Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Analitycy straszą inwestorów. Możliwe przymusowe przewalutowanie kredytów

Analitycy straszą inwestorów. Możliwe przymusowe przewalutowanie kredytów

Wyświetlaj:
lalalalalal / 95.49.242.* / 2015-06-12 22:05
Widziały gały co brały...
ryba żyje z ryby a człowiek z człowieka...
QWERTaa / 88.135.172.* / 2015-06-12 22:05
WSZYSCY WIEDZIELIŚMY JAKIE RYZYKO PONOSIMY ZACIĄGAJĄC KREDYT ZWŁASZCZA W WALUCIE OBCEJ !!!!
Adam1234321 / 46.7.241.* / 2015-06-13 12:17
TYLKO BANKI WIEDZIALY !!!
I DAWALY KREDYTY WIEDZAC ZE SIE OBLAWIA!!!

Poczytaj prosze wiecej w temacie...
frastalowiec / 78.28.6.* / 2015-06-12 21:56
banki przez ostatnie kilkanaście lat wyprowadziły z Polski (czytaj okradły Polaków) na kilkaset miliardów złotych . z samych przekrętów na kursie franka ukradły ok. 50 mld zł a teraz kłamią że stracą na przewalutowaniu. To tak jakby kieszonkowiec który ukradł ci na ulicy portfel z zawartością 1000 zł tłumaczył przed sądem że jeżeli sąd nakaże jemu zwrot ukradzionej kwoty on straci 1000 zł.
Owczarniak / 31.63.210.* / 2015-06-12 22:50
Nic nie wiesz o bankach i o prawie bankowym. Banki po prostu nie mogę grać na kursie franka pożyczonego na kredyt.Tylko, ze banki zabezpieczają się przed zmianami kursów, a kredytobiorcy biorą kredyt a potem mają pretensje do całego świata, że nie wiedzieli, zę kurs się może zmienić.
I żeby na było złudzeń, za przewalutowanie zapłacą
wszyscy, głównie Ci co nie mają kredytu we franku.
Bolo100 / 5.172.252.* / 2015-06-13 00:07
To jawne kłamstwo. Za przewalutowanie zapłacą jedynie banki zmniejszeniem zysku nadzwyczajnego, który mają na zmianie kursu chf
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
M.M. / 89.228.50.* / 2015-06-12 23:27
oj ty wiesz wszystko, najwidoczniej nie masz żadnego kredytu, więc nie zabieraj głosu= chyba że jesteś pracownikiem banku- to rozumiem, banki to lichwa jakiej mało, kto jak kto ale nie dadzą się, ale ludzi dymają jak mało kto!!!
elnino113 / 5.174.39.* / 2015-06-12 21:54
cytuję : "Komisja Nadzoru Finansowego, przewalutowanie kredytów w ten sposób oznaczałoby dla banków koszt ponad 40 mld zł, i zagroziłoby stabilności sektora bankowego w Polsce. Przed pomysłami dotyczącymi przewalutowania kredytów we frankach ostrzegał też prezes NBP, prof. Marek Belka."
Belka? co? g....
$0 mld zł? A ile nadprogramowego zysku banki wykosiły na "franku" w ubiegłych 12 latach? Tej sumy nie znacie i nie podacie? Przewalutować , oddać ludziom gangsterski spread i ujarzmić banksterów karmiących sie lichwą!!!
jacek960 / 178.189.135.* / 2015-06-12 22:12
elnino113 powinienes do szkoly chodzic dluzej niz 8 lat .
Czy banki musiały mieć franki?
Maciej Samcik
29.01.2015
Banki nie pożyczają własnych pieniędzy, lecz te, które pozyskują z zewnątrz (np. od deponentów). Pod każdy kredyt w złotych powinien być w bilansie banku depozyt klientowski, obligacja albo pożyczka od innego banku.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Czy z kredytami frankowymi jest inaczej? Oczywiście nie: bank musi najpierw pożyczyć pieniądze, żeby udzielić kredytu we frankach. Pożycza więc franki od banku zagranicznego i przekazuje je klientowi (przeważnie wcześniej wymieniając je u siebie na złote). Klient spłaca raty po aktualnym kursie franka, bank zaś systematycznie spłaca z tych pieniędzy część kredytu, który zaciągnął za granicą. Nie zarabia więc na tym, że frank drożeje lub tanieje, bo działa tylko jako pośrednik. Na czym więc zarabia? Na marży kredytowej (czyli tej części raty, która przewyższa LIBOR, a więc oprocentowanie pieniędzy na rynku międzybankowym) oraz na spreadzie walutowym (chyba że klient przynosi franki, a nie złote).

Dlatego nie ma żadnej możliwości, by bank pozwolił klientowi spłacić dużą porcję kredytu (lub cały kredyt) po nierynkowym kursie i na tym nie stracił. Gdyby np. przyjął od klientów raty przeliczone po kursie 2,5 zł, to musiałby potem za te pieniądze kupić franki (bo bank, który pożyczył mu pieniądze, chce z powrotem franki, a nie złote).

Poza liniami kredytowymi oraz obligacjami banki zadłużają się we franku poprzez tzw. SWAP-y. A najczęściej - przez pewną ich odmianę zwaną CIRS. Wygląda to tak, że bank w Polsce "pożycza" franki od banku we Francji czy Włoszech, a bank na Zachodzie pożycza od polskiego złote. Nawzajem sobie płacą odsetki. A po określonym czasie spłacają wzajemnie pożyczki.

A potem polski bank powtarza całą operację od nowa.

Można się przyczepić, że w tym przypadku franki fizycznie nie przepływają, ale w XXI wieku mało co w branży finansowej fizycznie przepływa. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w bankowej rachunkowości każdy bank musi mieć tzw. pozycję walutową o takiej wartości, w jakiej klient ma wyrażony we frankach dług wobec banku. Ta reguła obowiązuje zarówno w przypadku kredytów denominowanych we frankach (czyli takich, w których klient ma w umowie kwotę zadłużenia wpisaną w szwajcarskiej walucie), jak i przy kredytach indeksowanych do franka lub waloryzowanych kursem franka (czyli takich, w których klient ma w umowie kwotę w złotych).
OOKO / 164.126.8.* / 2015-06-12 22:34
To dlaczego banki nie ujawnią ile pozyczyły franków po jakim kursie i ile pozostało im do spłaty, ile zarobiły na róznicy kursowej bo wątpię żeby była taka sama jak dla kredytobiorcy, ile zarobiły na marży i ile zarobiły na spredzie ,,, napewno tego nie ujawnią ba zarobiły miliony, mało tego wszystki mądrale typu Belka Balcerowicz cwaniaki z KNF milczały gdy banki zachwalały kredyty we frankach jako korzystne i bezpieczne 90% kredytobiorców nie zdawało sobie sprawy z zagrożenia a RZAD I POLITYCY ZACIERALI RĘCE BO SŁUPKI ROSŁY BO FRANKOWICZE BUDUJĄC I KUPUJĄC MIESZKANIA NAPEDZALI KONIUNKTURĘ W BUDOWNICTWIE I PRZEMYŚLE I JESTEM PRZEKONANY ŻE NIKT NIE POLECIŁ KNF SPRAWDZIĆ SZLBIERSKICH UMÓW A TERAZ CO LAMENT ŻE KASA SIĘ KOŃCZY ŻE CZRNECKI MNIEJ ZAROBI................SZKODA SŁÓW
Zumi300 / 87.116.252.* / 2015-06-12 21:48
Frankowicze, walczmy o swoje z krwiopjcami!!!!
ww605 / 91.232.48.* / 2015-06-12 23:04
Ręce opadają!!! Po co brałeś kredyt? Przeczytałeś umowę? Zaakceptowałeś warunki? To czego teraz oczekujesz?? To tak jakbyś pożyczył pieniądze od kolegi i oddał mu tylko część bo stwierdziłeś że tyle mu wystarczy i koniec. Bank to nie instytucja charytatywna i nawet dziecko wie że zarabia m.in. na kredytach. Brało się bo było taniej niż w złotówkach (ale jestem przedsiębiorczy!!), a ryzyko walutowe..eeee później się będę martwił. Vivere momento!
Też wzięłam kredyt w euro, ale szybko przewalutowałam na złotówki jak tylko zorientowałam się że taniej było-ale tylko w pierwszym roku.
obywatel869 / 85.222.97.* / 2015-06-12 21:59
nic do frankowiczow nie mam,ale kazdy znal ryzyko jak bral kredyt,wiec jesli frankowicze maja miec przewalutowanie po kursie kiedy brali kredyt,to ja chce mniec marże bankowa na takim jaka byla w tamtym okresie..a nie taka jaka jest teraz,i niech mi Panstwo zagwarnatuje ze WIBOR rowniez bede mial taki jak dzis bo okzac sie moze ze za rok bedzie 5 procent a nie jak teraz 1,5....jak traktowac to rowno a nie wybranych
Rafał666 / 94.158.143.* / 2015-06-12 21:31
nareszcie, przynajmniej bandziory bankowe zaczynają się bać, głosuję na PiS, już mam pewność
Hah912 / 46.205.7.* / 2015-06-12 21:47
Spokojnie bandziory bankowe obciąża cię w inny sposób coby nie stracić za dużo, a poza tym weź pod uwagę to ze zaczną sie znowu zwolnienia w bankach a tym samym wzrośnie bezrobocie :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
gość1 / 178.252.25.* / 2015-06-12 21:29
Mógł Belka myślec wcześniej a nie teraz straszyć,że bankom będzie źle.I dobrze,dośc okradania Polaków, a interes banków nas nie interesuje. Niech z powrotem zwróca pieniadze z kredytów,które wyprowadzili z Polski.
Iga858 / 46.205.7.* / 2015-06-12 21:48
Trza było wziac kredyt w zł :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Kazimierz1 / 83.30.69.* / 2015-06-12 21:24
KNF, Belka, gdzie byliście jak banki sztucznie, bez żadnej merytorycznej przyczyny w 2009 roku zaczynały podnosić kurs franka... nic nie robiliście, a właściwie to robiliście wszystko aby banki zbijały miliardowe zyski pogrążając coraz bardzie kredytobiorców frankowych... dziś nie ma już odwrotu, kredyty frankowe zostaną przewalutowane po kursie z dnia zawartych umów... i nie ma co lamentować nad bankami bo te zbiły rekordowe zyski na wskutek sztucznie zawyżonych kursów CHF i nie muszą mieć takich zysków bo Polakom z tego nic
Franek777 / 5.173.163.* / 2015-06-12 21:22
Już 40mld a nie dawno było 20mld :) za miesiac bedzie 100mld - trochę rzetelności dziennikarskiej prosimy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
adamo122 / 188.252.73.* / 2015-06-12 21:17
przewalutowanie + dopłata tego co się zaoszczędziło i sytuacja instytucji finansowych byłaby o wiele stabilniejsze niż obecnie, twierdzenie przez banki, że straciłyby na tym jest jest jak stwierdzenie że straciłem w sobotę 28 mln zł ponieważ nie trafiłem szóstki w lotto , skąd banki mogą wiedzieć jaki będzie kurs franka? może przyznają się do sterowania kursami walut?
Andrzej 2015 / 178.252.38.* / 2015-06-12 21:08
Bank udzielając kredytu korzysta z tzw. kreacji pieniądza bankowego tzn. udzielając kredytu np. na 20 tys. franków sam pożycza tylko 1 tys. reszta są to tylko wirtualne zapisy. Banki gdyby nie chciały ponieść straty, albo inaczej osiągnąć przeciętny zysk zamiast lichwy obecnie realizowanej mogłyby zrestrukturyzować 10 % kredytu wg. kursu obecnego, a pozostałe 90 % wg kursy kiedy zawierany był kredyt. Nie po to jednak wszyscy bankowi krwiopijcy ściągnęli na zew durnoty ze styropianu do Polski gdzie Balcerowicz podarował im polskie banki, aby oddać kurę co znosi złote jajka.
Jagoda818 / 83.23.28.* / 2015-06-12 21:03
Co za bzdury - jakie 40 mld ???!!!! W oficjalnej pisemnej odpowiedzi KNF na zapytanie o straty banków odpisało, że nie ma wyliczeń i nic nie sprawdzało, a te 40 mld podały banki ! I tak , jak te oszołomy wszyscy mówią o tych 40 mld . Banki nic na " przewalutowaniu" nie stracą, bo żadnego przewalutowania nie będzie. Kredyty są udzielone w ZŁOTYCH ( tak jest w umowach ! ) i są tylko indeksowane do CHF. Bank żadnych franków nie pożyczał. Nawet Bielecki mówił, że banki kupowały niewielką ilość i tego samego dnia odsprzedawały ! A odsetki od tego , co pożyczyli ludziom i tak ciągle lecą !
marek19691969 / 84.112.223.* / 2015-06-12 20:47
PEWIEN DOBRY EKONOMISTA POWIEDZIAŁ KIEDYŚ ŻE POŻYCZKI I KREDYTY BIERZE SIĘ W WALUCIE W JAKIEJ SIĘ ZARABIA I KONIEC.TO BYŁO WASZE RYZYKO.JA WZIEŁEM W EURO I SPŁACAM W EURO,BO PRACUJE ZA GRANICĄ I NIC NIE MÓWIĘ TO BYŁO MOJE RYZYKO.
Cezary877 / 89.73.184.* / 2015-06-12 21:43
Jak WZIEŁEŚ to się ciesz, i pozwól innym, być może mądrzejszym ekonomistom, też mieć inną rację.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Dor271 / 31.61.140.* / 2015-06-12 21:18
Właśnie!!tak
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
franuś magister / 89.231.81.* / 2015-06-12 20:45
Duda ma tyle do gadania co nic. Chyba, że ten biedny naród zagłosuje na PiS w jesiennych wyborach. Wtedy będzie się działo.
antytroll / 213.158.218.* / 2015-06-12 21:16
Wtedy będzie jeszcze biedniejszy, chyba że
PiS da nam.
benek43 / 178.252.25.* / 2015-06-12 21:35
Już nikt się nie boi PIS-u raczej i na pewno PO,bo to oni słyna z malwersacji,kolesiowskich umów i układów i tysiecy chwytów ponizej pasa. daj se siana,jak to mówią małolaty!!!
bob61 / 83.10.84.* / 2015-06-12 20:37
właśnie dostałem wyciąg z banku PKO BP prowizja 3 zł chyba się przestraszyli
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy