Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Ani byki, ani niedźwiedzie, tylko króliki

Ani byki, ani niedźwiedzie, tylko króliki

Money.pl / 2006-04-12 08:26
Komentarze do wiadomości: Ani byki, ani niedźwiedzie, tylko króliki.
Wyświetlaj:
Batman / 2006-04-12 23:10 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sorros - XX wiek

George Soros urodził się w Budapeszcie w roku 1930, przetrwał wojnę i niemiecką okupację i jako siedemnastolatek wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii. W roku 1952 ukończył London School of Economics, a w 1956 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła się jego kariera międzynarodowego finansisty. W chwili obecnej jest prezesem Soros Fund Managment LLC, prywatnej firmy inwestycyjnej, która jest głównym zarządzającym grupą funduszy Quantum, które kontrolują aktywa rzędu 15 miliardów dolarów. Jego fundusze mogą się poszczycić niespotykanymi dotąd wynikami, w ciągu ostatnich 30 lat zanotowały średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 31%. George Soros założył swój pierwszy fundusz w roku 1969. W tym samym okresie zaczynał również inny legendarny finansista - Warren Buffet.

Inwestorzy, którzy zainwestowaliby 1000 dolarów w pierwszym roku działalności funduszu Quantum, otrzymaliby w roku 2000 ponad 3 miliony dolarów. Pierwszy fundusz hedgingowy powstał w Stanach Zjednoczonych w roku 1948. Założył go Alfred Jones. Początkowo niewiele odbiegał od tradycyjnych akcyjnych funduszy inwestycyjnych, jednak z biegiem czasu na masową skalę zaczął stosować krótką sprzedaż, stąd właśnie wzięła się nazwa funduszy hedgingowych. Kolejnym elementem wyróżniającym tego typu fundusze była duża dźwignia finansowa, uzyskiwana poprzez kredyty bankowe. Lata 60-te stały pod znakiem ogromnej popularności funduszy hedgingowych, powstawały jak grzyby po deszczu. Bessa lat 70-tych pociągnęła za sobą fale bankructw wielu z nich. Fundusz Quantum był wśród tych, które nie tylko przetrwały, ale również uczyniły ich właścicieli bardzo bogatymi ludźmi. George Soros rozpoczął w 1979 swoją działalność filantropijną. Kolejnym etapem burzliwego rozwoju tego segmentu rynków finansowych były lata 90-te, które ugruntowały legendę Gerogea Sorosa.

Najbardziej spektakularnym sukcesem George Sorosa był atak spekulacyjny na funta w 1992 roku. Wielka Brytania przeżywała w tym czasie recesję gospodarczą, która spowodowana była zbyt wysokimi stopami procentowymi i zbyt wysokim kursem funta. Funt znajdował się od roku 1990 w Europejskim Systemie Walutowym (ERM), który zakładał względnie stałe kursy pomiędzy walutami wchodzącymi w skład systemu. Ekonomiści uważali, ze funt wszedł do tego systemu ze zbyt wysokim kursem. Dodatkowo banki centralne krajów członkowskich były zobligowane na mocy nieformalnych porozumień do prowadzenia zbliżonej polityki monetarnej. Oznaczało to w praktyce, że wszyscy dostosowywali się do polityki Bundesbanku, a Niemcy w tym czasie obawiali się o przegrzanie swojej gospodarki, spowodowane przez wysokie koszty zjednoczenia obu państw niemieckich. Bazowe stopy procentowe utrzymywane były na wysokich poziomach. Fundusz Quantum postanowił zarobić na tej nieprawidłowości. Strategia działania składała się z dwóch etapów. Po pierwsze otwarte zostały linie kredytowe na blisko 15 miliardów funtów w celu ich sprzedaży za dolary. Po drugie wreszcie potrzebny był katalizator, który uruchomi lawinę spekulacji przeciwko funtowi. George Soros postanowił wykorzystać media. Głośno wypowiadał się na temat konieczności dewaluacji funta, udzielał wielu wywiadów oraz składał mnóstwo oświadczeń. Strategia okazała się skuteczna i zaczęło się sprzedawanie funtów na wielką skalę. Bank Anglii bronił waluty podwyższając krótkie stopy procentowe oraz wykorzystując swoje rezerwy walutowe. Wydane zostało blisko 50 miliardów dolarów, lecz z powodu utrzymującej się recesji i napiętej sytuacji politycznej wysokie stopy procentowe były niemożliwe do utrzymania. Wielka Brytania wystąpiła z systemu stałych kursów, a kurs walutowy został upłynniony. Kurs funta spadł o 15%. Fundusz Quantum zarobił na tej operacji blisko miliard dolarów, a George Soros stał się legendą. Konsekwencje tego ataku spekulacyjnego były de facto dla Wielkiej Brytanii korzystne, ponieważ deprecjacja waluty i obniżka stóp procentowych umożliwiła gospodarce wyjście z recesji.
Batman / 2006-04-12 23:02 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Wystarczyło kilka tygodni, by jeden makler doprowadził do bankructwa najbardziej renomowany, 233-letni brytyjski bank Barings. Dokonał tego dokładnie dziesięć lat temu Nick Leeson.

Kontrakty terminowe wymyślili 200 lat temu kupcy z Holandii. Można obstawiać poziom kursu akcji, walut, indeksy giełdowe, stopy procentowe, czy wartość towarów. Jeśli zobowiązałeś się kupić za jakiś czas np. akcje po 100 dol., musisz to zrobić, nawet jeśli ich obecny kurs jest kilkukrotnie niższy.

Nick Leeson, syn tynkarza z angielskiego Watford, od 1992 roku był głównym maklerem Baringsa w Singapurze. Zrobił furorę, z powodzeniem handlując kontraktami opartymi na poziomie indeksu japońskiej giełdy Nikkei. Szło mu tak dobrze, że zabrał się za bardziej ryzykowne operacje.

Kiedy szczęście odwróciło się od Leesona, bank nawet się nie zorientował. Od lipca 1992 roku ukrywał bowiem straty na tajnym rachunku, któremu nadał numer 88888. Choć ósemka to szczęśliwa liczba dla Chińczyków, jemu szczęścia jednak nie przyniosła.

W sierpniu 1994 r. straty wynosiły już 150 mln dol. Leeson wciąż liczył, że je odrobi. Na początku 1995 roku zaczął w szaleńczym tempie kupować kontrakty terminowe wierząc, że poruszy rynek i Nikkei wzrośnie. Jego plan pokrzyżowało trzęsienie ziemi, które w styczniu 1995 r. zniszczyło miasto Kobe w Japonii. Nikkei zaczął gwałtownie spadać.

To był już koniec Leesona. "Nie patrzyłem na stan konta od miesiąca, ale wiedziałem, że sytuacja jest coraz gorsza. Próbowałem wyjść z rynku, ale zostałem zmuszony do podtrzymywania go i powstrzymywania spadków. Traciłem coraz więcej pieniędzy" - wspomina w książce "Łajdak na giełdzie" ("Rogue Trader").

Nieświadomy Barings na prośbę Leesona pompował pieniądze do oddziału w Singapurze. W Londynie Leeson traktowany był jako "cudowne dziecko" i ufano mu bezgranicznie.

W efekcie Leeson roztrwonił 1,4 mld dol., pogrążając najstarszy brytyjski bank inwestycyjny. To Barings w imieniu USA sfinansował odkupienie od Francji Luizjany w 1803 r. W 1818 roku książę de Richelieu powiedział, że jest jednym z sześciu mocarstw rządzących światem. Sama królowa powierzała mu zarządzanie majątkiem.

Kiedy 26 lutego 1995 r. bank upadł, Leesona nie było już w Singapurze. Pojechał na... spływ pontonowy na Borneo. Wysłał tylko swym współpracownikom faks z przeprosinami. Żonie powiedział: "Posłuchaj. Trudno ci będzie w to uwierzyć. Zrobiłem w pracy kilka okropnych błędów.

Leesona skazano na sześć i pół roku więzienia. Za dobre sprawowanie po czterech latach mógł powrócić do Wielkiej Brytanii, gdzie witano go jak gwiazdę rocka. Upadłego Baringsa za symbolicznego funta przejęło holenderskie ING.
Lechu / 2006-04-12 23:10 / portfel / Po prostu Lechu...
wierzycie w reinkarnacjie? Co z nfi na stocznie?;)
Lechu / 2006-04-12 23:11 / portfel / Po prostu Lechu...
mala literowka tylko:P
Batman / 2006-04-12 22:49 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Obserwuję ceny ropy i prognozy, że dojdzie do 80 USD za baryłkę. Jeżeli takie ceny miałyby się utrzymać w dłuższym terminie to może dla PKN to pozytywna wiadomość, ale jak wtedy zdrożeją koszty transportu w gospodarce i jak to ujemnie wpłynie na ceny innych produktów, choćby tych ziemniaków, co ich rolnik musi dowieźć na targ, nie mówiąc o tym jak będziemy się zastanawiać czy bak w samochodzie to lać pełny, czy może do połowy.
abcadło / 83.29.236.* / 2006-04-12 23:03
Tak - wtedy trzeba przestawić się częściowo na inne żródła napędu (CH4, H, alkohole,
estry, itd, itp.) Sęk w tym by wybrać za wczasu spółki motowane na GPW które mogą
mieć profity profity z tej działalności !! Ja sobie w tym stabilnie siedzę ok. 40 % środków !!
od roku i nic nie mąci mi spokoju (> 30 %) a branża nie związana z paliwami, olejami czy
energią. Ale kontrakty to prawdziwa giełda !! żyje się raz ))
grajek / 2006-04-12 23:00 / "Uznany Gracz Giełdowy"
w sumie masz racje. a jak to przelozyc na miedz ? drozejace i tak juz najdrozsze polaczenia w TP SA w europie ??


ale mysle ze naprawde w ostatniej fali hossy jestesmy. moze to potrfac jeszcze z 3 miesiacee- a moze i pol roku. ale khgm nie moze byc moim zdaniem po 150 zl za akcje
Batman / 2006-04-12 22:32 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Zastanawiam się cały czas nad tą kontrariańską zasadą, że jak wszyscy spodziewają się spadków to jest wzrost. Bardzo dobrze to wychodzi na rynku terminowym. Załóżmy, że spora część inwestorów doszła do wniosku, że szczyt jest blisko i sprzedaje kontrakty na spadki, ale robi to w dużej obawie no bo może jeszcze rosnąć. Jednocześnie dla wszystkiego ci inwestorzy co grają na spadki ustawiają w niepewności stop loss nieco ponad kurs po jakim sprzedali i czekają. Wtedy przy dużej niepewności rynku ktoś kto ma spory kapitał (np. jakiś dziany zagraniczny inwestor) zaczyna ostro kupować kontrakty powodując ich wzrost. Nic więcej nie potrzeba. Ustawione wyżej przez wystraszonych graczy na spadki stop loss’y z automatu zamieniają się w zlecenia kupna (ma to ochronić grających na spadki przed stratami) i jazda w górę gwarantowana. Wystarczy tylko uruchomić tą lawinę. I tak z sesji na sesję, coraz wyżej i wyżej.
Batman / 2006-04-12 22:37 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Zastanawiam się, czy takiej sytuacji wzrostu w ciągłym strachu nia ma na rynku surowców (np. miedzi). Tam głównie operuje się kontraktami terminowymi.
abcadło / 83.29.236.* / 2006-04-12 22:50
Z tego wynika, że makler banku Barikgs miał nosa co do miedżi ale bank źle na tym
nosie wyszedł bo kontrakty były (terminowo) z krótkie ! Przypominam grał na long ! Bank dziś
miałby 400 % zysku z kilkunastu mld.$ powodz.
grajek / 2006-04-12 22:44 / "Uznany Gracz Giełdowy"
ja ci powiem - nie mam tak duzego doswiadczenia na kontraktach, ale na rynku akcji jest to manipulowane przez inwestorow majacych wiecej jak pare milionow... pare razy bym sie przejechal na sytuacji "pewnej" wg podrecznika a tu zonk.

jak dzis- caly swiat na czerwono a u nas zielono. no wioska. rownik w POLSCE. super.


wiele razy sie jeszcze przejedziemy. ale na jakim pulapie ?
Longterm / 2006-04-12 21:28 / Mostek Zwyciężymy!
Jutro według mnie najciekawsza sesja tego roku, jak bym był Batman to był krótką otworzył ale oczywiście mogę się mylić, pamiętacie co się stało 28 lutego? wtedy też mielismy bić rekordy...nie chce porównywać tych sytuacji bo nie mamy jutro wyników orlenu ale każda zła wiadomość może zachwiać rynkiem. Ja czekam jeszcze miesiąc, teraz jest według mnie górka. Przeanalizujcie wykres z przed roku a historia lubi się powtarzać pzdr
Batman / 2006-04-12 21:29 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Krótką to ja już mam :-(
abcadło / 83.29.236.* / 2006-04-12 22:14
Witam, ja toże w krutkich i tracę spokój - jak przebije 3000 pasuję ze sporą stratą. Z drugiej strony potrzebna jest korekta i być może to jest moment na który warto poczekać. pow.
grajek / 2006-04-12 22:12 / "Uznany Gracz Giełdowy"
bedzie dobrze. ale mimo wsyzstko wytrzym. jutro raczej na zielono ale po swietach zrealizujesz zyski
abcadło / 83.29.236.* / 2006-04-12 22:17
A co za tym przemawia, żeś jest tak pewien spadków po świętach ? może jakieś argumenta
jeśli możma ?
gekko-n / 208.54.14.* / 2006-04-12 21:09
Mbank pokazuje mi Elektrim +40.54% Pieknie, wszyscy trzymamy sie za spodnie jutro ...
koki / 2006-04-12 21:04 / Bywalec forum
witam wszystkich.do Orła msw dobre info.Jeśli dobrze pójdzie wygrają też przetarg(miasto czeka na decyzję w-wy) na budowę Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni,więc czekamy ja troszkę miałam dokupić wczoraj ale zabrakło kasy .umowa dot.gdyni ma byc podpisana w maju więc moze jeszcze zdąże dokupić w jakimś dołku>)))
co do elka proszę uwazać, ja wchodziłam wychodziłam i było okey ,do czasu.teraz muszę czekać aż dojdzie do ceny ostatniego zakupu>(( narazie brak jakiegokolwiek infa ,domysły (gość na onecie mówił już o wpisie do KRS,ale potwierdzenia brak)są tylko informacje jakie podałam wczesniej(dziś) więc trzeba uważać to szalony wiatrak z tego elka( nie zdążyłam sprzedać jak byłam na -7%,a jak powyżej to mam zasadę nie sprzedaję z taką stratą-wyjątkiem był STX,już odrobiony ,ale bolało>(((
jl / 83.7.2.* / 2006-04-12 22:01
A propos stx. Poczytajcie wariata . Mój portfel :
stx 92% ciułałem przez ponad rok i....uciułałem
get 5 %
swz 2%
Śmiejcie się do rozpuku ,a ja twierdzę ,że najdalej do 25-go b.m. będę 50% do przodu
bruce / 2006-04-12 21:01 / Bywalec forum
witam, ale fajnie - wczoraj kupilem elka po 9,25, dzisiaj pojechalem "na delegacje" :)rano slyszalem tylko, ze pikuje na -10 !!! zalamalem sie ale jakos mi ta delegacja wyszla ...siadam teraz do compa a tu taki numer :) :) :) gielda opiera sie w duzej mierze na psychologii ...
grajek / 2006-04-12 21:10 / "Uznany Gracz Giełdowy"
obys mial zawsze racyje jak nasz ojciec...znaczy wasz
bruce / 2006-04-12 21:21 / Bywalec forum
znaczy nie moj tylko ich :)
smok / 83.26.25.* / 2006-04-12 20:53
witam wszystkich
kto mi powie gdzie moge podejzec zlecenia kupna i sprzedazy firm.
koki / 2006-04-12 21:06 / Bywalec forum
interia.pl tam są notowania z i k
grajek / 2006-04-12 20:36 / "Uznany Gracz Giełdowy"
jutro mysle ze bedziemy atakowac te 3000. mysle ze nawet je przebijemy i zakonczymy sesje. nastroje inwestorow sa przednie, obroty duze, USA na zielono, Japonia tez na zielono. gorzej bedzie po swietach. ale o tym po swietach :)
grajek / 2006-04-12 20:37 / "Uznany Gracz Giełdowy"
znaczy japonia bedzie na zielono. ubiegam fakty :)
Batman / 2006-04-12 19:44 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Generalnie nie rozumiem tego, że ostatnio wszystko rośnie. Rosną ceny akcji na wszystkich giełdach świata bijąc nie często rekordy, rosną ceny paliw i surowców, rośnie cena złota, rosną stopy procentowe (USA). Czy jest to zdrowa sytuacja jak tak wszystko rośnie, a do tego wzrost staje się coraz szybszy. Czy rzeczywiście staliśmy się przez te ostatnie 3 lata na tyle bogatsi, że teraz możemy wszystko kupić 3 razy drożej? Pytanie czy dalej wszystko będzie sobie tak dalej rosło i czy dokonując transakcji na niewielkiej ilości wszystkich akcji w obiegu po coraz wyższych cenach nie spowoduje w końcu większego załamania.
mysza / 2006-04-12 21:39 / portfel / Bywalec forum
Nie wszystko 3x drożej-patrz na ceny na rynku samochod.produktów rolnych, przemysłowych-odpowiedż moim zdaniem brzmi CHINY.Oni generują popyt na metale,ropę itd. - do kiedy????
Batman / 2006-04-12 22:44 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Dobre pytanie: do kiedy Chiny będą generować ten popyt? W pewnym momencie zaspokoją swoje potrzeby, a zachęcenie wysokimi cenami producenci miedzi zwiększą produkcję sięgając do droższych złóż i zaleją rynek podażą.
osesek / 2006-04-12 20:34 / Pan Tysiącznik
Dzień dobry.
Pytanie : czy dalej wszystko będzie sobie tak dalej rosło?
Odpowiedź : tak,do czasu.
Natomiast czas zostanie wyznaczony przez wszystkie elementy mające wpływ na przebieg zdarzeń.
Ale tych zdarzeń ja nie potrafię przewidzieć dlatego poddam się nurtowi zdarzeń.Jutro z samego rana kupuję Elektrim,czekam na 10% wzrost i sprzedaję. Jeżeli zamiast wzrostu nastapi spadek sprzedam przy 5% obniżeniu kursu. Z umiarem w obie strony. (:
grajek / 2006-04-12 20:35 / "Uznany Gracz Giełdowy"
jak z umiarem to +10 i -10 :D a jak. oszukujesz ;]
osesek / 2006-04-12 20:42 / Pan Tysiącznik
Ad rem.
Mój umiar nie jest symentryczny i z tym nie dobrze.
Polecam.(:
osesek / 2006-04-12 20:44 / Pan Tysiącznik
korekta
i z tym MNIE dobrze
gabrik / 2006-04-12 19:00 / portfel / Wierny Forumowicz
LECHU jeśli interesujesz się SKOTANEM to napisz mi coś więcej o PP itp. bo ja mam uraz do tych walorów ale właśnie pomyślałem że w "bizynyesie" nie ma sentymentów ;-)
P.S. zaraz JANUSZ da mi wygawor :-)
Lechu / 2006-04-12 22:47 / portfel / Po prostu Lechu...
No najwazniejsza rzecza dotyczaca pp skotanu jest to, ze dzisaj byl ostatni dzien kupna , zeby sie zalapac na pp.. Teoretyczny kurs otwarcia powinien wynosic jutro 19zl... Na jedna posiadana akcje przypada 24 nowych... To tyle co wiem, a jak bedzie to zobaczymy..
Batman / 2006-04-12 18:30 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witam wszystkich. Ze względu na wyjazd dziś z Warszawy i brak bieżących informacji z rynku nie otwierałem dziś dodatkowych krótkich pozycji jak wczoraj planowałem. Stratę zanotowałem zatem tylko na pozycji otwartej przy 2.960, zatem strata na kontraktach 15 pkt. Wczoraj byłem 26 pkt na plus, a więc łącznie od wczoraj w plecy razem 41 pkt a zatem sporo do tyłu :-(
grajek / 2006-04-12 18:33 / "Uznany Gracz Giełdowy"
czym blizej szczytu - tym latwiej obstawic naturalnie krotka. dzis jednak sesja zwerfikowala wielu poglad. moj tez.
Batman / 2006-04-12 18:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
To jak teraz obstawiasz? Wzrost do 3.400 jak pisał strokuś? Oznaczałoby to jeszcze wzrost średnio na spółkę jakieś 13%. KGHM byłby wtedy jakieś 110 zł za akcje. A ja kiedyś kupowałem tą spółkę za 10.40 zł i sprzedałem za 10.70 zł sądząc, że nieźle zarobiłem :-)
grajek / 2006-04-12 20:18 / "Uznany Gracz Giełdowy"
3200. potem korekta do 2800. bez ogrodek
gabrik / 2006-04-12 19:10 / portfel / Wierny Forumowicz
Przepraszam że się wcinam ale dziś zasłyszane wiadomości: ropa do góry bo jest strach przed konfliktem z IRANEM ,w NIGERII nieciekawie ,w USA zapasy nie za bogate zanosi się na dobre dni spółek paliwowych.
Pozatym z całym szacunkiem dla ciebie cały czas upierasz się na spadek WIG20 do 2500 lub niżej ale w imię czego AT ,AF czy 6 zmysł ?
Batman / 2006-04-12 19:15 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Zastanawiam się nad tym czy hossa surowcowo-paliwowa to takie wielkie szczęście. Widomo, że rosną wtedy spółki surowcowe co pozwala WIG20 bić rekordy, bo stanowią one duży udział w WIG20. Ale trwały wzrost cen paliw i surowców spowoduje ogólny wzrost cen (inflację), co spowoduje dalsze podwyżki stóp procentowych i w USA i u nas. To spowoduje wyższe koszty kredytów i finansowania się firm co pogorszy ich wyniki finansowe i potencjalne dywidendy. Szeroki rynek na tym ucierpi w dłuższym terminie. Takie mam odczucia.
cichy / 2006-04-12 18:27 / portfel / Bywalec forum
Witam ciut późno!
Mój zdywersyfikowany portfel może niezadziwia, ale jes niezle. Ponieważ wyjeżdząm na tydzień, poustawiałem stop-loss i spokojnie:)
nosi / 2006-04-12 18:00 / Bywalec forum
Witam!
Moze mi ktos doradzic jakiego ruchu mozna sie jutro po Lubawie spodziewac?Kiedy bedzie odbicie?Pozdrawiam
mysza1 / 83.18.145.* / 2006-04-12 18:59
jest info iż członkowie zarz. puszczają akcje (komunikaty ze spółek-"MONEY")
merx73 / 81.83.41.* / 2006-04-12 20:01
mysza1... chciales napisac ze puscili juz prawie tydzien temu te akcje tzn. 07.04, po to aby miec kase na na zakup tanszych akcji np. dzis, dzieki ktorym otrzymaja bardzo atrakcyjne, kolejne akcje z prawa poboru. Bardzo pozytywne info. Znow ida dobre czasy dla Lubawy, czyz nie??
mysza / 2006-04-12 21:43 / portfel / Bywalec forum
dzieki za komentarz (ps mysza1 to mysza tylko z innego kompa.)
do początku nowsze
1 2 3 4 5
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy