Forum Forum prawneGospodarcze

Allegro i umowa poprzez e-mail.

Allegro i umowa poprzez e-mail.

fikumiku / 79.184.89.* / 2008-06-24 13:44
Sprzedałem towar na allegro. Licytant nie zgodził się z zakupem, gdyż nie doczytał warunków licytacji. Po "ugadaniu się" poprzez korespondencję e-mail'ową [już bez korzystania z serwisu allegro.pl doszliśmy do ugody.

Czy pisząc w treści e-mail'a, że zobowiązuję się do sprzedania danego towaru za taką i taką cenę kupującemu to czy jest to umowa prawnie wiążąca? Nie ma tam przecież mojego podpisu, zarówno elektronicznego a co dopiero "własnoręcznego".

Proszę o pilną pomoc.
Wyświetlaj:
michalkaminski_55 / 2008-06-26 13:38
Jest to umowa wiążąca. Na serwisie Allegro również nie masz podpisu, albo działasz pod jakimś nickiem. Warto dodać, ze już kupno gazety w kiosku jest wiążące...
fikumiku / 79.184.130.* / 2008-06-26 14:13
No widzisz ... a nie byłbym tego taki pewien.
Na stronie EuroInfo znalazłem artykuł pod tytułem:
"Zawieranie umów w Internecie - część I"
[adres --> http://www.euroinfo.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=706&Itemid=136 ]

cytuję:

"(...)Zgodnie z art. 66. § 1 Kodeksu cywilnego oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.




Przedsiębiorca składający ofertę w postaci elektronicznej jest obowiązany przed zawarciem umowy poinformować drugą stronę w sposób jednoznaczny i zrozumiały o:


1) czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy;


2) skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty;


3) zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy;


4) metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie;


5) językach, w których umowa może być zawarta;


6) kodeksach etycznych, które stosuje, oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej.


(art. 66. Kodeksu cywilnego)

Przepis ten stosuje się odpowiednio, jeżeli przedsiębiorca zaprasza drugą stronę do rozpoczęcia negocjacji, składania ofert albo do zawarcia umowy w inny sposób. Przepisy powyższe nie mają zastosowania do zawierania umów za pomocą poczty elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość (np. kanały IRC). (...)"

Więc nie byłbym tego taki pewien.
olgierd / 2008-11-14 11:35 / Bywalec forum
Tyle, że część umów zawartych poprzez Allegro to nie są umowy, o których mowa w art. 66(1) kc.

Raz, że art. 66(2) par. 2 kc dotyczy przedsiębiorców.
Dwa, że jeśli chodzi o licytację to oczywiście mamy do czynienia z sytuacją opisaną w art. 70(1) kc. Do zawarcia umowy dochodzi po spełnieniu warunków z art. 70(2) par. 2 kc. Czyli przybicie=zawarta umowa.

Umową 'zwykłą' będzie skorzystanie z opcji Kup Teraz. Jest to odpowiedź na złożoną ofertę.

Aha, i jeszcze jedno: nawet gdyby sprzedaż była prowadzona przez przedsiębiorcę to niedopełnienie obowiązków z art. 66(1) par. 2 kc nie powoduje nieważności zawartej umowy.
awoszul / 2008-11-30 00:14
witam widze ze dotarłem do rekinów prawnych mam pytanie jak ktoś potrafi mi pomódz to dzięki wygrałem aukcje allegro pojazd zabytkowy za cene 10000 na kup teraz pojazd jest warty dużo więcej sprzedający odmuwił sprzedaży a mi bardzo zależy na tym pojezdzie i tu moje pytanie , jeżeli do sprawy sądowej dojdzie czy wygram i odzyskam pojazd
maje0 / 193.201.167.* / 2008-12-01 15:56
Nie wiem czy pamietasz głośną dość sprawę sprzedazy jeepa na Allegro którego własciciel tak naprawdę nie posiadał ale postanowił się zabawić i sprawdzić ile dostanie - kupujący skierowal sprawę do sądu i wygrał - nakazał sprzedać pseudowłascicielowi auto. - Twój przypadek na podstawie analogii powinien zostac rozpatrzony podobnie - powodzenia w walce
olgierd / 2008-12-01 15:38 / Bywalec forum
Jest szansa, że uda się sprawę wygrać w sądzie.
Takich przypadków jest już mnóstwo (począwszy od głośnej kiedyś sprawy Jeepa).
qwe123 / 193.164.142.* / 2008-12-01 16:20
Talk ale Jeep to była licytacja 14 dni, przez które sprzedający nie podjął żadnych działań w zmierzających do usunięcia jego zdaniem błędnej aukcji ble, ble. Kup teraz nie jest licytacją, jeżeli sprzedający wystawił ty po sekundzie kupiłeś, a on napisał do allegro, że się pomylił o jedne zero, to sznase są duźo mniejsze niż w przypadku Jeep.a

Najnowsze wpisy