Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości

Bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości

Money.pl / 2007-03-30 22:22
prawnik / 84.40.129.* / 2007-03-30 22:22
Prawo jednoznacznie pozwala na zaprzestanie wykonywania działalności, bez wykreślania jej z ewidencji.
Podstawy prawne:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów. Załącznik nr 20 (Dz. U. z 1998 r. Nr 149, poz. 982; ost. zm. Dz. U. z 2004 r. Nr 101, poz. 1039). Obowiązywało ono od 01.01.1999 do 30.09.2003, a wśród podanych tam przyczyn wyrejestrowania płatnika obok decyzji o wykreśleniu z ewidencji wymieniono m. in. także oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności. Rozporządzenie to podaje odmienne kody na oznaczenie różnych przyczyn wyrejestrowania się z ubezpieczeń społecznych - m. in. inny w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, inny zaś w przypadku jej ostatecznej likwidacji poprzez wykreślenie z ewidencji:

111 - opłacająca składki wyłącznie za siebie - decyzja o wykreśleniu z ewidencji, rejestru lub skreślenie z listy,
113 - oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności,

W późniejszym rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 sierpnia 2003 r. Załącznik nr 13 (Dz. U. Nr 150, poz. 1457), obowiązującym od 01.10.2003 także dano możliwość zaprzestania wykonywania działalności, bez jednoczesnego wykreślenia z ewidencji, wymieniając m. in. dwie różne podstawy wyrejestrowania się z ubezpieczeń społecznych:

111 - zaprzestanie prowadzenia działalności
211 - wykreślenie z rejestru, ewidencji lub skreślenie z listy

Treść tych dwóch w/w rozporządzeń wyraźnie wskazuje na możliwość zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, bez wykreślania jej z ewidencji.

Wskazuje na to także zapis, który wprowadzono do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.). W art. 5a. 2, stwierdzono: "Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także: 1) wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono".

Gdyby czasowe zaprzestanie wykonywania działalności sprzeczne było z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, zapewne nie wprowadzono by tej zmiany. Także, więc i tu wskazano wyraźnie na możliwość czasowego zaprzestania (zawieszenia) wykonywania działalności.

Natomiast żaden akt prawny nie reguluje tego, jak często, w jakich odstępach czasu i z jakiego powodu można, lub nie można zaprzestawać wykonywania działalności gospodarczej. W/w akty prawne wskazują jedynie na możliwość zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej bez jednoczesnego wkreślania jej z ewidencji.

Niestety ZUS i sądy ustanawiają własne przepisy w tym zakresie. Czy Rzeczpospolita Polska faktycznie jest demokratycznym państwem prawnym? Czy nie jest to poważna bariera hamująca rozwój przedsiębiorczości?

Najnowsze wpisy