Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Balcerowicz o planach PiS: to przeniesienie kawałka socjalizmu

Balcerowicz o planach PiS: to przeniesienie kawałka socjalizmu

Wyświetlaj:
Ram / 83.8.18.* / 2015-11-26 22:47
Czy Wy naprawdę nie macie kogo cytować? Ten koleś poparcelował i sprzedał gospodarkę Polski w kawałkach. Liberał na usługach kapitału zachodniego. A Petru to jego uczeń. To jest anty autorytet.
idolek / 89.70.48.* / 2015-11-26 22:46
Ten matoł doprowadził moją rodzinę do ruiny. Jak podejmował decyzje, to nie było co do garnka włożyć. Jego pomysły powodowały, że on się bogacił,a Polacy biednieli. Niech zamilknie. To jego dotyczyło hasło: Balcerowicz musi odejść,a on jak Kopacz przyspawał się do stołka.
pol887 / 164.126.130.* / 2015-11-26 22:46
Balcerowicz a gdzie twoja jarmułka żydowska
mmgg / 88.220.191.* / 2015-11-26 22:43
Kogo interesuje opinia tego ... ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
dercu / 91.205.33.* / 2015-11-26 22:43
Balcerowicza i Pertu teraz w mediach widac najwiecej jest cos na rzeczy , powiem tak Balcerowicz PIS ciebie tez rozliczy to tylko kwestia czasu,
wis / 94.246.151.* / 2015-11-26 22:43
czy ta zydowska kreatura musi mnie straszyc nawet ze zdjecia
betaq / 89.74.181.* / 2015-11-26 22:42
Przez tego bufona i jego porąbane reformy zlikwidowali moją, doskonale prosperująca, firmę a ja zostałem bez pracy na b. długi okres czasu.
Ewica444 / 80.53.252.* / 2015-11-26 22:42
Jak czytam wasze komentarze, to zaczynam się wstydzić, że należę do tego samego narodu.
Balcerowicz MA RACJĘ. Ekonomiści i ludzie interesujący się sprawami gospodarki to wiedzą.
Cała reszta, która chce żyć wyłącznie kosztem innych, nic nie robiąc lub cwaniakując na w szarej strefie i tak nie zrozumie.
A niech to... / 83.4.244.* / 2015-11-26 22:57
Ewica nie przejmuj się! Większość tego narodu jest durna na maxa! Jedyną "umiejętnością", którą ta gawiedź się szczyci, jest, wyćwiczone do perfekcji, opluwanie innych. Ale ok, pis im teraz da w dupkę, to może zmądrzeją (osobiście wątpię). Pozdrawiam! P.s. A teraz dawać minusy pisowskie pieski z "szydłowego" worka :).
pizmak / 31.178.231.* / 2015-11-26 22:41
a kto schłodził gospodarkę bo się polskie firmy za szybko rozwijały
v'dspokvpoasj / 195.26.22.* / 2015-11-26 22:48
nie wiesz nawet o czym piszesz. schlodzil to znaczy co konkretnie zrobil? wentylatory rozdal?
szlag / 109.173.153.* / 2015-11-26 22:41
Panu Balcerowiczowi by odpowiadało jak by Polacy na tych nierobów pracowali do końca życia i człowiek po 40 latach ma dostać emeryturę w postaci ochłapu a taki paskud po 15-25 lat miał emerytury 6 tys i więcej bo oni mieli ciężko a my pracując przez 40 lat mieliśmy lekko
uygghjoo / 83.10.188.* / 2015-11-26 22:41
nie powiem o tej istocie inaczej jak złodziej zdrajca i ku....a
volar1052 / 89.75.98.* / 2015-11-26 22:44
za narkomana i Jarusia może uda zrownac z BIAŁORUSIA
betaq / 89.74.181.* / 2015-11-26 22:40
"nie dajmy sobie robić prania mózgu" - pierzmy im MY!
Życiowe kredo Balcerowicza i całego bractwo PO
oh tam / 79.184.115.* / 2015-11-26 22:40
cz.II W kontekście tych przemian własnościowych może nasunąć się jeszcze bardziej czarny scenariusz, mianowicie, że w "niekompletnym kapitalizmie" nie chodzi już wcale o relacje poddaństwa między Polakami, właściwie bez kapitału, a innymi narodami, które ten kapitał w większości przejęły. Istotą przemian ustrojowych jest więc nie uwolnienie Narodu, ale jego zniewolenie.
Prawdziwe skutki tych zmian w gospodarce, w jej systemie instytucji, mogą być w pełni zauważone, kiedy chora gospodarka znajdzie już wyraz w chorej polityce. Z gospodarką głównie w rękach zagranicznych można oczekiwać, że polityka też może przejść w ręce zagraniczne, gdyż bardzo trudno oderwać politykę od gospodarki. Wtedy raczej trudny do ogarnięcia fakt pozbawienia Narodu jego kapitału znajdzie już przełożenie na namacalny bieg życia politycznego. Znalazły się bowiem partie (SLD, UP, SDPL, PO, SD), które przystosują się do odmiennej rzeczywistości, wiążąc swój los z obcym kapitałem. Najłatwiej to przyjdzie tzw. liberalnym ośrodkom, których dotychczasowe działania pozwoliły obcemu kapitałowi wykluczyć z gry polski kapitał.

Plan Balcerowicza, czyli brak planu i szans dla Polski
Siedemnaście lat temu ogłoszono Narodowi, że cała gospodarka jest do niczego. Należy więc dokonać prywatyzacji całej gospodarki, by po sprywatyzowaniu poprzez lepsze zarządzanie sprostać panującej w kapitalizmie konkurencji. Wmawiano nam, że prywatyzowane zakłady warte są tyle, ile gotów jest zapłacić kupujący. Abstrahując od demagogii powyższego stwierdzenia, narzuca się podstawowe pytanie - do kogo została skierowana oferta sprzedaży? Przecież nie do polskiego społeczeństwa, które było i jest ubogie i nie posiada własnego kapitału. Kto więc mógł być potencjalnym nabywcą prywatyzowanych zakładów? Formalnie kapitał obcy. Rodzime "elity" też nie dysponowały odpowiednimi sumami. Okazało się jednak, że niektórzy niezbędny kapitał mogli pozyskiwać w bankach, przy przychylności "swoich", niewymagających koniecznych zabezpieczeń gwarancyjnych. Ze spłatą kredytów bywało różnie. "Wybrani przedstawiciele społeczeństwa" z tzw. układów mogli też korzystać z "okazji" wynikających z niedoskonałych przepisów, za sprawą których powstały afery: alkoholowe, tytoniowe, rublowe, FOZZ, węglowe, spółek nomenklaturowych na obrzeżach i wewnątrz państwowych (społecznych) zakładów. O tym się mówiło, pisało, ale nic ponadto. Dla ulżenia budowniczym polskiego kapitalizmu, tej awangardzie nowego systemu, doprowadzono do zapaści finansowej olbrzymią liczbę przedsiębiorstw. Jak osiągnięto ten zamierzony cel? Sposób był prymitywnie prosty. Jak doskonale pamiętamy, firmy w PRL-u nie dysponowały własnym kapitałem - bo nie można inaczej powiedzieć o skromnych środkach, umożliwiających funkcjonowanie firmy z miesiąca na miesiąc. Kiedy brakowało na wypłatę zobowiązań wobec załogi, bank udzielał niskooprocentowanego kredytu. Było to działanie rutynowe. W tej sytuacji wystarczyło dokonać blokady kredytowej, aby przedsiębiorstwo państwowe lub inną firmę, której właścicielem było państwo, występujące jednocześnie w roli ustawodawcy, doprowadzić przez to państwo do bankructwa. W okresie tzw. przemian zanotowano pierwszy przypadek w historii świata, żeby państwo (czytaj: rządząca nim, uwłaszczona na bazie zagrabionego majątku narodowego nomenklatura) celowo doprowadzało do bankructwa swoją gospodarkę. Dokonano destrukcji całej gospodarki państwa. By niczego nie pominąć w destrukcyjnym działaniu, otwarto na oścież granice. Kazano gospodarce socjalistycznej, już mocno nadwerężonej, konkurować z gospodarką kapitalistyczną, mającą ogromne doświadczenie, zaplecze, potężne wsparcie tradycji i olbrzymi kapitał własny, uzupełniony otrzymanym za bezcen kapitałem banków państw Europy Centralnej. Przypomnijmy: nasza gospodarka, zarządzana centralnie, nie dysponowała własnym kapitałem, by o innych sprawach już nie wspominać. Otwarto rynek zbytu dla towarów produkcji zachodniej, nic nie dając w zamian rodzimemu przemysłowi.
Stało się to normą i standardem polskich przemian ustrojowych, rozpoczętych przez ekipę Unii Wolności (Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Janusz Lewandowski) i kontynuowanych przez towarzyszy z SLD i UP w ramach układu pookrągłostołowego.

Oficjalne założenia tzw. planu Balcerowicza były skoncentrowane zasadniczo na trzech parytetach:
1) zdławienie inflacji,
2) wprowadzenie wewnętrznej wymienialności polskiej waluty,
3) wprowadzenie praw rynkowych w gospodarce.
Aby zrealizować powyższe założenia, wprowadzono trzy czynniki:
a) lichwiarskie stopy procentowe w bankach,
b) wewnętrzną wymienialność złotego,
c) liberalizację przepisów celnych, które zgodnie z założeniami praw rynkowych miały samoczynnie pobudzać polską gospodarkę, od wielu lat, między innymi na skutek stanu wojennego, będącą w stanie recesji. Miała zadziałać niewidzialna moc praw rynkowych i pobudzić gospodarkę do wzrostu i konkurency
POLAK 22 / 5.172.247.* / 2015-11-26 22:40
HALO ! HALO ! TU JEST POLSKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
xxxmeg / 83.24.204.* / 2015-11-26 22:39
A cóż to za autorytet z tego Balcerowicza co majątek narodowy roztrwonił i ludzi do nędzy doprowadził !
jr968 / 194.105.132.* / 2015-11-26 22:51
A Ty kurna pamiętasz, jak się żyło i ile się zarabiało i le miało przed reformą Balcerowicza? Bo ja PAMIĘTAM. Pamiętam, jak mi szczęka opadła, gdy pojechałem do Berlina Zachodniego. I pamiętam, jak moi rodzice, posiadając FIATA 125p byli motoryzacyjnymi szczęściarzami, a 70km pokonywało się zwykła drogą przez wioski w 35 minut, bo po drodze mijało się osiem samochodów. Pamiętam swterek, który miałem po kuzynie, który miał go po swoim bracie, a ten miał po innym jeszcze kuzynie. Był cerowany w dwóch miejscach, ale był. Pamiętam, że telefon w domu, taki z kręconą tarczą, miało tylko kilku moich kolegów, a na filmach z Ameryki telefony były w każdym pokoju w domu, w tym jeden taki z antenką. I pamiętam, że żeby mieć telefon, trzeba było być w partii i dać łapówkę lokalnemu szefowi Polskiej Poczty Telegrafu i Telefonu. Pamiętam, że cały świat mógł dzwonić dokąd zechciał, a ja, będąc na studiach we Wrocławiu, żeby zadzwonić do rodziców, musiałem iść na pocztę i zamówić rozmowę, na którą potem czekałem godzinę. Do tego prowadzi myślenie anty balcerowiczowskie - że oto my sami patriotycznie i wzniośle możemy wszystko. Jajco możemy. Przekonał się Gierek, przekona i Kaczyński. Tylko szkoda dziesięciu lat i ludzi, którzy być może zginą idąc za kilka lat walczyć z jedynie słuszną władzą.
A niech to... / 83.4.244.* / 2015-11-26 23:43
Stary, szacunek! Można dodać jeszcze słówko o "ekskluzywnym" hobby tamtych czasów - zbieraniu puszek po zachodnich napojach zakupionych w Pewexie za bony towarowe oraz wycinaniu kolorowych etykiet z opakowań po czekoladach. Nigdy więcej!

Najnowsze wpisy