Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Bank Światowy alarmuje. Polacy muszą oszczędzać

Bank Światowy alarmuje. Polacy muszą oszczędzać

Wyświetlaj:
a2edsdc / 81.18.207.* / 2014-12-30 11:39
To ciekawe, że jeden zarabia 1500zł i nie może odłożyć 100zł, a drugi zarabia 3000zł i też nie może odłożyć 100zł.
Micztery / 213.218.116.* / 2014-12-30 11:36
A jak już nawet ktoś chce coś odłożyć to mu podatek belki ( celowo z małej litery ) przysolą.
dzikudziki / 194.33.72.* / 2014-12-30 11:32
Boją się chyba by Polacy z biedy nie wyszli na ulicę po cuuudwnych transformacjach w systemie emerytalnym. Ciekawe - ten arykuł jest dziś na wszystkich portalach...
1999 / 87.66.109.* / 2014-12-30 11:19
'
Bank Swiatowy powinien przede wszystkim przeprosic nas za wprowadzenie 'lichactwa' w postaci systemu emerytalnego i systemu zdrowotnego.

Czemu Bank Swiatowy proponuje nam wciaz "odgrzewanie starych kotletow", czy w tym banku nikt nie mysli?
,
dzikudziki / 194.33.72.* / 2014-12-30 11:21
myślą myślą.... tylko nie o Tobie...
Drzewica / 83.11.176.* / 2014-12-30 11:09
To wszystko prawda, jest to efektem niewiarygodnie wysokiego wyzysku pracowników w III RP prowadzącej politykę niskich płac. Krótkowzroczna polityka rządzących liberałów prowadzi do wyprowadzania przez właścicieli, często zagranicznych, zysków za granicę. Rozwój przez kuszenie obcych tanią robocizną przyciąga prace dla wyrobników, a wyciąga z kraju fachowców oraz zdolną i ambitną młodzież. Polska w marzeniach była krajem równych, wolnych i zbratanych między sobą, ci co zawłaszczyli nasz kraj stworzyli feudalny system, oligarchiczny układ, kapitalizm jak w XIX w. Taka Polska nie ma przyszłości, czy o to im chodzi?
Lomion / 81.210.17.* / 2014-12-30 11:21
Polska była krajem równych nie w marzeniach, ale przed niemal połowę XX wieku. Dziękuję, wystarczy.
1999 / 87.66.109.* / 2014-12-30 10:57
'
Przede wszystkim musimy powiedziec NIE dla chinskich towarow i zaczac rozwijac porzadny, w tym rowniez innowacyjny, przemysl w Polsce.
Wtedy bedziemy miec rowniez kase na oszczedzanie.

Jak do tej pory znajdujemy sie po ciemnej stronie globalizacji, przejscie na druga strone moze nam zapewnic m. in. reindustrializacja, obnizenie nierownosci spolecznych, obowiazek placenia odpowiednich podatkow przez wszystkie podmioty itp.
,
Bogdann / 83.12.121.* / 2014-12-30 10:54
oj tam oj tam. Na szczęście większość z nas umrze na raka przed emeryturą. Pechowcy-długowieczni będą mieli gorzej ale w końcu po coś wprowadza się w UE prawo do eutanazji ;D Uszy do góry miśki
fraglesi007 / 81.210.24.* / 2014-12-30 20:20
Jestem tego samego zdania, ale znajomi tylko pukają się w czoło kiedy o tym wspominam.
max_ert / 109.243.19.* / 2014-12-30 10:54
wiele wyzwań w tym nowym roku przede mną - zrobić sobie dziecko - zacząć oszczędzać ... i sumiennie odprowadzać podatki - by plastusie pokroju hofffmena kamynskiego mogły bujać się po świecie - ...tak tak - ten rok szczególnie będzie z naciskiem na podatki ...
dgen / 2014-12-30 10:51 / Tysiącznik na forum
czy bank światowy wie jaka jest w Polsce kwota wolna od podatku ?
anvil / 94.40.24.* / 2014-12-30 10:47
Stopa zastąpienia 20% dla 70-letnich obecnie ciężko pracujących emerytów musi być taka, żeby obecni górniczy imprezowicze strajkowicze i związkowcy, a także mundurowi mieli stopę zastąpienia 50% w wieku 40 lat.

Oj przepraszam, mundurowi 40% w wieku 35 lat jeśli zaczęli pracować zaraz po szkole...
wiwan / 2014-12-30 10:52
"Nowi" mundurowi (tj. ci, którzy weszli do służby po 2012 r. - w wieku min. 55 lat i stażem służby min. 25 lat.
emeryt ok / 159.205.0.* / 2014-12-30 10:35
Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie dzietności u Polaków. W krótkim okresie zwiększy to konsumpcję a w dłuższym ilość płatników ZUS. Niestety zwiększy to zagrożenie stabilności korporacji w Europie wschodniej więc będzie jak jest, marazm i stagnacja przez wiele lat.
prosto w oczy / 83.27.255.* / 2014-12-30 10:07
Ja pamiętam że w 1999 r. mówiło się o emeryturze pod palmami, a teraz ktoś mi wciska że zmiany obniżyły stopę zastąpienia do 25%. Sklerozy jeszcze nie mam!!!!

Oszczędzajcie koniecznie - będzie z czego Was ograbić!!!
Przypomnę krótką historię oszczędzania w tym złodziejskim dzikim kraju.
Po wojnie dziadkowie oszczędzali by dzieciom było lżej - wymiana pieniędzy w 1950 r. zniweczyła ich starania.
Po kilku latach rodzice znów zaczęli oszczędzać by dzieciom było lżej.
Zakładali książeczki mieszkaniowe, książeczki oszczędnościowe PKO, polisy posagowe w PZU, miało być na start w dorosłe życie ich dzieci.
W 1990 r. balcerowicz w dwa miesiące zamienił polisy posagowe na marne trampki, pełne wkłady na mieszkanie M3, na 2 m2 przedpokoju, z za oszczędności z książeczek PKO można było kupić sobie flaszkę na utopienie smutków.
W 1999 r powstał kolejny szwindel: OFE.
Miały być Karaiby na emeryturze. Pewnie chętnych byłoby nie za dużo więc wcielenie do OFE było przymusowe dla ludzi do 30 roku życia, a pozostałych miała przekonać zgraja dobrze opłacanych naganiaczy.
Kasa w OFE miała być własnością klienta.
Zaraz potem okazało się że "trybunał konstytucyjny" orzekł że kasa wcale nie jest własnością klienta, tylko państwowa.
Jak już się tej kasy trochę uzbierało to taki rudy oszust, ze swoją zgrają rzezimieszków po prostu połowę tej kasy zabrał. Ot tak zwyczajnie - zabrał i już.
Resztę która jeszcze została zabierze panująca banda trochę później - jak przehulają to co zagarnęli.

Czas pomyśleć co potem? Trzeba już szykować nowy przewał by za kolejne 15-20 lat było co zagrabić.
Przecież w ciągu 5 lat nie znajdzie się tylu FRAJERÓW by zgromadzili taką kasę na którą opłaca się zrobić skok.
Oszczędzajcie - władza będzie miała za co się bawić. Każdy rząd się wyżywi, gorzej z tymi co na te rządy muszą zapracować.
No taki klimat mamy.
inek / 95.48.194.* / 2014-12-30 10:29
i co się dziwisz że kradną skoro rządzi lewica. To jest cecha jej rządów, niezależnie czy rządzi pis, po, psl czy sld. Nie będzie rząd Cię okradać dopiero wtedy, gdy będzie rządzić prawica
Lysy 25 / 77.255.23.* / 2014-12-30 10:02
No dobrze, ale teraz oszczędzanie w środkach finansowych to gwarancja, że cię okradną, albo poprzez inflację albo poprzez konfiskaty części zasobów na kontach, jak było to w Argentynie albo ostatnio na Cyprze.
Ci którzy inwestują w akcje mogliby równie dobrze iść do kasyna a ci co kupują obligacje skarbowe finansują bankruta, co złe się skończy.
Pozostają ryzykowne inwestycje w metale szlachetne w formie fizycznej ale na dłuższą metę nie wiadomo co z nich wyjdzie.
Do tego inwestycje w zasoby mało plynne takie jak nieruchomości.
Ogólnie czasy obecne nie sprzyjają oszczedzajacym.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
prosto w oczy / 83.27.255.* / 2014-12-30 10:41
Argentyna i Cypr to przykład na "legalną" kradzież państwową. To test w różnych częściach świata i różnej kulturze. Test na to jak dalece można się posunąć w złodziejstwie i jak ludzie zareagują.
Test zdany po myśli złodziei.
Inwestycja w nieruchomości - przypomnij sobie co się stało z nieruchomościami po wojnie. Jeden dekret i nie masz nieruchomości. O ile kasę możesz uratować w skarpecie, to nieruchomość zabiorą Ci do ostatniego m2.
Nie ma pewnych inwestycji!!!! Pewne jak w banku - to dawno przebrzmiała bajka.
Pozostaje życie na bieżąco z rezerwą na góra rok, jak i tą rezerwę zagrabią - trudno przebolejesz stratę.

Podam Ci przykład z mojego życia: W 1979 r. zacząłem pracę w firmie budowlanej. Był tam zatrudniony między innymi solidny, pracowity murarz - tynkarz. Naprawdę rzetelny solidny pracownik. Codziennie od 25 lat dojeżdżał do pracy ok 40 km. Rowerem 2 km do stacji PKP, pociągiem ponad 35 km i potem tramwajem na budowę. W 1979 roku mówili o nim że ma w PKO milion zł. Zarabiało się wtedy w tej firmie 6-7 tysięcy miesięcznie. On nie potwierdzał, ani nie zaprzeczał. Wtedy milion zł to były 2 domy jednorodzinne z wyposażeniem.
Mnie udało się wyjechać na kontrakt do RFN i zarobić trochę grosza.
Po powrocie nie mając szans na mieszkanie (choć byłem członkiem spółdzielni mieszkaniowej od 1971 r. z pełnym wkładem na M4), postanowiłem budować dom.
Do tynkowania zatrudniłem właśnie tego solidnego pracownika wraz z jego 2 kolegami.
To był rok 1990. Robotę zrobili w 5 dni i skasowali za to 400 tysięcy zł. Wówczas w tej firmie budowlanej zarabiało się jakieś 700-800 tysięcy miesięcznie.
Po skończonej robocie siedliśmy do tradycyjnej flaszki i wówczas po paru kieliszkach ten fachman mówi: No tak, ty masz dom, a ja dalej mam milion i prawie się rozpłakał.
To jest właśnie przykład na sens oszczędzania w tym kraju. Post wyżej opisałem historię o oszczędzaniu od czasów powojennych.

I proszę mi tu nie opowiadać bajek że to było dawno i teraz już tak nie będzie.
BĘDZIE!!!! Na 100% tylko w bardziej wyrafinowany sposób.
A.828 / 151.88.22.* / 2014-12-30 12:00
Zapomniał Pan o podsumowaniu: najrozsądniej jest nie robić nic, nie oszczędzać i przejadać wszystko, bo nic się nie opłaca.
Pytanie, czy ta złota recepta nie jest po prostu wymówką.
prosto w oczy / 83.27.255.* / 2014-12-30 13:04
A gdzie ja napisałem żeby nic nie robić? Żeby oszczędzać długoterminowo (np na emeryturę) to trzeba przede wszystkim mieć zaufanie do państwa że Cię z tych oszczędności nie ograbi.
Postaw się w sytuacji tego fachowca ciężko tyrającego przez 25 lat (wtedy miał jakieś 50 lat), lato, zima na budowie, dojazd i praca to ok. 12 godzin dziennie, ciułający każdy grosz i nagle po tylu wyrzeczeniach jakaś banda złodziei zagarnia Twoją krwawicę i nie masz szans na obronę.
Tyraj po 12 godzin, zaciskaj pasa, oszczędzaj - Twój wybór.
Nie wiem ile masz lat i nie musisz mieć takich doświadczeń, ale wiedz że takie historie zdarzają się w każdych czasach i ustroju.
Przykładem jest wspomniany Cypr - demokracja i unia jewropejska pełną gębą i co?
No przecież nie ograbią Cię do ostatniego grosza, bo będzie rewolucja.
Miej więc rezerwę żeby przetrwać rok, a jeśli masz nadwyżki to korzystaj z życia - masz jedno życie i nie marnuj go na pracę po 12 godzin.
A i dla gospodarki to jest dobre, bo konsumpcja nakręca koniunkturę.
A.828 / 151.88.22.* / 2014-12-30 13:38
Cypr to przypadek specyficzny, na tej wyspie masa firm eurpoejskich płaci podatki, a co więcej wiele z depozytów było własnością rosyjskich obywateli. Nie można stwierdzić na 100 %, że coś takiego może się u nas powtórzyć, ale jest to przyzna Pan, mało prawdopodobne. Co do samego oszczędzania, to od strony technicznej istnieją dziś na rynku instrumenty, które "ukrywają" oszczędności (zabezpieczają nawet przed US i wierzycielami). Problemem nieszczęśnika, o którym Pan mówił był brak możliwości zabezpieczenia swojego majątku przed inflacją, czasy komunistyczne. Dziś takie możliwości istnieją. Na pewno jestem młodszy niż Pan, oszczędzanie to dla mnie konieczność, gdyż wiem, że o ile Pan emeryturę z ZUSu jakąkolwiek otrzyma, ja na nią nie mam szans.
prosto w oczy / 83.27.255.* / 2014-12-30 15:59
Po co więc Panie młodszy płacisz Pan składki do ZUS, skoro masz pewność że tej emerytury nie otrzymasz?
Świadomie dajesz się okradać i jeszcze to akceptujesz?
Szanowny Panie młodszy, jest Pan manipulowany i to w prymitywny sposób!!!
Usłużne media na użytek polityków/złodziei usilnie od lat wmawiają ludziom że emerytur z ZUS nie będzie i w końcu Pan i tysiące innych w to uwierzyli i o to właśnie chodziło.
Składki płać - świadczeń nie oczekuj. Sam o to zadbaj, a jak nie zadbasz na wystarczającym poziomie to masz dwa wyjścia - pod most, albo oddaj swój dom/mieszkanie za 30% wartości, a możesz liczyć że na chleb i wodę ci wystarczy.
Stosowna ustawa obowiązuje już od 15 grudnia bieżącego roku.
I te wszystkie złodziejstwa nazywa się "reformą emerytalną".
Mundurowi (zatrudnieni przed końcem 2012 r.) mają prawa nabyte do emerytury po 15 latach pracy, a ktoś kto przepracował 35 lat praw nabytych nie ma - to nie jest kpina z ludzi? Takich świętych krów są setki tysięcy!!!
Sędziowie, prokuratorzy, strażacy, a nawet te głąby ze straży gminnych.
Tylko jasno określona emerytura obywatelska - WSZYSCY bez wyjątku płacą równe składki i mają jasno określone świadczenie za każdy rok/miesiąc opłacanych składek.
Nie będą potrzebne żadne pałace dla zus i tysiące urzędników/DARMOZJADÓW w tych pałacach.
Tylko wówczas nie można okradać jednych, by przypodobać się innym i kolesiami też stołków się nie poobsadza, więc i kasy na fanaberie "władzy" nie będzie.

Odnośnie Cypru. Co za różnica czyje to były pieniądze? Jeśli była pewność że to "brudna kasa" to jest dostatecznie dużo legalnych instrumentów prawnych by tą kasę zablokować i po prawomocnym wyroku niezawisłego sądu nawet skonfiskować.
Tu idzie o coś innego - trzeba przetestować reakcję społeczeństwa - będzie powszechny bunt czy "rozejdzie się po kościach". Test zdany po myśli złodziei.
Następny skok będzie na znacznie większą skalę i o większym zasięgu, ale na to trzeba czasu i zgromadzenia dużo większych funduszy i temu służy cała ta propaganda.
wiwan / 2014-12-30 17:24
Mundurowi w 2013 r. skorzystali z zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, a nie praw nabytych. Ubezpieczeni w systemie powszechnym też nie mieli prawa nabytego w postaci tego, jakiego wieku emerytalnego się spodziewali. Mieli prawa nabyte w postaci już posiadanych okresów składkowych, nieskładkowych, kapitału początkowego zewidencjonowanych składek i nikt tego nie pozbawiał. Prawo nabyte mieli ci, którzy na emeryturze już byli lub spełniali warunki jej uzyskania.
Bogdann / 83.12.121.* / 2014-12-30 15:00

Nie można stwierdzić na 100 %, że coś takiego może się u nas powtórzyć, ale jest to przyzna Pan, mało prawdopodobne

kwestia 2-3 lat. Zachodnie banki-matki są tak zalewarowane toksycznymi aktywami że wystarczy że sie jeden posypie i bedzie efekt domino. SKOK Wołomin uszczuplił BFG o 1/3. Co bedzie jak padnie Santander? Albo UniCredito?
A.828 / 151.88.22.* / 2014-12-30 15:31
Właśnie. Pieniądze BFG odpowiadają jedynie kilku % depozytów. To jest dowód, że system bankowy nie jest wcale zabezpieczony i banki nie są właściwym miejscem na lokowanie oszczędności w długiej perspektywie.
i to by było na tyle / 83.7.72.* / 2014-12-30 09:57
Primo z czego?
Secundo po co?
konsumpcjaratujesystem. / 92.20.68.* / 2014-12-30 09:12
1.Okolo 40% pracujacych nie starcza do wyplaty I korzystaja z linii kredytowej lub debetu.

2.Prawda ze Polacy maja sklonnosc do oszczedzania,glownie na konsumpcje,ale to bierze sie z glodowych zarobkow.Na wersalke,computer,telewizor musza oszczedzac lub brac pozyczki.

3.A TERAZ NAJLEPSZE.Zrobcie tak jak mowia,czyli przestancie brac kredyty sdwiateczne,starajcie sie nie brac zadnych kredytow,czyli nie robcie zakupow w przyszlosci juz teraz ::))

Stancie sie oszczedni,nie kupujcie pod wplywem reklamy,nie kupujcie na pokaz znajomym, leczcie sie z zasady -zastaw sie, a postaw sie-.

ZOBACZYMY jak ban swiatowy bedzie wtedy alarmowal I ciekawe co wydarzy sie w gospodarce ::))

Najnowsze wpisy