Forum Polityka, aktualnościGospodarka

90 proc. Polaków deklaruje katolicyzm

90 proc. Polaków deklaruje katolicyzm

Money.pl / 2011-04-23 09:29
Komentarze do wiadomości: 90 proc. Polaków deklaruje katolicyzm.
Wyświetlaj:
maciekkkk / 2011-04-24 10:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
To tylko deklaracje, bo gdyby tak było, to by ludzie się tak nienawidzili, jak to ma miejsce na każdym kroku. Chyba, że politycy należą do tej grupy 10% nie deklarujących katolicyzmu? Chociaż patrząc po ich rzekomym zaangażowaniu, to jednak deklarują. Tylko jacy z nich katolicy? Skoro szerzą nienawiść? Spowiadają się z tego? Wątpię. W takim wykonaniu za chwile będziemy mieli wojny krzyżowe! Taki oto jest deklarowany katolicyzm w Polskim wykonaniu.
Tako rzecze Zaratustra / 91.94.34.* / 2011-04-23 14:43
O KAPŁANACH:
Jako trupy żyć pragnęli,kirem czernili trupy swe, nawet w ich mowach wietrzę przykre zaduchy trupiarni.
Tako rzecze Zaratustra / 91.94.34.* / 2011-04-23 13:30
O KAPŁANACH:
Krwawe ślady czynili po drodze po której chadzali, a szaleństwo ich pouczało,że krwią dowodzi się prawdy.
Ceneo / 79.191.90.* / 2011-04-23 11:36
Ukazał się nowy post, który jest jeszcze lepszy:
Czy przeciętny polski proboszcz " miały owczarnię we Francji?
na: frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
tesa1959 / 2011-04-23 12:00 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Przykre to, ale prawdziwe. Niejednokrotnie naszym proboszczom wydaje się, że jest on najważniejszy, ludzi traktują jak podwładnych osobie księdza, a nie członków Kościoła. W dużej mierze, to materialiści, a przede wszystkim nie uznający sprzeciwu. Młodzież się dzisiaj buntuje przeciw takiemu traktowaniu i ma zupełną rację. Niejednokrotnie musiałam stoczyć bój o właściwe traktowanie młodych ludzi, głównie gimnazjalistów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.
Może nie będzie tak tragicznie co do praktyki religijnej, jak jest opisane w tym artykule, jeśli przygotowujący się dziś do kapłaństwa nie będą zbyt długo czekać na probostwo. Są to klerycy z młodego, wyzwolonego pokolenia i na nich spada (niestety) zadanie przywrócenia właściwej rangi hierarchii kościelnej.
(@) / 89.79.218.* / 2011-04-23 14:19
Tessa objawiła się nam jako reformatora kościoła. Ciekawe co jeszcze wymyśli ? . Może likwidację celibatu ? albo zgodę hierarchów kościelnych na eutanazję niewiernych ?
(@) / 89.79.218.* / 2011-04-23 14:34

Niejednokrotnie naszym proboszczom
wydaje się, że jest on najważniejszy, ludzi traktują jak
podwładnych osobie księdza


Młodzież się dzisiaj buntuje przeciw takiemu
traktowaniu i ma zupełną rację


Niejednokrotnie musiałam
stoczyć bój o właściwe traktowanie młodych ludzi

Tessa coś Ci sie pokkcjało w główce, przecież w kosciele katolickim nie ma demokracji.!!!!!!!!!!!!!!!!!
tesa1959 / 2011-04-23 23:26 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
A Ty uparcie przekręcasz mój nick!
oportunio / 213.108.119.* / 2011-04-23 14:47
W organizacji Koscioła Katolickiego nie ma demokracji. Obowiazuje hierarhia, ale to tyczy stosunków "słuzbowych".
czyli wewnatrz koscielnych. kleryk, proboszcz, biskup , itd .
Nie oznacza to, ze proboszcz, jest absolutnym panem czy wladca parafian, jezeli tego nie rozumie, i nie działa własciwie, powinien jak najszybciej byc odwoływany.
Zresztą, własnie w kosciele wierni , częsciej maja cos do powiedzenia, oracz cześciej cos od nich zalezy niz w tzw "demokracji' stosowanej powszechnie. o zcym niemal kazdy przekonuje sie codzienie i wciaz od nowa, w swojej bezsilności w starci z niby demokratycznymi instytucjami. wszelkimi instytucjamu, państwowymi, samozradowymi czy ogólniej publicznymi.
marynarz098 / 2011-04-23 15:48 / Tysiącznik na forum
Kosciol to ludzie, a ludzie nie sa doskonali, i tym bardziej nie sa wolni od ambicji, wad, i przypadlosci.

Co innego jak rozpatrywac temat pod wzgledem hipokryzji.
tesa1959 / 2011-04-23 14:25 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Skąd ta ironia?
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 10:39
katolicyzm jest jak gangrena, albo jeszcze bardziej obrazowo - złośliwy nowotwór.
Ludzkość próbowała się z niego wyleczyć ok. 500 lat temu przez ruch protestancki zapoczątkowany przez Lutra. Udało się tylko częściowo, na niektórych obszarach.
Gangrena, wrzód katolicki wściekle kontratakował i przetrwał - tylko dzięki .... Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kolaborantowi okupanta katolickiego, zdrajcy słowiańszczyzny.
Ten kraj (obecnie Polska) - a dokładniej: naród - ma na sumieniu ciężką zbrodnię przeciwko ludzkości i będzie tak długo ponosił za to karę, aż nie odkupi swoich win i nie wyprze się szatana rzymsko-watykańskiego. Czyli raczej już na zawsze.
fdghdf / 77.253.1.* / 2011-04-23 12:07
Co z toba nie tak?
tesa1959 / 2011-04-23 11:44 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Współczuję Ci. Musisz być bardzo nieszczęśliwym człowiekiem.
marynarz098 / 2011-04-23 13:13 / Tysiącznik na forum
Widze z whatever nie dorobil lekcji, o protestantyzmie ( ... jego poczatkach np.) powinien doczytac o pomyslach Lutra w szczegolnosci pod koniec jego zycia. Powinien sie przyjzec skrajnym spolecznoscia protestanckim w USA, tych z przed 100 lat i dzis, powinien poczytac o formach materialnego wyzysku jaki ma miejsce all over the world w kosciolach protestanckich.

Mysle panie whatwver, ze i na protstancki kosciol tez bys psioczyl, bo masz to w genach.


protestant.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 13:38
Gówno wiesz co gdzie mam, a już najmniej o moich genach (cokolwiek to znaczy).
Mniej więcej tak samo jak mnie gówno obchodzi kościół protestancki i Luter jako taki. Ludzie pół tysiąca lat temu mieli dość obłudy kłamstwa i hipokryzji i podjęli beznadziejną walkę z totalitaryzmem, która być może zakończyłaby się totalnym sukcesem gdyby hydra katolicka nie odrodziła się - dzięki Polszcze. Takie są fakty.

Poza tym nie od rzeczy będzie nieuku niechluju, jak sam odrobisz lekcje i dowiesz się co to są znaki diakrytyzujące oraz jaka jest różnica między "społecznością" a "społecznościom". Dopiero wtedy zacznij zabierać NIEŚMIAŁO głos w języku polskim.
marynarz098 / 2011-04-23 13:47 / Tysiącznik na forum

Ludzie pół tysiąca lat temu mieli dość obłudy kłamstwa i hipokryzji i
podjęli beznadziejną walkę z totalitaryzmem, która być może zakończyłaby się
totalnym sukcesem gdyby hydra katolicka nie odrodziła się - dzięki Polszcze.
Takie są fakty.



Co tam szukac 500lat temu, 100 lat temu system zawany komunizmem mial w swych fundamentach sposob na zycie o ktorym wspominasz.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 13:45
nie wiesz co to Polszcza???
to do szkoły gamoniu
marynarz098 / 2011-04-23 13:55 / Tysiącznik na forum
Oswiec mnie prosze.
tesa1959 / 2011-04-23 14:20 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Zabrakło mu światła:), a może wykrakałam,daj Boże?
tesa1959 / 2011-04-23 13:42 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie wystarczy pisać bezbłędnie. Trzeba mieć trochę kultury, aby umieć je wytknąć drugiemu człowiekowi. Uspokój się, bo p*********** na zawał!!!
marynarz098 / 2011-04-23 14:03 / Tysiącznik na forum
Dyngusa, powienien sobie juz dzis zrobic, ochlonol by troszke.
tesa1959 / 2011-04-23 14:08 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Ooo, wykropkowało! A ja wcale nie użyłam aż tak brzydkiego wyrazu, jakie nie raz się pojawiają, bo końcówka była"dykniesz" :(
Chyba skorzystał z Twojej rady:)
tesa1959 / 2011-04-23 14:16 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
NO tak, coś się działo, bo jak nie ma nikogo, kro się rzuca, to jakość tak - nudno. A dzisiaj mnie rozpiera energia, bo wstąpił we mnie duch nastolatki (nie patrzę w lustro w okularach, a bez nich nic nie widzę:))
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 14:38
czyli wibrator ci się zepsuł?
Kara boska - masz problem do wtorku bo jak wiemy z badań wybitnego niezależnego specjalisty katolickiego "90 proc. Polaków deklaruje katolicyzm".
I tak oto zgrabnie zatoczyliśmy koło i wróciliśmy do tematu.
tesa1959 / 2011-04-23 14:44 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

czyli wibrator ci się zepsuł

obleśne! A jednak jesteś nieszczęśliwy, skoro nadal w chamski sposób prowadzisz konwersację.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 14:53
a od kiedy to wibrator jest obleśny albo chamski???
Oj coś mi się wydaje że to twoje bezustanne upieranie się że jestem nieszczęśliwy może mieć u ciebie podłoże głęboko ukrytych zahamowań i problemów na tle seksualnym.
Ale to typowe dla większości katolików - takie są konsekwencje hołdowania kłamliwej antyludzkiej ideologii.
tesa1959 / 2011-04-23 14:56 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nic bardziej mylnego. A co do zahamowań - bez zahamowań stoją jagodzianki przy drogach. Czy to uważasz za normę?
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:05
no widzisz - w tym właśnie sęk.
W twoim ograniczonym, wypranym przez kler katolicki, małym śmiesznym móżdżku są zawsze tylko dwie opcje - jak nie katechetka to na pewno jagodzianka (?), jak nie katolik to na pewno komuch, jak nie czarne to na pewno białe.
A ostrzegał wieszcz - "takie widzi świata koło jakie tępymi zakreśla oczy".
Odkłamiesz się kiedyś czy tak do końca życia będzie?
tesa1959 / 2011-04-23 15:22 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nawet nie rozumiesz ani swoich ani moich tekstów. Pisałeś o zahamowaniach seksualnych, więc odpowiedziałam Ci nikomu nie ubliżając, bo nie podałam żadnych nazwisk ani imion. Odniosłam się do faktu jako takiego. I znów starasz się mnie obrazić
W twoim ograniczonym, wypranym przez kler katolicki,
małym śmiesznym móżdżku

To jest brak kultury. Czy ja, mimo, że zupełnie się z Tobą nie zgadzam, w jakiś niewłaściwy sposób Cię nazwałam? Staram się uświadomić Ci, że przeginasz z obelgami. Powinieneś posługiwać się argumentami nikogo nie obrażając. To, jak postępujesz z innymi, brak szacunku, pozwala mi twierdzić usilnie, że choćbyś nie wiem jak mocno się zaklinał, jesteś nieszczęśliwym człowiekiem. Szczęśliwy człowiek szanuje drugiego mimo odmiennych poglądów i postaw.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:26
dobrze ci radzę, napraw sobie ten wibrator kobito, bo - choć trudno w to uwierzyć - będzie ci się pogarszało...
tesa1959 / 2011-04-23 15:31 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
No, chociaż jeden wpis bez obelg.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:39
policz dokładniej
tesa1959 / 2011-04-23 16:29 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Ale ja umiem tylko liczyć do jednego :))) Chodziło mi o to, że od dłuższego czasu jeden wpis bez obelg. Nie chodziło mi zupełnie o matematyczne wyliczenie.
marynarz098 / 2011-04-23 14:14 / Tysiącznik na forum
Za klawiature i angielski alfabet ( i moja ortografie) bylem juz glupkiem, nieukiem, cymbalem,......gamoniem jestem pierwszy raz.

Robie liste.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:10
no widzisz - a ty dalej nie wyciągasz wniosków.
Jak trzy osoby mówi ci że jesteś nawalony to lepiej się kładź spać....
marynarz098 / 2011-04-23 15:15 / Tysiącznik na forum
nawalony... Dodalem do listy.

Jakis ty masz dzis swiateczny nastroj.

A jaja sobie ugotowales? Chyba tak!
Ale nikt biedaku nie wytlumaczyl tobie, ze to nie o te chodzilo.
tesa1959 / 2011-04-23 23:24 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Dopiero teraz to przeczytałam i już wiem dlaczego
Whatever (T)

wycofał się z dyskusji,wprawdzie w mało oryginalny sposób, ale zamilkł.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:24
przepraszam za pomyłkę, przez chwilę dałem się nabrać, że jest jakiś sens wdawania się z tobą w dyskusję. A ty po prostu jesteś zwykłym wsiowym głupkiem :)
marynarz098 / 2011-04-23 15:37 / Tysiącznik na forum
glupek, cymbal, nieuk, nawalony, wsiowy glupek.

Jaja wielkanocne sobie robie, przepraszam.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 12:07
oto dowód jak zaiste zagmatwane są ścieżki którymi błądzi umysł katolika :)
Z tego że widzę i głoszę prawdę wywnioskowałaś/eś/oś że jestem nieszczęśliwy??? Tak to jest jak z paraliżującego strachu zaciska się z całej siły oczy żeby nie widzieć prawdy i pozwala się oszukiwać żyjąc w ciemnocie jak robak.
Ale za prawdę powiadam ci - oglądanie prawdy nie boli. Wręcz przeciwnie. Spróbuj chociaż raz otworzyć oczy.
Zostałaś/eś/oś okłamana/y/e przez klechów, ale nie łudź się - jest to tylko TWOJA WINA i ty zostaniesz z tego rozliczona/y/e.
tesa1959 / 2011-04-23 12:17 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Ale za prawdę powiadam ci

zaprawdę czyli naprawdę. Wypowiadasz się na tematy, których nie znasz, bo nawet nie umiesz zacytować ze zrozumieniem. Nie zwróciłam Ci uwagi ze względu na treść wypowiedzi jako takiej, ale na język jakim się posługujesz. Tylko człowiek, który w życiu doznał i doznaje goryczy posługuje się w odniesieniu do innych stwierdzeniami typu: gangrena, przeklęty wrzód, złośliwy nowotwór, watykański szatan. A to
na niektórych obszarach.
Gangrena, wrzód katolicki wściekle kontratakował i przetrwał - tylko dzięki ....
Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kolaborantowi okupanta katolickiego, zdrajcy
słowiańszczyzny.

tego to już nie ma co komentować. Ręce opadają. Nie chodzi mi o Twoje zdanie na temat Kościoła, ale o to w jaki sposób je przedstawiasz.
tesa1959 / 2011-04-23 13:23 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Chyba nie. Stawiałabym na jakiś związek wyznaniowy.
marynarz098 / 2011-04-23 13:41 / Tysiącznik na forum
buhhhhhhahahahaha, nie chce mi sie w tym temacie grzebac wiecej, dajmy sobie spokoj, na codzien, jesli nie wchodzic na tak wrazliwy dla niego temat, to jest u co niego poczytac.

a tak juz na koniec, gdyby zamiast 90% katolikow, mieli bysmy mix-ik, Islamu, Koszery, Buddyzmu, Zoroastrianizmu, Hinduizmu, ciekawe kogo by wtedy wybral, na wroga.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 13:29
Stawiaj stawiaj, stawiaj śmiało wszystko - najlepiej postaw duszę, którą ci się wydaje że masz :) Przegrasz wszystko.

Ręce ci opadają? Kimżesz ty jesteś, jeśli chcesz mi dyktować w jaki sposób nienawiść do szatana katolickiego wg ciebie powinna być wyrażana? Żarliwość o dom twój pożera mnie .... if you know what I mean, w co wątpię i co mi szczerze wisi, bo na to nawet nie zasługujesz.
tesa1959 / 2011-04-23 13:35 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Tylko potwierdziłeś, że jesteś nieszczęśliwym człowiekiem. Człowiek szczęśliwy nie nosi w sercu nienawiści do nikogo. Żal mi Ciebie i nawet jeśli będziesz mi ubliżał w nieskończoność, aby wzbudzić w mnie nienawiść, nie uda Ci się to. Nie znam tego uczucia- jedynie potrafię współczuć ludziom, którzy tak bardzo nienawidzą. Nie jestem w stanie zmienić Twego świata, przykro mi.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 13:44
Nie oszukuj się. Jesteś robaczywa w środku, wcale ci nie jest przykro i nikomu nie współczujesz. Żadne zaklęcia tego nie zmienią.
Jesteś ostatnią osobą od której oczekiwałbym zmieniania świata. Zginiesz razem z nim, a ja nie będę udawał że ci współczuję, bo na to zasługujesz.
Ja cię nie obrażam tylko cię uświadamiam. Od kiedy to prawda może obrazić cokolwiek???
Człowiek który nie nosi nienawiści do zła jest robakiem. Ale ty kłam dalej.
tesa1959 / 2011-04-23 13:51 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Aby znać prawdę o kimkolwiek, trzeba go najpierw poznać. Chyba, że jesteś przenikliwym psychologiem, w co śmiem wątpić. Nie mam powodu, aby na forum być zakłamaną, przecież nie stoję twarzą w twarz. Wypowiadam się więc szczerze i bez odbioru, bo nie chcę być przyczyną Twojego nieszczęścia jeszcze większego niż Cię dosięgnęło.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 14:28
zadziwiające jak skutecznie zaledwie w przeciągu kilku wpisów potrafiłem cię nakierować na słuszne wnioski odnośnie poznania "prawdy o kimkolwiek", w tym o jego byciu szczęśliwym lub nie (cokolwiek to znaczy).
Moja misja skończona :)
Cieszę się także, że wydaje ci się, że sama doszłaś do tego wniosku :)
tesa1959 / 2011-04-23 14:39 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
A ja cieszę się, że Ty się cieszysz. Nadal uważam, że człowiek nienawidzący wszystkiego co się rusza jest nieszczęśliwym człowiekiem. To nie jest zarzut.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 14:57
bądź uprzejma - zakłamany faryzeuszu w spódnicy - wskazać z którego fragmentu mojej wypowiedzi wynika że NIENAWIDZĘ WSZYSTKIEGO CO SIĘ RUSZA. Hipokrytko katolicka. Białe myszki też widzisz? I nikt nie przekona cię że białe jest białe???
tesa1959 / 2011-04-23 15:15 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Do tego, że białe jest białe a czarne jest czarne nie można przekonać J. Kaczyńskiego i PiSu:))). Nie jestem ani pisowcem, ani powcem, ani pslowcem, ani sldowcem, ani żadnym innym partyjniakiem. Do tego, że nienawidzisz wszystkiego i wszystkich przekonuje mnie Twój obraźliwy język, nawet w tym ostatnim poście. Porównaj sobie moje i Tw=oje wpisy: czy w którymkolwiek w jakiś sposób odniosłam się do Ciebie, ubliżyłam Ci? Odnoszę się tylo do Twojej [ostawy, postępowania, a nie osoby.
zakłamany faryzeuszu w spódnicy


Hipokrytko
katolicka.
czy te epitety nie wystarczą za dowód?
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:22
no właśnie o to chodzi. Takim jak ty za dowód wystarczy cokolwiek co jest pod ręką. Za każdym razem co innego. I to DOKŁADNIE się właśnie nazywa HIPOKRYZJA. Hipokrytko katolicka :)
tesa1959 / 2011-04-23 15:24 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Prowokujesz mnie, abym odpłaciła Ci tym samym? Przykro mi, ale to się nie uda.
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 15:28
Oj przeceniasz się i to bardzo. Typowo katolickie.
Nie mam czasu, ochoty ani żadnego interesu w tym, żeby cię do czegokolwiek prowokować.
Natter / 2011-04-23 12:06 / Tysiącznik na forum
Może T troche przesadził ! Tez chciałem pogłębic swoją wiarę przez czytanie ST .Doszedłem do K.Królów. Dalej się nie dało czytać.Polecam przeczytanie tylko KJozuego.Czy T jest nieszczęśliwym człowiekiem ,nie sądzę.Przy następnym zastepstwie polecam tę K.J omówić na lekcji religii.
marynarz098 / 2011-04-23 13:24 / Tysiącznik na forum
ST jest trudny, bo ma pare setek lat , ale polecam Ksiege Salomona, Psalmy, Listy NT, jesli sie Pan na tym skupi, to i tak zajmie to Panu pare lat by wszystko zrozumiec, a mowie tylko o czesciach powyzej wymienionych. Wierze ze pan do do ST nie podchodzil jak do powiesci historycznej, bo wtedy faktycznie mozna sie znudzic.
Krew, Krew, i wojna tam w srodku.
tesa1959 / 2011-04-23 13:57 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Do Natter i marynarz098
ST jest trudny - tak. Trzeba jednak wiedzieć, że w nim zawarte są różne księgi, różne gatunki literackie i należy odczytać przesłanie biorąc to pod uwagę. Należy przy tym znać realia kulturowe kresu spisywania tych ksiąg. I jeszcze jedno; ST nie można czytać ot tak dla samego czytania jako całości czy po części, ale należy czytać go w świetle ksiąg NT, a to już bez choćby minimalnego przygotowania teologicznego jest prawie niemożliwe.
Natter / 2011-04-23 14:45 / Tysiącznik na forum
NT ależ teolodzy interpretują go na swój sposób.Mamy różne opisy pojmania Chrystusa .u Mateusza,i Jana.Chrystus był postacią znaną i logiczne jest to,że zdrada Judasza wogóle nie była potrzebna.Zydzi i Rzymianie nawet już wtedy mieli doskonały wywiad.Jakie tam znowu realia kulturowe .Logicznie znowu tam jest wszystko pogmatwane.Jest 5 te przykazanie i Jahwe pozwala Zydom na mordy ? Jest wszechmogący.
tesa1959 / 2011-04-23 14:52 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie, to nie tak, ale tu nie jest miejsce na dokładne wyjaśnienia. W NT nie chodzi o różnicę w przekazie faktów, tylko o przesłanie. Co do różnicy: jeśli masz wypadek samochodowy, którego jesteś świadkiem. Inaczej zrelacjonujesz go Ty, inaczej policjant, a jeszcze inaczej lekarz pogotowia.
Ceneo / 79.191.90.* / 2011-04-23 10:18
Co z tego, że tak wysoki odsetek z nas deklaruje katolicyzm, skoro ma on bardzo formalne, żeby nie powiedzieć słabe podstawy.
Katolicyzm w Polsce, to przede wszystkim chodzenie co niedzielę i święta do Kościoła, to wszechobecna dominacja hierarchii kościelnej, zwłaszcza na poziomie parafii, gdzie proboszcz jest królem, to słaba znajomość podstaw wiary i nauki społecznej Kościoła.
Religii katolickiej, szerzej Kościołowi w Polsce, jako istotnemu i potrzebnemu elementowi naszej tradycji narodowej i europejskiej, potrzebne są rekolekcje, głęboka refleksja nad przyszłością, zwłaszcza ze strony hierarchii kościelnej.
Jeżeli ona nie nastąpi, jeżeli Kościół nie otworzy się faktycznie na problemy świeckich, nie umożliwi im większej partycypacji w procesie zarządzania społecznością lokalną, w ciągu najdalej dwóch pokoleń, nastąpi dramatyczne odwrócenie się od Kościoła, zwłaszcza młodych, którym Kościół kojarzy się z przymusową de facto nauką religii.
Memento tego co może się stać, jest współczesny katolicyzm francuski i jego dramatyczny kryzys. Szerzej na ten temat: Francuski katolicyzm - piękne karty historii i brak perspektyw? na:frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
Whatever (T) / 77.236.26.* / 2011-04-23 09:51
co za (nomen omen) niewiarygodny zbieg okolicznośći!
Znany statystyk kołchozowy, towarzysz profesor Ołeksandr Łukaszenko z Uniwersytetu Kardynała Lenina w Mińsku również przeprowadzał bardzo podobne i równie obiektywne tego typu badania na Białorusi i mu wyszły zadziwiająco zbieżne wyniki, mianowicie że popiera go identyczna liczba - ponad 90% Białorusinów.
Prorok jaki czy co...
Tako rzecze Zaratustra / 87.96.11.* / 2011-04-23 09:50
Bredzisz klecho. Katole stanowią około 45% społeczeństwa. A gdyby tak wprowadzić tak jak w Niemczech podatek na kościół.Ciekawe ile wtedy by dobrowolnie opodatkowało się? Najwyżej 30%.
marynarz098 / 2011-04-23 14:27 / Tysiącznik na forum
A gdyby dodac biblijna dziesiecine, jeszcze mniej.
Oszołomowaty / 89.229.238.* / 2011-04-23 13:37
A może inaczej - zamiast dodatkowego podatku dajmy wybór polakom - płaca podatek na kościół albo na biurokracje? Jak myślisz - jakie wtedy byłyby proporcje? Ty na pewno wybrałabyś to drugie?
niewymierny / 193.164.254.* / 2011-04-23 09:42
Ja tam nie widzę potrzeby sacrum, tylko potrzebę konsumpcjonizmu. Rodzinną imprezę, na której nie porusza się tematów religijnych. U większości oderwanie się od szarej codzienności i uciecha z wolnego.
Ordinary Man / 89.231.97.* / 2011-04-23 09:29
Tak, bo samodzielne myślenie jest sztuką, na doskonalenie której stać wyjątki. Zresztą, świat funkcjonujący na obecnych zasadach tj. z dominacją własności i kapitału, ze strachem jako siłą napędową, a składający się z ludzi mających własny pogląd na rzeczywistość nie mógłby istnieć. Te dwie rzeczy wzajemnie się wykluczają, a jakakolwiek zmiana wymagałaby setek o ile nie tysięcy lat ewolucji mentalnej gatunku...

Najnowsze wpisy