Forum Forum prawneCywilne

Akt notarialny został wydany z sądu osobie nieuprawnionej do spadku.

Akt notarialny został wydany z sądu osobie nieuprawnionej do spadku.

kejsi / 2008-08-23 02:01
W tej spawie prokuratura przeprowadziła dochodzenie w którym udowodniono wydanie aktu z sądu(jest podpis osoby odbierającej akt)Niestety z powodu przedawnienia ponad 5-cio letniego osoba ta nie została ukarana a spawę umorzono.Problem polega na tym ,że obecnie nie można założyć ksiegi wieczystej (z powodu braku w/w aktu).Na podstawie w/w aktu notarialnego sąd wydał postanowie o nabyciu spadku.Złozyła go do sądu osoba ,która otrzymała prawa do spadu gospadarstwa rolnego w całości-wyrok jest prawomocny.Od ponad 30 lat płacone są podatki do gminy .Czy można zarządać ,aby sąd wydał zaświadczenie odnośnie złozonego aktu?Co można zrobić ,aby założyć księgę wieczystą?
Wyświetlaj:
nie-koperek / 77.223.195.* / 2008-08-23 14:49
a czy nie da się uzyskać innego odpisu tego aktu not. z kancelarii not.,
Poza tym postanowienie spadkowe jest podstawą założenia kw bo jest dokumentem stwierdzającym nabycie własności.
kejsi / 2008-08-23 17:10
Do sądu został złożony oryginał aktu notarialnego.A zbiory dokumentów z roku 1927 zostały zniszczone w czasie II wojny i dlatego jest problem z uzyskaniem odpisu.Czy coś można zrobić w tej sprawie? Z góry dziękuję za odpowiedz.
nie-koperek / 77.223.195.* / 2008-08-23 20:34
jeśli kw ma być na rzecz osoby użytkującej nieruch i na którą wydano postanowienie spadkowe to nie widzę przeszkód z założeniem kw. Z drugiej strony skoro minęło 30 lat to można się postarać o zasiedzenie bez konieczności odnoszenia się do tego co było dawno temu.
ale w życiu to nigdy nie ma prosto ... więc w czym jest problem ;)
kejsi / 2008-08-24 21:34
Złożone są dokumenty (z wyjątkiem w/w aktu notarialnego) do sądu ksiąg wieczystych i obecnie czekamy na odpowiedz.Obawiam się jednak ,ze ze wzg.na brak w/w aktu not. odpowiedz może być odmowna.Co wtedy zrobić? Słyszałam, że jeżeli była sprawa spadkowa to nie ma zasiedzenia, gdyż zasiedzenie równoznaczne jest z otrzymaniem praw spadkowych? Podobno przeprowadzenie postępowania o zasiedzenie jest kosztowne? Czy nie można uzyskać z sądu w którym złożono oryginał wyżej wymienionego aktu notarialnego zaświadczenia i to było by podstawą do założenia księgi wieczystej? Bardzo dziękuje za odpowiedź i porady.
nie-koper / 77.223.195.* / 2008-08-25 22:59
nie sądzę, jeśli nigdy nie było dla tej nieruchomości założonej księgi to stwierdzenie przez sąd nabycia własności powinno być dostateczną podstawą do jej urządzenia. zasiedzenie kosztuje dziś bodaj 2 tys. niezależnie od wartości działki, a wspomniałem o tym na wypadek gdyby zachodziła jednak konkurencja w chęci przejęcia nieruchomości, ale w tej sytuacji bądźmy dobrej mysli.
kejsi / 2008-08-26 11:59
Bardzo dziękuję za porady.Jak to w rodzinie konkurencja w chęci przejęcia nieruchomości istnieje-Jedna z osób to ta ,która pobrała akt not. z sądu i z moich informacji ma go u siebie do chwili obecnej a druga to ta która jest tam zameldowana (są to siostry mojej mamy). Obecnie w gospodarstwie rolnym nikt nie mieszka. Moja mama (otrzymała prawa spadkowe w całości) uprawiała ziemię, odprowadzała składki do zus i płaci podatki do gminy jako właściciel do chwili obecnej- mieszka od kilku lat poza nieruchomością, ze względu na zły stan zdrowia ( 80 lat) Jak tylko otrzymam informację z sądu ksiąg wieczystoksięgowych to napiszę jak zakończyła się ta sprawa
kejsi / 2008-09-08 01:42
Nadal czekam na decyzje z sądu ksiąg wieczystych.Mam potwierdzenie mojej tezy ,że jeżeli była sprawa spadkowa to nie ma zasiedzenia .Znalazłam wyrok Sądu Najwyzszego w podobnej sprawie .
toperek / 89.108.200.* / 2008-11-07 11:01
oj nie śpieszy się ten sąd nie śpieszy.

Najnowsze wpisy