Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Batalia o OFE wkracza w decydującą fazę

Batalia o OFE wkracza w decydującą fazę

Money.pl / 2013-12-02 15:38
Komentarze do wiadomości: Batalia o OFE wkracza w decydującą fazę.
Wyświetlaj:
jfk. / 188.33.55.* / 2013-12-02 17:20
Obecna ekipa niszczy Polskę. Trzeba powiedzieć stanowcze nie!!!!
radsa821 / 87.205.175.* / 2013-12-02 17:14
Przejedzono i rozkradziono pieniądze z prywatyzacji zamiast zreformować i uzdrowić system ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej. Teraz zabiorą OFE -wystarczy na dwa trzy lata, potem niech się wali!!!Cała klasa polityczna odpowiada za stan polskiej gospodarki, nieodpowiedzialna polityka kolejnych rządów populistycznie rozdawała przywileje i marnotrawiła pieniądze, szczególne zasługi w tym ma SLD: Przywileje emerytalne górników, służb mundurowych, ratyfikowanie konkordatu.
tomcio_paluch / 2013-12-02 16:43 / Bywalec forum
Panie Profesorze, pan pierwszy nas wywłaszczył i to nie na drobne kilkadziesiąt miliardów. Gdyby policzyć to, co Polacy stracili w wyniku Pana decyzji na przełomie lat 80. i 90. to byłoby to znacznie więcej.
Co do ustawy o OFE to była ona, moim zdaniem, od początku, niekonstytucyjna. Składki emerytalne w Polsce nie są bowiem nigdzie odkładane. Jest to zwykły podatek. Bieżącymi wpłatami do ZUS utrzymujemy obecnych emerytów. Wpisanie do tego systemu kilkuprocentowego odpisu na rzecz OFE w wysokości, średnio, kilkunastu złotych, to ponury żart z Polaków. Jedynymi, realnymi pieniędzmi, które szły z corocznego budżetu to koszty obsługi. Zatem OFE należy natychmiast zlikwidować, byśmy nie ponosili dalszych kosztów. Emerytura jaka czeka na dzisiejszych trzydziesto czy nawet czterdziestolatków będzie głodowa. Obecny system naliczania emerytur jest nie do utrzymania. Trzeba go również natychmiast zmienić. Nie zrobi tego obecna władza, która pilnuje okrągłostołowego porządku, utrzymując przywileje i niejako "nagradzając" komunistyczne roczniki emerytów, mających znacznie wyższe emerytury (kapitał początkowy) od tych, który rozpoczęli opłacanie składek po roku 1990.
spantu / 31.174.28.* / 2013-12-02 16:02
Balcerowicz powinien wstydzić się tego co zrobił i przeprosić wszystkich tych na,których ludzie z OFE
zarobili porządną kasę,zdzierając prowizję 7%.To jasne że on broni swojego bałaganu,nie potrafi przyznać się do własnej wtopy i raczej niech pomyśli jak wypowiada się publicznie ponieważ jest coraz mniej wiarygodny.Czytałem w GW o wypłatach świadczeń już z OFE jako dodatek do emerytury ZUS i co tu czytam,ano pani dostaje z OFE 24 złotych dodatkowo po 10 latach składki, więc wynika z tego że po 40 latach pracy będzie otrzymywać 96 złotych.Niech się Balcerowicz zastanowi o czym on mówi a najlepiej niech się zapisze do sekty Kaczyńskiego,bo tam jest odgórne przyzwolenie na opowiadanie bredni.
popieram1 / 213.186.79.* / 2013-12-02 15:51
Niestety, ale pan Balcerowicz ma 100% racji. Chodzi o zwykły rabunek aby mieć kasę na kiełbasę wyborczą i sfinansowanie nieudacznictwa ekipy rządzącej.
Jeśli ktoś tknie moje oszczędności emerytalne zgromadzone w drugim filarze to jest złodziejem. Nie chciałbym aby pan premier zasłużył na miano złodzieja. Czułbym się nieswoja. Panie premierze Tusk proszę zadbać o swoje dobre imię.
Z drugiej strony domagam się obniżenia prowizji OFE. To nie powinno być więcej niż 1%.
Interes obywateli - przyszłych emerytów powinien być najważniejszy. Nie zaś interes partii rządzącej lub interes OFE.
I jeszcze jedno - każdy obywatel powinien mieć wybór czy ZUS czu OFE.
lolek458 / 83.30.102.* / 2013-12-02 17:00
Poniekąd masz rację ale tylko w warunkach normalnie funkcjującej gospodarki.Co jednak będzie z pieniążkami ludzi którzy odkładają w OFE przez lata a nagle przyjdzie kryzys-taki jak ostatnio.Ja nie odkładam w PFE niemniej jednak przeżywałem chwile grozy gdy niektóre fundusze (jednostki uczestnictwa warte były tylko 60% swojej wartości).Przed kryzysem dałem się skusić na lokatę emerytalną w jednym z banków.Przez 3 lata nie miałem żadnego dostępu do swojej kasy.Nie było też możliwości wypłaty tych pieniędzy.Miałem zarobić od 26%-67% w stosunku rocznym.Zarobiłem kilka procent odsetek ale jaka była radość gdy w 2011r udało mi się wypłacić swoje pieniądze.Pamiętam że jedyne czego wtedy pragnąłem to odzyskać swoje pieniądze w całości a o odsetkach nawet nie myślałem.Piszę to po to żeby ludzie którzy wierzą w duże zyski uświedomili sobie że również dużo ryzykują.Rząd gwarantuje że nikt nie utraci kasy chociaż może zyski będą niższe gdyż nie inwestuje w ryzykowne akcje.Wydaje mi się że jeżeli ktoś chce zagrać na giełdzie to może sobie zagrać ale nie wolno tego nikomu robić za pieniądze które pracownik odkłada na starość.Jak można ludzi tak ogłupić jak robi to PiS -mówiąc że każdy ma prawo być bogatym i może zanosić pieniądze do totalizatora bo to pewne wygrane.Dla jednych tak-a dla drugich wieczne straty.Czy na takim podejściu ma polegać ochrona państwa?

Najnowsze wpisy