Forum Forum prawnePracy

Aneks do um. o pracę bezterminową na terminową w ciąży.

Aneks do um. o pracę bezterminową na terminową w ciąży.

Ciężarna191 / 83.5.110.* / 2013-02-01 18:11
Witam, pracuję w mikroprzedsiębiorstwie od ponad dwóch lat na umowie o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem w 20 tygodniu ciąży i mój pracodawca chce, abym podpisała aneks do umowy o pracę, w którym zmieni się zapis, że umowa o pracę staje się terminowa i skończy się wraz z moim urlopem (już rocznym) macierzyńskim. W związku z tym mam pytanie, czy jest to zgodne z prawem i czy podpisanie tego aneksu przeze mnie będzie dobrym krokiem?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
szklarek / 2013-02-02 11:36
1. No niech sobie chce- zmiana taka może odbyć się tylko na zasadzie porozumienia stron, czyli wymaga Pani zgody.
Zgadzając się traci Pani możliwość wykorzystania u. wychowawczego, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne po zakończeniu u. macierzyńskiego( stosunku pracy wtedy ).
Jeśli pracodawca chce się Pani pozbyć, to ma bardzo ograniczone możliwości wypowiadania umowy o pracę w czasie u. macierzyńskiego, potem wychowawczego lub pracy po powrocie z macierzyńskiego na zmniejszony etat.

Zgoda jest więc z punktu widzenia pani interesów/potencjalnych uprawnień bez sensu.
No chyba, że zaoferuje dużą gratyfikację- 'premię'

2. Bez Pani zgody na porozumienie stron NIE jest możliwe jednostronne dokonanie zmiany charakteru umowy na terminowy drogą wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy i pracy.
Musiałby pracodawca po prostu najpierw wypowiedzieć umowę o pracę, co w czasie macierzyńskiego, potem wychowawczego jest bardzo utrudnione- tj. wymaga stanu likwidacji/upadłości firmy.

Warto się zapoznać:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

Najnowsze wpisy