Forum Forum prawneCywilne

5 sposobów na dochodzenie zaległych alimentów

5 sposobów na dochodzenie zaległych alimentów

Wyświetlaj:
kwiatan / 80.54.113.* / 2011-03-28 21:13
przestańcie tak wulgarnie mówić "alimenciarz". nie wszyscy ojcowie nie płacą, a część matek nie pozwala widywać się z dzieckiem ojcu.
kiki / 79.184.34.* / 2012-08-27 14:07
Ale tylko te głupie same mogą na tym kiedyś zle wyjśc Co z tego że ja pozwalam on nie daje dzieciom nic oprócz alimentów które są niższe od tych wypłacanych z funduszu To ja zapewniam dzieciom wszystko przez 12 lat robię drugą podwyżkę Ale teraz d...owi nie odpuszcze a sąd żarty sobie robi zeznaje ze od 7 lat w Norwegii pracuje potrafi 7 tys ale ze 2/3miesiące tylko zarobić ale i 2 tys w większości miesięcy zarabia w Norwegii :) ha ha ha że na czarno pracuje ze 4 tys z na mieszkanie wydaje z tego alimenty na 2 dzieci 800 zł w polsce jest 3 miesiace nie pracuje utrzymuje kobietę podróż do Pl też kosztuje i zeznał ze 3/4 tys odkłada bła ha ha hah policzcie jak to jest możliwe ? i jeszcze stać go na wakacje SUPER ciekawe kto mu dokłada a wozi sie 3 mercedesami 2 busy fajnie nie brat pracuje też tam tylko sie nie musi ukrywac wyremontował pół dom jakieś 60 m jezdzi BMW X5 i teraz już stoi dom przykryty To są Ci właśnie debilni ALIMENCIARZE!!!! to zbyt ładne określenie
A sędzia mi każe dawać dowody na papierku niech wezmie dane ststystyczne ile tam sie zarabia i określi czy go stać na normalne alimenty chyba ma większą moc niż ja Dodam że robię wszystko co sie da żeby dzieci miały dobre warunki a na wakacjach byłam 3 razy w ciągu 12 lat od czasu płacenia alimentów on jest co rok ja jeżdżę 12 letnim stary gratem a on nie wie którym autem przyjechać dzieci odwiedzić ale FAJNIE jest w tej Pl
Pozdrawiam wszystkich
kardamona / 77.253.192.* / 2011-01-04 00:01
Z tych porad skorzystałam parę lat temu.Egzekucja jest bezskuteczna,ponieważ szanowny "tatuś" wyjechał do Anglii i słuch po nim zaginął!.Zaległości rosną, komornik jest bezradny a ja nie wiem jak mam go odnaleść dłużnika. Na wieść o odebraniu praw ojca "tatuś"pojawił się w sądzie i tam zapewnił sędziego,że zaległości spłaci i będzie płacił w terminie. Sprawa zakończyła się niepomyślnie dla pozwanego.Otrzymał numer telefonu aby zadzwonił do dziecka i miał podany numer kąta dziecka - nic z tego ojciec dziecka milczy i nie płaci!!!
Jak można zlokalizować dłużnika? co mają robić matki, gdy ojcowie uchylają się skutecznie od płacenia alimentów?
Iwona / 79.191.8.* / 2011-11-17 21:02
jeżeli jest poza granicami kraju zgłasz sie to w Sadzie jest taki pokój sprawy zagraniczne ,tak opisuje sie wszystko po kolei i ile dłużnik zalega ,Sąd wydaje odpowiednie zaświadczenie i składa sie je do Funduszu
EDZIA1988 / 46.134.141.* / 2011-09-29 09:44
mam podobną sytuację ojciec mojego dziecka rowniez przebywa za granica. ponieważ komornik nie może z niego ściągnac alimentów skierowano mnie do sadu okregowego i tam dostałam papiery do wypełnieniai złozenia
ataton / 2010-10-13 08:58
TEN ARTYKUŁ JEST NIERZETELNY I ZAWIERA POWAŻNE BŁĘDY!!!!
czy tak trudno jest przeczytać ustawę o funduszu alimentacyjnym i odpowiedni dział KPC??? krótkie sprostowanie:
1. postępowanie egzekucyjne komornik wszczyna na podstawie tytułu wykonawczego (wyroku, postanowienia, protokołu ugody) wystawionego przez sąd i zaopatrzonego w klauzulę wykonalności- PRAWOMOCNOŚĆ NIE JEST WYMAGANA, chyba, że alimenty są przyznane od prawomocności
2. o ustalenie miejsca pracy, adresu, majątku komornik zwraca się do odpowiednich urzędów. do policji dopiero, kiedy poprzednie ustalenia nie dają efektu. komornik nie jest w stanie ustalić banku w którym dłużnik posiada konto lub oszczędności- nie istnieje instytucja która prowadziłaby taki rejestr
3. państwo nie wypłaca alimentów zaległych. świadczenia z funduszu alimentacyjnego są świadczeniami bieżącymi, przyznanymi od miesiąca, w którym uzyskano zaświadczenie o bezskuteczności u komornika. zaświadczenie to wystawia się po upływie dwóch miesięcy od wszczęcia egzekucji, na wniosek wierzyciela
4. zaliczka alimentacyjna funkcjonowała od września 2005r do września 2008r. od października 2008r do chwili obecnej funkcjonuje fundusz alimentacyjny (w skrócie NFAL)
5. nie można złożyć wniosku o egzekucję administracyjną, a jedynie wniosek o ściganie dłużnika- urząd nie wypłaci na tej podstawie pieniędzy, tylko wezwie dłużnika do przeprowadzenia wywiadu na temat jego majątku i źródeł utrzymania, a wprzypadku gdy dłużnik odmówi lub się nie stawi- skieruje wniosek o zatrzymanie prawa jazdy i zawiadomienie do prokuratury z art. 209 KK
6. zawiadomienie do prokuratury może złożyć również wierzyciel alimentacyjny
madzia22071 / 2010-10-14 16:32
No ok..ja to wszystko wiem i mam to za soba.ale co z zaleglymi alimentami ktore przepadaly podczas trwania egzekucji komorniczej i calego tego procederu z nia zwiazanego czyli za 6miesiecy tj 2100zl...przeciez musi byc jakis sposob zeby od dluznika je odzyskac czy one po prostu tak sobie przepadaja????jak dluznik ma poniesc za to konsekwencje skoro pokazywane mu jest ze nieplacilem to trudno przeciez nic mi nie zrobia...dziwne jest to nasze prawo...
Jola / 90.156.116.* / 2012-05-04 20:33
To nasze prawo jest do kitu zaległe alimenty nie powinne przepadac, rodzic wychowujący dziecko czesto sie zadłuża lub zyje w biedzie ,podobnie jest z dzieckiem wiec chociaz w przyszłośsci cos by im sie należało [zaległe alimenty]
ataton / 2010-10-15 10:07
zaległe alimenty nie przepadają. nadal toczy się co do nich egzekucja- zmienia się jedynie kolejność zaspokajania wierzycieli w sprawie. W momencie przyznania świadczeń z NFAL lub zaliczki alimentacyjnej (UWW) lub "starego" funduszu ZUS (FAL) te instytucje stają się kolejnymi wierzycielami w sprawie egzekucyjnej. Obecnie kolejność zaspokajania roszczeń wygląda nastepująco:

- w przypadku wypłacania świadczeń z NFAL:
1. zaległości NFAL
2. zaległości UWW
3. zaległości wierzycielki
4. zaległości ZUS FAL

- w przypadku zaprzestania wypłacania świadczeń z NFAL:
1. alimenty bieżące wierzycielki
2. zaległości NFAL
3. zaległości UWW
4. zaległości wierzycielki
5. zaległości ZUS FAL

Komornik nie ma możliwości zmuszenia dłużnika do podjęcia legalnej pracy. W przypadku gdy nie pracuje lub pracuje nielegalnie dłużnik musi się liczyć z odpowiedzialnością karną z art.209§1 KK oraz z tym, że wierzycielka może wystąpić do sądu z wnioskiem o przyznanie alimentów od jego rodziców.
madzia22071 / 2010-10-19 08:18
Dziekuje bardzo za pomoc wlasnie o to mi chodzilo.
Mam jeszcze pytanie...mianowicie czy moge wystapic do komornika o jakies odrebne postepowanie(sciaganie)tych zaleglych alimentow?
Byly maz przebywa za granica,zadko dzwoni ale powiedzial mi ze zlozyl jakies niby oswiadczenie u komornika ze zobowiazuje sie do splacenia zaleglych mi alimentow w ciagu 2miesiecy...czy jest to mozliwe?zlozenie takiego oswiadczenia?
ataton / 2010-10-20 12:58
tak jak pisałam wyżej- postępowanie o egzekucję alimentów zaległych nadal się toczy, tylko obowiązuje kolejność zaspokajania. Żeby były mąż mógł Ci spłacić zaległości musi najpierw spłacić zaległości NFAL i UWW (jeżeli są). To "niby oświadczenie" jest oświadczeniem dłużnika złożonym w trybie art 801 i 827 KPC o jego stanie majątkowym i możliwościach płatniczych(składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań). Reasumując- tak, dłużnik mógł złożyć takie oświadczenie, a ewentualne pieniądze dostaniesz jak spłaci resztę zadłużeń.
I jeszcze jedna (zła) wiadomość- zgodnie z obecnym stanem prawym obowiązującym w Polsce komornik sądowy nie ma uprawnień do ścigania dłużnika poza granicami kraju...
kstuw / 85.222.77.* / 2010-10-12 20:42
Warunki do uruchomienia funduszu są biedne . Jeżeli jest matka z dzieckiem - 2 osoby , to warunkiem uruchomienia wypłaty jest zarabianie poniżej 725 zl netto /1 os. czyli 1.450 zl co oznacza poniżej 2.000 brutto . A jak ona moze wyżyć z dzieckiem za 1.900 zl brutto?
Jak stoimy na tle Czechów , bo ich na razie doganiamy w poziomie życia
bet74 / 84.40.222.* / 2010-10-13 07:52
PRAWDA , PIENIĄDZE SĄ DLA DZIECKA A JEŚLI RODZIC UCZCIWIE ZARABIA, PRACUJE TO PIENIĄDZE DZIECKU SIĘ NIE NALEŻY NIC CZYLI NA UMIERAĆ Z GŁODU BO CZY TYLKO MATKA MA ZAPEWNIĆ MU BYT A RZĄD MÓWI O NISKIM WZROŚCIE . RODZINNE TEŻ OD DOCHODY CZYLI DZIECKO RODZICA PRACUJĄCEGO POWINNO BYĆ NA UTRZYMANIU PAŃSTWA - OŚRODKI TO WTEDY PIENIĄDZE BYY SIĘ ZNALAZŁY LUB WSZYSTKIE OSOBY PRACUJĄCE POWINNY SIĘ ZWOLNIĆ I CZEKAĆ NA DODATKI Z PAŃSTWA.
polonista / 193.111.166.* / 2010-10-13 09:20
stylistyka tej wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia , nie wszystko jest tu zrozumiałe , kłaniają się też zasady interpunkcji!
1 2 3 4
na koniec starsze

Najnowsze wpisy