Forum Forum prawneCywilne

50% koszty uzyskania przychodów

50% koszty uzyskania przychodów

benjaminB / 2012-10-16 09:28
Na umowach zlecenie i umowach o dzielo samemu się wylicza koszty uzyskania przychodów, parwda? albo w oparciu o stawkę 20% albo 50%, czy mógłby mi ktoś napisać kiedy można użyć tej większej stawki?
wiwan / 2012-10-16 09:38
Samemu...zależy od tego czy jesteś zleceniobiorcą/wykonawcą dzieła czy zleceniodawcą/zamawiającym dzieło.

Formalnie czyni to ta pierwsza strona, bo to ona wystawia rachunek za wykonanie.

W praktyce - bardzo często czyni fizycznie to strona druga- bo ma oprogramowanie płacowe, księgową itp., więc jest mniejsze prawdopodobieństwo późniejszych korekt rachunku, zwłaszcza gdy dochodzi kwestia składek ZUS.
Ale jest to nadal rachunek wystawiony jak przez zleceniobiorcę.

Co do stawki-jak stanowi art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 .
pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Bardziej po ludzku:
o zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego.

jednak, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy, takich jak np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych jak np. „utwór”. Ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W świetle art. 1 ust. 2 ww. ustawy w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
plastyczne,
fotograficzne,
lutnicze,
wzornictwa przemysłowego,
architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
muzyczne i słowno-muzyczne,
sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
audiowizualne (w tym filmowe).

Najnowsze wpisy