Forum Forum emerytalneInne

728 złotych emerytury dla każdego?

728 złotych emerytury dla każdego?

Money.pl / 2011-06-08 09:43
Komentarze do wiadomości: 728 złotych emerytury dla każdego?.
Wyświetlaj:
ssssaaaaaaae / 194.29.132.* / 2011-06-08 10:41
Proponuje wpisać do Konstytucji że każdy Polak od urodzenia jest miliarderem. Proponuje także stworzyć taki system, jak masz 1 rok dostajesz 1000zł, jak 2 lata 2000zł, jak 3 to 3000zł i tak dalej.
idaho2011& / 212.14.47.* / 2011-06-08 10:29
Ci ludzie nawet nie przeczytali artykułu a wypowiadają się. Emerytury dla ludzi którzy przepracowali swoje będą wg dotychczasowych regół. Natomiast chodzi o te parę groszy dla ludzi którzy osiągnęli wiek emerytalny natomiast niewypracowali prawa do emerytury oni otrzymaliby te 728 zł i to pewnie brutto.
Propozycja ze wszech miar słuszna i sprawiedliwa, popieram.
Bernard+ / 83.10.80.* / 2011-06-08 18:32
idaho 2011& nic takiego Pawlak nie powiedział a proponuj e wraz ze swoją koleżanką z PSL obronę systemu KRUS przez atak na ZUS i system emerytur zależnych od wysokości wpłaconych przez okres pracy składek. Pawlak popiera projekt Fedakowej aby w ZUS było jak w KRUS tylko, że ubezpieczeni w KRUS ze składek swoich finansują tylko 4% wypłacanych emerytur a resztę rząd wypłaca z podatków osób nie będących członkami KRUS czyli wypłaca pieniędzmi zabieranymi podatnikom ubezpieczonych przymusowo w ZUS. Natomiast różnica polegałaby na tym, że wszyscy obowiązkowo ubezpieczeni w ZUS musieliby nadal płacić składki w takim samym procencie od dochodów podlegających oskładkowaniu ale emerytury otrzymywaliby wszyscy równe czyli zarówno Polak, który przez 45 lat pracował i płacił składkę od 2 średnich płac krajowych jak i nierób co w ciągu 45 lat od 20 do 65 roku życia przepracował zaledwie 10 lat i płacił składkę od najniższej płacy krajowej otrzymaliby według pomysłów liderów partii obszarników równo po 728 złotych emerytury państwowej bo na tyle tylko stać budżet ZUS i budżet państwa. państwo zostało bowiem tak przez polskie partie polityczne zadłużone na ponad 800 miliardów euro więc teraz uprzywilejowani srają w gacie aby im nie odebrano przywilejów składkowych i emerytalnych bo widać, że za nasze składki gdy 1949 rocznik mężczyzn przyjdzie do ZUS po emeryturę która ma w 2014 roku być wypłacana po raz pierwszy na nowych kapitałowych zasadach to państwo będzie musiało ogłosić bankructwo bo pieniądze przez 45 lat wpłacane do ZUS i do budżetu razem z rezerwą demograficzną roztrwoniono na utrzymywanie armii uprzywilejowanych strajkujących i otrzymujących emerytury w ponad przeciętnej wysokości po zaledwie 15 lub 25 latach chodzenia do pracy i robienia wyłącznie coraz większych długów publicznych. Do dupy z takimi pomysłami, partia chłopska nie powinna już mieć nic do gadania na scenie politycznej. To obszarnik mający 300ha ziemi rolnej płaci jakieś grosze i otrzymuje za nie tylko emeryturę ale darmową opiekę zdrowotną, ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe oraz zasiłki macierzyńskie dla żony a pracownik do ZUS zarabiający 2000zł brutto ma płacić 2 razy taka składkę i podatek i otrzymać mniej niż taki obszarnik dotowany na różne sposoby i ochraniany przez swoją polityczną reprezentację PSL.
jola222 / 178.180.110.* / 2011-06-09 07:12
I znowu wkradla sie niescislosc...ludzie jak cos piszecie to piszcie rzetelnie, zasiegnijcie opinii lub przekazcie cos z doswiadczenia zyciowego...o co mi chodzi a o to, ze emerytury kapitalowe sa juz wyplacane od 2009 roku, kiedy to kobieta urodzona w 1945 roku wybrala OFE i otrzymala tym sposobem emeryture wyplacana wg nowych zasad, czyli tzw kapitalowa. Skad wziales 2014 rok?? Chyba ,ze miales na mysli mezczyzn, wtedy tak, mezczyzna otrzyma taka emeryture w 2014 roku, bo skonczy wtedy 65 lat.
emerytka1952 / 178.37.7.* / 2011-06-08 14:22
Dlaczego ktoś kto całe życie sie obija ma dostać emeryturę - emerytura to jest świadczenie należne za przepracowane lata to są nasze składki odprowadzane przez wiele, wiele lat.
Dlaczego nieroby spod knajpy, będący na utrzymaniu MOPS-ów mają dostawać emeryturę? To są czyste kpiny !!!
Nie wierze że np. przez 40 lub 45 lat taki "obywatel" nie mógł znależć 'legalnej pracy " choćby na kilka lat. Jestem przeciwna takiemu projektowi. Pracujesz - masz emeryturę, obijasz się - nie masz prawa do em erytury.
Adam222 / 77.88.138.* / 2011-06-08 15:30
A z czego ma żyć. Brak emerytury to wyrok śmierci. A nie pracował bo pracy nie było. W kraju jest od 20 lat wysokie bezrobocie z winy kapitalistów wyzyskiwaczy a nie ludzi.
antyzłodziej / 194.181.88.* / 2011-06-08 10:25
emeryci na emeryturę wpłacali przez 40 lat , nikt im łaski nie robi ! to sa ich pieniądze do cholery !
wojens / 79.191.171.* / 2011-06-08 10:54

to sa ich pieniądze do cholery

Problem w tym, że tych pieniedzy nie ma. W 1989r kasa byla pusta.
nikt im łaski nie
robi

Racja. Tylko to z naszych ci ludzie dostają. I jesli piszesz nikt im łaski nie robi to lepiej byloby napisać: my im łaski nie robimy. A skoro uwazamy, a tak uwazamy, że emeryci za malo otrzymują to zeby oni dostawali więcej to my musimy więcej łożyć. Osobiście chetnie na to przystanę. Ale czy wszyscy? Glowy nie dam.
Adam222 / 77.88.138.* / 2011-06-08 15:35
Brawo. Chociaż raz się zgadzamy. Państwo biorąc składki pod przymusem nie robi żadnej łaski płacąc emerytury. To jego zasrany obowiązek. I nic go z tego nie zwolni. Inaczej byłaby to zwykła kradzież i skarga do trybunału unijnego. Zresztą pobieranie składek przez okres krótszy niż 25 lat i nie wypłacanie emerytury jest kradzieżą.
tesa1959 / 2011-06-08 10:26 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
I po tych 40 latach prognozowane jest ok. 600 zł przez ZUS i OFE.
maxio2000 / 178.73.63.* / 2011-06-08 10:03
co za oszolom, podaje przyklady bogatych panstw, znowu Pawlak rozdaje kielbase wyborcza. Pomysl dobry ale drogi, nas na niego nie stac. Emerytury tego typu byloby kosztem obywateli, ktorzy pracowali cale zycie, albo kosztem podatkow i jeszcze wiekszego zadluzenia kraju. Ten pan powinien dawno odejsc, albo szkodzi (patrz umowa gazowa) albo wyskakuje z calkowicie utopijnymi pomyslami
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 10:33

Pomysl dobry ale drogi, nas na niego
nie stac

A może trochę konkretów?
Pytanie pierwsze: ile osób spośród tych które emerytury nie mają a mają ukończony wiek emerytalny otrzymałoby owo świadczenie ?
Pytanie drugie: czy kwota konieczna do wypłaty takich emerytur j.w. byłaby większa czy mniejsza od kwoty jaka jest potrzebna na wcześniejsze emerytury górnicze, mundurowe czy nauczycielskie?
Pytanie trzecie: czy konieczne byłoby istnienie KRUS-u , który de facto takie świadczenia wypłaca?
Pytanie czwarte: o jaką kwotę moznaby zmniejszyć sumę zasiłków wypłacanych przez opiekę społeczną?
Proszę odpowiedzieć choćby na te pytania a dopiero potem orzekać czy Polskę na coś stać czy nie.
maxio2000 / 178.73.63.* / 2011-06-08 11:14
proszę do dyskusji nie mieszać szeroko pojętych reform emerytalnych (które de facto są konieczne). Mój komentarz dotyczy pomysłu Pawlaka, który nic nie wspomina o emeryturach górniczych, mundurowych, Krusie, etc. a wspomina o nowym zasiłku dla ludzi w wieku emerytalnym, i ten zasiłek trzeba będzie z czegoś sfinansować, a my toniemy już i tak w długach dlatego uważam że nas nie stać na kolejny socjal kosztem społeczeństwa
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 11:23
A ja czekam na odpowiedź na dość proste ( jak mi się wydawało) pytania.
Jeżeli zaś przyjąć że propozycja Pawlaka ma być kiełbasą wyborczą to jest to co najwyżej parówka drobiowa. Na prawdziwe przysmaki nalezy poczekać aż obejmiemy prezydencję w EU
maxio2000 / 178.73.63.* / 2011-06-08 12:07
Wyczytałeś gdzieś "Pawlak proponuje zreformować cały system emerytalny i za zaoszczędzone przy reformie pieniądze wprowadzić minimalna emeryturę dla wszystkich" ???

Nic takiego w artykule nie ma więc nie rozumiem Twojego bajania "co by było gdyby?". Jak bardzo chcesz odpowiedzi to zgłoś się do Pawlaka i zrób zdjęcie jego zdziwionej miny kiedy zaczniesz zadawać pytania.

Co do jednego się zgadzam, to nawet nie kiełbasa czy parówka ale pasztet z kopyt w promocji ;)
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 13:13
Zawsze podziwiałem fanów UPR-u za całkowite zanegowanie zjawiska grawitacji. Jednak mimotego że JKM ma częściej rację niz Pawlak to ten drugi dwa razy był Premierem a i teraz coś tam przy rządzie rzeźbi. Co wiecej jego PSL bez przerwy zasiada w Sejmie , zaś posłów UPR trudniej tam znaleźć niż złotego Krugeranda.
maxio2000 / 178.73.63.* / 2011-06-08 13:49

Jednak mimotego że JKM ma częściej rację niz Pawlak to
ten drugi dwa razy był Premierem a i teraz coś
tam przy rządzie rzeźbi.


odpowiedz sobie sam na to pytanie dlaczego tak jest, mysle ze to bardzo latwa zagadka i obietywnie wcale nie na korzysc Pawlaka. Ponizej we wpisie kolega zamiescil podpowiedz
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-06-08 13:20
w sejnie zasidjli tez lepper i gIiertych czy to podnosie prestiz tej instytucji. pawlak ma swoj żelazny elektorak, który wie, ze bedzi o niego dbał kosztem wszsytkich inny i to włsnie robi. To tak partia pasożytów i nei ma sie co dziwić ze ma swój wierny elektorat, skoro tylu ich u nas jest.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-06-08 11:08
jak rozumiem kolega ma zamiar finansowć nieudaczników i nierobów, którzy po całym życiu spędzonym na gaarnuszku MOPSA pod monopolowym dostną tyle samo, ile ludzie harujący przed 40 lat. Brawo. To sie nazywa sprawidliwośc. Co najlepsze to ci pracujacy, przedsiębiorcy i zaradni beda musli te bande nic nie wartych żuli utyrzymywac.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 11:13
Przeczytaj raz jeszcze ale ZE ZROZUMIENIEM jesli potrafisz.
I nie wyzywaj każdego kto nie jest Kulczykiem od żuli spod monopolowego
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-06-08 11:32
nie obchodzmi mnie kim jest "każdy". Obchiodiz mnie to, abym nie musiał urzyywac kolejnych niudacznikow. Prawda jest taka, ze każdy powiniem zadbac o siwbie sam i koniec. Nie przemwia do mnie zadna "solidarnosć społeczna", bo to sztuczny twior, który zawsze sprwadz sie do tego, zę terzba zabrac pracowitym aby dać tym co zapracowac nie umia (ale tylko poowe tego co sie zabrało, reszta zawsze idzie na "administrowanie systemu"), albo jak u nas nie chcą, bo zawsze znajdzie się jakiś Pawlak kóry im da, zabierając frajerom, którzy sa na tyle głupi ze chcą pracować Nie ma pieniędzy z niczego, jak chce sie komuś dać, to trzba innemu abrać a zabrac mozna tylko tym, którzy własna praca na to zarobili.
jola222 / 178.180.100.* / 2011-06-09 07:19
A utrzymujesz miliony mlodych emerytow: wszystkich majacych przywileje emerytalne, gdzie emeryt czesto ma 45 lat albo i mniej.... i co mozesz nie utrzymywac???
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 11:46
Ilość "literówek" świadczy o silnym wzburzeniu piszącego, wzburzeniu calkowicie niepotrzebnym.
Proszę jeszcze raz , spokojnie policzyć ewentualne skutki propozycji Pawlaka biorąc pod uwagę że oprócz kosztów w jednej pozycji bilansu spowoduje ona pojawienie się oszczędności ( a nawet dodatkowych przychodów) w innych pozycjach.
Bernard+ / 83.10.80.* / 2011-06-08 20:34
Ale przedewszystkim propozycja Pawlaka i Fedakowej pozwoli ich PSL-owskiemu elektoratowi zachować swoje KRUS-owskie przywileje szczególnie cenne dla obszarników posiadajacych więcej niż 300 ha ziemi i wielkie hurtownie pasz oraz nawozów.
Obrona KRUS i kiełbasa wyborcza to jedyny powód tych propozycji PSL
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-06-08 12:04
Nie wszystko sporwadz się do bilansu i porónywanie czy "nowe" będzie mniej złe od "starego". Chodiz o zasade, wokół której powinno byc budowne prawo. Ten pomysł w wowlnym tłumaczniu sprwadzio sie do teog - czy się stoi czy sie leyz emerytura sie nalezy a poniwaz z cegoś trzba ją wypłacic, więc oczywiste jest że sfinansuja ja ci, którzy pracuja. TO JEST ZŁE I PROMOCAJ LENISTWA i jako taka ma prawo wzbudząc moej silne emocje. Tak samo jak kazdy przykład marotrawienia pięniędzy, które wczesniej mi sie wydarało, Zwłaszcza ze nie należ do uprzywileiwonej strefy budrzetowej i na wszytko musze zapracwoać sam.

Twierdzisz ze proponowane rozwiąznaie jest tansze niz obecne? W takeim razie pokzuje to tylko jak chore i zdegenorowane jest nasze Państwo i jednoczeenie usprawiedliwia morlanie każde próby oszukiwanie go i zachownie własnych pieniędzy przed zmarnowaniem.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 13:07
Mogę się mylić ale w roku ubieglym suma dotacji do ZUS i KRUS przekraczalA 61 mld zł. W Polsce mamy ok 7.5 mln emerytów i rencistów (jak widzisz zawyżam ilości) . A zatem policzmy:
7,5 mln x 12 mies. x 728,- zl = ca.65 mld zl
Otrzymujemy zatem kwotę bardzo zbliżoną do sumy dotacji. A prosze pamiętać że w tych 7,5 mln zawierają się także "wcześniaki"

Pawlaka można różnie oceniać ale sprytu trudno mu odmówić. Podejrzewam że te propozycje to "ucieczka do przodu" wynikająca ze świadomości że KRUS-u w dłuższej perspektywie się nie obroni. A zatem dbając o interesy swojego elektoratu Pawlak proponuje "miękkie" lądowanie jego beneficjentom . Może ono zapewnić wsparcie materialne tylko tym dla których KRUS powołano. Likwidacja KRUS utrudni różnego rodzaju "przyczepkom" funkcjonowanie poza systemem powszechnym , nieważne jaki on by nie był.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-06-08 13:18
człowieku, zastanów sie przez chwle co ty piszesz. Policz (ja policzyłem) ile pinędzy zabiera mi państo na tzw ZUS i jaka to bedzie kwota, kiedy przyjdzie do wypłaty. To niebo i ziemia. Dostanę mniej kasy niż wpłąciłem!! A gdzie waloryzacja, a gdzie zyski z X lat oszczędzania? jakby te same piniądze ulokował na najgłupszej loakcie, to zniwelował bym przyjaniej koszty inflacji to jest zwykła KRADZIERZ.

Oczywicie te wyliczenia są i tak fikcyjne, bo obecny sytem zywczajnie zbankrutuje i to juz nie długo. rownie oczywiste jest, ze nie bedzie się to nazywało bankructwo, tylko kolejna "reforma emerytalna" ale to juz inny tetmat. Nie da się utrzymuwac w nieksończonośc instytucji do ktorej wciąz trzeba dokładać horendalne pieniądze ze świadmością, zę jej długi i tak beda coraz wieksze. tak sie zwyczajnie nie da, żadne Państwo na świecie tego nie uciągnie.


Mogę się mylić ale w roku ubieglym suma
dotacji do ZUS i KRUS przekraczalA 61 mld
zł.


A teraz porownaj te liczbe z deficytem budrzetwoym i powiedz jak długo to jeszcze może trwać?
znowu rząd się wyżywi / 213.241.60.* / 2011-06-08 10:19
Czy orientuje się Pan jaką emeryturę otrzymuje się obecnie po zasłużonym przesiedzeniu całego życia w p******? Pawlak nie jest tym najgorszym z wybrańców narodu, wśród szlachty nowej ledwie jest tolerowany. Dzieli pan jak Wałęsa 100 mln.
konserwa / 2011-06-08 09:48 / Tysiącznik na forum
A gdzie sprawiedliwość?? Ktoś kto stale pracował i odprowadzał pieniądze do ZUS pewno dostanie tyle samo co ten kto się żadna pracą nie skalał. Toż to zachęta do oszukiwania. Jedno jest pewne, że obywatelskie emerytury w Holandii, różnią się od tych emerytur ludzi płacących składki.
Teraz wiem na co pójdą moje pieniądze zabrane przez ZUS z OFE.
pincio / 2011-06-08 09:48 / Bywalec forum
Promowania nieróbstwa i leserstwa ciąg dalszy.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 09:44
To ma "ręce i nogi" pod warunkiem że cała reszta systemu emerytalnego będzie oparta na zasadzie DOBROWOLNOŚCi a nie przymusu.
Oczywiście pozostanie sprawa wygaszenia starych zobowiązań ale tego problemu i tak nie da się uniknąć.
europejski dziad / 194.181.88.* / 2011-06-08 09:43
tożto mega złodziejstwo !
Od 20 lat doradcy Wałęsy niszczą Polskę i jej gospodarkę, nasze pieniedze giną jak w automacie hazardowym.

Co to za państwo ? Kogo wy wybieracie smarkacze !

Balcerowicz 20 lat temu powiedział że konieczne reformy pozwolą nam po 20 latach dogonić Hiszpanię.
najmniejsza emerytura w Hiszpani to 800 euro.!
jam to ekonomista / 80.53.140.* / 2011-06-08 09:54
no tak 20 lat temu Polska była krajem mlekiem i miodem płynącym, a przez te 20 lat wszystko zniszczyli i z tego dobrobytu z lat 80 nic już nie pozostało. Skandal! Hańba!
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 09:46
Ale Balcerowicz miał na myśli poziom bezrobocia a nie emerytur
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-06-08 11:03
taaaa, ten zły Balcerwoicz. Tak dla ustalnia faktow. Bezrobocie w Hiszpani 20% u nas koło 12.
tesa1959 / 2011-06-08 10:25 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Ale bezrobocie w Hiszpanii wynosi ponad 21%, a u nas ok. 13%. Chcesz gonić Hiszpanię?
wojens / 79.191.171.* / 2011-06-08 11:09


Ale bezrobocie w Hiszpanii wynosi ponad 21%, a u nas ok.
13%.

13% oficjalnie. Bo realnie to jest liczba znacznie mniejsza. Może 10x mniejsza?
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 11:26

Może 10x mniejsza?

A może 100x mniejsza?
wojens / 79.191.171.* / 2011-06-08 12:57

A może 100x mniejsza?

Moze?
tesa1959 / 2011-06-09 08:57 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Realnie stopa bezrobocia jest większa, ponieważ statystyka liczy tylko tych, którzy są zarejestrowani. Ci bez zasiłku w większości się nie rejestrują, albo jeśli się nie odhaczą, są wykreślani.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 10:42
Gdyby w Polsce były takie zasiłki dla bezrobotnych jak w Hiszpanii to już byśmy szli "łeb w łeb"
tesa1959 / 2011-06-08 10:53 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Więc dobrze, że nie są.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 11:00
Ale to nie znaczy że w Polsce jest lepiej. Zresztą to polska inteligencja in spe jeżdzi do Hiszpanii zrywać (tfu!) ogórki, truskawki czy pomidory a nie na odwrót. Hiszpanie jak widać stać na to by mieć 21%-towe bezrobocie i zatrudniać ludki z zielonej wyspy szczęśliwości.
tesa1959 / 2011-06-08 12:03 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie do końca to prawda. Tak się składa, że mam kontakty w Hiszpanii i wiem, że obywatele tego państwa też są zatrudniani sezonowo, bo stałej pracy nie ma.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 12:16
Jednak Polacy mają pierwszeństwo i stąd te 21% bezrobotnych.
A na poważnie, to aby radykalnie zmniejszyć bezrobocie w Polsce ( mam na myśli ststystykę a nie rzeczywistość) wystarczy;
- wszystkich obywateli objąć ubezpieczeniem zdrowotnym lub
- zlikwidować powszechne ubezpieczenie zdrowotne ( czyli pozbawić go wszystkich)
W drugim etapie powinno się zlikwidować zasiłki dla bezrobotnych, w etapie trzecim zlikwidować wszelkie PUP-y a w kolejnym etapie umożliwić wszystkim obywatelom posiadanie broni , pod warunkiem że będzie ona noszona w sposób widoczny.
tesa1959 / 2011-06-08 12:20 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

w kolejnym etapie
umożliwić wszystkim obywatelom posiadanie broni , pod warunkiem że
będzie ona noszona w sposób widoczny.

To też jest na poważnie? To rzeczywiście nie będzie bezrobocia, tylko brak rąk do pracy. Przy naszym narodowym charakterze będzie jak na Dzikim Zachodzie.
i to by było na tyle / 83.7.95.* / 2011-06-08 12:30
No jak tak dalej pójdzie to ten fragment będzie najbardziej na poważnie, ale narazie "wężykiem!"
tesa1959 / 2011-06-08 12:32 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Żal mi tylko moich dzieci. Po co starałam się wychować je na porządnych obywateli? Ja już pewnie tego nie doczekam, a jeśli i doczekam, to nikt na mojej śmierci nie zyska.
jola222 / 178.182.56.* / 2011-06-09 07:47
Mozecie sobie pogadac...mozecie, tylko czy to cos zmieni? Czy ktos z rzadu jest ciekawy opinii Polakow? Czy ktos nas pytal o cokolwiek? Czy tak ma wygladac demokracja??? Swoja droga uwazam, że Panstwo ma obowiazek dbac o swoich obywateli, ale moze stwarzajac warunki do pracy ( a nie np. pozbawiac bez sensu pracy sto tysiecy akwizytorow OFE) a nie obiecywac jalmuzne, ktora i tak nie pozwoli na przezycie.
herlak3412 / 89.238.39.* / 2011-06-09 09:10
I o to chodzi,by nie żyć za długo.Leczyć się długo i kosztownie a umierać wcześnie.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy