Forum Forum emerytalneZUS

badania lekarza orzecznika

badania lekarza orzecznika

Maksik2 / 2012-07-22 09:39
od połowy maja przebywam na zwolnieniu lekarskim / obecne zwolnienie od 12.07 do 10.08.2012/ od lekarza psychiatry, po prostu leczę się psychiatrycznie, Dostałem wezwanie na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Czuję się fatalnie, mam pytania:
- czy lekarz orzecznik może zakwestionować zwolnienie?
- jeżeli stwierdzi, że jestem zdrowy / chociaż nie jestem/ to czy za okres od 12.07.2012 do dnia orzeczenia zostanie wypłacony mi zasiłek chorobowy, czy zasiłek nie będzie przysługiwał za cały okres ostatniego zwolnienia / za poprzedni okres zwolnienia otrzymałem zasiłek /.
- gdzie ewentualnie mogę odwołać się od decyzji
Proszę o poradę
wiwan / 2012-07-23 21:19
Może zakwestionować- kontrola ZUS nie polega tylko na sprawdzeniu formalno-prawnym (np. fałszerstwa) ale i merytorycznym.
O ewentualnej dacie "nieważności" zwolnienia lekarskiego decyduje ów orzecznik. Może to być data tego badania kontrolnego, może być data wsteczna sięgająca nawet poprzedniego zwolnienia.
Czyli finansowa konsekwencja może polegać nie tylko na wstrzymaniu zasiłku, ale i na zwrocie zasiłku już wypłaconego.

Niestawienie się na kontrolę lub bez wskazanych w wezwaniu dokumentów z automatu skutkuje ustaniem prawa do zasiłku od następnego dnia, ale nie zamyka drogi do ustalenia, że już wcześniej prawa takiego nie było.

Na razie nie ma się od czego odwoływać- bo nie ma ani treści orzeczenia, ani opartej na nim decyzji Zakładu.
Od samego wezwania kontrolnego nie można się odwołać.

Podstawa- art.59 i 60
USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

Najnowsze wpisy