Forum Forum emerytalneZUS

ad.renty rodzinnej

ad.renty rodzinnej

Marta86_11 / 83.26.200.* / 2009-03-05 13:01
Witam mam pytanie, skonczylam studia licencjackie a przysluguje mi renta rodzinna po mamie, poniewaz skonczylam teraz nie bardzo mam gdzie isc dalej na mgr poniewaz niewiele szkol ma nabor marcowy ew. kierunki nie sa kontynuacja mojego. Zapisalam sie wiec do policealnej szkoly gdzie jest nabor na 2-letnie studium, ktore sie konczy tytulem technika , by zrobic sobie dodatkowe kwalifikacje a nie tracic tego pol roku, od pazdziernika zamierzam isc na mgr ale i dalej ciagnac studium. Mam 23 lata(Urodzilam sie w styczniu 1986r) czy moga mi odebrac rente? bo to zasugerowala pani w zusie, poniewaz nie kontynuuje studiow ktore skonczylam, nie wybierajac sie na mgr.
Wyświetlaj:
Aneta19 / 2009-03-12 12:33
Mam pytanie. Przysługuje mi renta po tacie i nie wiem własnie czy w takim przypadku moge pracować normalnie na zwykłych warunkach a praca by mi się przydała bo studiuje zaocznie. I własnie nie wiem czy gdybym podjeła pracę to czy ZUS nie odebrałby mi renty.
agnieszka 12345 / 87.204.109.* / 2009-12-18 16:53
Renta rodzinna przysługuje do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki. Nie ma w ustawie żadnego wymogu że jeśli skończyłaś studia 1 stopnia to musisz zacząć 2 a żeby nadal pobierać świadczenie. Chodzi jedynie o kontynuację nie ważne jakiej szkoły. Pani z tego ZUS-u jest nie do uczona- lepiej niech poczyta przepisy zanim wprowadzi kogoś w błąd. Pamiętaj że jeśli będziesz na ostatnim roku studiów (5) i będziesz mieć 25 lat to będziesz mogła pobierać rentę do ukończenia studiów (do obrony magistra). Należy tylko przedłożyć wniosek o dalszą wypłatę renty z zaświadczeniem ze szkoły o kontynuacji nauki i prawdopodobnej dacie obrony. Pamiętaj że jeśli obronisz się przed tą datą należy zgłosić to do zus gdyż( i tak potem to sprawdzą) jeśli tego nie zrobisz to w konsekwencji wystawią decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu.

Najnowsze wpisy