Forum Forum finansoweKonta

AIG co z naszymi pieniedzmi?

AIG co z naszymi pieniedzmi?

SYSTEM20 / 2008-09-15 21:21
Pytanie moje brzmi mam kilka lokat rocznych w AIG czy moge stracic te pieniadze z okazji bankructwa banku? Jakie jest ryzyko czy oplaca sie lekwidacja lokat?
Wyświetlaj:
interesant / 80.54.104.* / 2008-09-17 22:18
kto wie ile dostają ludzie, którzy otrzymali pierwsze wypłaty ze swoich np. dziesięcioletnich świadczeń (przed dziesięcioma laty umowa opiewałanp. na 10 tyś zł)
wieko / 67.167.85.* / 2008-09-17 00:09
Zanim zaczniecie panikowac,popatrzcie na ratingi niezaleznych firm sprawdzajacych AIG.Firma matka ma obnizone ratingi do A- przez jedna z tych firm. Nie jest to ani C,ani D ani tym bardziej F ( najgorszy).Firma jest obecnie dobrym kaskiem dla innych firm ,ktore przy tej cenie akcji moga przejac czesc biznesu i uratowac plynnosc finansowa i jednoczesnie reszte AIG w Stanach.JP Morgan i Chase podobno juz rozmawiaja na ten temat.
nartek / 83.24.23.* / 2008-09-17 23:12
Raiting.... jak sie zacznie i raiting nie pomoże. Aktywa Lehmana były nawet w zanizonych ocenach znacznie większe niż długi i co padł. W panice nawet Bank z AAAAAA+$#%@ nie wytrzyma - płynnośc nie patrzy na raitingi. Pewnie nie jeden dealer pamieta kryzys na dolarze jak z dnia na dzien rynek zamarl i nikt nie chcial nikomu porzyczac kasy....
bodiniusz0 / 2008-09-16 21:57
Właśnie okazało się, że FED będzie ratował AIG w USA - czyli zarówno depozytariusze, jak i pracownicy mogą spać spokojnie... nic nie upadnie.
Najwyżej za parę miesięcy zostanie sprzedane.

Pozdrawiam
gaguła / 89.79.235.* / 2008-09-16 20:45
Mam trochę kasy w funduszach inwestycyjnych AIG. Jak sądzicie, czy powinienem spać spokojnie?
ppopoopipippio / 85.222.23.* / 2008-09-16 19:21
Prawda jest taka, ze polskiego AIG nie ruszy ewentualny upadek oddzialu amerykanskiego (tak jak piszecie - to rozne podmioty), ale powali go na lopatki panika - bo do wiekszosci szarakow dotrze tylko, ze "AIG padlo" i bedzie klasyczny "run na bank".
eros / 213.158.196.* / 2008-09-16 15:17
Ja wlasnie 2 godziny temu zerwalem roczna lokate w AIG...Trudno troche poplynalem bo przez 3mce nie zarobilem, ale uratowalem moje 50tys zl...za 2-3 tygodnie mozliwe ze nie dostal bym juz ani zlotowki - wyplaty beda pewnie zawieszone....
Artur xxxxxxxx / 213.158.196.* / 2008-09-17 08:01
Co z Ciebie za inwestor? ehhh....
soq / 87.205.212.* / 2008-09-16 22:55
jesteś gląbem
naszczęście były pracownik AIG / 195.14.4.* / 2008-09-16 14:32
życzę szczęscia i powodzenia w Twojej doskonale mądrej strategi, a znajomości myśle dotyczące finansów w praktyce to nie zabardzo tobie leży, wiesz Ci co na książkach próbowali gry na giełdzie lub sukcesu na rynku to wiele nieosiągneli.
wolny człowiek / 83.27.43.* / 2008-09-16 14:27
Wszyscy się boja że mogą stracić depozyty. Jest na to rada. Trzeba wziąć kredyt wartości depozytu i w razie czego wyjdzie się na zero.
www.pracawep.bblog.pl / 78.8.62.* / 2008-09-16 14:25
Myślę, że nie ma tu poważniejszych powodów do zmartwień. Po pierwsze dlatego, że depozyty bankowe gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 10.000 EU. Zresztą AIG Polska to tylko część działalnosci AIG, a nie zapominajmy, że to bodajże największa korporacja finansowa na świecie pod względem wartości rynkowej. To pierwsza 10 najcenniejszych firm świata, przy której wartości budżet naszego kraju to malutka kropelka.Zabezpieczenia krajowe dotyczą też działalności ubezpieczeniowej, gdzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłaty ewentualnych firm upadłych do kwoty 30.000 EU, właśnie w temacie ubezpieczeń na życie ( a więc UFK również ). Kwestia OFE również jest bezpieczna, bo po pierwsze instytucja minimalnej stopy zwrotu i zabezpieczenia w postaci kapitału akcyjnego, na przejęciu skończywszy.
panowie i panie więc : emocje na bok. Biznes to biznes, a znajomość podstawowych praw rynku finansowego i trzymanien się ściśle określonej strategi pozwoli wam spać spokojnie.
były pracownik AIG / 195.14.4.* / 2008-09-16 14:08
nie wiem czy wiecie ale zgodnie z polityką amerykańskich firm, jeśli im braknie pieniędzy a już powoli brakuje to zaczną swoje spólki córki sprzedawać , przygładem są firmy lisingujące należace do AIG właśnie zostały sprzedane:) Wiec cóż ja mogę powiedzieć zbankrutowac może nie ale napewno jeśli się niepolepszy informacja na temat AIG to ludzie zaczna masowo usuwać swoje depozyty z AIG Bank Polska i lipa z czego będa przyznawać kredyty, bank stanie sie powoli niewypłacalny . Życzę AIG jak najlepiej , ale rzeczywistość jest zupełnie inna.:)
ZQW / 83.9.146.* / 2008-09-16 13:47
Też mam lokatę w AIG w Polsce i nie martwię się zbytnio. Po pierwsze AIG jeszcze nie padł.
Po drugie AIG Polska to osobny podmiot i NBP trzyma rękę na pulsie.
macia__ / 217.153.148.* / 2008-09-16 13:22
http://www.bankier.pl/wiadomosc/AIG-Bank-mial-ponad-193-mln-zl-zysku-netto-po-8-miesiacach-2008-r-1831361.html
o2o / 77.254.159.* / 2008-09-16 11:45
Przecież upadek banków był przerabiany już wielokrotnie w Polsce.

Jeśli ktoś odzyskuje kasę, to niewiele i po wielu latach walk i starań.

Przykład Bank Staropolski (upadł w 2000 roku)
a artykuł jest z 16.05.2008


"Faktem jest, że Staropolski stał się niewypłacalny, a ponad 100 tysięcy klientów po jego upadłości straciło niemal całe oszczędności życia. Bank był popularny, bo przyjmował na dobrze oprocentowane lokaty nawet niewielkie sumy – byle były w walutach. Po jego upadłości przez lata byłych klientów spłacał Bankowy Fundusz Gwarancyjny – na który składały się wszystkie polskie banki. Łącznie wypłacono prawie 500 milionów złotych. Ponad 150 milionów wciąż zostało do zapłacenia."

Źródło
http://poznan.naszemiasto.pl/wydarzenia/853842.html
Adrian W. / 89.77.252.* / 2008-09-16 10:54
proszę o niewypowiadanie się osób nie znajacych się a tylko prowokujących lub siejących panikę.
Co się stanie?
napewno odbije się to na firmie AIG, jeśli chodzi o TFI to każdy fundusz ma depozyt w którym przechowywane są pieniądze, to co klient może stracić nie tylko z AIG w razie upadku ale także z innego funduszu to opłatę za zarządzanie. Takie informację wpływaja napewno na morale firmy i na jej spadki.
macia__ / 217.153.148.* / 2008-09-16 11:05
nooo ok, czyli TFI nie są objęte gwarancjami, czy tak? czy w przypadku plajty banku TFI automatycznie idzie na dno?
nartek / 193.193.181.* / 2008-09-16 12:31
TFI nie sa bezpieczne ww podmioty i ich oszczednosci nie podlegaja BFG

Czyje depozyty nie podlegają ochronie?

skarbu państwa,
instytucji finansowych takich jak: banki, domy maklerskie, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, NFI, podmioty świadczące usługi ubezpieczeniowe,
podmiotów, które nie są uprawnione do sporządzania uproszczonego bilansu oraz rachunku zysków i strat,
kadry zarządzającej bankiem oraz głównych akcjonariuszy (posiadających co najmniej 5 % akcji banku).

źródł:
http://www.bfg.pl/u235/navi/27900
ustawa / 195.85.227.* / 2008-09-16 15:50
Chyba nie o to chodziło - wydaje mi się że pomyliłeś
'lokatę funduszu" z "aktywami funduszu". Fundusze są BEZPIECZNYMI PODMIOTAMI - Art. 81. ustawy o funduszach inwestycyjnych - polecam się doszkolić. Jeśli chodzi o "lokaty funduszu" to już inna inszość...
nartek / 193.193.181.* / 2008-09-16 16:55
Pozycje papierowe sa bezpieczne do stopnia umowy za agentami jak i prawnego setupu rachunków na rynkach lokalnych - odnośnie papierów zagranicznych.
Bardzo czesto fundusz może miec pozycje w gotowce (ze sprzedaży papierów) taka lokata na rachunku cashowym u upadajacego powiernika nie podlega BFG
Tomni / 77.112.221.* / 2008-09-16 19:00
:-) "taka lokata" owszem nie podlega gwarancji BFG - ale też NIE WCHODZI do masy upadłościowej Depozytariusza - sytuacja przewidziana w Ustawie o funduszach - jakbyś nie kombinował, to nie ma w tym kraju lepiej zabezpieczonego instrumentu jak fundusz inwestycyjny (na gruncie prawnym oczywiście)/ Pozdrawiam
nartek / 83.24.34.* / 2008-09-16 19:24
Ale nasza ustawa przewiduje aktywa w Polsce !!! Nie odnosi sie do czegoś co trzymamy za granica u agenta. Np : AIG ma aktywa na rachunku omnibusowym grupy. grupa upada rachunek jest blokowany. Mina miesiące nim papiery wrócą do właściciela o ile wróca. W polsce nie ma problemu, jednak papiery za grani nie podlegają prawu polskiem. Podobie jest z wycena funduszy....nasze prawo ma problemy z transakcjami w USA (tzw reversale, Rumunia, Honkong itp....)
Tomni / 77.115.133.* / 2008-09-16 22:09
Witaj nartek - no właśnie o tym mówimy - TFI działające w Polsce musi mieć Depozytariusza w Polsce - to tyczy się również AIG TFI - mają Deutsche Bank Polska S.A. Poza tym, co sprawdziłem mają aktywa w ponad 90% ulokowane w nasze papiery na polskim rynku. Nie bardzo wiem również o co chodzi z (rachunek omnibusowy ?) - AP. Czy słyszałeś aby którekolwiek z naszych TFI mogło inwestować bezpośrednia w papiery na zagranicznych rynkach ? (chyba tylko jedyny DWS dostał parę miesięcy temu zgodę KNF na rynek rosyjski) - cała reszta "zagraniczniaków" to albo fundusze notyfikowane albo fund of funds. Moją intencją było rozjaśnienie sytuacji dla nieświadomych - zabezpieczenia prawne funduszy są lepsze niż gwarancje BFG - i to jest bezdyskusyjne szczególnie w przypadku funduszy rynku pieniężnego/ pozdrówka
nartek / 193.193.181.* / 2008-09-17 09:34
Zgadzam się ze TFI jak i OFE mają Depozytariusza w Polsce i to on jest gwarantem dla funduszu. Jednak w przypadku pożaru na rynkach nikt nie jest bezpieczny. Dominuje wiele opinii, że u nas wszystko jest cool, bo mamy właściwe regulacje. One wiele definiują jednak to jak bardzo jesteśmy powiązani jako Polska z rynkami światowymi nie uchroniłoby nas od jakiś większych lub mniejszych perturbacji. W tym przypadku, jaki pisze AIG w DB, (co wydaje się bezpieczne w obecnym momencie).

Chciałem zwrócić uwagę, że w przypadku problemów grupy, w której jest depozytariusz, fundusz jako klienta jest zagrożony. Duża podmiotów (depozytariuszy) w rozliczeniach zagranicznych rachunków grupy (omnibusowe – worek, jeden rachunek w izbie clearingowej otwarty w imieniu np firmy matki, korzystają z niego podmioty grupy lub z nią powiązane).
Upadek grupy powoduje blokadę rachunków zagranicznych i blokadę pozycji depozytariusza a przez to klienta. No i mamy pasztet. Trzeba wtedy rozpatrywać wszystko wg prawa lokalnego odnośnie zablokowanych pozycji na rynkach.

Poki co wszystko wydaje sie bezpieczne, jednak należy ostrożniej podchodzić np: do tego ile fundusz ma zagranica. Podane przez ciebie 90% do 10% może być zabiegiem technicznym, gdyż np: papiery multimarket handlowane w Polsce i na innych rynkach, techniczne zakupione w Polsce mogą być trzymane za granica, a wycena bierze to z miejsca nabycia. Wiec dla nich to jest Polska jednak trzyma się gdzie indziej.
Michał Rokosz / 81.190.5.* / 2008-09-16 10:53
Tak możesz
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy