Forum Forum inwestycyjneFundusze

a moze zakupow juz czas?

a moze zakupow juz czas?

trodatf / 2008-10-02 22:50
przed podjeciem ostatecznej decyzji chcialbym poznac Wasze opinie.
Mam zamiar rozpoczac kupowanie w cyklach tygodniowych jednostek 3 funduszy:
SEB4 - 40% wplaty
Unikorona Akcje SUBF - 30%
LM Akcji - 30 %

Zlecenie stale - co tydzien na okolo 3 lata.

Co o tym sadzicie? Czy powinienem sie wstrzymac z rozpoczeciem zakupow a moze proponujecie inny sklad portfela?
Wyświetlaj:
Pilsener / 2008-10-02 23:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1.Struktura portfela:
- nie za dużo akcji? Wychodzi mi ponad 70%, sugerowałbym zmniejszyć, jeśli to ma być na 3 lata - o więcej niż 500 punktów W20 spaść nie powinien, ale po bessie nie ma automatycznie hossy, moim zdaniem zbyt agresywny portfel jak na ten moment - ja bym zalecał do 50% akcji
- nie lepiej zamiast funduszu stabilnego wzrostu podzielić to na lokaty/obligacje i akcje? Będziesz miał to samo co w funduszu, a zyskasz większą przejrzystość i kontrolę nad portfelem - no i nie sądzisz, że za wcześnie na obligacje? (które stanowią większość wybranego przez Ciebie funduszu stabilnego wzrostu). Teraz polecałbym akcje+lokaty.

2. Wybrane fundusze: akcyjne wyglądają ok, ale czemu SEB 4? -12,8% za ostatni rok, +29% za 5 lat to dużo? 3% pobierają za zarządzanie! Jeśli już fundusz bezpieczny, to radziłbym coś nowocześniejszego - fundusz ochrony kapitału lub aktywnej alokacji. I moim zdaniem trochę mało funduszy - ja bym wziął trzy akcyjne i ze dwa bezpieczne. Radzę wybierać fundusze inwestujące głównie w spółki W20 - dopiero pod koniec hossy można się obłowić na jakiś śmieciach.

3. Zakupy - mówisz co tydzień zlecenie stałe - nie za często? Nie lepiej kupować samemu, wybierając moment po większych spadkach? I chcesz kupować wszystkie na raz czy np. 1 tydzień - LM, drugi tydzień Uni etc? Ja bym radził tak: jak górka, to kupujemy w większości lokaty, jak dołek - to akcje. Policz, ile możesz zyskać kupując przez 3 lata w lokalnych dołkach a nie na "chybił trafił".
trodatf / 2008-10-03 17:27
AD1 - nie jest to pelny portfel (to same fundusze - zajmuja okolo 60 % wszystkich odkladanych pieniedzy) - reszta to lokata
AD2 - w zasadzie nie znam sie na tym - SEB 4 - wybralem - bo znalazlem duzo pozytywnych opinii
ad3 - moze i lepiej kupowac samemu ale chyba gdyby byl przepis kiedy jest dno a kiedy gorka to bylibysmy wszyscy bogaci :) ja sie na tym nie znam - nie przejadam kasy ktora zarabiam - chce zlozyc zlecenie i na 3 lata o nim zapomniec - pozniej sie zobaczy czy przestane wplacac czy bede kontynuowal inwestycje.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy