Forum Forum podatkoweInne

18latek, praca zarobkowa i podatki

18latek, praca zarobkowa i podatki

michal1818 / 82.139.33.* / 2010-09-17 22:22
Witam wszystkich.
W marcu tego roku zaczalem dorabiac sobie w Internecie jako copywriter. Pisalem rozne teksty na strony www i lacznie od marca uzbierala mi sie sumka prawie 6 tysiecy zlotych, wplacana od roznych zleceniodawcow. Nie pracowalem na umowe zlecenie/dzielo, poniewaz nie bylem wtedy pelnoletni, wszystko dogadywalismy przez e-maile na tzw. gebe. Nie ma wiec umow, rachunkow ani zadnych faktur. Wplaty na konto przychodzily od roznych osob, w sumach od 10 do maksymalnie 400zl. W czerwcu skonczylem 18 lat, w tym roku zdaje mature, wiec ciagle sie ucze, nigdzie nie pracuje na zadna umowe, a jedynie dorabiam sobie za posrednictwem Internetu.
W zwiazku z tym, ze jest to dochod niemaly, zapewnie musze sie rozliczyc z fiskusem, ale na jakich zasadach?
Nie mam zielonego pojecia o podatkach - mam normalnie wziac pit (jaki konkretnie)i go wypelnic, zlozyc w urzedzie (do kiedy - ktory rok podatkowy mnie obejmuje) i tyle? Czy podatkiem moga byc obciazeni rodzice, mimo ze sam zloze taki pit?
szklarek / 2010-09-23 11:34
Moim zdaniem można te przychody zakwalifikować jako uzyskane z "osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej....." ( art.13 , ust. 2 ustawy o PIT) i należy je wykazać w PIT 36 złożonym do końca kwietnia za rok poprzedni.
Niestety istnieje obowiązek w ciągu roku płacenia zaliczek podatkowych od dochodu w wysokości 18% do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień wraz z PIT-em rocznym tj. do końca kwietnia.

Najnowsze wpisy