Forum Polityka, aktualnościKraj

47 tys. emerytów mundurowych przed pięćdziesiątką. Kosztują 12,7 mld złotych

47 tys. emerytów mundurowych przed pięćdziesiątką. Kosztują 12,7 mld złotych

Wyświetlaj:
burak 2 / 89.74.184.* / 2011-07-21 09:42
A wszystkiemu winny Wałęsa jak zabierał robotnikom to zapomniał zabrać tym co go niby bili???.......
prezydęt / 77.254.137.* / 2011-07-21 09:36

Wciąż bez porozumienia pomiędzy rządem Donalda Tuska, a związkowcami w sprawie reformy emerytur mundurowych.

a po co się porozumiewać skoro parę milionów młodych głupków z dużych miast chce na to łorzyć?
jam to ekonomista / 80.53.140.* / 2011-07-21 09:57
nie takich młodych, bo elektorat PISu jest raczej starszy. Bo tak dla przypomnienia do PIS jest specem od bronienia przywilejów
skubidubi / 78.133.163.* / 2011-07-21 09:25
A ja nie mam nic przeciwko młodym emerytom. Pod warunkiem oczywiście, że ich emerytura będzie pochodziła wyłącznie z odłożonych składek. A gdyby jeszcze przejść na prywatne ubezpieczenia zdrowotne to z punktu widzenia państwa nie miałoby żadnego znaczenia czy ktoś pracuje czy już odpoczywa pod palmami za do co uzbierał przez 15 lat.

Opowiastki jak to policja z narażeniem życia broni konstytucji można włożyć między bajki. Większość ludzi która miała do czynienia z policją ma fatalną opinię (zasłużenie). Do tego sam mam znajomych w policji, którzy poszli tam dlatego żeby po 15 latach mieć uprawnienia emerytalne i się nie przepracowywać w tym czasie.
r2projekt / 78.8.249.* / 2011-07-21 10:08
Trzeba było też iść do Policji, a nie wypominać teraz. Zobaczyłbyś jaki to "miód". Najłatwiej krytykować to co nas nie dotyczy
x69 / 80.188.127.* / 2011-07-21 09:41
Zgadzam sie. Sam fakt pracy w policji czy gornictwie nie oznacza ze ktos zasluzyl na wczesniejsza emeryture. Ksiegowa jest zawsze ksiegowa i nie pracuje w niebezpiecznych warunkach i jesli juz to takie grupy powinny byc kwalifikowane nie na pdstawie zakladu pracy ale wykonywanego zawodu. Drugie co juz sie przewinelow artykule to odkladanie na emeryture tak jak kazdy czlowiek. NIeustanawialbym granicy wieku ale jedynie liczbe przepracowanych lat. Jesli wczesnie zaczales i uzbierales to idz nawet jak masz 40 lat. To ze emeryture bedziesz mial nizsza jest wyborem emeryta. A chcesz to pracuj zeby miec lepiej na emeryturze. I po temacie. Zaloze sie ze wiekszosc 40 latkow emerytow sama by wybrala wariant dla siebie najlepszy. Moze ciemny jestem ale nie rozumiem w ogole ograniczenia wiekowego jesli chodzi o emeryture. Dla mnie powinna sie liczyc ilosc przepracowanych lat bo to ona decyduje o tym ile wypracowal dany czlowiek. I tyle
skubidubi / 78.133.163.* / 2011-07-21 10:46
Ja też się zastanawiałem dlaczego nie ma dolnego wieku emerytalnego i doszedłem do takiego wniosku: państwo chce żebyś pracował i płacił podatki jak najdłużej. A emeryt nie płaci składek zdrowotnych i podatków (formalnie może tak ale i tak pieniądze państwa). Do zniesienia minimalnego wieku emerytalnego potrzeba właśnie odpaństwowienia finansowania służby zdrowia żeby z punktu widzenia budżetu przejście na emeryturę było neutralne.
mocji / 109.107.7.* / 2011-07-21 09:09
Ok policjant po 50tce nie jest już taki sprawny, ale do cholery jasnej dlaczego instytucje państwowe (urzędy, sądy, itd) wydaja rocznie prawie miliard złotych na wynajęcie firm ochroniarskich. Przecież te dziadki leśne co kręcą się po korytarzach i stoją przy bramkach w urzędach i sądach mają wszyscy ponad 50 lat! I w większości są to emeryci służb mundurowych!!!
arch / 2011-07-21 09:23 / Tysiącznik na forum
I dalej PO 15 latach służby w wieku 35 lat na emeryturę !
a późnie dróga kasa z firm ochroniarskich.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 89.25.186.* / 2011-07-21 09:23
bnikt nei musi do onca życaio pracowac w Policji. W USA gdzie to zajecei jes zdecydownie bardziej nibezpieczne, policjant pracuje normalnie do 65 roku zycia. 50 letni policjat ma OGROMNE doświadcznie i nie wierze, ze nie da sie go wykorzystac, w pracy nie wymagjącej sprawności fizycznej, zwłaszcza majć na uwadze ilośc paieprków, którymi polciaj musi się zajmować.
były / 83.19.170.* / 2011-07-21 10:48
Kto Ci powiedział że policjant w USA pracuje do 65 roku życia! Policjant w USA po 20 latach służby nabywa prawa emerytalne niezależnie od wieku. Jeżeli chce dalej pracować to po 20 latach przechodzi testy zdrowotne kwalifikujące go do dalszej służby. Jeżeli nie przejdzie tych testów to dostaje 5 letnią odprawę na przekwalifikowanie się do innego zawodu.
Żaden policjant w USA przed 20 rokiem służby nie zostaje oficerem. Policjanci w USA mogą zostać oficerami po 20 latach służby, gdzie oprócz testów zdrowotnych przejdą testy z wiedzy policyjnej kwalifikujące ich do służby oficerskiej. W Polsce ten wskaźnik jest nienaturalny, gdyż oficerów z kilkuletnim stażem służby mamy znaczny odsetek. Ci oficerowie to tzw. "plecaki", którzy dzięki koneksjom rodzinnym i znajomością uzyskują etaty oficerskie. Wielu z tych oficerów jeżeli pełnili służby na ulicy to tylko w zakresie szkoleń, tak więc ich wiedza praktyczna o służbie jest znikoma.
W USA oficerowie policji stanowią kilka procent policji ok. 5%. W Polsce stanowi to 35%-40%, gdzie dodatkowo dochodzi korpus aspirancki. Podoficerowie w Polskiej Policji stanowią 43%, gdzie część tylko pełni służbę w bezpośrednim zabezpieczeniu ładu i porządku.
Dlatego nie widzimy policjantów na ulicy.
W Polsce policjant z stażem 30 letnim jest dyskryminowany płacowo, gdyż stosunkowo za staż ma mniej płacone niż policjant z 20 letnim stażem. Do 20 roku służby staż rośnie 1%/ rocznie, później 0,5%/rocznie maksymalnie do 25% po 30 latach służby. Policjant z stażem pracy większym niż 30 lat ma stały dodatek 25%. Policjant ze względu na staż 30 letni może zostać zwolniony z służby do cywila według przepisów ustawy o Policji, co wielokrotnie jest wykorzystywane przez położonych.
Dlatego policjanci uciekają na wcześniejszą emeryturę, gdyż jeżeli nie maja poparcia "pleców" to nie opłaca się im dalej w policji pracować, gdyż mogą tylko stracić.
W polskiej policji nie płaci się za wiedzę i doświadczenie w służbie tylko za etat, który zyskuje się według koneksji rodzinnej i znajomością z przełożonymi. Policjant nie może wykonywać dodatkowej pracy bez zgody przełożonych, nie możne należeć do żadnej partii, gdzie jego żona i nawet dzieci są kontrolowane przez przełożonych. Co do pracy 8-godzinnej to jest teoria, gdyż do mojego stażu służby 32 letni powinienem doliczyć około 1,5 roku nadzwyczajnych służb w systemie skoszarowań, za które uzyskiwałem symboliczne wynagrodzenie.
Z policji odszedłem w 2010r. po 32 latach służby, co łącznie dało 38 lat pracy mając 54 lata życia, gdzie dostałem II grupę inwalidzką w związku z służbą (kilka wypadków w służbie). Moja emerytura wyniosła 2,5tys. zł. Policjant z 20 letnią służbą dostał emeryturę o 150zł mniejszą od mojej.
Stwierdzam, że moja dłuższa służba nic mi nie przyniosła tylko byłem wielokrotnie szykanowany i dyskryminowany przez przełożonych, którzy różnymi sposobami chcieli mnie wypchnąć na emeryturę. Byłem jednym z najstarszych policjantów podoficerów w Polsce (na 2009r. z takim stażem było około 40) .
Przywileje w policji mają oficerowie, którzy praktycznie nic nie robią i nie ponoszą odpowiedzialności za swoje działania, a pensje mają wielokrotnie większe od podoficerów.
(@) / 89.79.218.* / 2011-07-21 14:02

Policjant w USA po 20 latach służby nabywa prawa emerytalne
niezależnie od wieku.

W USA nie było komunizmu tak jak w Polsce przez POnad 50 lat. Więc nie pitol facet, że ci tak źle było w milicji. Dobrze pamiętam jak wy milicjanci, trzymaliście Polski Naród za pysk w myśl hasła " Aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio "
Anaaaan / 212.160.118.* / 2011-07-21 09:06
rozumiem że strażnik słuzby wieziennej majacy styczność z osadzonymi pracuje powiedzmy "w trudnych warunkach" i powinien iść wcześniej na emeryturę bo nie wyobrażam sobie 65 lataka który jest na tyle sprawny żeby pracować na takim stanowisku ale (!!!!) te wszystkie biurwy, cała administracja zakładów karnych, inspektorzyny, które z więźniami mają tyle wspólnego co PiS z inteligecją jakim prawem mają iśc na wcześniejsze merytury - siedzi taki na stołeczku, pensyjke pobiera , wszelkie świadczenia (mundurówki, dodatki, 13-e pensje itd) a jego praca ogranicza się do 8 godz dziennie od pon- pt. Więc czym bardziej jest styrany niż zwykły szary człowiek który pracuje za 1386 zł ?????????i musi pracować do późnej starości żeby później umrzeć z powodu głodowej emerytur
Kocis1 / 2011-07-21 09:00
A podobno wszyscy są równi? Rozumiem że ryzyko mundurowych jest dużo większe ale bez przesady. Minimalny wiek to 50 - 55 lat a potem idź na emeryturę, ile wypracujesz to twoje
fgdghsdhgdf / 109.107.7.* / 2011-07-21 09:16
patrząc na statystyki bardziej ryzykowna praca niż policjanta to:

- kierowca - ryzyko śmierci lub kalectwa 2500 razy wyższe
- pracownik budowlany - ryzyko śmierci lub kalectwa 800 razy wyższe
- rolnik - ryzyko śmierci lub kalectwa 600 razy wyższe

żołnierz jak nie jedzie na wojnę to umrzeć może tylko w koszarach z przepicia
ggxx / 83.13.62.* / 2011-07-21 10:14
no na przepicie to oni chorują stale na tych misjach stabilizacyjnych w każdym rejonie świata ....a potem przyjeżdżają na odwyk do kraju jak się oczywiście któremuś nie przydarzy wypadek
Derik / 2011-07-21 08:55
Mój nauczyciel mawiał: "Kto nie pracuje niech nie je."
Wyjaśnienie dla "inteligentnych" -mówił o tych, którym się nie chce pracować.
Pilsener / 2011-07-21 08:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie powinno być czegoś takiego jak "wiek emerytalny" i zbędnej dyskusji o nim. Emerytura powinna być uzależniona od zgromadzonego kapitału, można też ją zawiesić i znów pracować lub pracować i pobierać emeryturę. Po 15 latach na emeryturkę? Proszę bardzo, 150 zł i bujaj się.

Ale nie w tym kraju, tutaj emerytury są z klucza partyjnego i są ważnym elementem systemu socjalistycznego, politycy niechętnie oddają swoje terytorium i władzę, władzę nad emerytem który jest przykuty do partyjnego koryta i smagany partyjnym batem.
fert / 83.12.5.* / 2011-07-21 08:16
Ja bede musial pracowac najprawdopodobniej do 67 roku zycia tylko dlatego zeby zarobic na emerytury dla 40 latków. Pomijam juz fakt ze mundurowi maja chorobowe platne w 100 % to ja bym ze zwyklym katarem bral 2 tygodnie na L$
aaaaaarrrrrr / 94.40.112.* / 2011-07-21 08:43
mało ze maja platne 100% to jeszcze im sie to wlicza do lat pracy , chorobowego im nikt nie sprawdzi i nie odbierze tak jak w zusie to robia , i dlatego biora ile wlezie L4
Adam P / 195.187.79.* / 2011-07-21 09:01
Od lipca 80% chorobowe, jak o czyms piszecie moze zapoznajcie sie z przepisami..
jey8 / 83.12.5.* / 2011-07-21 08:13
Zmniejszyć mozliwosc dorabiania mundurowych na emeryturze. Jezeli nie beda mogli dorabiac malokto zdecyduje sie na przejscie na emeryture. Chore jest ze mundurowy emeryt moze pracowac i zarabiac bez ograniczen gdzie zwykly emeryt czy rencista ma gorna stawke powyzej ktorej wstrzymuje sie wyplacanie swiadczenia !!!
tesa1959 / 2011-07-21 09:37 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Emerytowani funkcjonariusze służb mundurowych, którzy dorabiają, muszą pamiętać, że osiągane przychody mogą wpływać na wysokość otrzymywanych świadczeń. Bez ograniczeń mogą zarabiać byli funkcjonariusze, którzy emerytury otrzymują w pełnej wysokości.
Bez ograniczeń mogą pracować emeryci cywilni, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat mężczyzn. Czyli ograniczenia dotyczą wyłącznie osób, które wcześniej przeszły na emeryturę. Wobec emeryta mundurowego nie ma znaczenia wiek świadczeniobiorcy, ale wysokość otrzymywanego świadczenia. A więc w przypadku emerytów mundurowych kryterium jest maksymalny wymiar emerytury.

Pełny wymiar emerytury mundurowi uzyskują po 30 latach służby, z wyjątkiem pilotów, saperów itp, gdzie ze względu na szczególny rodzaj służby stosowany jest odpowiedni przelicznik.
aaaaaarrrrrr / 94.40.112.* / 2011-07-21 09:26
mundurowemu zabiora max 25% emerytury a zwyklemu emerytowi czy renciscie powyżej jakiejs tam kwoty calosc zostanie zabrana ciekawe czy jest to konstytucyjne przecież i jeden i drugi emeryt juz nie policjant
jam to ekonomista / 80.53.140.* / 2011-07-21 08:06
mundurowi! Głosujcie na PIS oni się za wami wstawią, tak jak za pomostówkami.
Ks. Adam / 93.105.144.* / 2011-07-21 07:55
ten artykuł mnie przekonał: "JESTEM JEDNAK ZA EUTANAZJĄ"
roboll / 80.50.142.* / 2011-07-21 07:36
Conajmniej o 6 tysięcy pasożytów za dużo.
321321 / 89.231.2.* / 2011-07-21 07:30
ci to chociaż mają kase a rolnik biedny i jeszcze chcą mu dowalić

Najnowsze wpisy