Forum Forum prawnePracy

bardzo proszę o pomoc

bardzo proszę o pomoc

82gocha / 2010-06-29 23:54
Osoba długotrwale bezrobotna - jest to osoba, która pozostaje w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
W zw. z tym mam pytanie.
Posiadam magistra administracji ale dotąd w trakcie studiów i rok po pracowałam w handlu(głównie po to by na studia zarobić)urodziłam dziecko i nie przedłużono mi umowy o pracę w zw z czym w 02.2008 zarejestr.się w urzędzie pracy, za namową urzędniczki wyrejestr.sie 06.2009(zarejestr.byłam w urzędzie 1rok i 4m-ce)W tym miesiącu dowiedziałam się że osoby długotrwale bezrobotne mogą liczyć na staż(mi na nim zawsze zależało bo ze wzgl. na dotychczasową pracę w handlu nigdzie nie mogę znaleźć pracy w swoim kierunku,zawsze pytają czy mam jakiś staż)Od roku już nie jestem zarejestr. w urzędzie ale byłam ponad rok czy w zw. z tym mogę ubiegać się o staż?Bardzo proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję!
wiwan / 2010-06-30 10:32
Witam.
Formalnie w lipcu już warunku bycia długotrwale bezrobotną nie będzie już Pani spełniać- okres łącznego zarejestrowania w PUP-ie przestanie być dłuższy niż 12 miesięcy w ciągu 2 lat ( tj.lipiec 2008-lipiec 2010 ).
Ta sama ustawa jednak ( "o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy") daje dodatkową możliwość jeśli nie podjęła Pani zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Ma Pani wtedy status "osoby będącej w szczególnej sytuacji na rynku pracy" ( art.49 ) i szansę na inne formy aktywizacji np. prac interwencyjnych czy ofertę PUP w ciągu 6 miesięcy. (art.50-61), ale wymaga to powtórnej rejestracji w PUP.
Poza tym powtórna rejestracja szybko pozwoli ponownie przekroczyć te 12 miesięcy/ 2 lata i ponowne wypełnienie warunków bycia długotrwale bezrobotną ( art.2,pkt.1, ust.5 ) i kwalifikowania się na staże.
Zatem- do rejestracji.
Tekst ustawy:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html

Najnowsze wpisy