Forum Forum podatkoweInterpretacje

agent literacki - jaka forma opodatkowania?

agent literacki - jaka forma opodatkowania?

Maud2 / 193.59.127.* / 2012-11-19 12:29
Witam!
Zamierzam rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą jako agent literacki (PKWiU 74.90.20.0) - będę reprezentować pisarzy w kontaktach z wydawnictwami i pośredniczyć w zawieraniu umów.
Za reprezentowanie nie będę pobierać od pisarzy żadnych opłat. Moim zyskiem będzie procent honorarium autorskiego, do którego się przyczynię.
Jakie formy opodatkowania mam do wyboru, jaka będzie dla mnie najkorzystniejsza?
Nie wiem, czy to ważne, ale jednocześnie będę kontynuować pracę na etat.

Będę wdzięczna za wszystkie rzeczowe uwagi.
Pozdrawiam
belladonna / 2012-11-19 16:11 / Tysiącznik profesjonalny
74.90.20.0 Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane
z wyłączeniem:
- usług doradców w zakresie agronomii

Czyli na ryczałcie mogą być tylko usługi doradców w zakresie agronomii, a inne nie (czyli w grę wchodzą zasady ogólne).
Jeśli prowadzisz DG na zasadach ogólnych (skala), a równocześnie pracujesz na etacie, to powstanie niedopłata w PIT (bo co do DG wyboru nie masz i ustalając zaliczki odliczasz kwotę zmniejszającą podatek ze skali). Ale z nowym rokiem powinnaś odwołać u pracodawcy PIT-2, bo w nim zadeklarowałaś, że nie prowadzisz DG wg skali, nie masz renty itp. Wtedy pracodawca nie będzie pomniejszał zaliczek na podatek w 1/12 kwoty zmniejszającej co miesiąc, bo Ty to odliczać będziesz od podatku z DG :)

Najnowsze wpisy