20 V -27 V

student_mel / 2010-05-14 18:42
kurcze, nie jest dobrze... to początek dalszego spadku?
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - student_mel.]
Wyświetlaj:
student_mel / 2010-05-18 00:15 / Bywalec forum
Mam nadzieję, że trzymacie rękę na pulsie w kwestii złota no i co się ma do tego - USD :) Tak tylko przypominam :P
Mandaryna / 83.26.172.* / 2010-05-18 00:38
Jak tam ,chyba zacznie sie jednak korekta na euro/dolar tylko jaki zakres ? jednak mysle ze dobrze to wrozy dla giełd moze w koncu pociagna pare sesji up ... pytanie tylko po ile bedzie dolar ,,, 3,15 czy nizej a moze jeszcze 3,30 w tym miesiacu ... Pamietac nalezy o strajkach w Grecji a takze w srode wykup długow baraniarzy ...
Zeus52 / 2010-05-18 23:24 / 10-sięciotysiącznik na forum
Na wykup dostali,wystarczy im też na czerwiec. Problem jest taki,że właśnie te regulacje,o których pisaliśmy...ta konferencja ministrów...nie spodobały się. Będą zaostrzane przepisy i to migusiem. Będą duże zaostrzenia,zakazy wobec funduszy hedhingowych,tym samym zajmuje się Senat u Janków. Niemcy podobno dziś w nocy mają ogłosić całkowity zakaz"gołej"krótkiej sprzedaży. To samo zrobią w krótkim czasie inni. Niemcy taki zakaz wobec CDS-ów już dzisiaj wprowadzili. Do tego dochodzą wypowiedzi,np z Bank of England,o niewystarczalności pakietu pomocowego i konieczności szybkiego opracowania następnego...nie wiem,czy papieru im wystarczy w takim tempie? Bo drukarnie chyba nadążą?
Mandaryna / 83.26.172.* / 2010-05-18 00:46
Uwazajciena złoto wyraznie widac zagrywki czarnych skrzyneczek , wyglada tak jak by szykowali zwałke aby odkupic od leszcze ,,
max1224 / 2010-05-18 09:34 / Tysiącznik na forum
książkowo dobrze że jest to zejście i test 1200 bardzo prawdopodobny nazwałbym to póki co falą 4 lub podfalą korekcyjną w 3 ew. realizacją lokalnej krótkoterminowej rgr o zasięgu jw. po prostu jak na razie techniczna sprawa zresztą złoto idzie bardzo technicznie
Zeus52 / 2010-05-18 19:29 / 10-sięciotysiącznik na forum
Max...komu się tym razem paluszek omsknął? Bo to nie ja. Boże...to jakieś fatum! Oni mnie tu rozszarpią na tym forum...max...ratuj. Ja znowu nie chciałem niczego złego...nawet krakać. Pisałem tyłko,jak to wygląda...nawet nie z myślą,że tak ma być! Wybaczcie! Ale znając Janków...ich optymizm...to może jeszcze coś wymyślą. A o tym liście z nocy nawet nie wspominaj...bo mnie odnajdą i zadyndam powieszony za...coś tam,na gałęzi.
u2mart / 2010-05-18 20:10 / Tysiącznik na forum
Zrobię Zeusie tak jak czasem ty robisz.
Idę na spacer a jak wrócę to jankeskie hamburgery mają być na zielono. W przeciwnym razie przyjdzie się gryźć z myślami co robić dalej z GPW. Aczkolwiek może to taka zmyła, Europa początek tygodnia chce rosnąć , oni nie. A na koniec tygodnia zrobi się na odwrót )
Zeus52 / 2010-05-18 20:45 / 10-sięciotysiącznik na forum
Kurna,zobacz co się dzieje...weź poprawkę na czas,zanim napisałem poprzedni post o upadku ducha u Janków. Z resztą widziałeś na bieżąco,co się dzieje...pewnie też obserwowałeś...a dopiero teraz zaczyna się prawdziwy zawał...piszę,bo tak obrazowo,naocznie udało się może przekazać to o co mi chodziło. Teoria od razu z praktyką...
u2mart / 2010-05-18 21:10 / Tysiącznik na forum
No właśnie zobaczyłem i zaraz to ci chyba strzałkę w dół zapodam bo miałeś pilnować a Ty co na krótkie się przerzuciłeś ? )))
Co prawda na GPW może być padaka z rana więc nie wiem czy uciekać czy co? Dobrze że dolar trochę zamortyzuje
Zeus52 / 2010-05-18 21:19 / 10-sięciotysiącznik na forum
Priv się na foreksie obłowił...wiadomo już,kto namieszał. Ja tylko trochę pokrakałem...a priv pewnie wykonał parę kliknięć...żeby nie było tylko na mnie
privy / 2010-05-18 21:39 / Tysiącznik na forum
Tak, przyznaję się bez bicia. Na imprezę idę w sobotę więc sami rozumiecie, na prezent musi być. Muszę przyznać, że ten kto załapał wyjście z klina na H1 ten ma dobry humorek.
Zeus52 / 2010-05-18 21:59 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ja myślałem,że Ty się ustawiłeś na tym dnie z 2008,u szczytu flagi...sam jeszcze przypomniałeś,że to solidny opór. A odbicie było zdechłej kobyły(klin-flaga).
privy / 2010-05-18 23:00 / Tysiącznik na forum
Tak było lecz z lekkim falstartem. Klin był w samej ostatniej wzrostowej końcówce formowania flagi - taki gwóźdź do trumny.
max1224 / 2010-05-18 21:13 / Tysiącznik na forum
właśnie wyszedłem z uniakcji w unidolara w mbanku skandię zostawiam
Zeus52 / 2010-05-18 21:42 / 10-sięciotysiącznik na forum
Janki mają niecałe pół godziny...ale ta ucieczka w gold,najpierw stopniowa,po cichu...a później... No i EDek. Bez mała 300pipsów...teraz co by się nie działo,to jednak zakres przed nim się otwiera...ale na szybki ruch,być może. Więc ze Skandią...to za wolno.
u2mart / 2010-05-18 21:16 / Tysiącznik na forum
Tzn. z dzisiejszą wyceną czy dopiero złożyłeś zlecenie i konwersja jutro?
Czyli całe f.akcyjne na dolca przerzuciłeś?
max1224 / 2010-05-18 21:19 / Tysiącznik na forum
przed chwilą dałem nie mam dopracowanego timingu ale i pokazało mi się że z datą 19 co prawda to dla mnie magia ale jakby nie patrzeć to i tak będzie szybciej niż w skandii więc jest sens co do samej skandii nie mam takiej gwarancji no i tak dałem wszystko
u2mart / 2010-05-18 21:22 / Tysiącznik na forum
Czyli liczysz, że przełamanie na dolcu 3.32 otwiera nam drogę na podwójny szczyt ?
max1224 / 2010-05-18 21:26 / Tysiącznik na forum
raczej patrzę że po dzisiejszych jankeskich popisach może pójść kolejna fala spadkowa a zatem $ up więc po co łapać większością portfela jak można skubnąć tyrochę dolca szczególnie że ten jutro w portfelu pokaże -1,37 a akcje jeszcze trochę skoczą zresztą widzę że uniNE ma jednodniowy poślizg a jeśli tak to jutro NE też poleci
tedchom / 2010-05-18 22:05 / Tysiącznik na forum
na to mi maxiu wygląda, że s&p po raz kolejny naruszył linię wsparcia trendu, więc faktycznie może to pociągnąć w dół rynek jankeski, ale nie za bardzo są widoki na duże zjazdy
u2mart / 2010-05-18 21:31 / Tysiącznik na forum

szczególnie że ten jutro w portfelu pokaże -1,37

No ale unidolca zakupimy z jutrzejszą wyceną czyli pewnie będzie z +3-4% zielony licząc od dzisiejszej wyceny. A akcje złapały dziś zaledwie z może 0.25% na plus po południu czyli jutro jak zlecą z -1.5% to i tak będzie dobrze
max1224 / 2010-05-18 21:42 / Tysiącznik na forum
coś pokićkałem ale wcale nie musi być źle (jak to dłużej potrwa) pisałem o braku dopracowanego timingu
przemek90 / 89.229.92.* / 2010-05-18 21:50
Jutro to dopiero chyba pójdzie zlecenie, a wycenę będziesz miał z czwartku.
romuald_z / 2010-05-18 22:00 / Bywalec forum
Stasiek jest poniżej średniej 50 już od 6.05. Dziś ta średnia to ok. 1172. A wycena w uni będzie jutro, bo zlecenie pójdzie o 6 rano. W HSBC o 17.
paweł77 / 2010-05-18 21:59 / Bywalec forum
jeżeli zlecenie zrobisz do 24 wycena z dnia jutrzejszego. Można wycofać zlecenie do godziny 7 rano jutro.
przemek90 / 89.229.92.* / 2010-05-18 22:02
Tyczy się to tylko funduszy Uniona, czy też innych bo ja ma Skarbca. Tabele zleceń pokazują co innego dlatego się pytam bo pomału głupieje.
romuald_z / 2010-05-18 22:10 / Bywalec forum
Pierwszy termin przekazywania zleceń do funduszy to 6 rano. Potem są jeszcze (chyba) o 13 i 15,30. Zlecenia wysłane o 6 w wielu funduszach są wyceniane w tym samym dniu. W uni 0 12 w HSBC 0 17. W innych ni wiem. (W tym samym dniu wyceniają też w amplco i alianz)
przemek90 / 89.229.92.* / 2010-05-18 22:22
To wychodzi na to, że mbank powinien troszkę poprawić te tabelki....
u2mart / 2010-05-18 22:04 / Tysiącznik na forum
Skarbiec raczej tak jak w tabeli mbanku
przemek90 / 89.229.92.* / 2010-05-18 22:11
Te czasy dotyczą tylko konwersji, czy też zakupu i odkupienia, bo mam też unikoronę pieniężny i jak pościłem zlecenie nabycia po 19.00 to nie miałem wyceny z dnia następnego.
u2mart / 2010-05-18 22:13 / Tysiącznik na forum
tylko konwersja w unionie
przemek90 / 89.229.92.* / 2010-05-18 22:25
Dzięki za info. Ja w takim razie chyba nic nie będę kombinował bo się okaże, że spadki potrwają 2 dni a i tak je łyknę. Chyba, że przewidujecie mocniejsze tąpnięcie to dajcie znać :)
max1224 / 2010-05-18 21:40 / Tysiącznik na forum
czyli spóźnienie o dzień? ew można jeszcze anulowwać
elKonrad / 2010-05-18 22:18
Pamietam jak ostatnim razem byla podobna sytuacja i wszedles w unidolara na gorce ( ja zreszta tez ) a gielda odbila zaraz po tym. Nie wiem czy jest sens w tym monecie wskakiwac.
romuald_z / 2010-05-18 22:23 / Bywalec forum
Wydaje mi się, że JEŚLI stasiek ma zawrócić to może właśnie na średniej 200. A to jest tyle co było dziś. Ja coś w te odbicie nie wierze.
u2mart / 2010-05-18 21:49 / Tysiącznik na forum
Nie o dzień. Zgodnie z naszym timingiem. Dziś zlecenie i wycena jutrzejsza. Czyli jak W20 spadnie do południa z 2% to wyjdziemy z akcjami z taką stratą bo jak pisałem popołudnie dziś dołożyło tylko z 0.2%. A wejdziemy w dolca z jutrzejszą wyceną NBP. Czyli na górce licząc że ostatni szczyt nie zostanie pobity tylko jego okolice 3.32
Dlatego warto się zastanowić bo jak Janki jutro zrobią wszystkim numer i oni zaczną rosnąć po południu to przy obecnych wahaniach dolca możemy sporo stracić. Trzeba by liczyć że bankowo przebijamy opór i lecimy na 3.50
A jak z wykresu Janki nie przebili jeszcze średniej 50 dniowej ?
Zeus52 / 2010-05-18 22:22 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ale ED przebił ostatnie i to ważne wsparcie...a to otwiera mu drogę do 1,20...tak psychologicznie bardziej,bo właściwie pusta przestrzeń pod nim aż do nieco poniżej 1,17 (2005r.)...a to już coś mówi o rozmiarze korekty na indeksach. Kurna,czy to na dodatęk nie będzie właśnie to duże"A"dopiero? Pomijając lokalne"łamańce".
tedchom / 2010-05-18 22:32 / Tysiącznik na forum
zeus nie kracz:)
u2mart / 2010-05-18 22:10 / Tysiącznik na forum
Pokićkałem chodziło o 200 dniową bo do niej jeszcze kawałek.
I co tu robić kruca fiks
devil000 / 2010-05-18 22:39 / Bywalec forum
panowie predzej czy pozniej i ak bedzie 3.50 na dolcu a moze i wiecej kwestia tego przy jakim poziomie sie wskoczy takze nie pekac:)
u2mart / 2010-05-18 22:58 / Tysiącznik na forum
A ty Devilco robisz z GPW?
devil000 / 2010-05-18 23:35 / Bywalec forum
pisalem niedawno ze prz przejciu dolca przez 2.27 bede sie odwracal z gpw na zielonego jednak wczoraj nie mialem dostepu do neta poznym wieczorem i przespalem a dzis dolar juz ponad 3.30 wiec bardzo wysoko w tak krotkim czasie przy takich strzalach trudno dobrze wyjsc wejsc bo na dolarze rozgrywa sie to wszystko glownie podczas sesji jankeskiej dolar moze jutro skorekcic w dol a nasza gpw mysle ze tez nie spadnie az tak duzo kazdy cos odda i po sprawie rozsadnie bylo by jutro zajac pozycje 50% na 50% i chronic kapital dokupic dolca taniej a ten edek to czy przypadkiem nie byl poruszany temat ze zaczol wyznaczac kierunek gieldom jakis czas temu chyba o tym z zeusem i reszta forumowiczow gdzies kiedys rozmawialismy
nisspp / 83.26.208.* / 2010-05-18 21:05
może uciekać z giełdy teraz co myślicie chłopy
Zeus52 / 2010-05-18 20:36 / 10-sięciotysiącznik na forum
Przyjrzyj się dokładnie,co się dzieje. O tym pisałem na dole. Indeks,eurodolar,złoto. Najpierw spadało,mimo że ED rósł...kapitał szedł w akcje. A ED rosł za słabo,żeby na forexie podgonili złoto. Później ruchy się mieszały...dwie różne grupy inwestorów. Następnie złoto szło typowo. Spadało wraz z EDem...aż do czasu,gdy chyba wkradła się rezygnacja. Optymizm części Janków się wyczerpał...złoto up,mimo spadającego bardziej EDa...ucieczka z giełdy w bezpieczną przystań? Podobne ruchy,ale bardziej mikro,były tuż przed sesją u Janków i tuż po rozpoczęciu. Myślę,że to bardziej zrozumiałe,jak się patrzy na te ticki EDa,gold i indeksów,niż to całe moje bajdurzenie,tam na dole strony.
Zeus52 / 2010-05-18 17:43 / 10-sięciotysiącznik na forum
Max...City Interacjive znowu pojechał. Niezła zabawa. Dziś co prawda skończył tylko na+10%. Ale jak ktoś wszedł w tę konsolidację,płaski trójkąt-flagę,a sprzedał dziś w momencie,gdy zakres wzrostu z flagi się wyczerpał...to miał prawie+50%zwrotu. W dwa dni! A to była już ta druga połowa masztu...od poprzedniej konsoli w końcu marca było podobnie...Dwa ruchy i jakieś 90%. Szkoda,że to tylko dla treningu i zabawy...mam nadzieję,że kolega(zmasz) forumowicz wykorzystał wszystko do cna.
Zeus52 / 2010-05-18 15:32 / 10-sięciotysiącznik na forum
No i nie muszę dodawać,że jeśli Janki się spiszą,to nasza nieco przyblakła zieleń,stanie się soczystozielona...bo grunt przygotowany,że hej.
Zeus52 / 2010-05-18 15:22 / 10-sięciotysiącznik na forum
To,co napisałem niżej to żadne wróżby,czy proroctwo. Opisałem,jak sytuacja obecnie wygląda. A ponieważ Janki otworzą się pokaźną luką hossy...więc ich zadaniem najważniejszym,będzięe ten poziom nie tylko utrzymać,ale nadbudować jakiś korpus ponad luką. Jeśli się nie wywiążą...to w szybkim tempie zarówno ED,jak i indeksy wybiją się na antypodach. Końcówki naszych wyrosną,jak świeże pędy w Nowej Zelandii.
max1224 / 2010-05-18 15:49 / Tysiącznik na forum
patrząc na złoto jeszcze czerwone a nasze spółki już się zielenią np xau 0,6% up no i gpw też coś dorzuci
Zeus52 / 2010-05-18 16:52 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wiesz to jest tak,że jak jestem na stooq,to DAX jest opóźniony o 20 minut. Jankeskie indeksy niby o czasie...ale często widzę,że jakiś ruch zaczyna GPW,a dopiero za chwilę Janki. Nie sądzę,żeby to oni nas małpowali...raczej coś z czasem na wykresach. Często prędzej widzę,że coś się dzieje po edzie i gold. Jak ED nie rośnie,a gold nagle w górę(bo powinno z Edem)...acha! Coś złego na Jankeskich indeksach...dopiero później to widać rzeczywiście. Ale kurna...jakby nasi skończyli kwadrans później,to zawału by dostali,albo wbili się do piwnicy.A tak to utrzymali lukę.
paweł77 / 2010-05-18 17:01 / Bywalec forum
na jakiej wartości jest luka?
Zeus52 / 2010-05-18 17:11 / 10-sięciotysiącznik na forum
Podrzuć mi maila to Ci odeślę wykres. Sam zobaczysz. Eurodolar jakby właśnie wyłamywał się dołem ze zwyżkującego klina-flagi. Ale na razie to tylko naruszenie.
romuald_z / 2010-05-18 17:30 / Bywalec forum
Piszesz Zeusie, że gold powinien rosnąć razem z euro, ale już od ok. miesiąca rośnie przy spadającym euro. Ostatnie kilka dni to już idealna antysunchronizacja. Sądzisz, że wróci do poprzedniej zależności?
Zeus52 / 2010-05-18 19:00 / 10-sięciotysiącznik na forum
Złoto,mimo że jest ściśle ujemnie skorelowane z dolarem,to bardzo na dodatek lubi wszelkie programy pomocowe,z którymi wiążą się takie słowa,jak:inflacjg,wykup obligacji przez Banki Centralne,czyli w domyśle dodruk banknotów...i wtedy nawet rosnący dolar nie przeszkadza.Chodzi też o to,że na gold nie grają dwa podmioty...ale to są miliony inwestorów. Różne grupy,z których każda ma inny cel...a cena,to wypadkowa tych wszystkich interąsów. Jedni grają na foreksie i kierują się czym innym,niż ci,którzy chcą się zabezpieczyć. Któraś grupa akurat przeważa,to złoto idzie w tym kierunku. To nie jedna osoba tym steruje. To tak,jak zimą było przejście na Carry trade oparte na jenie,a nie euro...ale to nie tak. Nie ma tak,że nagle wszyscy się przerzucają. Są miliony graczy i w zależności,która grupa akurat przeważała,tak zachowywały się ropa i miedź. To nawet śmiesznie wyglądało,gdy Wig20 szedł w górę czarnymi świecami. Surowce po zamknięciu u Janków całą noc rosły(USD/JPY),także spółki surowcowe...a później spadały,po wejściu do handlu strefy EU/USD...ale i tak zostawało i były coraz wyżej. Hanel był ciągle na wszystkich możliwych parach...ale któraś zawsze przeważała. Dlatego nie od razu nawet niektórzy anale się połapali o co chodzi. Bo wykresy nie pokazywały jednej czystej zależności. Bo różne grupy grające też jednocześnie...i wypadkowa cena surowca. To jak kilka ciągów liczb,które ktoś rozsypał. Czasem trzeba było obserwować na bieżąco,nocami. Żeby wyłapać różne ticki,których już później,po automatycznym wygładzeniu wykresów(stooq)nie było widać. Max pamięta,jak zarzucałem go fragmentami nałożonych wykresów z różnymi parami walutowymi.. Tak też jest teraz z gold. Są różne grupy,interdsy...i dlatego może czasem iść wbrew ED. Tak już wiele razy bywało. Już to przerabialiśmy. Także jeśli popatrzysz na długoterminowe wykresy indeksu dolara i gold,to zauważysz,czasem nawet długie okresy,gdy idą wspólnie up,lub wspólnie w dół.,Choć z reguły jest inaczej. Ale wykres gold i indeksu $ ma jakby przesunięcie wzdłuż osi czasu...Na długoterminowym wykresie wydaje się,że to nieduże odcinki czasowe,ale jak dokładniej popatrzysz,rozciągniesz skalę,to okazuje się,że są to czasem miesiące,a nawet lata. Ale dość tego bajdurzenia. Zobaczmy,czy Janki już się odbiły...
romuald_z / 2010-05-18 19:07 / Bywalec forum
Dzięki za "bajdurzenie". A co do janków to chyba się dopiero przymierzają.
romuald_z / 2010-05-18 19:23 / Bywalec forum
Oni się chyba dopiero zastanawiają czy warto zawrócić.
Zeus52 / 2010-05-18 19:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
...do wybicia na drugiej półkuli...ale się nawywijało.
u2mart / 2010-05-18 19:29 / Tysiącznik na forum
Poczekajmy aż skończą , ale rzeczywiście dobrze że nasi skończyli zanim Janki zjechali bo byłby znów cudofixing na -2% i KNF by się zastanawiała komu się palec omsknął.
Zeus52 / 2010-05-18 19:37 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ha,ha...zobacz na górze. Chyba razem pisaliśmy...ale który z naszych tak tam miesza?
u2mart / 2010-05-18 19:50 / Tysiącznik na forum
4 sekundy przewagi miałeś )
Zeus52 / 2010-05-18 18:10 / 10-sięciotysiącznik na forum
To dla gold podstawowa zależność. Dla pozostałych surowców może być też zależność od pary USD/JPY...ale gdy klimat sprzyja. Wtedy też mogą wzrastać,gdy ED spada. Dla gold głównie ED. Ale jest też ta druga. Jak źle się dzieje,to spada u Jąnków rentowność 10Y,ceny dziesięciolatek rosną i rośnie złoto...albo,jedno z dwojga,albo to i to,zależnie od innych czynników. Teraz obligacje są jakby nieco"beee...",więc gold straciło konkurenta. Ta zależność od ED ciągle obowiązuje na gold. A że było teraz odwrotnie to po prostu przypadkowa zbieżność. Złoto szło po prostu przeciwnie do akcji...a że tak się składa,iż gdy indeksy spadają,to rośnie dolar...tak wypadło. Po prostu ED szedł w takt z giełdami...i złoto też,tylko przeciwnie. I stąd wyszło takie nałożenie,jakby rozbieżnych wykresów. Złoto nie szło w górę dlatego,że ED spadał...Ale szło w górę MIMO TEGO,że ED spadał.
Zeus52 / 2010-05-18 16:09 / 10-sięciotysiącznik na forum
Kurna,nasi z GPW coś widzą? Bo wiesz,na stooq pewne rzeczy są opóźnione. Np DAX...20minut.
Zeus52 / 2010-05-18 16:02 / 10-sięciotysiącznik na forum
Tak,widziałem...ale ED odbił się początkowo ładnie od wsparcia,a teraz idzie płytkim kanalikiem wzrostowym...opór-jeden z dołków intra z piątku go zatrzymał. Tłamsi się tam pod nim,zbiera do wybicia górą...ale ciągle całość w ramach flagi. Jak cofnięcie w górę dla lepszego impetu uderzenia jeszcze raz we wsparcie...Przecież wiesz,gdzie ED powinien już fruwać. Fakt,spółki już dyskontują gold...ale co z tym EDem?
privy / 2010-05-18 16:51 / Tysiącznik na forum
ED jest w klinczu pomiędzy dołkami z 2008 i 2009 roku. Dziś odbił od tego drugiego.
Zeus52 / 2010-05-18 17:01 / 10-sięciotysiącznik na forum
Tak. Już zauważyłem włączając długi wykres. Ale dzięki. Janki robią na Nasdaq jakieś nowe odwierty...ropy szukają?
Zeus52 / 2010-05-18 14:48 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ze złotem widzę związane dwa czynniki:1)bezpieczna przystań i 2)eurodolar. W momencie odbicia na giełdach było do przewidzenia,że czynnik 1) odpadnie i złoto chwilowo się może obsunąć. Ale powinien zadziałać czynnik 2) i nastąpić powrót do wzrostów. Owszem zjazd do 1200 żadnej tragedii nie robi...ale nie powinien mieć miejsca. Coś szwankuje z eurodolarem. Na dziennym piękna,wczorajsza świeca...tymczasem na wykresie intra eurodolar robi coś,co nazywamy odbiciem zdechłej kobyły. Giełdy rosną,więc część kapitału ze złota odpływa...tymczasem ED zachowuje się tak,jakby nie wierzył w żadne odbicie. A sam robi bazę pod "odbicie"....na 1,20 albo 1,7 . Od obrony wsparcia wczoraj,buduje na nim prospadkową flagę. To nie musi się zrealizować,ale jeśli struktura flagi nie zostanie załamana...to taki zakres spadku wypada. Janki muszą coś zrobić,żeby ruszyć EDa...muszą chyba pójść ostro w górę i się utrzymać. Bo jeśli nastąpi jakieś załamanie na indeksach,to wygląda na to,że ED tylko czeka na takie potknięcie,by zrealizować flagę i runąć w dół. Tak,że trzymajmy kciuki,żeby Janki się spisały. A siłny ruch EDa w górę i tak pociągnie w górę gold.
Mandaryna / 83.26.170.* / 2010-05-18 11:37
Hej , jest szansa na przełamanie 1,25 na euro/dolar jakie macie prognozy na SP na dzisiaj ....
Zeus52 / 2010-05-18 00:28 / 10-sięciotysiącznik na forum
I tak,i nie...ja tam spoko. Nadal nie liczę na pojedyńczy fund...jak jeden się obsunie chwilowo...nie szkodzi. Za dużo nie ma gdzie się obsunąć. Ruch powrotny(ewentualnie,choć teraz niekoniecznie)do linii"spodka" na gold,czyli okolice 1216-20$/ozt,jest wliczony w ryzyko.
max1224 / 2010-05-17 22:41 / Tysiącznik na forum
odechciało mi się żartów właśnie dowiedziałem się że wczoraj zmarł Ronnie James Dio szkoda miał 67 lat ( Elf, Rainbow i Black Sabbath, Dio)
Zeus52 / 2010-05-17 23:11 / 10-sięciotysiącznik na forum
Fakt...wykruszają się przez nas podziwiani. A co ja mam powiedzieć...Wagner,Puccini...nadal nie żyją...
Zeus52 / 2010-05-17 20:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
Kurna trochę mnie nie było...a tu co? Pampersy się posypały...eurodolar na wsparciu coś ładnego rysuje. Oby tak dalej. Max,Stasiek zaliczył już dno chmurki ichimoku?
privy / 2010-05-17 18:03 / Tysiącznik na forum
Upsss...... Przepraszam, rozumiecie, paluszek mi się omsknął :)
max1224 / 2010-05-17 18:56 / Tysiącznik na forum
ha ha ha dziwne mnie też
Zeus52 / 2010-05-18 00:00 / 10-sięciotysiącznik na forum
Max...a spojrzałeś,jak City Interactive na GPW zakończyła...
Zeus52 / 2010-05-17 20:38 / 10-sięciotysiącznik na forum
Aaaa...to wy tak kręcicie. Ale który NYSE,a który eurodolarem...mogę się tylko domyślać. Priv na forexie...więc wszystko jasne.
privy / 2010-05-17 21:21 / Tysiącznik na forum
Ja już po sobie posprzątałem, ale Max nadal się męczy. Tak to jest, jak zbliża się kumulacja to nie ma kasy na nowego mopa :)
max1224 / 2010-05-17 21:39 / Tysiącznik na forum
looknij brachu na spx sam byś tego lepiej nie zrobił piękny długaśny dolny cień sięgający pod chmurkę tak żeby większego powera w odbiciu osiągnąć a i na zielono skończyć można
privy / 2010-05-17 21:44 / Tysiącznik na forum
To masz plusika ode mnie za ten rzut na taśmę.
max1224 / 2010-05-17 21:52 / Tysiącznik na forum
no wiesz przecież to klasyka chyba nie wątpiłeś a tak wogóle to skąd te pampersy ?? Zeus postanowił zablefować i grubas się nabrał kurna jak klasyk mawiał takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego;-)))
Zeus52 / 2010-05-17 23:00 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ja nie chciałem właśnie straszyć. Dlatego już wczoraj wolałem uprzedzić,że tak może być...zjazd pod wsparcie gromnicą. Na Edku i Staśku. Problem byłby wtedy,gdyby zaczęło się luką bessy. Ale na ED już po północy stało się to niemożliwe. Więc,choć zagrożenie było,ale także szansa na wymalowanie ładnej świecy. Niestety,"wschodząca gwiazda" rodzi się w bólach...najpierw musi być zjazd gromnicą,intraday. I muszą lecieć pampersy. Tak samo na S&P500...najpierw musiał być zjazd do krawędzi chmurki. Teraz jest możliwe to"W". Czyli ta druga wersja,która jak napisałeś,jest Ci bliższa.
tedchom / 2010-05-17 23:12 / Tysiącznik na forum
Witam. Z tego co widzę to zżarło mi część zysków w sf1 na akcyjnych fundach póki co nie widzę powodu do zakupów więc pozostanie mi czekać na rozwój sytuacji, troszkę z boku, ponieważ wyszedłem z sf1 50% na parę dni. Widzę że załapaliście sie ładnie w Ml-e gratuluję
Zeus52 / 2010-05-17 23:25 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dzisiaj ML5:+2,25%(już z dolarem),ML6:+1,47% też z dolarem. Średnia:+1,84%. Jutro? Czort znajut ile dolar poleci,no i jak wypadną fundy. Dziś spółki ML6 skakały,jak na banji...zaczęły wysoko,mocno spadły,ale w końcówce było duże odrabianie strat...przypomina to wyrysowane świeczki na indeksach. Czy nadrobią jutro spadającego dolca? Okaże się w praniu.
tom ziel / 212.76.37.* / 2010-05-17 23:24
ech ja niestety obie zwałki zaliczyłem zrobiłem cofkę o pół roku szit, wyszedłem 50% tzn masz ok 30?
max1224 / 2010-05-17 23:37 / Tysiącznik na forum
kurcze jaka ironia niby fatalny czas niby korekta niby wig20 nie dawno ponad 2660 dziśprzebijał 2400 ale i w takich warunkach da się zarabiać z drugiej strony współczuję też miałem niedawno półroczną cofkę po 3 miechach zapomniałem wróciło do normy i u Ciebie też tak będzie spoko
tom ziel / 212.76.37.* / 2010-05-17 23:44
no właśnie liczyłem ze przy korekcie sf1 będzie niezłą alternatywą a ten skurczydziad w ostatni tydzień -17% ech
Zeus52 / 2010-05-18 00:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
No...ale właśnie zobacz,jak rynek się zachowuje...my dotąd nie możemy wyczaić,czy ta duża korekta już się zaczęła,czy to tylko zrzut w hossie. Przecież wszystko,co na razie się dzieje...dzieje się lokalnie...ciągle wewnątrz wzrostowego kanału...linia długiego trendu jest nienaruszona. Po dołkach(cieniach) z czerwca i lutego...właśnie dziś nastąpiło dotknięcie dolnym cieniem i odbicie w górę(cały czas o S&P500). Więc jak automat ma rozpoznać trend? Nawet priv Ci powie,że automatyczny system,a taki ma SF1,jest dobry,ale tylko przy wyraźnej zmianie trendu...ale znowu wtedy...jest już zbędny!. Więc nie wiem po co w ogóle jest? A ...czort z tym. I tak nie dam się na to skusić.
Zeus52 / 2010-05-17 23:29 / 10-sięciotysiącznik na forum
Sorki,że się wciąłem,ale gdy pisałem,to nie było jeszcze Twojego postu. Tak niechcący wypadło.
tom ziel / 212.76.37.* / 2010-05-17 23:33
luzik, widać do czego nawiązuję pytaniem
devil000 / 2010-05-16 19:52 / Bywalec forum
jesli daty w watku dobre to ja juz chyba pic nie moge bo trace kontakt z rzeczywistoscia:) a na powaznie wykresy na oporach badz wsparciach laduja usd, wigus i teszta ekipy ze stooqa wiec chyba dobra mysl z GPW od poniedzialku i ja sie podpisuje pod tym nie wiem na jak dlugo bo jesli bedzie wszystko pekac to odwrot ak jak pisal u2mart specjalista nasz funduszowy day trader:) pozdrawiam
student_mel / 2010-05-16 20:20 / Bywalec forum
daty złe są oczywiście..... nawet to ja zakładałem wątek :) jacyś modzi mogą to skorygować...
Zeus52 / 2010-05-16 20:59 / 10-sięciotysiącznik na forum
Bez przesady. Każdy może się machnąć...zerknięcie nie na tę stronę kalendarza,tak jak czasem na nie ten wykres...bywa. Ale wiadomo o co chodzi. To tak,jak z liniami na wykresie-liczy się ta,która jest akurat grana. Tu jakoś też wszyscy trafiają,mimo błędu w dacie...jedynie kiedyś w przyszłości może być kłopot z odszukaniem wątku,gdyby ktoś potrzebował. Ale jest tak,że jeśli usuną ten wpis,to pewnie znikną wszystkie posty do niego? Więc może student niech założy jeszcze raz nowy wątek z właściwym datowaniem...bo i tak na to samo wypadnie. Ale może jakieś głosowanie najpierw?
u2mart / 2010-05-16 21:14 / Tysiącznik na forum
Mi tam wszystko jedno , dopiero po poscie Devila zorientowałem się że daty są złe więc mi to nie przeszkadza.
Ps. Devil przetrzymałeś akcyjne w zeszłym tygodniu czy pozbyłeś się ich.
Ja chyba się zdecyduje jutro zakupić tylko nie wiem czy nie rozbić na 2 transze na pn. i wtorek
devil000 / 2010-05-16 22:08 / Bywalec forum
no dokladnie to tylko cyfry nie ma co mieszac napisalem bo wczoraj mialem imprezke i wydawalo mi sie ze chyba przespalem kilka dni za duzo:) jest ok panowie sorki za zamieszanie.
Ps. U2mart przerzucielem z GPW w dolca 80% na poczatku zeszlego tyg a reszta 20% zostawilem plus druga polowka wolnego kapitalu w pienieznych, anale krzycza korekta wiec bedzie inaczej hehe a powaznie to tak jak pisalem jutro wypakuje dolca na gpw i bede czekal i na odpowidnich poziomach dokupywal, wyrzucal lub konwertowal zlezy jak dolar poradzi sobie z 3.25 -3.27 jezeli nie to bedzie szansa na dobranie go nizej kolo 3.00
artemida / 83.26.170.* / 2010-05-16 22:29
Wg der Spiegla w najbliższych dniach niemiecki rząd przedstawi plan konsolidacyjny dla całej strefy euro, mający przywrócić zaufanie na rynkach do wspólnej waluty , moze to przyczyni sie do wybicia na giełdach i korekty na euro/dolar ??? Pytanie jest gdzie jest ostatni dołek na euro/dolar /// a moze bedzie jakas interwencja walutowa ze strony szwajcarow tylko czy to cos zmieni na parach walutowych usd/pln euro.pln ?? no i giełdy . czy wreszcie rusza na południe ?? prosze przeanalizujcie te warianty....
Zeus52 / 2010-05-17 01:40 / 10-sięciotysiącznik na forum
Pozostaje mieć nadzieję,że dołek został osiągnięty....ale tylko nadzieję. Na razie początek uniemożliwia powstanie luki bessy...to plus. Z tego można coś bardzo ładnego wyprowadzić. Choćby nawet w ciągu dnia były powody do częstej wymiany pampersów...a nawet zwłaszcza,gdyby tak było!
MANDARYNA / 178.182.145.* / 2010-05-17 03:07
Ach moze własnie ,te wypowiedzi Trichet i innych politykow maja na celu niespodziewanej masowej interwencji i dania spekule po łapach
Zeus52 / 2010-05-17 13:47 / 10-sięciotysiącznik na forum
Musieliby mieć coś w zanadrzu,jakieś konkretne działania,plan...bo kasą przeciwko rynkowi...to by musiała być duża kasa i mogłoby być mało skuteczne. Ale,jak na razie rysuje się ładna świeca...tylko dla jej wyrysowania potrzebne są najpierw pampersy na zmianę...na razie idzie po myśli. Poczekamy,zobaczymy. Grunt,że moje spółeczki z ML6 idą ładnie. Niektóre,jak Xstrata,baa...ardzo ładnie. Teraz zależnie od tego,czy fund zebrał w piątek całe te minusy,które były,czy był jednak jeszcze przewartościowany...od tego będzie zależało,czy dziś wraz z dolarem się wyzeruje...czy będzie jednak następna chochelka,zamiast łyżeczki? Spółki ML5 w Australii i Azji,poszły dziś za piątkowym wynikiem XAU...czyli zrobiły podobne plusy...
max1224 / 2010-05-17 19:07 / Tysiącznik na forum
chochelkąto my raczej dziś oddawaćbędziem sorry mam dziś na przekór wam wszystkim spoecyficzny humor ciekawe czy siękapnęlki i zbanowali przemycony z premedytacjąwulgaryzm hi hi hi
mandaryna / 83.26.172.* / 2010-05-17 14:23
Zeus 52 myslisz ,ze bedzie jakas w koncu korekta na euro/dolar czy tylko konsolidacja i lecimy nizej na 1,2250 ... Jak widzisz beda spadki na giełdach czy raczej minimalna zmyłka podniesienie indeksow i dopiero za pare sesji plum .... jak ,to widzisz na wykresach ,
Zeus52 / 2010-05-17 15:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
Oczywiście to o trendzie wzrostowym dotyczyło indeksów. A tymczasem nasi kopiują dokładnie to,co robi Nasdaq...można nie szukać po innych wykresach. Wystarczy spojrzeć na Wig20 aby wiedzieć,co u Janków.
Zeus52 / 2010-05-17 14:59 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nic nowego nie wymyślę ponad to,co już pisałem. Żadnego gotowca...same luźne spostrzeżenia,czasem na gorąco. Nadal jesteśmy we wzrostowym trendzie,nie wypadliśmy z kanału wzrostowego. A te różne myśli to tylko różne możliwe wersje korekty,które nam grożą...a więc nadal ustawienie bez zmian...tak niby w obie strony. Ale nie jest to symetryczne,bo jednak ciągle coś wpada. Tak prawdę powiedziawszy,to nie wiem z czego dziś wpadnie. Z ML5,czy ML6...może z obu,albo z któregoś z nich. Na pewno już wpadło+2,86% z dolara. Czy zsumuje się z wynikami fundów,albo któregoś z nich,czy może będzie odejmowanko...nie wiem. Wystarczy popatrzeć na wykresy,a zwłaszcza USD/PLN,aby dostać zawrotów głowy... W takim wypadku chyba pozostaje tylko amaliza portfela,a mniej analiza rynku...
Zeus52 / 2010-05-17 12:41 / 10-sięciotysiącznik na forum
Też mi to przemknęło przez myśl,że coś kobinują...rok temu tak zrobili nasi. Tusk tuż przed interwencją ogłosił,że wystarczy,nie stać nas na to...i ledwie zajęłi pozycje...i tuż nad oporem technicznym...sru po łapach! To była ostatnia interwencja. Goldmann po tym uciekł(w skarpetkach?)
max1224 / 2010-05-17 12:57 / Tysiącznik na forum
zob złoto w 30 min taktowaniu książkowa rgr o zasięgu 25$ zapowiada się jazda do 1200 w króciutkim terminie tam niezłe miejsce do odbicia ew. "piesek" i też up
Zeus52 / 2010-05-17 14:15 / 10-sięciotysiącznik na forum
City Interactive wyszedł luką hossy z konsolidacji-trójkąta i znów atakuje. Znów jest nawet w czołówce wzrostów. Wiesz,to spółka z naszej zabawy w typowanie,z jednym z forumowiczów.
Zeus52 / 2010-05-17 13:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
Max,a tak na poważnie,w odróżnieniu od tej myśli "bez związku",poniżej. Przypomnij sobie,co Ci pisałem na priva. I zapomnij o tej RGR.
Zeus52 / 2010-05-17 13:14 / 10-sięciotysiącznik na forum
Kurna,czy wszyscy czytają w moich myślach...Mandaryna,teraz Ty o gold. A ja pomyślałem...skąd kasa? Janki,choć mają największe rezerwy gold,to wobec rozmiarów rynku stanowi to mały ułamek. Właściwie to Janki mają magazyny zappełnione zadrukowanym papierem,makulaturą. Największe kraje strefy natomiast:Francja,Niemcy...trzymają rezerwy w gold. 100%rezerw walutowych w złocie! Przy obecnej cenie...? Ale to nic nie znaczy...jeszcze nie wiem do czego ta myśl mi się przyda,to taka przelotna,bęz żadnych sugestii. Ot tak,po prostu mi się skojarzyło. Tam masa dolarów w papierkach,a w strefie euro...gold. Niemcy i Francuzi w ogóle makulatury nie trzymają.
artemida / 83.26.159.* / 2010-05-17 07:12
po przekroczeniu 33170 jaki jest nastepny zakres na usd/pln moze mi ktos podac ,,, 3,40 czy wyzej ?
Zeus52 / 2010-05-16 23:42 / 10-sięciotysiącznik na forum
O! Faktycznie,interwencja wisi już w powietrzu. To pomogłoby euro. Jeśli mieliby to zrobić,to na płytkim rynku,a więc nad ranem,lub późnym popołudniem. A poza tym musi jeszcze sytuacja sprzyjać. Jakiś lokalny zryw euro+odpowiedni układ wsparcie/opór...interwencja musi wywołać lawinę,żeby odstraszyć.
student_mel / 2010-05-16 23:50 / Bywalec forum
czyli na jutro przewidujesz jeszcze spadki?
Zeus52 / 2010-05-17 00:26 / 10-sięciotysiącznik na forum
Tak prawdę powiedziawszy,to technicznie tak to wygląda,a nawet jeszcze gorzej. Ale miałem jeszcze w piątek nadzieję,że w weekend,widząc co się dzieje,z czymś pozytywnym wyskoczą. A tu lipa. Nie dość,że jeśli mówić o pozytywach,które wcale nie muszą nimi być...myślę o planach regulacji o których tu wspomniano,a które wcale nie muszą się spodobać...to na dodatek nie ma w tym konkretów i jest nie na teraz. Coś tam będą myśleć...ale nie w poniedziałek i nie wiadomo kto i o czym będzie myślał. Za to negatywów sporo. Groźba obniżenia ratingu Grecji,wręcz ogłoszenia jej zupełnej niewypłacalności. Jak stwierdził w piątek Moody's...jeśli zmienią się warunki rynkowe to obniżą rating. Ocenili takie prawdopodobieństwo na 80%. No i to tak,jakby fakt. "Warunki rynkowe". Ha,ha...po tej zapowiedzi+współpraca prezesa Deutsche Banku...właśnie w ten sposób już zmienili dla Grecji"sytuację rynkową". Rentowność cds-y...teraz z sumieniem"czystym",jak śnieg przed Hutą Katowice w okresie jej świetności...stwierdzą,że warunki rynkowe zmuszają ich do obniżenia ratingu. Poza tym Trichet...jeżeli ktoś taki stwierdza,że chorobą Grecji mogą się zarazić inne kraje,a na dodatek ostrzega,że to może nastąpić wręcz w ciągu godzin,a nie dni....to może być w taki sposób jak wyżej...nie realia,ale kryzys sprowokowany. A to,co mówił to być może ostrzeżenie... wygląda,jakby składał broń..."nie damy rady,przeciwnik jest za silny" . Źle to wygląda.
u2mart / 2010-05-16 22:22 / Tysiącznik na forum

U2mart przerzucielem z GPW w dolca 80% na poczatku zeszlego tyg a reszta
20% zostawilem plus druga polowka wolnego kapitalu w pienieznych

Hehe widzę żepodobnie bo u mnie poszło 2/3 z GPW w pieniężne a dolca jakieś 10% nabyłem przy okazji. No i teraz sprawa niby prosta bo jeżeli nie mamy zmiany trendu to tylko korekta i jedziemy dalej up. Chyba że się odwracamy na spadkowy ale w co by ta kasa poszła przy zerowych stopach ????
Więc ryzyk i jutro GPW ale chyba też podzielę to na W20 i NE
blazek999 / 2010-05-16 22:58 / Bywalec forum
http://bossa.pl/index.jsp?layout=fundusze&page=2&news_cat_id=65&begin=2010.04.14&end=2010.05.07&x=5&y=10
WIG20 zjechał 10% i fundusze akcyjne średnio potraciły, 5-10% ale są 2 fundy akcyjne z grupy Allianz, które w tym czasie zyskały. Jako fan szybkich konwersji rozstałem się z nimi na rzecz unikorony, ale ten dodatni wynik jest zaiste zaskakujący. Myślę, że taką możliwość daje im stosunkowo niewielkie aktywa. Dziwiłem się, że stary wyga Zeus inwestuje w ALL , ale teraz rozumiem; albo zna zarządzającego ;) , albo ma Boskie wyczucie :))))
Patrząc na wykres średnia 200 sesyjna i linia trendu ciągnięta po dołkach od lipca 2009 przez lutowe i ten z 7 maja pokrywają się m/w na 2340 na wig20. Tam warto coś kupić, a jak puści to ...
Zeus52 / 2010-05-16 23:50 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nie znam zarządzającego,ale szukałem czegoś na niepewny okres. A tak wtedy było. Pisałem nawet wtedy,że są ustawieni bardzo defensywnie...no,ale niestety,ma to też drugą,gorszą stronę medalu i ta gorsza strona pokazuje się podczas wzrostów. Wtedy można się zdenerwować. Choć w dłuższym okresie czasu nie porównywałem.
artemida / 83.26.170.* / 2010-05-17 00:12
Wyglada na to ze cel 1,2338 zostanie osiadniety i co dalej ?? spadki nizej ?? jak ,to widzicie ? a moze nagłe wybicie ?
u2mart / 2010-05-16 23:06 / Tysiącznik na forum
Allianz akcji plus hehe znam .
Kiedyś napisałem że lepiej sobie radzi podczas spadków i widzę że dalej tak ma.
Z tym że przy dużych wzrostach wigu wypada tragicznie. Pamiętam że jak wig dał ponad 4 na plus to on coś koło +1% ale to było z rok temu i więcej go nie obserwowałem
blazek999 / 2010-05-16 23:14 / Bywalec forum
no powiem Ci, że z tego co czytałem to po słabych wynikach, w drugiej połowie ub. roku były zmiany wśród zarządzających i najwyraźniej wyszło im to na zdrowie. martwi mnie konwersja, która trwa cały dzień. Patrzałem również na walutowy ALL i również sobie radzi. Zastanawiam się nad odebraniem monopolu w portfelu unikoronie. Zmień sobie daty i zobaczysz, że 7-13 maja, podczas wzrostów zachowują się przyzwoicie. Do weryfikacji w najbliższym czasie. ;)
devil000 / 2010-05-16 22:43 / Bywalec forum
pozyjemy zobaczymy zawsze trzeba miec jakis plan a jak nie to sie mozna odpoczac z boku nic na sile przy tym bujaniu jadna dwie bledne decyzje w krotkim terminie i mozna sie niezle przejechac dlatego nie sugeruje sie zbytnio wymowa jednej sesji plan jest wiec trzeba dzialac:)
Zeus52 / 2010-05-16 22:07 / 10-sięciotysiącznik na forum
Po weekendzie sytuacja nie wygląda najlepiej. Zamiast jakiegoś wsparcia ze strony ważnych figur,pojawiło się trochę,czasem dość dziwnych wypowiedzi...i może jednak wskazana byłaby ostrożność. Jak rynki na to zareagują. S&P500 jednak cały czas zachowuje strukturę wzrostową. Pisałem to już parę razy. Struktura hossy. Wolumen także nie wskazuje na wielkie zainteresowanie kierunkiem na południe. Ale do dolnej bandy może jeszcze polecieć,zanim pójdzie w górę. Tak samo eurodolar. Wypowiedzi z weekendu,choćby Tricheta,na pewno nie sprzyjają odbiciu,a wręcz mogą wywołać panikę. Także groźba Moody's obniżenia jeszcze ratingu Grecji...to było jedną z przyczyn piątkowego zjazdu. Moody's w porozumieniu z publiczną wypowiedzią w tym samym czasie prezesa Deutsche Banku...mówiąc w skrócie,pan Prezes deprecjonował cały plan pomocy...że"psu na budę się zda",że jest do niczego,że Grecji nie pomoże,ani Portugali...no może od biedy,jakimś cudem Hiszpanii. To mówił człowiek,który na zlecenie rządów ten plan stworzył. Nie sam,ale był jednym z twórców. I teraz podkopuje w ogóle jego zasadność. Na dodatek to była w piątek akcja zgrana znowu z Moody's. Przypomnę tylko,że przedtem były już takie akcje...Moody's w połączeniu z dużymi zrzutami euro...właśnie w wykonaniu niektórych europejskich banków. M.innym Deutsche Bank,Credit Swisse...robili zagrywki mające na celu zdołowanie euro. Tymczasem na liście prokuratury w sprawie oszustw ratingowych....jest właśnie Deutsche Bank i Credit Swisse. Czyli kto realizuje ten plan ratowania euro? Czy to czasem nie wilka zatrudniono do pilnowania owiec? To taka dygresyjka na temat tego,co już się stało,w piątek. I czego efekty w piątek już mieliśmy. Ale nam to niewiele daje...co?,kto?,po co? Na co? To tylko tak dodatkowo. My musimy po prostu przyjąć do wiadomości,że coś niedobrego się dzieje. I pozostać przy tym,co pokazuje nam technika. Ale to już osobno.
max1224 / 2010-05-16 22:43 / Tysiącznik na forum
a skoro technika to zob spx na ichimoku wiele daje do myślenia
Zeus52 / 2010-05-16 23:31 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zobaczyłem...szkoda,że nie wcześniej. To mrozi krew w żyłach. Sygnały sprzedaży 1 i 2 rodzaju. Pozostaje istotna sprawa:sama chmurka. Jeśli się z niej wyłamie,to pozamiatane. Pozostanie najpierw mocne przedłużenie spadku...tak,że to dotychczasowe,lokalne "a"="c",lub w przybliżeniu....i wtedy cały ten dotychczasowy spadek,razem z tym,który nastąpi,wszystkie te"łamańce",to będzie dopiero to wielkie"A"...pierwsza część korekty. Pozostanie tylko ruch powrotny do chmurki...taka,wzrostowa korekta spadków. Ale właśnie tylko do chmurki. A później wielkie"C" w dół. Ale kurna...to jest ta"książkowa",wielka korekta,którą opisywałem stosując obecny kanał wzrostowy. To była pierwsza możliwość,niejako podstawowa. Ale jest też druga. Tak też może sie zdarzyć i z resztą,tak bywa,że jutro S&P500 zatrzyma się na krawędzi chmurki,albo naruszy ją intra i wybuduje dolny cień pod nią. Wtedy zacznie się budowa"W"...a więc wiadomo,na jakim poziomie może powstać drugie dno. W wersji optymistycznej. Jak nie patrzeć,to i tak na jutro przewidziany jest jednak zejście,przynajmniej intraday",do krawędzi.
max1224 / 2010-05-17 00:28 / Tysiącznik na forum
szczerze to bardziej skoncentrowałem się na tym drugim wariancie a to ze względu na wyprzedanie sygnalizowane przez RSI fatalny nastrój anali no i jeszcze jedna sprawa potencjał ruchu spadkowego ok6% i basta a że zwykle zasięg ruchu to jakieś widełki więć od krawędzi do tych 6% i powrót ja przeżyję i uważam że warto wytrwać
Zeus52 / 2010-05-17 01:12 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jak by popatrzeć na tę chmurkę,to jeśli się oberwie...i tak niebawem wróci w prawie to samo miejsce w ramach ruchu powrotnego,"B" korekty. To w razie czego,gdyby się nie powiodło...ale ruch w drugą stronę,do góry też nie ma zbyt różowych perspektyw. Ta chmurka gęsta i gruba się robi. Owszem wybicie się nad nią odcina automatycznie powrót w dół i daje wręcz pewność,że nastąpi atak na wyrównanie i następnie wybicie dotychczasowego szczytu. Wiesz,jakby nie patrzeć,pokonanie tak silnego oporu,nieważne jak przedstawionego,czy jako poziom,czy jako grubość chmurki...taki opór staje się bardzo silnym wsparciem. A więc jeśli Stasiek znajdzie się ponad tą linią...to już do śadków nie wróci. Choćby nawet nie pokonał od razu szczytu. Choćby od poziomu szczytu się odbił...to skonsoliduje się przez jakiś czas pomiędzy linią szczytu,a linią wsparcia poniżej. A stamtąd jedyna droga to atak na nowe rekordy. Ale to na razie ładna,ale tylko bajeczka...nie wykluczam jej całkiem. Ale zobacz na trudności w razie powstania tego"W". Trudność wyjścia ponad chmurkę...mam nadzieję na to"W",ale co dalej tego na razie nie chcę nawet rozpatrywać,bo to wróżenie z fusów. Na razie tylko jedno mnie dręczy:wyłamie się z chmurki? Czy wymaluje"W"? A...ciekawostka. Nasz znajomy narysował wykres. Zaznaczył na nim przebicie w górę pułapu...którego przebicie jest równoznaczne z odcięciem powrotu i wybiciem szczytu...a następnie wyznaczył,jakby nigdy nic...ruch w dół,dalsze pogłębianie korekty. Bardzo interesujący wykres. Ogólnie byłoby O.K....tylko ten za wysoki wyjazd w górę!? Niech się zdecyduje...bo albo ten wyjazd i koniec korekty,albo trochę niższy wyjazd i dalszy jej ciąg.
Zeus52 / 2010-05-16 22:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zobaczę. Acha! Nie zauważyłem wcześniej,że XAU wyszedł jednak w piątek na+0,6%,czy coś koło tego. No i ta piękna świeca na gold.Doji wysokiej fali u dołu konsolidacji.. Ale pomyśl,jak poczują się inwestorzy,zwłaszcza szybsi gracze,jeśli w poniedziałek przeczytają wywiad z Trichetem,w którym mówi on,że groźba zarażenia wirusem greckim innych państw jest nadal duża i że może to nastąpić bardzo gwałtownie,nawet w ciągu....paru godzin!? Co zrobią? Co Ty byś zrobił? Czy to nie pretekst do wodospadu?
Zeus52 / 2010-05-16 21:33 / 10-sięciotysiącznik na forum
No właśnie. Jeśli mimo błędu,ten wątek jest"grany",czyli wszyscy tu trafiają...to nie ma problemu.
romuald_z / 2010-05-16 21:47 / Bywalec forum
Problemu nie ma. Tylko rady właściwe potrzebne (na gwałt na ten przykład)
u2mart / 2010-05-14 19:10 / Tysiącznik na forum
A mi się właśnie wydaje że jest bardzo dobrze
Popatrz na wykres za ostatnie kilka miesięcy czy na SP500 bądź W20.
Jakaś analogia do korekty z lutego ??? Bo jak dla mnie dopiero teraz wygląda to identycznie. Więc czego można się spodziewać skoro trend jaki jest od ponad roku każdy widzi.
Dlatego myślę od poniedziałku zapakować się w GPW.
A jak będzie się przekonamy.
London / 2010-05-15 22:02 / Bywalec forum
Swoją drogą ciekawe z jakiego poziomu Edek się skorekci
Zeus52 / 2010-05-16 15:25 / 10-sięciotysiącznik na forum
Kto tam wie... Wygląda,że politycy w czasie weekendu nic nie wymyślili...więc może wypadnie założyć jednak pesymistyczną wersję,że jednak przebije wsparcie luką bessy i znajdzie się gdzieś w okolicach 1,2 i w ostateczności dno wypadnie gdzieś tak tuż poniżej 1,17...to by było dobre dno(2005r.). Wyprzedanie...RSI...to nie taki problem,choć to się już bardzo napina...to tak,jak i w górnej strefie,tak też i dla EDa w dolnej...mogą powstawać coraz niższe dołki. Póki nie ma wyraźnej dywergencji korekta może poczekać. Zobacz na niedawne poziomy RSI i co się działo w górnej strefie wykupienia dla indeksów,albo dla gold w grudniu(tu z resztą teraz szykuje się coś podobnego). Tak samo może być z RSI dla EDa, ale w dolnej strefie wyprzedania. To tylko mówi o tym,że jakiś zwrot się zbliża...ale na razie RSI głęboko w strefie jest przyjacielem obecnego ruchu.
student_mel / 2010-05-14 19:58 / Bywalec forum
Ale ja coś czuję, że to nie koniec spadków, ale co ja wiem...
powodzenie / 83.26.160.* / 2010-05-14 20:45
a moze podwojne dno na SP i dopiero odbicie , tylko nie moge znalezsc gdzie było ostatni dołek ,,, dzieki
Zeus52 / 2010-05-15 01:54 / 10-sięciotysiącznik na forum
Też taką wersję obmyślałem...i tak samo zachodziłem w głowę...gdzie ten dołek? Tam,gdzie pierwszy cień? Czy raczej nieregularne"W",z drugim dnem wyższym. Gdzie? Choćby na przebiegu linii trendu... Ale to i tak pasuje do koncepcji szerokiego boczniaka...z naruszeniem później tej linii dotychczasowego trendu. Górna banda wypadałaby wtedy na poziomie maximum ostatniego odbicia,czyli poziom okna bessy...bo to będzie trudne do naruszenia.
max1224 / 2010-05-14 21:21 / Tysiącznik na forum
bardziej mi to sytuację z edka przypomina najpierw było podwójne dno później potrójne a za następnym razem okazało się ze to był zapowiadający kontynuację trendu prostokąt
Zeus52 / 2010-05-15 02:29 / 10-sięciotysiącznik na forum
Na tygodniowym RSI jest już na takim poziomie,że...to jest rekord wyprzedania na ED...chyba od lat dziewięćdziesiątych RSI nie był na takim poziomie. Owszem,to niewiele znaczy w krótkim terminie. Nawet przy tym wyprzedaniu ma prawo spaść do 1,20...ale...może do tego nie dojść,bo wsparcie na 1,3240 nie zostało nawet muśnięte. Lub...jeśli pęknie,to mamy szybki zjazd do 1,20 Ale po tym gwałtownym zjeździe może nastąpić nie tylko duża korekta całego spadku,ale przy takim rekordowym wyprzedaniu bardziej prawdopodobna jest zmiana trendu. Może to dziwnie zabrzmieć,gdy ciągle mamy spadki...ale prawdopodobnie niebawem nastąpi zmiana trendu na eurodolarze na wzrostowy. To tylko kwestia czasu. No i moment,poziom zmiany trendu jeszcze niewiadomy. Czy to już,czy jeszcze będzie zrzut do 1,20? Popatrz na wykresy o większej kompresji,na weekly i na ich wskaźniki. Coś dużego,bardzo dużego się szykuje. Być może jeszcze nie teraz,być może sprężyna zostanie jeszcze bardziej naciągnięta...ale ED weekly może podpowiedzieć kierunek. Także dla surowców,indeksów...na indeksach też coś się szykuje. Można zgadywać,co szykuje np wskaźnik siły trendu ADX...kierunek na razie jest na nim zagadką,ale także sprężyna jest napinana. Jeśli uważasz,że może to ja nie jestem obiektywny...to powtarzam: spójsz na ED weekly. I na ten kilkunastoletni rekord wyprzedania. Bo to może być podpowiedź,co do kierunku wielkiego ruchu nie tylko,jak wspomniałem EDa. A z tego punktu widzenia te obecne ruchy,to tylko lokalne,niewielkie zakłócenia. Dlatego też nawet mi się nie śni,aby cokolwiek zmieniać. Żadnej sprzedaży. Niech miśki próbują. Ciekawe,jak daleko zajdą. Sądzę,mam taką nadzieję,że to nie tylko ja przejawiam taką niechęć do sprzedaży...a na tej ogólnej niechęci miśki się po prostu mocno przejadą. Ugrzęzną po prostu. Bo,żeby handlować..."bo do tanga trzeba dwojga"...to mnie natchnęło i podbudowało. Teraz jestem bardziej przekonany,że droga w dół jest. Ale to boczna,ślepa uliczka...i bardzo krótka.
student_mel / 2010-05-15 02:41 / Bywalec forum
fachowego oka brakowało dziś na forum :)
Zeus52 / 2010-05-15 04:11 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nasuwa się pytanie po co trzymam ML6,jeśli większe szanse upatruję dla gold,no i że dolar też swoje w odpowiednich momentach doda. Otóż,jak dało się zauważyć,przy odbiciach w gorę,złoto ma chwilowe momenty słabości. Nawet gdy ED przy okazji rośnie. Dlatego ML6 stanowi zabezpieczenie na taki wypadek. Takie sytuacje z resztą dopiero co były. Gdy właśnie z powodu odbicia ML5 dał,przy spadającym dolcu zaledwie +1%,co było o wiele za mało by pokryć dolara...za to ML6 dał w tym samym momencie+6%. Przy odwrotnej sytuacji to ML5 daje duże plusy. A gdy oba nawalają,to dolec się spisuje. Złoto oczywiście przy odbiciach słabnie tylko chwilowo,bo przy większym zrywie ED zrobi po chwilowym zachwianiu także odpał. A więc wszystko jest niezbędne. Ewentualnie w razie widoków na pogłębienie korekty myślałem o zwiększeniu ML5 kosztem ML6.
Zeus52 / 2010-05-15 03:48 / 10-sięciotysiącznik na forum
Bez przesady...chyba,że potraktuję to,jako żart. Ale jeśli przez weekend czegoś nie wymyślą,to ED może jeszcze polecieć. Z tym,że jeśli przebije wsparcie,to na 1,20 znajdzie się w mgnieniu oka. Tymczasem ML5...za te dwa dni"zwały"dał+0,2% wraz z dolcem oczywiście. Nątomiast średnia proponowanego składu(no bo jak to nazwać,jeśli w tym siedzę) wyniosła:-0,63%. W poniedziałek dolar da znów z 5%ML6 spadnie,choć pewnie dolar to pokryje,ML5 może za to nawet zarobić,bo następny,trzeci już wysoki,biały korpus na gold się kroi...jeśli w poniedziałek jeszcze będzie lipa,to przynajmniej dolec powinien dać nieco z naddatkiem,we wtorek ML5,w środę ML6...i tak w koło macieju. Z resztą,to tak przykładowo,bo kolejność może będzie inna. Nie widzę powodu do jakichkolwiek zmian... Z resztą wcześniej miałem ponad tydzień blokady z powodu przeksięgowań w portfelu. Wiedziałem,że to nastąpi,ale i tak nic nie zmieniałem,mimo że to było,jakby zamknąć kompa w sejfie i wyrzucić klucz. Teraz też daleko mi do ślęczenia z palcem na enter...od dawna tak nie robię. Raz na jakiś czas się powiercę...a później już zostaję na długo.
student_mel / 2010-05-14 22:55 / Bywalec forum
max1224 a jakie jest Twoje zdanie? Podobnie siedzimy w GPW. Jest cały week na obranie strategii.
max1224 / 2010-05-14 23:02 / Tysiącznik na forum
tak na szybko
bbbbboooooccccczzzzzzznnnnniiiiiiiaaaaaaakkkkk
taki męczący u********* o dużej skali wahań
Zeus52 / 2010-05-15 01:32 / 10-sięciotysiącznik na forum
Max. Ty dużo masz jeszcze na GPW? Bo tak męczyło mnie to od pewnego czasu. Jak wiesz,ja obrałem taki rodzaj"dywersyfikącji":połowa w gold(ML5),a druga połowa to ML6...ale oba są w dolarach. I tak myślałem,że jeśli masz część w ML5,to w porzo. Ale czy ta część na GPW,nie powinna być oddzielnie zabezpieczona,tak częściowo,np SKAN2? Np 35%GPW,a do tego z 15%SKAN2 ? No a pozostałe 50% bez zmian,czyli ML5. Ale to tylko taka moja myśl...każdy robi po swojemu.
max1224 / 2010-05-15 11:19 / Tysiącznik na forum
kurna czy Ty w moich myslach czytasz czy przez to wspólne długie pisanie już tak jednotorowo myślimy
ostatecznie trochę gpw ciąży w portfelu choć tak dokładnie od wejścia w co może trudno uwieżyć jeszcze na plusie i po wycenach za piątek powinien ten plus sie zachować tymczasem giełda już nisko i może być za moment odbicie wiec choć myślę to obawiam się wyjścia na zmianę
kusi mnie natomiast ruch w przciwnym kierunku tzn przejść ze złota w gpw ale to za czas jakiś
Zeus52 / 2010-05-15 14:33 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wiesz...wypada to samo...jak się wczytasz. Podobne myśli. Choć inny układ,bardziej na niegmeranie w nim nastawiony. Gdzieś tu jest napisane. Bo złoto i dolar dla ochrony. A po co ML6? ...dla ochrony przed złotem! Wzajemne pole ostrzału. Może będą potrzebne jakieś zmiany,ale na razie nie widać takiej potrzeby. "Nie zmienia się koni podczas przeprawy","Nie zmienia się w żadnym wypadku chwytu w walce,jeśli jest skuteczny,choćby to był chwyt za palec,bo to największy,wręcz szkolny błąd i może być błędem ostatnim"
max1224 / 2010-05-15 14:54 / Tysiącznik na forum
świete słowa co jednocześnie nie przeszkadza w myśleniu rozważaniu róznych opcji itd byle gwałtownych i pod wpływem emocji ruchów nie robić bo rozważąć możemy sobie nawet 4000 na wig20 o ile nie idą za tym żadne RUCHY
Zeus52 / 2010-05-15 16:17 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wiesz,ja pewien mały ruch zrobiłem,mimo blokady z powodu przeksięgowywania środków. Zrobiłem to w ten sposób,że na początku tygodnia zmieniłem sposób inwestowania składek na SKAN2. A to oznacza że wykup nastąpił z ML5 i ML6,a zakupiono SKAN2. Ale mimo,że przeksięgowanie było potężne,to zmiana będzie w portfelu minimalna. To znaczy już była. Prawdopodobnie w czwartek,lub piątek,choć jeszcze tego nie widzę. Ale to wyjdzie tak,że od tego momentu będzie około 50%ML5,nieco powyżej 40%ML6 i jakieś 7-8%SKAN2. Tak,że zmiana minimalna i nadal liczę wyniki tak,jakby było ML-i po połowie,tak pi razy drzwi. Później sprawdzę,jaka będzie różnica.
Zeus52 / 2010-05-15 15:20 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dokładnie. Rozważamy tu różne możliwe kształty korekty,jak również atak na szczyt,ale nie idą za tym zmiany. Poza tym za duży czas realizacji,a ruchy gwałtowne i często mało obliczalne. To widać po wynikach fundów,a także dolara...jak trafić,aby zaliczyć wynik +6%,a ominąć minus 4% drugiego dnia...jeśli na dodatek decyzję podejmujesz dwa dni wcześniej. Co z tego,że widać lukę bessy i możliwy zwrot w tym miejscu,albo takoż dolną bandę,kiedy nie da się wyczaić podstawowej rzeczy...timingu. Czy do bandy,lub luki bessy będziemy podążać przez tydzień,czy załatwimy to w dwa dni. A jal w dwa dni,to pozostaje już tylko czekać i mieć tylko nadzieję,że będzie dobrze,bo na decyzję już jest za późno. To należałoby dawać zlecenie sprzedaży natychmiast po odbiciu od dolnej bandy,bo realizacja może wypaść na szczycie. A na szczycie dawać zlecenie zakupu,bo zanim dojdzie do niego,to będziemy przy dolnej bandzie. Ale jak timing będzie inny? Albo nastąpi wybicie? Niestety,gdy o tym się dowiadujemy...jest już za późno. Dlatego pozostaje takie skubanie łyżeczką(czasem wpadnie chochelka),czyli niech układ portfela sam załatwia wszystkie niuanse. Ważny jest średni wynik.
u2mart nielogo / 79.65.31.* / 2010-05-15 15:24

Poza tym za duży czas realizacji

Pamiętaj że co niektórzy operuje teraz nie tylko skandią , więc nawet w niedziele w nocy bądź nad ranem możemy się zdecydować wejść w GPW i w poniedziałek już w niej będziemy )
A we wtorek już nas tam może nie być
student_mel / 2010-05-15 16:27 / Bywalec forum
potwierdzam....:) a tak na boku, to u2mart wciąż siedzisz na GPW? Planujesz jakieś ruchy, czy podobnie jak ja czekasz do poniedziałku?
u2mart / 2010-05-15 16:36 / Tysiącznik na forum
Siedzę ale mniejszym pakietem, bo po poniedziałkowym wystrzale W20 zamieniłem 2/3 GPW w pieniężne i kupiłem trochę dolca. Teraz myślę właśnie z powrotem władować się w wigusia w poniedziałek. Ale się jeszcze zobaczy
student_mel / 2010-05-15 16:42 / Bywalec forum
No to tylko ja siedzę z 50% portfela i łyknąłem czwartkowe minusy i piątkowe łyknę...
max1224 / 2010-05-15 22:38 / Tysiącznik na forum
nie tylko ja też i nie martwi mnie to
Zeus52 / 2010-05-15 15:46 / 10-sięciotysiącznik na forum
Faktycznie...ciągle to nastawienie na fundy...no ale to zgodne z tytułem działu. A co do portfela...już tak robiłem pod koniec roku. Listopad/grudzień. Wtedy z pominięciem gold. SCH1(ropa+euro),ML6(metale+dolar). ML5 później trochę doszło. Pewnie można by to lepie rozpracować. Zysk/ryzyko,jakiś wykres portfela poparty wyliczeniem...ja to tak trochę intuicyjnie,na oko. Ale z pewnością na każdą okazję istnieje jakiś optymalny skład portfela...
max1224 / 2010-05-14 23:03 / Tysiącznik na forum
sorki nie przypuszczałem że to będzie gwiazdkowane miało być uciążliwy
Zeus52 / 2010-05-15 01:22 / 10-sięciotysiącznik na forum
Domyślamy się,domyślamy...taki upier..ciążliwy boczniak. To jedna z przedstawionych wersji. Bo choć wspominałem o tej książkowej wielkiej korekcie A,B,C...to sam,jak wiesz nie bardzo w nią wierzę...właściwie to to samo,bo w korekcie płaskiej też można to A,B,C wyoarębnić. Tylko,że to nie będzie tak głębokie,ale za to może być dłuższe czasowo. Wiesz,to ta wersja podobieństwa do 1987 roku. Tego zjazdu,odbicia w ciągu dwóch dni większości strat. A później nastąpił szeroki boczniak. Pomiędzy punktami wyznaczonymi przez pierwszy,ten największy zjazd...dolna banda i szczytem odbicia po tym spadku...górna banda. Tak poruszał się wtedy S&P500 przez nartępne dwa miesiące. Na pocieszenie powiem,że zadziałało to,jak wielka konsolidacja po długich i mocnych wzrostach i ostatecznie nastąpiło wybicie górą i długi,wysoki wyjazd na następne szczyty.
maarianna zdxiwiona / 188.146.226.* / 2010-05-15 01:09
No tak ,moze i prostokat tylko gdzie jego koniec , euro/dolar wyznaczy cel i w koncu troche odkreci ....
Zeus52 / 2010-05-15 01:44 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ale gdzie ten cel? Tu problem. Bo jeśli brać po korpusach,to Eurodolar przebił ważne wsparcie. Ale właściwie należy wzrąć pod uwagę jeszcze mały"drobiażdżek"...zwykle zwraca się uwagę na poziomy po cieniach. A w tym wypadku wsparcie w postaci dołka z 2008 roku nawet nie zostało dotknięte. ED dzisiaj zaledwie się do wsparcia zbliżył,tylko intraday,i został odepchnięty w górę. Jeśli w poniedziałek przerzuci się w dół,przez wsparcie,luką bessy...to ma pozamiatane. Ale jeśli zacznie budować czarny korpus w dół,przez to wsparcie i poniżej...to może się to skończyć,przy tym wyprzedaniu,tylko długim,dolnym cieniem...wschodzącą gwiazdą na wsparciu i wystrzałem w górę od wtorku.
London / 2010-05-14 22:39 / Bywalec forum
Idziemy ostro w stronę podłogi (2300 wig20) , jak nie podłoga to do piwnicy (1900 wig20) .
Ed333 / 89.72.60.* / 2010-05-16 16:39
A może trójkąt? Na funduszowe.pl piszą. że jeżeli zawrócimy w okolicy lutowego dołka, to możliwy jest trójkąt. Co myślicie? Warto kupować teraz?
1 2
na koniec starsze
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy