Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Będą zmiany w prawie budowlanym. Rząd przywróci pozwolenia

Będą zmiany w prawie budowlanym. Rząd przywróci pozwolenia

Wyświetlaj:
Sławek s / 88.199.162.* / 2016-03-07 19:51
Czy to nie ta sama Wasiak od pkp energetyka
Kieszonkowe Dodatki / 91.89.90.* / 2016-03-07 19:47
"W mętnej wodzie" prawa łatwiej do pensji dorobić! Po to są zmiany kreujące niespójność, nieścisłość, niejasność, niejednoznaczność a ze urzędnicy są ścisłe z partia rządząca związani wiec to dla nich te zmiany!?!
Zaborcy BYLI Wspaniali / 93.105.27.* / 2016-03-07 19:47

Uproszczona procedura zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego nie zdobyła zakładanej popularności. Od czasu wejścia reformy w życie w połowie 2015 roku wpłynęło tylko 6 tys. takich zgłoszeń, czyli 10 razy mniej niż tradycyjnych wniosków o pozwolenie na budowę. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ostro atakuje poprzednią załogę resortu i zapowiada zmiany w prawie budowlanym.

"Chlubne zapowiedzi o rewolucji w systemie realizacji inwestycji okazały się jedynie propagandą i zakładana liczba 30 tys. zgłoszeń to jedynie pobożne życzenia ustawodawcy niepoparte żadną sensowna analizą" - ocenia resort w mailu przesłanym money.pl. W odpowiedzi na pytania "Dziennika Gazety Prawnej" resort ostro skrytykował zmiany wprowadzone pod nadzorem poprzedniej szefowej Marii Wasiak.

Ministerstwo odnosi się w ten sposób do wprowadzonej przez poprzednią ekipę tego resortu reformy prawa budowlanego, która w założeniu miała radykalnie uprościć procedurę budowy domu jednorodzinnego. "Zgłoszenie miało zrewolucjonizować proces proceduralny budowy domów jednorodzinnych, a ostatecznie okazało się rozwiązaniem nietrafionym, nie do końca przemyślanym" - ocenia resort reformę, która weszła w życie 28 czerwca 2015 roku.

Resort zwraca obecnie uwagę, że "doświadczenia innych krajów, gdzie funkcjonuje uproszczona procedura wyrażania zgody na budowę, wskazują, że większość inwestorów preferuje rozwiązania zapewniające posiadanie urzędowego dokumentu potwierdzającego udzieloną zgodę na budowę, będącą gwarantem stabilności decyzji".

Co ciekawe, na stronie MIB znajduje się datowany na dzień 8 stycznia 2016 roku obszerny opis tej zmiany, w którym czytamy między innymi, że "ustawa uprościła i przyspieszyła proces budowlany większości inwestycji budowlanych", a także, że "zmniejszyły się obciążenia administracyjne inwestorów budowlanych".

Dr inż. arch. Michał Domińczak, ekspert ds. gospodarki przestrzennej Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, w rozmowie z money.pl podkreśla, że reforma przede wszystkim skróciła procedurę, ale uprościła ją praktycznie tylko na papierze. - Przy zgłoszeniu wciąż trzeba przygotować bardzo obszerną i kosztowną dokumentację projektowo-budowlaną, co powoduje, że dla osoby przystępującej do budowy domu jest to zbyt mała zachęta do rezygnacji z tradycyjnej procedury pozwolenia na budowę - mówi.

Ekspert dodaje, że reforma, której założenia były słuszne, nie została dobrze opracowana w szczegółach. Jak zwraca uwagę, procedury zgłoszenia praktycznie nie da się stosować w przypadku domów jednorodzinnych z instalacją gazową, które stanowią bardzo dużą część tego typu inwestycji.

Zdaniem Michała Domińczaka procedura zgłoszeń powinna obowiązywać tylko na obszarach, gdzie funkcjonuje plan zagospodarowania przestrzennego, dający pewność odnośnie tego, jakie budynki mogą powstawać. Jak przekonuje Domińczak, reforma powinna skupić się głównie na uproszczeniu obowiązującej procedury pozwolenia na budowę.

Ministerstwo w rozmowie z money.pl przyznaje, że pracuje nad zmianami w tej kwestii, ale podkreśla, że nie będzie żadnych doraźnych nowelizacji, lecz kompleksowa reforma prawa budowlanego.

Money.pl zwrócił się o komentarz do zarzutów MIB pod adresem poprzedniego kierownictwa tego resortu do biura prasowego Platformy Obywatelskiej, ale do chwili publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zgłaszam domek letniskowy przez 6 miesięcy - zmarnowałem ryzę papieru i NIC
Inwestor12345 / 83.26.149.* / 2016-03-07 19:34
Wcześniej budując niezgodnie z przepisami mógłbym zwalić na urzędnika, a teraz musiałbym rozebrać na własny koszt. Gdzie jest teraz sprawiedliwość ?
Rosjanin Romanow / 89.68.181.* / 2016-03-07 20:24
Wcześniej co kilka lat obowiązywała abolicja dla niezgłaszanych budów domów celem uaktualnienia planów.Dziś dom nie zgodnie budowany z projektem budowlanym należy zgłosić celem uaktualnienia projektu lub nie zgłaszać unikając dodatkowych kosztów.
leonn / 92.55.216.* / 2016-03-07 20:35
piszesz bzdury. nigdy abolicji dotyczących samowoli budowlanej nie było.
Rosjanin Romanow / 89.68.181.* / 2016-03-07 20:53
Za krótko żyjesz albo nie siedzisz w temacie .Przypomnij sobie z tego tematu lata 90
Rosjanin Romanow / 89.68.181.* / 2016-03-07 19:28
Rok temu pisałem o nowelizacji prawa budowlanego w ,którym to pisałem o mniejszej biurokracji z zerowymi opłatami inwestora o prócz projektu architektonicznego.W zamian tego projekt architektoniczny powinien być realizowany w 100% o ile inwestor nie wnosi dodatkowych zmian w projekcie.O innych zmianach nie wspominam aby się nie powtarzać,Gospodarka krajowa rozwija się tylko i wyłącznie inwestorom i kto tego nie rozumie jest idiotą.Dlaczego rząd nie skorzystał z moich uzasadnień w sprawie prawa prawa budowlanego ? Znowu idiotów mamy ponad stan?
KORWiN / 195.136.40.* / 2016-03-07 19:07
PiSnięty i POwalony ten kraj . Na mojej ziemi za moje pieniądze musze się prosić urzędników o pozwolenie i łaskę wybudowania domu - jak niewolnik!! Potem muszę zapłacić bająskie pieniądze żeby mieć prąd, gaz, wodę. Żebym mógł płacić za to muszę zapłacić żeby podłączyli.
qsqs / 5.172.234.* / 2016-03-07 19:02
A zwykłej budy na narzędzia czy garaży w dalszym ciągu NIE WOLNO mi postawić bez pozwolenia ! Chodzi oto, aby urzędnik (za moje pieniądze) miał nade mną władzę. Żebym pamiętał ; KTO TU RZĄDZI !!!! W USA na własnej działce mogę postawić NAWET piramidę Cheopsa i NIKOMU NIC DO TEGO ! To jest wolny kraj, a raczej WOLNY OBYWATEL !!!
Rosjanin Romanow / 89.68.181.* / 2016-03-07 19:59
Garażu nie radzę budować,od roku opłaty za garaż wzrosły o 1000% .należy postawić budynek gospodarczy z szerokim wjazdem,art29budowa nie wymaga pozwolenia.Z dziewięciu punktów na pewno któryś przypadnie nam do gustu .
Bodo Usa / 188.146.135.* / 2016-03-07 19:34
bzdury kolego wypisujesz!!!Usa jesli chodzi o contraktorke jest jeszcze gorzej,nawet do gwozdzi się czepiają
JoteM723 / 31.175.181.* / 2016-03-07 19:06
poczekaj jakby ci sąsiad taką piramidę postawił i słoneczko zastawił. wtedy też byłaby wolność>? bredzisz.
śmieszn / 79.184.22.* / 2016-03-07 19:00
I o tym każdy wiedział, przynajmniej każdy inż...
on212 / 91.192.165.* / 2016-03-07 18:57
Kiedy można bedzie przeksztsłcic działki przy drogach na budowlane bo jak dotąd kl 3 b nie mozna to jakas paranoja dawniej 50 m od drogi wszystkie grunty były budowlane a teraz musi byc 5 domów w odległosci 100m to jak mają byc te domy jak nie wolno wybudowac Polska to dziwny kraj tak najdelikatniej mówiąc.
Rosjanin Romanow / 89.68.181.* / 2016-03-07 21:06
Działka pod budowę domu nie musi być budowlana wystarczy zabudowa gospodarcza aby budować co się chce i gdzie się chce. trzeba posiadać 1h.Nie musi być w całości.Do dobrej działki poniżej 1hmożemy dokupić nieużytki rolne w Agencji Rolnej.
Tragedia ! / 77.253.159.* / 2016-03-07 18:56
Ta nowelizacja prawa budowlanego zrobiła więcej szody, aniżeli pożytku. Postanowiłem zgłoszeniem rozbudować istniejący dom mieszkalny. I co ? Na 29 dzień terminu dostałem sprzeciw ! Bo teren na którym jest mój dom objęty jest opinią konserwatora zabytków a zgłoszenie nie daje podstaw do wystąpienia przez Starostwo Powiatowe o ten papierek. Na moją sugestię, iż rozbudowany dom 2 lata temu już taka decyzję pozytywną otrzymał, urzędnik odpowiedział; mi to też się nie podoba. W plecy mam 1 miesiąc. Konserwator 1 miesiąc a pozwolenie otrzymam za 2 miesiące. Czyli jestem z terminem do tyłu 4 miesiące a rozbudowę firma ma wykonać w 4 tygodnie. Koniec świata ! Faktycznie budować się to ŻYCZY SIĘ TYLKO SWOJEMU WROGOWI ! ( PO to to ich bubel mc2 )
aleksance / 94.42.61.* / 2016-03-07 19:02
Jak się nie umie czytać to tak jest w zmienionym prawie budowlanym jest wyraźnie napisane że pozwolenie na budowę wymagane jest jeśli działka objęta jest nadzorem konserwatora, za każdym razem.
OBSERWATORR / 213.238.98.* / 2016-03-07 18:55
Obowiazek przekazania pełnej dokumentacji projektowej , zawierającej także projekt instalacji dot , energii i wod. kan. to dla przecietnego kandydata zamierzajacego rozpoczac budowe obiektu mieszkalnego o pow. np 120 m kw. metoda gospodarczą, to spory wydatek , tym bardziej , że władze wydajace opinię dot . zezwolenia miały prawo kwestionowania wielu zawartych w projekcie rozwiazań , po to tylko by pokazać kto tu rządzi.Władze polityczne których już nie ma zawsze miały taki sposób / pozorny / prezentowania rzekomych ułatwień, by nie stracić ,, PANOWANIA W KORYCIE ", Czy teraz będzie inaczej ? zobaczymy .
stara Reperecka / 5.60.28.* / 2016-03-07 19:23
To ci już napisali jak będzie - oni wiedzą że ty pragniesz urzędowego potwierdzenia papierów w postaci otrzymania decyzji "pozwolenie na budowę" . Dobra zmiana.
Konrad Kraków / 89.68.183.* / 2016-03-08 00:59
Jak nie znasz tematu to się nie wypowiadaj. Chodzi o to że w rzeczywistości wszystkie dokumenty wymagane są te same, a dodatkowo nie masz żadnego oficjalnego potwierdzenia, że możesz budować. Tak więc koszty te same, a nie wiesz czy robisz to legalnie, czy ci za chwilę każą wyburzyć dom. Tak więc zmiana była tylko w teorii, wiele osób w to uwierzyło. W praktyce jedynym sensownym rozwiązaniem było pozwolenie. Stąd takie proporcje.
Ja-z / 46.151.136.* / 2016-03-08 02:01
Konradzie z Krakowa, chyba to ty się nie znasz. Twoje zgłoszenie z z datownikiem pocztowym i podpiętym zwrotnym poświadczeniem odbioru jest takim właśnie dokumentem urzędowym, bo z ustawy decyduje data zgłoszenia i czas na domniemanie zgody, albo odpowiedź odmowną. Podobne problemy wyciagano, gdy dostarczałeś wydruk bez pieczatki banku z rachunku bankowego, jako dowód dokonania wpłaty. Były też swego czasu cyrki z fakturami przesyłanymi przez net, ale jakoś wszystko znormalniało? Wszelkie pozwolenia - to afiszowana władza urzędnicza. Projekt tworzą uprawnieni projektanci i biora za to odpowiedzialność. Budowę nadzoruje uprawniony kierownik budowy i też odpowiada za dzieło. Gdzie tu miejsce dla nie odpowiadającego za nic urzędnika?
LockhidM / 94.254.241.* / 2016-03-07 18:46
Prawda jest taka, że zgłoszenia budowy bud jednorodzinnego można dokonać kiedy nie oddziałuje na sąsiednie nieruchomości, a to wbrew pozorom np w dużych miastach w ciasnej zabudowie jest niemożliwe. Prawda jest, że decyzja o pozwoleniu jest swoistym czekiem z pokryciem i wczesniej dawalo gwarancję że jak wybudujesz to zamieszkasz. Teraz nawet uzyskując pozwolenie w drodze decyzji może na końcu się okazać, że nie będziesz mógł użytkować bo gmina nie wybudowala drogi i nie ma jak dojechać. Albo ścieków nie ma jak odebrać bo sieci nie zrobiła. .. ot.... Obywatel obrywa niewiadomo dlaczego. Pozwolenia powinny dawać gwarancję że jak na jego podstawie wybudujesz to zamieszkasz tak jak chciałeś i zaplanowałes. Powinno się skrócić procedurę uzyskania pozwolenia a nie wprowadzać watpliwe uproszczenia czy protezy jak np. zgloszenia.
rrojek / 83.23.3.* / 2016-03-07 18:45
Przy rozpoczęciu budowy ( przed też ) jest ustawienie , żeby wydoić inwestora.
Profesjonalny projekt budowlany w małym domu mieszkalnym jest niepotrzebny !!! Służy właśnie wydojeniu.
Wyżej rozwinięte kraje zrezygnowały. Za bezpieczeństwo planów odpowiada gminny urzędnik.
stara Reperecka / 5.60.28.* / 2016-03-07 19:33
Na drzewo komunisto. Chcesz budować to rób to za własne pieniądze nie zaś za moje. Gminny urzędnik jest opłacany z podatków , m.in. moich, nie widzę powodu by miał świadczyć usługi które służą wyłącznie tobie nie zaś wspólnocie gminnej. A jak dla mnie to możesz budować dom nawet z psiej kupy, sam tam będziesz mieszkał, jeśli uważasz, że wybudujesz go lepiej bez architekta to ok buduj i nie zwalaj odpowiedzialności za swoje decyzje na "gminnego urzędnika".
dojarz / 46.238.249.* / 2016-03-07 18:50
a projektanci od których rząd brał kase za nadanie uprawnień budowlanych teraz maja iśc na bruk??? a może dostana 500 zł za projekt
reset241 / 91.207.126.* / 2016-03-07 18:30
O co chodzi? Zgłosiłem do warunków pod zabudowę budynek wielorodzinny , czekam już blisko 8 miesięcy i co do czego. A gdzie projekt i pozwolenie na budowę? Nie chce wchodzić w szczegóły a le takiego syfu to za komuny nie było. Napisze wniosek czy można p******** w nowym budynku i urzędnicy będą to rozpatrywać bo mają takie przepisy i zwrotki muszą wrócić od sąsiadów, a i ochrona środowiska musi się wypowiedzieć. Będę jeszcze miał możliwość zaskarżenia i to w dwóch instancjach.
fredy / 89.78.127.* / 2016-03-07 18:47
czekaj jak dostaniesz pismo z zawieszeniem postępowania bo pracują nad wprowadzeniem miejscowego planu, na 12 miesięcy jesteś zablokowany i nie ma przepisu którym byś to przeskoczył ahahahahaha

Najnowsze wpisy