Forum Forum inwestycyjneFundusze

50000PLN w Arka BZ WBK Akcji

50000PLN w Arka BZ WBK Akcji

Pawel1 / 2007-07-07 23:08
Zaczynam zabawe w inwestowanie i porzebuje kilku rad:
Zainwestowałem 50000PLN w Arke Akcji termin ok 5lat
czy to było głupie?
Chciałbym jeszcze zainwestowac 100000PLN, również na ok 5lat
Czy możecie mi coś doradzić?
Co to jest "korekta" o co tu chodzi?
Wyświetlaj:
Pawel1 / 2007-07-11 21:27
Dziękuje Bartku za wyjasnienie mi terminów o których pisał TaS, a Tobie TaS za dobrą radę(najpierw wiedza potem pieniądze). Niestety wiedze nabywa sie powoli, a w życiu w wiekszosci przypadków stosujemy zasade "jak się nie przewrócisz to sie nie nauczysz", choć w tym przypadku upadki mogą być bardzo bolesne a rany długo sie goić, więc jeżeli będziecie mieć jeszcze troche cierpliwosci do moich pytań to bardzo prosze o rady.

Z tego co czytałem na forum to oboje polecacie fundusze w mBanku jako dywersyfikacje portfela. Biorąc pod uwagę to ,że posiadam Arke Akcji 33,3% mojego kapitału to czy moglibyście mi zaproponować w co zinwestować reszte (100000PLN), Nie zależy mi na szybkim zysku, mysle o 10 latach. Mój profil: młody, niezależny ale niczego nie można przewidziec więc wolałbym też mieć coś o niskich ale pewnych % które zawsze można wypłacić nie tracąc.

TaS pisałeś również, że "inwestcje należy traktować kompleksowo" czy mógłbyś napisać coś więcej na ten temat.

Czytałem równiez o Investor FIZ, który od dziś sprzedaje nowe certyfikaty po 2600pln,
czy warto mieć go w portfelu?

Pisałeś również o Investor gold FIZ, że jest to dobre dla zabezpieczenia, i że sporo kosztują certyfikaty, powtórze pytanie czy warto na dłuższą metę.

Pozdrawiam
oreiro / 62.21.127.* / 2007-07-12 15:19
Witaj, proponuje podzielić na kilka funduszu.Uwzględnij rynek krajowy i zagraniczny.Nie wiem skąd jestes-może warto skorzystać z pomocy doradztawa finansowego?Pozdrawiam
TaS / 2007-07-12 00:17 / Tysiącznik na forum
Pawle,

co oznacza "inwestycje należy traktować kompleksowo"... hm. Chodzi mi to,ze samo wzięcie 100tys zlotych i rozdysponowanie ich miedzy fundy to raczej nie jest kompleksowe uregulowanie sprawy. Kompleksowo znaczy szeroko, wszechstronnie. Zastanów się nad swoimi aktywami. Zadaj sobie pytanie co mam? Dom, mieszkanie, ziemie, lokaty, fundusze, ale tez złote obrączki po babci, obraz Kossaka po wuju Stefanie... itp

Musisz dobrać proporcje miedzy nimi. jesli mieszkasz w cisanym wynajmowanym mieszkaniu na poddaszu w nieciekawej dzielnicy, do tego masz wielkiego mercedesa i chodzisz w marynarkach za 5000 zlotych i wydajesz mnóstwo szmalu na imprezy to 100tys zlotych w fundusze akcji to nie jest dobra inwestycja.

Dlatego liczac swoj portfel pomysl jak sie on am w stosunku do Twojego domu? Czy jest to duza czy mała jego czesc? Czy masz kredyt itp :)

ja na przykład mam troche kolekcjonerskich i zabytkowych monet - tez traktuje je jako inwestycje na lata.

100k to kwota którą możesz sie już pobawić. Jeden gold fiz - czyli defakto złoto moglbys miec, w dodatku dotykasz wtedy palcami pierwszej ligi inwestorow (tych co normalna opere trzymaja - certyfikat za 300k :)) skoro masz juz tyle w arce to pomyśl na jeszcze 2-3 akcyjnymi funduszami i jakimś obligacyjnym, nmo i podstawa: lokata :)

sugerowałbym popatrzec nie tylko na Polskę :)
bartek-99 / 82.114.74.* / 2007-07-09 13:06
sprobuje sie podjac odpowiedzi na nurtujace Cie pytania i wyjasnic co TaS mial na mysli. Oczywiscie z grubsza.
Fundusze dziela sie na kilka grup w zaleznosci od tego w co inwestuja (obligacje, akcje, zloto, nieruchomosci itp). I w zaleznosci od tego w co inwestuja, rozne jest tez RYZYKO finansowe. O ile obligacje stanowia dosc stabilny przedmiot zakupu, to akcje juz nie. Cena walorow zmienia sie w kazdym dniu dzialania gieldy. Niekoniecznie na plus. I tu dochodzimy do slowa KOREKTA. To nic innego jak spadek cen akcji - korekta ich wartosci. Czasem taka korekta trwa kilka dni, czasem miesiac, a czasem dwa lata. Wtedy nazywana jest bessa.
W kazdej inwestycji chodzi o to, zeby tanio kupic i drogo sprzedac. Problem w tym, ze trudno jest okreslic czy dany moment jest dobry do kupna oraz przewidziec czy przy sprzedazy walorow za 5 lat osiagniemy zysk czy strate. I dlatego stosuje sie
DYWERSYFIKACJE - inwestowanie w różnego rodzaju instrumenty finansowe w celu ograniczenia ryzyka strat spowodowanych nietrafioną lokata. Chodzi tu z grubsza o to, zeby nie tylko same akcyjne, a w akcyjnych nie jeden fundusz akcyjny, tylko kilka. Pozwala to na usrednienie zysku, w koncu nikt nie ma pewnosci jak zachowa sie nasz wybrany lider rynku za rok, a inwestycja jest dlugoterminowa. Przeciez lidera wybieramy w oparciu o dane historyczne i nie ma gwarancji powtorki sukcesu, o czym lojalnie nas uprzedza prospekt emisyjny, a nawet ulotka reklamowa (tyle ze drobnym drukiem na samym dole). Arka jest klasycznym przykladem historycznego lidera ostatnich lat, ktory juz stracil swoja zolta koszulke. W dodatku wysoka prowizja pobierana przy zakupie (szczegolnie ponizej 100.000) i ewentualnosc prowizji przy sprzedazy jednostek przed uplywem roku, nie czynia juz tego funduszu konkurencyjnym.
Jak sobie popatrzysz w inne posty, znajdziesz bez problemu taki przykladowy podzial kapitalu.
Nalezy tez pamietac, ze im dluzszy okres inwestowania, na tym wieksze ryzyko mozna sobie pozwolic.
Warto sie zainteresowac supermarketem funduszy inwestycyjnych w mBanku. Nie pobieraja prowizji przy zakupie, ani sprzedazy jednostek i jest duzy wybor funduszy, z ktorego mozna sobie zbudowac tzw. portfel. Warunkiem jest zalozenie konta w mBanku, ale poniewaz obsluga jest bezplatna, jedyna uciazliwosc stanowi trud wypelnienia
e-wniosku o otwarcie rachunku oraz zlozenie kolejnego wniosku (tym razem juz poczta) o mozliwosc korzystania z supermarketu FI. Mysle ze ten trud sie oplaca.
Wiecej nie pisze i nie doradzam, zeby nie narazic sie rekinom inwestycyjnym tego forum.
Pozdrawiam i zycze wysokich zyskow.
TaS / 2007-07-09 17:16 / Tysiącznik na forum
jaaaaa.... no nieeeee :)

ktos ma jeszcze cierpliwosc :)
TaS / 2007-07-08 00:01 / Tysiącznik na forum
Pawle,

obracasz dość dużymi kwotami, w związku z tym radziłby Ci zapoznać się z funkcjonowaniem rynku kapitałowego. Szczególnie ważne są w Twoim wypadtku takie terminy:

DYWERSYFIKACJA
AKCJA
RYZYKO


jak poznasz znaczenie tych słów to mozemy dalej rozmawiać, np o korektach :)

aha i ,zeby nie bylo, że jestem cham i błotem rzucam - ja poprostu dobrze Ci życze :)

"najpierw wiedza, potem pieniądz"
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy