Forum Forum prawnePracy

badanie pracowników

badanie pracowników

antek28 / 2013-04-24 13:14
Czy jako pracodawca moge przeprowadzic w pracy badania na obecnosc alkoholu i substancji zakazanych w organizmie? Chodzi mi o taka kontrole bez uprzedzenia. Podejrzewam ze w pracy pracownicy racza sie alkoholem i marichuana.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-04-24 13:55
W zakresie alkoholu: tak, ale przy pomocy alkomatu zakładowego- tylko wtedy, gdy jest to zapisane w regulaminie pracy, innym dokumencie i pracownicy są o tym poinformowani. Bez tego- badanie musi być przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny- policję,straż graniczną, ABW ... swoim sprzętem, na wezwanie pracodawcy.

Tym bardziej kontrole profilaktyczne, wyrywkowe, bez uzasadnionego podejrzenia o nietrzeźwości muszą być zapisane w uregulowaniu zakładowym.

Tu sporo więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kiedy;mozna;badac;trzezwosc;pracownika,80,0,886864.html

Dużo trudniej z innymi sub. psychoaktywnymi- ze względu na brak ustawy oraz 'techniczne'- wiele narkotyków wykrywa się we krwi, albo moczu, co więcej ich obecność/ stężenie dużo trudniej powiązać z aktualnym stanem niezdolności do normalnej/odpowiedzialnej pracy.

Tu tym bardziej musiałoby to być precyzyjnie uregulowane przepisem wewnętrznym
antek28 / 2013-04-24 15:35
dzieki za informacje, czyli jesli dobrze rozumiem i nie mam zapisanego badania w regulaminie pracy to moge tylko przy pomocy policji np tak? jak moge to zgłosic? dzownie i prosze o kontrole? Czy jak? Troche nie wiem jak to dziala wszystko :

Najnowsze wpisy