Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Balcerowicz: Z kryzysu chcę mieć satysfakcję

Balcerowicz: Z kryzysu chcę mieć satysfakcję

Wyświetlaj:
jliber / 2009-05-14 12:59 / Tysiącznik na forum
PROTESTUJĘ PRZECIWKO MANIPULACJI MONEY.PL. Jak można przetransformować "pojedynek intelektualno-perswazyjno-propagandowy na różne koncepcje walki z kryzysem może przynieść ogromną satysfakcję", na "z kryzysu chcę mieć satysfakcję"???????
mirek3011 / 2009-05-14 13:05 / Tysiącznik na forum
No właśnie ach te media..........słupki, sondaże, "głupki".......wycięte wypowiedzi.......nareszcie ktoś zauważył!!
PROTESTUJĘ PRZECIWKO MANIPULACJI MONEY.PL
mirek3011 / 2009-05-14 12:55 / Tysiącznik na forum

Balcerowicz: Z kryzysu chcę mieć satysfakcję

Biedny człowiek.......
jliber / 2009-05-14 12:57 / Tysiącznik na forum
Czy nikt naprawdę nie zauważył manipulacji money.pl? Niczego takiego Balcerowicz nie powiedział. "pojedynek intelektualno-perswazyjno-propagandowy na różne koncepcje walki z kryzysem może przynieść ogromną satysfakcję", a nie że "z kryzysu chcę mieć satysfakcję".
mirek3011 / 2009-05-14 13:08 / Tysiącznik na forum
Jak to nikt .....a ja...... mój wpis jest o 12:55:11 a twój o 12:57:59
man13 / 2009-05-14 12:33 / Tysiącznik na forum
Jeszcze jeden wielki POLAK szanowany "w świecie".
sceptyk / 2009-05-14 12:47 / Tysiącznik na forum
A gdzie konkretnie?
Bo ostatnio nawet z Kirgistanu go pogonili.
jliber / 2009-05-14 12:55 / Tysiącznik na forum
Patrząc na obecną keynesowską klasę polityczną USA to i stamtąd by go wygonili. Ale nie martwmy się, na pewno pakowanie pustych pieniędzy w gospodarkę w końcu pomoże (tylko koń może najpierw zdechnąć).
sceptyk / 2009-05-14 13:02 / Tysiącznik na forum
Keynesistę ze Stanów by pogonili???????????
Człowiecze!
Toż obecny przepigmentowany rezydent tego biednego kraju nie robi nic innego, jak wprowadza najbardziej ordynarną wersję keynesizmu, jaką sobie można wyobrazić!
Póki co 5 stanów odmówiło tych "pomocowych" programów finansowanych z kieszeni cięzko pracujących "rednecks". Reszte POstEMpactwa amerykańskiego skowyczy ze szczęścia.
Dzisiaj.
Jutro będą wyć z biedy. Bo jak już ograbią wszystkich bogatych, i nie będzie już kogo dalej grabić dalej, tłuszcza zarząda krwi przepigmentowanego.
jliber / 2009-05-14 13:04 / Tysiącznik na forum
No przeciez to samo pisze.
sceptyk / 2009-05-14 14:54 / Tysiącznik na forum
I to mnie cieszy :-)))
Pzdr
arch / 2009-05-14 12:40 / Tysiącznik na forum
Hiszpański gigant finansowy Santander Consumer Bank Polska zamyka wszystkie placówki w Polsce - pisze "Dziennik" w dodatku "WSJ Polska".
Bankier_7 / 2009-05-14 12:42 / portfel / Punktator
Moze to i dobrze - pomoże to trochę innym Bankom,które pozyskają dzięki temu jakiś nowy kapitał?
Pozdrawiam.
Pilsener / 2009-05-14 12:25 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Człowieka, którego zasługi dla demokracji i kapitalizmu są największe, najbardziej się atakuje i dąży do jego wyeliminowania. Nic w tym dziwnego, bo kapitalizm godzi w partyjno-rodzinne układy i odbiera władzę oraz chleb politykom, dlatego wszyscy polscy politycy zawsze jednoczyli się przeciwko demokratycznym lub wolnorynkowym reformom, które groziły ograniczeniem liczby stołków i utraty kontroli nad narodowym majątkiem, na którym niejedno polityczne pokolenie się już uwłaszczyło.
sfdjlskdjflkjk / 89.75.104.* / 2009-05-14 13:02
Przecież to sługus amerykanów. Rozpieprzył kraj na ich życzenie. To zwykły pionek, rozkazy szły z góry, samej góry
FirezeuG / 2009-05-14 13:12 / Tysiącznik na forum
uuuuu
No chyba o widzenie Boga to jeszcze Balcerowicza nikt nie posądzał.
Kiedyś musi być ten pierwszy raz :):):)
arch / 2009-05-14 12:31 / Tysiącznik na forum
----"Warszawa – Zgodnie z założeniami taniego państwa, Polska może zostać sprzedana za niewygórowaną cenę. "
cytat za nowypompon.pl
jliber / 2009-05-14 12:48 / Tysiącznik na forum
"Polska" (jak rozumiem chodzi Ci o tzw "państwową" własność, czyli własnosc politykow) nie tylko powina zostac sprzedana za jak najmniejsza cenę (bo wtedy politycy beda mieli mniej srodków do zmarnotrawienia), ale najlepiej jak najszybciej rozdana przypadkowym ludziom na ulicy, byle tylko zlikwidować żłób politycznych synekur.
sceptyk / 2009-05-14 12:22 / Tysiącznik na forum
Czy ten zarozumiały frustrat napradę wierzy, że TYLKO WYSOKIE STOPY PROCENTOWE i zerowy wzrost gospodarczy chronią przed kryzysem????

Ech, dzisiaj wielu ludzi z tytułami profesorskimi są WZORCAMI nieuctwa i serwilizmu poitycznego.
Pilsener / 2009-05-14 12:29 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A czy Ty wierzysz, że dla gospodarki istotne są stopy procentowe a nie fundamenty? Czy niskie stopy uchroniły USA przed kryzysem i zapobiegły deflacji w Japonii? Stopami to sobie monetaryści mogą podetrzeć.
sceptyk / 2009-05-14 12:52 / Tysiącznik na forum
Pełna zgoda!
Właśnie o to mi chodzi!
Właśnie Balcerowicz jest klinicznym przypadkiem monetarysty-keynesisty.
Wg Balcerowicza TYLKO stopy procentowe (wysokie) służą do regulacji gospodarki. No i oczywiście jak najwyższe podatki, bo tylko 80% PKB przechodzącego przez budżet gwarantuje pełną stabilizację.
ksaniak / 2009-05-14 14:40
Przeca Balcerowicz niejednokrotnie opowiadał się za obniżeniem podatków.
sceptyk / 2009-05-14 14:56 / Tysiącznik na forum
Tak. Sam słyszałem.
Szczególnie jak obniżał progi podatkowe i zwiekszał skalę podatkową, podnosił VAT i wprowadzał akcyzę na energie elektryczną.
Bo poza tym Balcerowicz generalnie jest za obnizaniem podatków.
W Zimbabwe.
jliber / 2009-05-14 13:10 / Tysiącznik na forum
Stopy procentowe to sprawa drugorzędna, neoliberałom jak Balcerowicz chodzi o to aby podaż pieniądza rosła jedynie podobnie co PKB, bo jeżeli rośnie szybciej (bo np stopy niższe niż inflacja, albo po prostu drukowanie pieniądza jak w Zimbabwe) to masz bańki i kryzysy.
FirezeuG / 2009-05-14 13:14 / Tysiącznik na forum

jeżeli rośnie szybciej (bo
np stopy niższe niż inflacja, albo po prostu drukowanie pieniądza jak w
Zimbabwe) to masz bańki i kryzysy.

Powiem nawet mocniej:
Wtedy to wszyscy mają przeje.......e.
arch / 2009-05-14 12:28 / Tysiącznik na forum
-„Patrząc na to wszystko, co się obecnie dzieje, wydaje się, że druga Irlandia jest
możliwa”
-Narasta we mnie przekonanie, że osiągnięcie tego celu może przyjść dużo łatwiej
niż zakładał jego pomysłodawca, który jeszcze jesienią nie wierzył w to, w co nie
wierzyli tylko jego bliscy współpracownicy”,
- analityk z Nowego Targu Mieczysław Kliś.
cytat za nowypompon.pl
a to peszek / 81.15.171.* / 2009-05-14 12:05
wiem, ale nie powiem, wielki blagier kontratakuje, balcerkowi to nawet miotły bym nie dał bo i ją by sprzedał obcemu kapitałowi!
Pilsener / 2009-05-14 12:21 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A ja zapraszam do Korei Północnej, nie ma tam obcego kapitału, jedzenia co prawda też, ale lepsze polskie g.. w polu niźli fiołki w Neapolu - a ja bym miotły nie dał polskiemu kapitałowi a już na pewno nie polskim politykom - bo jeden miotłę zaraz zepsuje, a drugi ukradnie.
Bankier_7 / 2009-05-14 12:33 / portfel / Punktator

polskie g.. w
polu niźli fiołki w Neapolu

...52 Dębiec... - Konfrontacje...
Pilsener / 2009-05-14 12:35 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Też lubię HH, ale nie każdy ;) Poza tym ten tekst jest starszy niż ten kawałek :)
Bankier_7 / 2009-05-14 13:29 / portfel / Punktator
Masz racje ale jak przeczytałem to się pierwsze skojarzyło
jliber / 2009-05-14 12:09 / Tysiącznik na forum
Zapraszam do Zimbabwe, tam nie ma obcego kapitału już.
sceptyk / 2009-05-14 12:37 / Tysiącznik na forum
Ale tam wdrażają plan Balcerowicza:
stopy procentowe wynoszą 10,000,000%
I co?
Oaza dobrobytu?
jliber / 2009-05-14 12:50 / Tysiącznik na forum
Tam poszli najprostszą drogą "podgrzewania" gospodarki, generacja pustego pieniądza nie odbywa się już poprzez tani kredyt, ale po prostu drukowanie pustych pieniędzy na masową skalę. Wtedy też stopy procentowe jedynie odzwierciedlają poziom inflacji.
sceptyk / 2009-05-14 12:54 / Tysiącznik na forum
Ale pusty peniądz to wysokie stopy, czyli inflacja.
Nie słyszałem o kraju drukującym pieniądze w skali Zimbabwe, w którym stopa referencyjna wynosiłaby np. 3%
jliber / 2009-05-14 13:08 / Tysiącznik na forum
Pusty pieniądz można generować POPRZEZ niskie stopy (czesto nizsze od inflacji wtedy), albo po prostu go drukowac, i wtedy masz rownie wysokie stopy co inflacja, inaczej juz zupelnie nikt by nie chcial oszczedzac.

Tak czy siak, bańki są powodowane przez nowy pieniądz, jak go wprowadzisz na rynek to sprawa drugorzędna.
FirezeuG / 2009-05-14 12:11 / Tysiącznik na forum
albo w kosmos :)
tam obcego kapitału jest sporo ale jeszcze mnóstwo miejsca na stworzenie nadrodowej utopii :)))
arch / 2009-05-14 12:30 / Tysiącznik na forum
-Lunatyk obudził się na Księżycu
„Tu po prostu nie można pospać. Wystarczy przewrócić się na drugi bok, a już leci się parę metrów.
cyt . za www.nowypompon.pl
FirezeuG / 2009-05-14 11:52 / Tysiącznik na forum
Ja osobiście się nie dziwię. Sam miałbym radochę z tego że mówiłem że coś będzie miało miejsce a nikt mnie nie słuchał. To zwykłe ludzkie zachowanie i nie można się dziwić. Jedynymi którzy mogą mieć pretensje do takiego stwierdzenia są ci którzy ważali że będzie inaczej.
Osobiście miałem okazję spotkać Pana Balcerowiczem w knajpie krakowskiej. Z racji tego że znajomy jest ekonomistą z wykształcenia i był w jego grupie wykładowej to miałem się okazję z nim zapoznać. Jak każdy Polak jemu również rozwiązał się język przy małym jasnym (podobno normalnie to jest straszny sztywniak :)). Spotkanie miało miejsce kilka (jeśli mnie pamięć nie myli to jakieś 4) miesiące po wprowadzeniu obostrzeń do kredytów hipotecznych. Osobiście ekonomistą pokroju GIENAS1 nie jestem ale mniałem wówczas wrażenie żę to decyzja całkiem poprawna. Sam bohater mówił że brak takiego mechanizmu może doprowadzić do tego że mało zamożna część społeczeństwa użyje produktów bankowych (w tym wypadku kredytu) bez dobrej wiedzy w tej materii. Kłopoty jakie z tego wynikną mogą być katastroficzne.
Chyba wszyscy się zgodzą że w przypadku hipotek posunięcie było właściwe. Przyjmując tezę że dostęp byłby nieograniczony wówczas można byłoby śmiało powiedzieć że ilość niespłacanych kredytów byłaby n-krotnie większa (gdzie n jest większe od 10).
Przyznam że popieram (chociaż nie wszystkie są dla mnie zrozumiałe w 100%) jego działania. Jego twierdzenia o kryzysie również były prawdziwe i sporo osób wiedizało że nastąpi to szybciej niż się wydaje.
Wedle jego twierdzeń ja oraz moi znajomi się przygotowaliśmy do takiej sytuacji i osobiście nie odczuwam bezpośrednio tego problemu (oczywiście pośrednio również w nim uczestniczę).

Mówiąc krótko: Nie dziwię się temu tematowi artykułu
Pilsener / 2009-05-14 12:33 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Balcerowicz to autorytet i ma łeb jak sklep, już dawno ostrzegał (nie pamiętam niestey na jakim wykładzie) przed wykorzystaniem ryzykownych instrumentów finansów połączonych z państwowym interwencjonizmem celem sztucznego podsycenia koniunktury, bo koszta mogą znacznie przewyższyć zyski - i miał rację, ale różni "pobudzacze" i tak zwalili winę na kapitalizm, liberalizm i chciwych żydów. A który żyd dałby kredyt bezrobotnemu asfaltowi bez majątku, gdyby nie gwarantował go rząd USA? Co więcej - nawet nakazywał, by 30% puli kredytów szło właśnie dla bezrobotnych. Efekt tego dziś widzimy.
FirezeuG / 2009-05-14 12:48 / Tysiącznik na forum
Dokładnie.
Słyszałem swego czasu w BBC jeden z wywiadów z jakąś kobietą w stanach. Nie powiem że sytuację miała ciekawą ale sama do niej doprowadziła.
Scena wyglądała nastpująco:
Reporter rozmawia z płaczącą babeczką, w tle widać jak ekipa wynosi jej dobytek z domu i pakuje na dostawczaka z napisem "bailiff" (chyba tumaczy sie to na komornik).

Nieszczesna tlumaczy ze: "Dawali limit w karcie kredytowej to kupilam, samochod i meble a teraz nie mam na splate hipoteki i kart. Zlicytowali mi wszystko co mialam"

Takie sa efekty dawania wszystkiego, kazdemu kto chce.
sceptyk / 2009-05-14 12:56 / Tysiącznik na forum
NIEPRAWDA!
To skutki BRANIA ponad realne dochody!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To BIORĄCY ponosi odpowiedzialność, że wziął za dużo.
FirezeuG / 2009-05-14 13:06 / Tysiącznik na forum
Oczywiście zadzam się.
Przyznaj jednak że jeśli ktoś dostaje kredyt który miesięcznie dzisiaj go kosztuje 1/10 pensji to go stać na taki wydatek. Gorsze jest to że ten kredyt powinien go kosztować przynajmniej 4/10 pensji. Wówczas zastanowi się 100 razy zanim podejmie ryzyko.

Niestety natura ludzka jest nieubłagana. Każdy chce dostać ale nie każdy myśli przyszłościowo, i właśnie taka sytuacja miała miejsce tam. W naszym kraju byłoby podobnie. Wystarczy że zapytasz znajomych:
Kto z was weźmie kredyt na 100000 we frankach jeśli oprocentowanie realne będzie na poziomie 0,3 % ?
Gwarantuje frekwencję 100%
jliber / 2009-05-14 13:13 / Tysiącznik na forum
Tak się robi nowe pieniądze z powietrza, okrada Kowalskiego podatkiem inflacyjnym. Banki nie pożyczają przecież zdeponowanych pieniędzy, bo one nie są usuwane z kont depozytariuszy, dalej są dla nich dostępne. W systemie rezerw częściowych banki pożyczają zupełnie nowe pieniądze, tworzone z powietrza na kontach kredytobiorców, gdzie jedynym ograniczeniem jest wysokości depozytów (minus rezerwa obowiązkowa).
FirezeuG / 2009-05-14 13:16 / Tysiącznik na forum
Nie potrzeba nawet drukować tego pieniądza więc ewentualnie można to podciągnąć pod ekologię (ochrona lasów itp) :)
jliber / 2009-05-14 13:18 / Tysiącznik na forum
Masz rację, w pewnym sensie wszystkie propozycje lewicowe są ekologiczne, gdzie ekologia rozumiana jest jako eliminacja gatunku ludzkiego poprzez skrajną nędzę i powrót do społeczności pierwotnych. Papier toaletowy staje się dobrem luksusowym itp. To wynika też bezpośrednio z ich ataku na 'konsumpcjonizm".
Bankier_7 / 2009-05-14 12:31 / portfel / Punktator
Dobrze piszesz, dzięki takim ludziom jak Balcerowicz możemy się wiele nauczyć oraz korzystać z ich wiedzy.
Wystarczyło słuchać jak był czas a teraz spokojnie przeczekać ten zły okres.
A wszyscy,którzy tego nie zrozumieli mogą tylko szczekać i mieć pretensje o wszystko tylko nie do siebie...
Pozdrawiam.
Pilsener / 2009-05-14 12:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No i jego "Plan Balcerowicza" jest ewenementem i sukcesem na światową skalę - chciałbym widzieć takiego Tuska, Kaczyńskiego, Pawlaka czy Olejniczaka jak robią coś takiego, nie będzie już ludzi takiego formatu niestety. Buzek coś tam próbował reformy Balcerowicza jeszcze kontynuować ale spitolił wszystko co się dało.
dziad z pod lasu / 83.20.34.* / 2009-05-14 10:41
Twórca kryzysu w Polsce ma satysfakcję.Proponuję tego pana postawić przed trybunał stanu,wtenczas ja będę miał satysfakcję.
piinokio / 83.27.211.* / 2009-05-14 12:30
Chyba przeczytałeś tylko nagłówek.
jliber / 2009-05-14 10:43 / Tysiącznik na forum
Zdajsie jako jedyni w Europie nie mamy jeszcze kryzysu???
sceptyk / 2009-05-14 12:57 / Tysiącznik na forum
Wg Komisji Europejskiej mamy kryzys.
Marexim / 80.68.235.* / 2009-05-14 10:06
Leszku balcerowicz!!! Szybciutko leć do USA!!! Oni tam mieć wielki kryzys i tylko czekać na Ciebie, zebyś uzdrowił ich gospodarkę (jak w Polsce w latach 90-ych)...

P.S.
Taki kit Panie Balcerowicz to nie nam juz wciskać!!!
piinokio / 83.27.211.* / 2009-05-14 12:34
Kit to ci wcisnął PiS z Samoobroną. Albo nie przeczytałeś tego wywiadu albo go nie zrozumiałeś.
co-to-za-komentarz / 78.89.217.* / 2009-05-14 10:42
jeśli nie masz nic do powiedzenia na tematy poruszane w artykule to lepiej milcz. dosyć jest spamu na forach.

pozdrawiam,
Patryk
jliber / 2009-05-14 10:12 / Tysiącznik na forum
To prawda, w USA by się im Balcerowicz przydał, skala "podgrzewania" gospodarki którą zafundował USA Greenspan na początku tej dekady pokazuje że tamtejsi ekonomiści zupełnie zapomnieli o efektach keynesizmu z lat 70tych.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 10:38
To prawda, w USA by się im Balcerowicz przydał
Prawda jakiś ty mądry? Dużo mądrzejszy od nich.
Powinni pewnie jeszcze wzorem Balcerowicza ustalić sztywny kurs dolara do złotówki, zmieniany zarządzeniem odgórnym i już będzie całkiem git.
jliber / 2009-05-14 10:44 / Tysiącznik na forum
Balcerowicz to nie libertarianin, ale w porównaniu do socjalistycznych mas i tak daleko jeszcze nam do niego.
taki tam / 87.205.66.* / 2009-05-15 09:44
A jakby tak porównać do Etiopów, to jeszcze lepiej by wypadł na ich tle.
I niechaj ta świadomość cię uszczęśliwia.
mruk / 2009-05-14 09:58 / Bywalec forum
Balcerowicz do pięt nie dorasta profesorowi magistrowi Inżynierowi, Posiadaczowi MBA Czegoś Tam, Czegoś Tam, Sławomirowi Skrzypkowi Prezesowi NBP.

Nie mówiąc już o Wielkim Ekonomiście Prezesie Jarosławie Kaczyńskim, Genialnym Odkrywcy Kotwicy Trzydziestu Miliardów Rocznie, dzięki której IV Rzeczpospolita "rosłaby w siłę a ludzie żyliby dostatniej", gdyby Głupi Lud głosował, jak powinien.

Lem napisał, że dzięki Internetowi widać, ilu idiotów chodzi po świecie. Wpisy pod tym wywiadem świadczą, że i tym razem była to trafna uwaga.
tadeusz_b / 2009-05-14 09:53
Po co wchodzicie na Money.pl i czytacie różne artykuły jak i tak nie wiele z tego rozumiecie, albo jeszcze gorzej rozumiecie wszystko po swojemu?
Dlaczego nie lubicie Balcerowicza, czy ktoś z was był na jego wykładzie lub zna chociaż podstawy formułowanych przez niego teorii?
"Zaściankowców" i utopijnych socjalistów zapraszam na forum serwisów o modzie i pogodzie !!!
gienas1 / 2009-05-14 10:36
człowieku,
Balcerowicz nie ma żadnej publikacji naukowej w liczącym się na świecie czasopiśmie naukowym. Więcej, nawet w 10 lidze światowej. Na REPEC /taka strona dla naukowców, gdzie każdy moze zawiesić swój artykuł/ prawie nikt go nie czyta. Dlaczego? Bo to są polulizmy i powtarzanie rzeczy znanych w XVIII wieku.
Byłem na wykładzie, może być interesujący dla przygłupów ekonomicznych. Pracowałem w urzędzie centralnym gdzie akurat na górze był Balcerowicz. To idiota nie rozumiejący podstawowych rzeczy.
nie znasz sie nie wypowiadaj się
jliber / 2009-05-14 10:59 / Tysiącznik na forum
Uuuuu, byłeś na wykładzie, w takim razie bardzo przepraszam ;)

Bo i liberalizm tak naprawdę wymyślono w XVIII wieku, umożliwił przecież rewolucję industrialną i cały współczesny powszechny poziom życia.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 09:58
czy ktoś z was był na jego wykładzie lub zna chociaż podstawy formułowanych przez niego teorii?
Potrafisz podać w którym naukowym czasopiśmie te swoje teorie opublikował?
kupa / 84.203.68.* / 2009-05-14 12:09
Dwie ostatnie publikacje Balcerowicza:
http://www.springerlink.com/content/f505221482847p6u/
http://bellwether.metapress.com/content/8527u29254702032/
Ok?
tadeusz_b / 2009-05-14 10:07
Proszę udać się do najbliższej biblioteki lub księgarni ekonomicznej. Adresy bibliotek i księgarń w Pańskim pobliżu znajdzie Pan także w internecie. Miałem na myśli książki, bo w czasopismach do dość dużo jest różnych wywiadów i artykułów, mniej lub bardziej pochlebnych.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 10:12
Widzę, że waszmość nie ma zielonego pojęcia o tym, czym są naukowe czasopisma recenzowane.
Książki natomiast bywają różne, np. "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Gdzieś obok nich stoi w bibliotece książka Balcerowicza? Jaki ma tytuł?
A może chodzi Panu o artykuły i wywiady takie jak w money.pl?
Dla wielbicieli Balcerowicza to rzeczywiście jest szczyt nauki.
jliber / 2009-05-14 09:57 / Tysiącznik na forum
Najpierw nie lubia Balcerowicza bo nie chcial "podgrzewac" gospodarki tanimi kredytami. Potem jak sie okazuje że dzieki tej polityce jest u nas najmniejszy kryzys z prawie wszystkich krajów świata, zostają już im tylko prymitywne epitety... W każdym razie, szarych komórek brak.
gienas1 / 2009-05-14 10:31
mnie już szkoda słów i czasu na wykazywanie JLIBER idiotyzmów które wypisuje.
Jakbyś nie załważył mieronoto ekonomiczna, Balcerowicz swoją polityką wysokich stóp procentowych /nominalnych a przede wszystkim realnych/ doprowadził do silnej aprecjacji waluty.
Przez to idioci zaciągali kredyty w walutach zagranicznych a teraz płaczą.
Po drugie względnie miękkie lądowanie Polski w dzisiejszym okresie to nie zasługa Balcerowicza tylko deprecjacja złotówki o 50%, czyli powrotu do normalnego stanu po spekulacyjnych wzrostach wygenerowanych przez debilna polityke pieniężną prowadzoną przez imć Balcerowicza.
Naprawdę dobra rada - jak się nie znasz, nie zabieraj głosu. Widać, że jesteś Polaczkiem - znasz się na wszystkim. Jak umiesz pisać to nie bierz się za malowanie albo leczenie ludzie.
jliber / 2009-05-14 10:46 / Tysiącznik na forum
Deprecjacja własnej waluty jakoś nie pomogła ani USA ani Islandii np.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 10:06
Najpierw nie lubia Balcerowicza bo nie chcial "podgrzewac" gospodarki tanimi kredytami.

Chodziło o to, żeby nie chłodzić.
Zwolennik Balcerowicza jak widać to osobnik o poziomie intelektualnym kojarzącym wyłączenie lodówki od razu z włączaniem grzejnika. Dla takich tertium non datur, co widać też i po skojarzeniu podgrzewania tylko i wyłącznie z tanimi kredytami.
jliber / 2009-05-14 10:10 / Tysiącznik na forum
No proszę oświeć mnie czym jest podgrzewanie, oprócz generacji pustego pieniądza dla tanich kredytów kosztem konsumentów (podatek inflacyjn), o Używający Trudnych Słów?

Może jeszcze też bezproduktywną konsumpcja (wydatkami) rządu na koszt podatnika? Okay.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 10:18
No proszę oświeć mnie czym jest podgrzewanie
Żeby uporządkować tę dyskusję, napisz w jaki sposób PiS podgrzał gospodarkę do 7,4 proc. wzrostu PKB, skoro jak twierdzisz, jest teraz dobrze schłodzona dzięki Balcerowiczowi.
Przeciwstawiasz chłodzenie jakiemuś podgrzewaniu, które sam sobie wymyśliłeś i nie wiadomo co przez nie rozumiesz, będę zatem wdzięczny za wyjaśnienie, co konkretnie rozumiesz przez podgrzewanie gospodarki do poziomu 7,4 proc. wzrostu PKB jakieś dwa lata temu.
jliber / 2009-05-14 10:47 / Tysiącznik na forum
Rządy PiSu byłby zbyt nieudolne aby cokolwiek w tym zakresie popsuć. To był raczej okres inicjatyw typu Chrystus królem polski niż rzeczywiste szkodzenie gospodarce. Choć rzeczywiście np prywatyzację zatrzymali.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 15:26
A PKB rósł. Balcerowicz natomiast jest od chłodzenia.
AndrewNew / 83.16.121.* / 2009-05-14 09:47
Ciekawe czy tych samych mądrości Wielki Balcerowicz
uczył towarzyszy Z PZPRu pracując w pocie czoła
w szkółce przy KC PZPR w latch 70-tych czy zmądrzał już później
jliber / 2009-05-14 09:55 / Tysiącznik na forum
Najśmieszniejsze jest to że praktycznie cały sukces Polski po upadku komunizmu zawdzięczamy PZPRowcom, Balcerowiczowi ale przede wszystkim Wilczkowi i Rakowskiemu (ultraliberalna ustawa Wilczka grudzien 1988).

Solidarnosc moze i byla przeciwko komunizmowi ale tylko w sensie zmiany konkretnych ludzi na stołkach, plus krzyżyk na ścianie zamiast sierpa i młota, co widać wyraźnie po dzisiejszym narodowo-socjalistycznym PiS.
gienas1 / 2009-05-14 10:22
"cały sukces Polski" zawdzięczamy ciężkiej pracy zwykłych ludzi a nie idiotów na stołkach. Gdyby tamtych nie było a rządzili by normalni ludzie /przede wszystkim z wiedzą ale też kręgosłupem moralnym/ to w tej chwili mielibyśmy siłę nabywczą i PKB razy 3 albo 4 na głowę.
jliber / 2009-05-14 10:51 / Tysiącznik na forum
Ludzie ciężko pracowali także w PRL, co nie zmienia faktu że rezultatem była nędza. Oczywiście dlatego że socjalizm NARUSZA prawa własności zamiast je chronić.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 10:03
upadku komunizmu zawdzięczamy PZPRowcom, Balcerowiczowi ale przede wszystkim Wilczkowi i Rakowskiemu (ultraliberalna ustawa Wilczka grudzien 1988).
Nie mogło być wtedy lepszych ekonomistów, bo mogli być tylko partyjni. Nie wiesz o tym, czy próbujesz tu coś zmanipulować?
A o Rakowskim, to wszyscy wiemy jak się zakończyly jego rządy, więc ciemnoty nie wciskaj.
Może jeszcze przytoczysz prof. Krasińskiego z jego chrupiącymi bułeczkami, po niewidzialnej ręce podwyżek?
tadeusz_b / 2009-05-14 10:00
100% racji, Solidarność wywalczyła wolność, lecz związek walczył przecież o postulaty socjalne. Może skończmy też dzielić ludzi na obozy polityczne, a doceńmy działania wszystkich polaków, którzy przyczynili się do rozwoju.
jliber / 2009-05-14 10:02 / Tysiącznik na forum
O postulaty socjalne socjaliści walczyli ZAWSZE, i też zawsze z wiadomymi skutkami. Interwencjonizm państwa prowadzi niezmiennie do nędzy, niezależnie od wzniosłości socjalistycznych haseł.
gienas1 / 2009-05-14 10:25
interwencjonizm Państwa i regulacja rynków to klasyka ekonomii. Widać, że w ogóle nie znasz podstaw ani ekonomii ani teorii wzrostu. Bez regulacji miałbyś dziki zachód i anarchię.
Poza tym nowoczesna ekonomia, której Balcerowicz nie zna, bo to nie jego poziom, mówi wyraźnie, że można osiągnąć te same cele z lub bez interwencjonizmu Państwa, natomiast dobrobyt społeczeństwa z pewnością ulegnie maksymalizacji tylko przy odpowiednim poziomie interwencjonizmu.
Poczytaj trochę zanim zakłapiesz ząbkami
jliber / 2009-05-14 10:50 / Tysiącznik na forum
Interwencjonizm państwa jest potocznie rozumiany jako NARUSZANIE praw własności (czyli np okradanie Kowalskich podatkiem inflacyjnym), i o tym mówię, w odróżnieniu od regulacji mających na celu OCHRONĘ praw własności (np sądownictwo, policja).
LaVega / 2009-05-14 09:43 / portfel / Bywalec forum
Troche nie Hallo z tym stwierdzeniem ze " Z kryzysu chce mieć satysfakcję"..

A co do reszty najłatwiej jest krytykować a nie wskazywać alternatywy pomysł z społeczństwem obywatelskim jest jak najbardziej wart poparcia bo o wiele łatwiej jest dogadac sie obywatelowi z obywatelem na szczeblu gminny czy dzielnicy niż obywatelowi Prezydentowi z obywatelem Premierem niestety..
jliber / 2009-05-14 10:00 / Tysiącznik na forum
Też bym miał satysfakcję gdybym przewidział kryzys. Nie dało się co prawda przewidzieć KIEDY dokładnie pęknie bańka tanich kredytów ("podgrzewania" gospodarki), ale wiadomo było że prędzej czy później do tego dojdzie.
LaVega / 2009-05-14 16:56 / portfel / Bywalec forum
Tak wydaje mi sie że gdyby ktokolwiek dokładnie przewidział kryzys miałby nie tylko satysfakcje ale i ogromne pieniadze zarobione na krotkiej sprzedaży..
Czy ktos mi wytłumaczy co dokładnie oznacza termin "podgrzewanie gospodarki??"
jliber / 2009-05-14 09:40 / Tysiącznik na forum
Innymi słowy, gdybysmy posluchali sie populistow pare lat temu i "podgrzewali" gospodarke, mielibysmy obecnie podobny kryzys co inne kraje. Dzieki takim ludziom jak Balcerowicz Polska obecnie jest jednym z najszybciej rozwijajacych sie krajow swiata (bo nie ma spadku PKB).
Mika / 83.16.121.* / 2009-05-14 09:44
Ta wypowiedź to jakiś żart czy ktoś ma wciąż klapki na oczach ??????
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 09:44
Ty sobie chłodź swój domek w styczniu, żeby ci się w lipcu nie przegrzał, ale o ekonomii się lepiej nie wypowiadaj, póki nie zrozumiesz różnicy między ideologicznym chłodzeniem, a przewietrzeniem na krótki czas.
Balcerowicz umiał tylko chłodzić, o podgrzewaniu nigdy nie myślał, bo nie umie.
jliber / 2009-05-14 10:01 / Tysiącznik na forum
To co nazywasz "podgrzewaniem", to generacja pustego pieniądza z powietrza przez prywatne banki kosztem konsumentów (podatek inflacyjny). Innymi słowy, legalne masowe okradanie Kowalskiego, w szczególności najbiedniejszych.
taki tam / 87.205.65.* / 2009-05-14 10:44
Powtarzasz slogany, których nie rozumiesz.
Zadałem ci wyżej pytanie: w jaki sposób PiS podgrzał gospodarkę do poziomu 7,4 proc. wzrostu PKB. Ale konkretnie napisz, nie sloganami, z uwzględnieniem swojej wypowiedzi, że obecnie jest dobrze schłodzona dzięki Balcerowiczowi i dlatego jest w dobrej kondycji.
jliber / 2009-05-14 10:54 / Tysiącznik na forum
Nie mówię że PiS podgrzewał, a jedynie że BY podgrzewał gdyby mu się udało swoje inicjatywy pseudogospodarcze rzeczywiście wprowadzić w życie, czyli powiększyć państwowy interwencjonizm, na szczęście był na to zbyt nieudolny. Czyli, te 7,4 proc to był w dużej mierze realny wzrost a nie bańka, i dlatego teraz nie mamy kryzysu.
student 12323545 / 83.10.249.* / 2009-05-14 09:39
Balcerowicz = coś w rodzaju wiejskiej baby od ziół!

Najnowsze wpisy