Forum Forum podatkoweVAT

Auto Handel sposób opodatkowania

Auto Handel sposób opodatkowania

luk006 / 193.0.242.* / 2016-02-17 10:17
Dzień dobry.
Chciałbym założyć małą działalność gospodarczą polegającą na obrocie samochodami używanymi, kupionymi w Polsce, czyli tzw. auto-handel. Mam w związku z tym kilka pytań.
1. Aby uniknąć zostania podatnikiem VAT, nie mogę przekroczyć w 2016 roku obrotu 150 000 zł?
2. Jeśli nie przekroczę progu wspomnianego w p.1. jaki jest najlepszy dla mnie sposób rozliczeń z US?
3. Z tego co czytałem sporo przedsiębiorców sprzedaje samochody na podstawie faktury VAT marża i ona jest podstawą do rozliczeń z US?
4. Jak wyglądałoby moje rozliczenie z US, jaką kwotę podatku będę musiał odprowadzić, jeśli nastąpiłaby następująca sytuacja:
• kupiłem samochód od osoby fizycznej za kwotę 10000 zł. na podstawie umowy kupna;
• dokonałem napraw w samochodzie i posiadam na nie faktury wystawione przez warsztat na kwotę 2 000 zł;
• musiałem oczywiście samochód zatankować i otrzymałem za to fakturę ze stacji benzynowej na kwotę 300 zł.;
• wystawiłem ogłoszenie w internecie za kwotę 200 zł. na co również otrzymałem z serwisu aukcyjnego fakturę.
• sprzedałem samochód za kwotę 14 000 zł., czyli „na czysto” zarobiłem 1 500 zł.
5. Jak wygląda sprawa, jeśli np. 15.10.2016r. sprzedałem auto i w związku z tym przekroczyłem kwotę obrotu 150 000 zł? Od kiedy zostaję VATowcem? Czy muszę odprowadzić VAT za samochody, które sprzedałem w okresie do 15.10.2016r.?
6. Jak wyglądałoby moje rozliczenie z US jeśli byłbym VATowcem, a sytuacja byłaby identyczna jak ta opisana w p.4.?
7. W jaki sposób powinienem się rozliczać z US, jeśli chcąc zapewnić moim klientom kompleksową obsługę nawiążę współpracę z bankiem oraz firmą ubezpieczeniową i do samochodów będę oferował sprzedaż kredytu (np. gotówkowy, ponieważ jest mniej formalności dla klienta niż przy kredycie samochodowym), a także ubezpieczeń?
8. Na koniec chciałbym jeszcze potwierdzić informację. Czy to prawda, że jeżeli działalność gospodarczą zakłada osoba, która nabyła prawo do emerytury, jest to emerytura stała i w tej chwili ma 67 lat, wówczas takiej osobie nie grozi zmniejszenie lub zawieszenie emerytury z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdr.

Najnowsze wpisy