Forum Forum prawnePracy

badania lekarskie

badania lekarskie

j.k.m. / 88.156.238.* / 2011-01-25 18:00
czy pracownik wysłany przez pracodawcę na badania (wstępne, okresowe,, kontrolne)ma dzień wolny, za który o3muje normalne wynagrodzenie,czy musi po wykonaniu badań wrócić do pracy, Czy jest możliwość, by regulamin pracy danej firmy określał, że pracownik musi wrócić do pracy, jak dzieje się to w mojej firmie???-Kierownik nakazał mi wrócić po badaniach do pracy(a wiem,że w innych firmach pracownicy mają dzień wolny)
Z góry dzięki za odpowiedź.
Wyświetlaj:
norbisz4 / 2011-03-15 13:51
jesli nie uzgodnisz z pracodawca ze w ten dzień nie przychodzisz do pracy, to nie przysluguje Ci dzień wolny tylko musisz po zakończonych badaniach wrócić do pracy, pozdrawiam
szklarek / 2011-01-26 12:48
Art. 229, par. 3 Kodeksu Pracy to reguluje.
Czas wykonywania badań jest nieobecnością usprawiedliwioną, za którą otrzymuje wynagrodzenie, ale nie oznacza całego dnia wolnego. Jeśli badania zostaną wykonane wcześniej niż przypada praca tego pracownika- ma wrócić do pracy i dopracować do końca swego dnia pracy. Z kolei gdy skończą się one później, nie oznacza to, że pracodawca musi oddać te godziny, które pracownik przesiedział u lekarza już po godzinach swojej pracy przypadającej w tym dniu.
Dlatego co do zasady powinny one odbywać się w godzinach pracy badanego pracownika. Wykonanie badań z jednej strony należy traktować jako polecenie służbowe, z drugiej- jest obowiązkiem pracowniczym.

Oczywiście, jak zawsze pracodawca może być łaskawszy niż KP i są firmy, które dają po prostu na ten dzień urlop. Może też być to uregulowane w regulaminie. Przy czym nie ma co regulować obowiązku powrotu w tym dniu skoro wynika on z KP.

kodeks;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Najnowsze wpisy