Forum Forum prawneBudowlane

Administracja zamontowała klimatyzację 1m. pod oknem lokatorów...

Administracja zamontowała klimatyzację 1m. pod oknem lokatorów...

_Aldona_ / 156.17.16.* / 2008-06-02 18:36
Mam problem o proszę zorientowane w temacie osoby o poradę.

W moim bloku mieszkalnym, który znajduje się w centru miasta przy głównej ulicy, bank wydzierżawił lokal na parterze i zamontował mniej niż 1 metr pod oknem mieszkania na 1 pietrze 2 klimatyzatory: pierwszy o głośności 80 decybeli i drugi 60 decybeli. Urządzenia znajdują się tym samym ok. 2 m. nad ziemią. Prywatna firma zarządzająca tym budynkiem komunalnym wyraziła zgodę na montaż klimatyzatorów, nie pytając o zdanie lokatorów budynku. Nie zamontowano żadnych ekranów dźwiękochłonnych. Ponadto klimatyzacja zamontowana została bez "odpływów skraplania" (nie wiem jak się to fachowo nazywa), bez których na chodniku pod blokiem zbierać się będzie woda.
Wobec powyższego mam pytanie, czy firma zarządzająca budynkiem mogła wydać zezwolenie na klimatyzację bez zgody lokatorów, w tak małym odstępie od okna i z takim dużym nagłośnieniem? Gdzie powinnam się zgłosić z tą sprawą? Czy można zmusić bank, aby przeniósł klimatyzację na dach?
Czy w razie potrzeby wykonania pomiaru głośności koszt tego badania powinni pokryć lokatorzy, zarządca czy bank? Jakie są normy instalacji klimatyzacji na budynkach mieszkalnych?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
Empero / 2023-08-29 10:06
Zobacz sobie https://prakticer.pl/systemy-klimatyzacyjne-na-terenie-brzozy/ świetny wybór.
Sebastian Perc / 178.36.192.* / 2020-11-13 14:26
Do mnie przyjechali http://ksiazkowka.pl/gdzie-warto-instalowac-klimatyzacje/ zamontowali prawidłowo nie na żadnego problemu.
Madzia 188 / 79.163.37.* / 2009-03-24 18:20
Niestety mam taki sam problem!!! Kupiłam nowe mieszkanie i zaraz po wprowadzeniu się sklep pod nami umieścił klimatyzatory. Ale aż 4!!! Dwa znajdują się pod moim balkonem, a dwa kolejne pod sąsiadów. Co z tym robić? Nie wyrażałam na to zgody!!! Balkon mam od podwórka, a i tak nie mogę cieszyć się ciszą i spokojem...
kamisia254 / 83.3.64.* / 2009-06-24 13:03
Pomiaru głośności pracy urządzeń dokonuje sanepid. Wystarczy im to zgłosić. Obawiam się jednak, ze sam pomiar nic nie pomoże, bo urządzenia spełniają te normy. Czy firma zarządzająca budynkiem mogła wydać zezwolenie na klimatyzację bez zgody lokatorów, w tak małym odstępie od okna i z takim dużym nagłośnieniem? Zależy to od tego jakie uprawnienia nadali lokatorzy firmie zarządzającej. Jeśli zrobiła to bezprawnie możesz wnioskować o cofnięcie decyzji. (Wspólnota w której mieszkam zażądała zwrotów kosztu zakupu kosiarki - bo administracja zrobiła to bez naszej zgody. Zdębieli, ale oddali. To był taki sygnał ostrzegawczy dla zarządzającego, że warto pamiętać o tym, że oni pracują dla wspólnoty i to ona ich rozlicza z poszczególnych działań). Jeśli idzie o owe 80 decybeli - jest to wielkość cechująca to urządzenie, tej marki o tej wydajności? Czy ktoś dokonał pomiaru na własną rękę? Pomiaru dokonuje się w warunkach wyciszenia (nie w godzinach szczytu!). Wiadomo, że nikomu się nie podobają klimatyzatory pod oknem, a najbardziej sąsiadom - ale gdzie mają je montować? Można na dachu, jednak zależy ile budynek ma pięter bo długość instalacji od jednostki wewnętrznej i zewnętrznej też jest określona. Jak jest przekroczona następuje spadek wydajności urządzenia. Zdumiewa mnie jak wydawane są zgody na montaż klimatyzacji, a na powieszenie anteny czy markizy już nie - bo psuje estetykę budynku...

Najnowsze wpisy