Forum Forum finansoweInne

Bankowy Tutuł Egzekucyjny. Zmiany podpisane przez prezydenta

Bankowy Tutuł Egzekucyjny. Zmiany podpisane przez prezydenta

Wyświetlaj:
Pablos680 / 195.245.213.* / 2015-10-27 21:22
... Komisja Europejska przygotowała dyrektywę pt. "Bank Recovery and Resolution Directive" (BRRD) zawierającą wspólne dla państw UE mechanizmy restrukturyzacji lub uporządkowanej likwidacji komercyjnych banków, które w wyniku kryzysu staną się niewypłacalne. Zgodnie z treścią tej dyrektywy bank zagrożony bankructwem będzie mógł - w majestacie prawa - zabrać swoim klientom środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych. Co prawda dyrektywa przewiduje pewne ograniczenia tego procederu - podstawione pod ścianą banki będą bowiem mogły sięgać po pieniądze tylko najbogatszych klientów, którzy posiadają depozyty na co najmniej 100 tys. euro. Przykład Cypru sprzed 2 lat pokazuje jednak, że w praktyce wszystko będzie możliwe. Przypomnijmy, że w 2013 roku cały cypryjski sektor bankowy staną na granicy bankructwa. Rząd Cypru, aby ratować działające na terytorium tego państwa banki, ustanowił specjalny "podatek ratunkowy". Każdy obywatel, który posiadał jakąkolwiek lokatę lub rachunek bankowy stracił wówczas 6,75 proc. posiadanych oszczędności, a ci, którzy zgromadzili powyżej 100 tys. euro stracili jeszcze więcej, bo aż 9,9 proc.

Warto odnotować, że Komisja Europejska wystosowała do Polski ponaglenie w sprawie wdrożenia na gruncie polskiego prawa ww. dyrektywy. Mamy na to 2 miesiące czasu. Jeśli tego nie zrobimy grozi nam postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości i wielomilionowe kary naliczane dziennie.
Joo / 2015-10-28 11:42
Przeczytaj ze zrozumieniem - "nie wiecej niż 1000 złotych"
Pur-pipul / 83.8.224.* / 2015-10-27 20:39
Cieszycie się, że "banksterom" uje....li BTE.

Podziękujcie, dłużnicy banków senatorowi (nie chce mi się sprawdzać, z ramienia której partii), który przeforsował dodanie do projektu ustawy ograniczenia kosztów do 1000 zł.

Poprzednio klauzula BTE kosztowała 50+17 zł, teraz przy nakazie zapłaty będziecie obciążani 5% wartości roszczenia, ale nie więcej niż 1000 zł (dla 20 tys zł i więcej).

Gdyby senator tego nie przeforsował, to 1000 zł kosztów sądowych obciążani bylibyście od roszczenia równego 20 tys zł. I więcej - 2000 zł od roszczenia 40 tys zł. Dla hipotek - powiedzmy 300 tys zł - już 15 tys zł.

I co nadal sądzicie, że jest to ustawa "antybanksterska" i krok ku normalności? Czy to takie normalne, że ludziom, którym "podwinęła się noga" (pomijam zwykłych ch...w cwaniaków), dowali się w imię "równych szans" 15 tys zł kosztów, zamiast 67 zł? Bank ma pieniądze i tą kasę na początek w postępowaniu wyłoży. A Wy nic (może poza tym 0,0001%, który i tak wygrałby w oczywisty sposób w dotychczasowym trybie - tj. psychiczny-ubezwłasnowolniony, czy wykorzystanie dokumentów) nie ugracie (skarga, zażalenie, powództwo przeciwegzekucyjne). Postępowanie będzie trwało dłużej, więc Was narazi na odsetki, gdy nie będziecie spłacać, a na dodatek te masakryczne koszty. Współczuję.
usa1 / 79.190.137.* / 2015-10-27 19:48
Kmornicy-Nowa ustawa wejdzie to kancelaie bendą sie zamykać jedna po drugiej .Za kradzież musi siedzieć wyrok razy dwa. Nowelizacja przepisów jest u prezydenta do podpisania.
jarreKK__ / 83.24.8.* / 2015-10-27 19:10
Brawo! Zaczęliśmy kroczyć ku normalności. Teraz to przyspieszy.
morsu / 31.174.35.* / 2015-10-27 19:36
jareKK, ale tę ustawę uchwalił stary Sejm. Nowy jeszcze nie zaprzysiężony. Coś ci się pomyliło z nadmiaru emocji w ostatnich dniach?
res / 89.73.194.* / 2015-10-27 18:53
Ok, ale te 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia ma się do firm windykacyjnych skupujących zadłużenia(nie rzadko przedawnionych) ? Jak policzą teraz koszty skoro kupują za ułamek należności głównej? Będzie wesoło.
Karina311 / 46.113.2.* / 2015-10-27 19:57
policz zgodnie z treścią regulacji :) Będzie wesoło :) teraz beda czekać łaskawie az ktoś spłaci zadłużenie i przestaną rozdawać na prawo i lewo kredyty, pozyczki
niedlabte / 109.95.236.* / 2015-10-27 18:31
no i świetnie! Padłem ofiarą omyłkowo wystawionego BTE, dowiedziałem się z kadr że przyszło zajęcie pensji od komornika. Oczywiście zanim się odwołałem to mi ściągnęli cała należność. Jasne, wygrałem potem w sądzie, bank oddał kasę i przeprosił ale jak to mogło być że musiałem udowadniać swoją niewinność??????????
kogut1161 / 89.73.194.* / 2015-10-27 18:59
Źle traktowany art.6 k.c przez nasze sądy.Przenoszą z automatu ciężar dowodu na pozwanego.Absurd.
maxel84 / 94.254.133.* / 2015-10-27 18:27
"Ponadto do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadza przepis stanowiący, że w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych opłata stosunkowa wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych." Czy to będzie działać wstecz?
dluznik 777 / 95.158.79.* / 2015-10-27 17:17
Jeszcze pan Prezydent powinien "pomyslec" o lobby komorniczym!
A oplaty okolokomornicze,to tragedia.Dlaczego nie "pozwala sie"
dluznikowi splacic zadluzenia! Jak ktos wpadnie w petle kredytowa,to ma
pozamiatane do konca zycia a pozniej scigani sa jego potomni do x pokolenia!
Czemu nie wolno splacac dlugow "po kolei"! Teraz,splacajac dlugi wszystkim wierzycielom naraz,
dluznik nie ma szans ich splacic i wierzyciel ma z tego g...no lub...nic.Za to komornik
ciagnie kase i ma na nastepne futro dla zony czy kochanki.A dluznik w pewnym momencie mowi STOP i...przechodzi do szarej strefy.W tym momencie wyklucza sie z rynku pracy i ...nie ma wierzyciel,nie ma komornik,nie ma panstwo a dluznik daje sobie rade.
dan483 / 195.66.21.* / 2015-10-27 17:13
Długi,długi:((Nie ma dnia,aby ktoś do mnie nie zadzwonił z jakiegoś banku:(Proponują "cudowne" kredyty!Wiem,że nikt mi nie każe ich brać,ale różnie to bywa!
zamknacKW / 194.181.155.* / 2015-10-27 15:32
Teraz Banki będą zlecać sprawy do obsługi sądowej. Będą korzystać z własnych działów, oraz z outsourcingu (różne kancelarie prawne zajmujące się masową windykacją wierzytelności). Będzie drożej dla dłużnika, dłużej (odsetki). Sądy zostaną zalana pozwami, chociaż w sumie i tak wszystko przez EPU w Lublinie będzie mielone.

Efekt jest taki: Bank poczeka trochę dłużej na nakaz, ale zyska na odsetkach (bo czeka). A jak komornik wejdzie do gry i capnie dłużnika to już w ogóle, końcowe zadłużenie będzie o kilka tyś większe - ergo egzekucja komornicza będzie prowadzona dłużej.

Ale wzrośnie popyt na prawników zajmujących się uzyskiwaniem nakazów zapłaty. Powinny ruszyć wynagrodzenia. Co mnie cieszy, bo jestem takim właśnie prawnikiem.
Lomion / 81.210.17.* / 2015-10-27 16:48
Nie będą. Zamiast BTE będą stosować weksle i nic się nie zmieni. Chyba że będą to weksle in blanco, wtedy klienci wpadną z deszczu pod rynnę.
efreqrqerq / 83.12.121.* / 2015-10-27 14:25
nie zyskają. wystarczyło przy BTE wprowadzić obowiązek poinformowania dłużnika o tym że toczy się wobec niego postępowanie sądowe i dać mu uprawnienie do zgłoszenia zarzutów. Teraz będzie drożej, dłużej i mniej fajnie. Likwidacja BTE nie oznacza że już nie trzeba spłacać długów ;D
wąsaty / 92.60.130.* / 2015-10-27 14:15
Samo wyrażenie "system bankowy" jest wystarczające, aby być w opozycji do banków. W którym cywilizowanym kraju na świecie, leci w tv tyle reklam banków co w Polsce? W którym innym kraju Michał i Michelle, Adamczyk i reszta ekipy tak nachalnie nagabuje widza bez względu na porę dnia? Pamiętam czasy, kiedy na głównej ulicy jednego z nieodpodal leżących miast, można było znaleźć i fryzjera i lodziarnie. Były tam księgarnie, sklep zoologiczny, dwa PUBy, sklep obówniczy, fast food,..(lata 90). Dzisiaj 90% lokali zajmują...banki. Panie Belka, oby tego dziadostwa, tej LICHWY, której Pan jesteś sprzymierzeńcem, było w Polsce jak najmniej.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: