zaliczanego do zatrudnienia wymaganego dla prawa do takiej emerytury.
Np. nawet 15 lat zlecenia przy azbeście nie daje prawa do wcześniejszej emerytury jak w przypadku etatowca.
manek / 2011-10-12 13:04
z tą emeryturą pomostową to trochę jest niesprawiedliwe, tym bardziej, że jeśli wprowadzą zmiany dotyczące umów na czas określony to myślę że więcej osób będzie zatrudnianych na umowę zlecenie, włącznie z tymi pracującymi w szkodliwych warunkach
wiwan / 2011-10-12 15:52
Akurat te zmiany mają być kosmetyczne- tj. na stałe planuje się wprowadzić obecną czasową regulację art. 13 ustawy tzw. antykryzysowej limitującej łączny czas umów na czas określony z tym samym pracodawcą do 24 miesięcy. Tyle, że pewnie z innym limitem, 18 albo 36 miesięcy.

Inna rzecz, że już po wyborach i nie ma co demonizować umów cywilno prawnych- bo zawsze, gdy umowa taka miała/ma znamiona stosunku pracy można sądownie i bardzo łatwo "ustalenie takiego stosunku" uzyskać.

Najnowsze wpisy