Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Aukcje na Allegro - precedensowy wyrok sądu

Aukcje na Allegro - precedensowy wyrok sądu

Money.pl / 2007-02-06 17:58
Komentarze do wiadomości: Aukcje na Allegro - precedensowy wyrok sądu.
Wyświetlaj:
peterwagen / 92.192.30.* / 2013-10-27 16:29
W nimieckim Ebay sat takie same przepisy, strony po skonczonej aukcji moga naturalnie sie dogadac ze nawet tranzakcja moze byc anulowana, nie ma problemu, ale tak jak w tym wypadku jezeli kupujacy kupil cos !!! i jest to dla niego super okazja to wiadomo ze nie odpusci.
Internet to nie zabawa !!! pod rugie czy to Ebay albo Allegro zeby kupowac trzeba sie tam zalogowac takie wyjasnienia ze to dziecko kliklo i kupilo nie maja miejsca, Milych Zakupow !!!
art. / 46.171.129.* / 2013-05-30 01:49
jeżeli prawdą jest, że sprzedający nie ma takiego samochodu, to wyrok jest idiotyczny, bo nie do wyegzekwowania
.klient. / 81.190.54.* / 2011-02-24 19:06
Dzisiaj na Allegro różne dzieją się rzeczy . Od drobnych zakupów , aż do poważnych.
Co raz częściej zdarza się teraz , że pseudo -sprzedawcy Allegro chcą szybko zarobić parę złotych i nie wysyłają przedmiotów do klientów , które są już opłacone !
Na dodatek ,interwencje w administracji Allegro na niewiele się zdają.
stefano2 / 77.113.16.* / 2011-02-24 16:19
miałem podobną sprawe jako sprzedający, wygrałem bo miałem dobrego adwokata. jesli ktos ma podobny problem to prosze napisac, dam namiary asd46@vp.pl
zresztą jest bardzo dużo tego typu spraw i wygrywają sprzedający, Polska to kraj prawa a nie bezpodstawnego wyzysku.
o tamtych sprawach sie nie mówi i nie pisze, allegro o to dba.
pozdrawiam
adw238 / 77.113.16.* / 2011-02-24 16:00
RADY DLA SPRZEDAJĄCYCH:
rozwiązaniem jest powołanie się na wadę oświadczenia woli, a dokładniej na błąd. W przypadku błędu, złożone oświadczenie woli pod jego wpływem, nie powoduje nieważności czynności prawnej, ale można uchylić się od skutków prawnych takiego oświadczenia. Zgodnie z art. 84. § 1 Kc (kodeksu cywilnego) - w razie błędu, co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Zgodnie z §2 wyżej cytowanego przepisu, można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).


Przepis wskazuje, że można powołać się tylko w przypadku błędu, co do treści czynności prawnej. Treścią czynności prawnej jest takie zachowanie stron, które jest zgodne z prawem i zmierza do wywołania określonych skutków prawnych, poprzez składanie przez strony oświadczeń woli, które składają się na treść czynności prawnych. Umowa kupna sprzedaży zawierana na aukcji internetowej jest czynnością prawną, a oferowana cena jest istotnym elementem tej czynności, stąd w przypadku błędnie ustalonej ceny, można powołać się na błąd co do treści czynności prawnej.
W powyższym przypadku należy domniemywać, że kupujący z łatwością mógł błąd zauważyć lub nawet wiedział on o błędzie, stąd powołanie się na wadę oświadczenia woli naszym zdaniem jest jak najbardziej uzasadnione.

Zgodnie z art. 88 § 1 kc oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje poprzez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Czyli trzeba złożyć oświadczenie w formie pisemnej i przesłać (przekazać) je drugiej stronie w formie pisemnej. Można to zrobić osobiście, za pomocą listu (w takim przypadku najlepiej dla celów dowodowych, aby list ten został przesłany za zwrotnym poświadczeniem odbioru), lub w każdej innej formie, pod warunkiem, że będzie Pan miał pewność, że druga strona oświadczenie to otrzymała a w razie sporu sądowego, będzie mozna to udowodnić.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu wygasa z upływem roku od jego wykrycia.
Po tym terminie, nie może się Pan uchylić od skutków własnego oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu.
Naomiro Sato / 31.63.205.* / 2013-05-30 18:01
Wszystko pięknie, ale błąd to niezgodność pomiędzy rzeczywistością a jej odbiciem w umyśle osoby składającej oświadczenie woli. Na czym miałby polegać błąd sprzedającego:
1) na tym, że myślał, że sprzedaje po 40.000 a w rzeczywistości sprzedał za 20.000?

Nie. Sam wstawił przedmiot i uruchomił aukcję wskazując cenę początkową.

2) na tym, że nie wiedział, że jak nie będzie nabywców to towar zostanie sprzedany za aktualną cenę?


"z ŁATWOŚCIĄ mógł błąd zauważyć". Kluczowym jest zwrot "z łatwością". Ja się na pewno mylę, ale czy przypadkiem allegro nie jest serwisem aukcyjnym? Czy w aukcji nie chodzi o to, żeby wystawić towar za NISKĄ cenę LICZĄC na jej przebicie?

Z tym błędem, w tych okolicznościach, będzie krucho.
SOPRANO / 79.185.16.* / 2007-12-05 21:32
Ten wyrok to absurd. A podobno sądy są sprawiedliwe. tylko ciekawe gdzie bo na pewno nie w Polsce skoro zapadają takie wyroki. ciekaw jestem czy ludzie popierający ten wyrok sami oddaliby za bezcen swoje auto na które czasem trzeba pracować całymi dniami, ale co oni mogą wiedzieć skoro całe dnie spędzają przed komputerem szukając jakiegoś niedoświadczonego allegrowicza którego można "naciąć" na taką licytację i założyć mu sprawę w sądzie. I po co takiemu pracować? zabierze auto za 20tys, sprzeda za 80tys bo przecież "stracił czas na wyszukanie naiwniaka" więc auto mu się należy.
chore prawo że popiera oszustów a Ci wszyscy którzy popierają wyrok powinni wziąć się do uczciwej pracy.
Greg17 / 195.242.129.* / 2013-05-29 22:55
Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś/ łaś a potem i odpowiedz na pytanie: Która uczciwa praca zapewni mi zakup auta _nawet_ po całodniowej pracy?
czytelnik / 80.52.129.* / 2008-03-27 16:30
Jaki absurd ??!! Zagazzować takich jak ty ? Wg twej opini mozna się z kim umawiać, dogadywać sprzedawać a potem bez żadnych konsekwencji powiedzieć pocałuj mnie w d..... To jest właśnie cech wielu Polaków (sam nim jestm i aż trudno czytać takie bzdety). Nie jeden sondaż wykazał, że Polacy generalnie nie czytaja umów, które podpisują. A taka beztroska na allegro to bardzo podobna sprawa. Wyrok jest jak najbardziej prawidłowy, słuszny i sprawiedliwy. Ile razy umawiamy się z fachowcami, że coś zrobią potem co ? nie dotrzymują terminów, cena wzrasta a na koniec nie zrobili tak jak się umawialiśmy... Powinno się za takie postępowanie nie tylko przegrwyać sprawy w sądzie ale płacić sowite odszkodowania !!!
Limer / 81.190.42.* / 2007-02-06 23:49
nieszczęsliwy sprzedający ma kilka sposobów wyjścia z zaistniałej sytuacji. moze nie sa ty czyste zagrania, ale pozew tez nie byl czysta zagrywka.
1. otóż, skoro kupujący nie ogladal samochodu wczesniej, sprzedawca moze go praktycznie calego zdemontowac. oczywiscie zostawiajac silnik o pojemnosc 4,7 (al emoze sprobowac zalatwic jaki popsuty, a sprawny sprzedac:). wszystko co nie zostalo wymienione w opisie moze zostac z pojazdu usniete. tak mysle, ale oczywiscie moge sie mylic :)
2. "Polsce samochód można kupić nawet na podstawie umowy ustnej - mówił sędzia. "Dopiero, gdy chce się zarejestrować pojazd, potrzebna jest umowa na piśmie" - dodał."- Więc sprzedający bierze należną kwote, odmawia podpisania takiej umowy i figa z makiem, co nabywcy po samochodzie, którego nie moze zarejestrowac?
---
jak kupowałem jeppa cherokiego to sie nie bawilem w licytowanie, tylko od razu umowilem sie z oferentem, obejzalem samochod i doszlismy do porozumienie w kwestii ceny. W tej sytuacji kupujacy wykazal sie chamstwem i probuje uzyskac korzysc z czyjejs pomylki. tak sie nie robi.....
czater / 2007-02-06 20:20 / Tysiącznik na forum
Tutaj moze byc problem, wiem bo jedstem administraotrem sieci i 80% osob ma w swoim kompie trojany nawet o tym nie wiedzac, wystarczy wykrasc czyjesc haslo do allegro wystawic cos np za 200 000 i mozna komus niezlych problemow narobic. Ci wszyscy co sie ze mna nie zgadzaja niech sobie sprawdza system np. Spybot-em a pozniej pisza komentarze to sie przekonaja co maja tak naprawde w komputerze. Pozdrawiam
lukaszk. / 83.7.247.* / 2007-02-06 20:13
Nie mowcie ze wyrok to paranoja, paranoja jest oszust sprzedajacy wirtualnego jeepa i marnujacy czyjs cenny czas. Badac cene to mogl na forum, w komisach itp a nie marnowac czas ludzi na swe dziecinne zagrywki.
Brawo dla sadu!!!

Mam nadzieje ze wyrok sie uprawomocni i bedzie musial kupic to auto za 60tys i sprzedac za 20tys moze cos zrozumie, tak jak banda zenujacych osobnikow siedzacych na allegro
eedek / 95.40.163.* / 2013-05-30 11:49
;; a ja bym jeszcze na tym zarobił...bo mam zapewnione 20 tysiecy...wyszukałbym złoma na zachodzie z taka pojemnoscia silnika, kolor domalował na szmaty i szpachel...zrobił takiego składaka za 10 tys i wyszedł na swoje....przeciez kupujacy nie miał mozliwosci go opieczetowania i zabezpieczenia tego co kupował ...kupił w ciemno ...to by mu sie jasno zrobiło w oczach jakby dostał szrota i jeszcze bez podpisanej przeze mnie umowy na pismie
Laura Majewska / 79.185.25.* / 2007-12-05 15:49
z punktu widzenia etyki nie masz racji. ciekawa jestem czy Ty sprzedałbyś samochód na który pracowałeś całe życie za marne grosze aby jakiś oszust wzbogaciłby się. przemyśl to.
antyPiSuar / 85.222.25.* / 2007-02-06 22:17
Do lukaszk.: jesteś taki surowy, ale gwarantuje Ci, że byłbyś potulny jak baranek, zasłaniał się głodnymi dziećmi, chorą teściową nie wiem czym tam jeszcze gdybyś Ty przez swoją pomyłkę lub innego obiektywnego powodu znalazł się w podobnej sytuacji.
Przypomij sobie jak się zachowujesz gdy policja Cię złapie i chce wlepić mandat... wijesz się jak piskoż tak jak większość ludzi.
Jak przywłaszczy przelane pieniądze- zgoda, ścigać i karać jak złodzieja, ale za to że się pomylił, nawet zażartował to co komu zaszkodził? Trochę czasu zajął? Ludzie bez przesady. Starajcie się stosować adekwatne kary.
popieracz-wyroku / 95.49.69.* / 2014-06-07 15:09
Co ty porównujesz mandat (karę finansową za naruszenie przepisów kodeksu drogowego) do umowy cywilno-prawnej? Jesteś taki liberalny, ale gwarantuję ci, że nieźle byś się w****...ł, gdybyś np. poszedł do kwiaciarni, zamówił bukiet 100 róż na 25 rocznicę ślubu dla żony, przyszedł po odbiór na godzinę przed kolacją a sprzedawczyni: "żartowałam, nie mam dla pana tego bukietu, kup pan goździka". Na pewno byłoby ci do śmiechu, pochwaliłbyś nawet sprzedawczynię za dobry dowcip, prawda? O czym ty w ogóle piszesz - w dzisiejszej Polsce czas to pieniądz i jeśli jakiś dowcipniś zażartowałby sobie ze mnie w ten sposób, to nie tylko dostałby pozew sądowy, ale i miałby "w bonusie" obitą gębę. Popieram wyrok sądu.
czytelnik / 80.52.129.* / 2008-03-27 16:35
kara ?? ludzie w tym wyroku nie ma ŻADNEJ !!! kary facet ma wypełnić tylko warunki umowy która została zawarta ! A tak naprawę powinien zapłacić jeszcze odszkodowanie ! w normalnym kraju w takiej sytaucji skoro nie wydał mi samochodu biorę autko z wypożyczalni i jeżdżę nim a gościu za to by zapłacił. Facet nie dostał żadnego odszkodowania nic !
więc sory tu nie ma żadnej kary !!!
vaderek / 83.14.68.* / 2007-02-06 18:37
Rewelacyjny wyrok popieram !!!
antyPiSuar / 198.155.189.* / 2007-02-06 17:58
Rozsądek by nakazywał, że za zerwanie tranzakcji przez kupującego lub sprzedającego jest wystawiany negatywny komentarz, natomiast policja, sądy wkraczać powinny w momencie np. dokonania utraty wpłaconych pieniędzy lub przekazanie wadliwego, kradzionego towaru. Niedługo to trzeba będzie uważać przy rozmowie, bo jak się chlapnie w towarzystwie, że się chce sprzedać mieszkanie a ktoś szybko krzyknie "kupuje" to sędzia zasądzi, że to była umowa kupna-sprzedaży. Paranoja.
Laura Majewska / 79.185.25.* / 2007-12-05 15:52
oczywiście masz rację.
allegrowiczka / 83.30.11.* / 2007-02-06 18:11
Nie sadze zebys mial racje. Jesli ktos wystawia przedmiot na aukcje tzn. ze chce go sprzedac a ten kto ten przedmiot licytuje tzn. ze chce go kupic. Badzmy powazni i robmy sobie zarty tam gdzie ich miejsce. Uwazam wyrok sadu za sluszny, choc nieco lagodny.
antyPiSuar / 85.222.25.* / 2007-02-06 22:09
Do allegrowiczka: Zgoda, że allegro powinno być dla poważnych ludzi. Jestem de facto z tego serwisu bardzo zadowolony. Jednak uważam, iż za nierzeteną aukcję można wystawić negatywa. Kilka negatywów i kupujący sam ibędą unikać trefnego sprzedającego. Jednak karać trzeba też adekwatnie. Każdy ma prawo do pomyłki. Bohater artykułu został zbyt surowo osądzony, a ten co licytował ewidentnie wykorzystuje sytuacje. No bo luksusowy samochód za 21 tys? Mówię karać, ale adekwatnie! No bo co licytujący stracił? Wpłacił pieniadze? Ktoś go okradł? Nie! ięc niech wystawi negatywa i już. Wg mnie gruba przesada i mówię to jako poważny użytkownik allegro.
Kubas76 / 188.125.131.* / 2009-12-06 01:08
I tu nie masz racji! Ja mam 2 negatywy- wystawione odwetowo przez nieuczciwych sprzedawców. Wiesz jak podchodzi do tego serwis Allegro? Po mojej interwencji napisali mi, że komentarz może cofnąć mi sam gość, czego zapewne nie zrobi, bo przecież on też zarobił negatywa (tyle tylko że słusznie), albo przez prawomocny wyrok sądu. Allegro ma to gdzieś, że w skopiowanych do nich mailach wyraźnie było zawarte to, że gość nie dotrzymał umowy i np. sprzedał wcześniej poza aukcją. A co do tego biednego allegrowicza- cena minimalna to opcja płatna, gość ma kasę na Jeepa za 80tys, a nie ma 2zł na tą opcję?
maxx / 2007-02-06 18:41
Dokładnie!

Poza tym jak koleś chciał zobaczyć ile dostanie za furę, to mógł kupić sobie anonse.
antyPiSuar / 198.155.189.* / 2007-02-06 18:03
PS
czy ten sędzia jest przypadkiem z PiSu? To by wiele wyjaśniało... :-)
vlodar / 82.197.47.* / 2007-02-06 19:59
skąd by nie był to go popieram Allegro nie jest dla trefnisów - chcesz zobaczyć jak robią jaja idż do cyrku.Na Aleegro są ci co chą sprzedać ici co chcą kupić- bez jaj!!!
astim / 83.28.48.* / 2007-02-06 23:12
myślisz, że tylko ludzie bez jaj sprzedają i kupują na allegro??
Kreha_pl / 83.19.7.* / 2007-03-01 02:13
Zakupilem telefon poprzez serwis allegro poprzez kup teraz, sprzedajacy jednak przyslal mi odpowiedz, iz doszlo do pomyłki i nie sprzeda mi tego telefonu. Czy w takim razie zlamal prawo? Moim zdaniem tak, gdyż dlugo szukalem i natrudzilem sie by wybrac najkorzystniejsza oferte. Taki czyn sprawia, ze zawarta zostala umowa.
ozzy45 / 78.88.40.* / 2008-03-11 14:11
Uważam ,ze wyrok jest jak najbardziej prawidłowy teraz jak ktos bedzie cos wystawiał bedzie sie liczył z konsekwencjami ,przeciez allegro to nie jest piaskownica
Femen / 84.234.63.* / 2008-03-18 22:03
Niezły gościu, jak popsół mu się modem to do koleg,i albo kawiarenki mógł pójść.
observatores / 81.15.156.* / 2008-07-25 20:43
Wyrok jest jak najbardziej sprawiedliwy, serwis aukcyjny oferuje przecież opcję Kup teraz!, można wyznaczyć cenę minimalną, czy ktokolwiek temu człowiekowi zabronił to uczynić???? kupujący licytował uczciwie! i wygrał aukcję wiec ...? w 1000% słuszny wyrok!
goćś / 78.159.91.* / 2010-10-27 11:50
a moim zdaniem to kupujący który idzie z takim czymś do sądu musi być bardzo odważny i nie bać się niczego .ja bym się bał jeździć takim wyłudzonym samochodem . przecież właściciel wie o tym aucie wszystko i na pewno ma drugie kluczyki.tyle się teraz słyszy !!! a po drugie taki interes na udry jeszcze nikomu na dobre nie wyszedł . najlepiej zarobił na tym sąd . i prawnicy . ano jak to mówią gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta !!!
EiSi / 87.105.134.* / 2010-12-04 22:05
Witam, tak ogólnie to wygląda na to że na allegro.pl gdy mowa o licytacji albo kup teraz to albo osoba która wygrała licytacje lub kliknęła kup teraz! ma wszelkie prawa łącznie w dochodzeniu ich w Sądzie (i to skutecznie) a więc zmusić wystawiającego aukcje do wydania przedmiotowego przedmiotu !
... Natomiast odwrotnie... sprzedawca nie ma żadnych narzędzi do wyegzekwowania od osoby która wygrała licytację bądź kliknęła kup teraz , by kupiec zapłacił za towar i go odebrał ! Jedynie co moze się wydarzyć to negatyw dla kupca !!! a po 14 dniach pismo do allegro o zwrot kasy za aukcje która poszła do kosza! mało tego KC nie chroni takiego sprzedawcy !

Ma ktoś wiedzę o tym że jest inaczej a ja nie wiem co i jak ? z chęcią dowiem się jak bardzo się mylę ! / pozdrawiam wszystkich

Najnowsze wpisy