Forum Forum inwestycyjneFundusze

Bezpieczny Skarbiec Gotówkowy w jeden dzień -4,02!

Bezpieczny Skarbiec Gotówkowy w jeden dzień -4,02!

aigman / 2009-05-05 08:32
To jakaś kpina: http://www.skarbiec.pl//dla_klientow/notowania
Charakterystyka funduszu: poziom ryzyka niski!
Naszczescie udało się uciec przed tą zwałką, ale ilu potencjalnych inwetsorów zasugerowało się charakterystyką Sk. Got. na ich stronach jako bezpieczny.
Wyświetlaj:
opiekun_inwestora / 2009-05-08 14:40
Strata 4,02% przez ten fundusz to cofnięcie się notowań do poziomu sprzed 10 miesięcy.

Sprawdziłem czy takie nagłe spadki to częste zjawisko na rynku funduszy pieniężnych/gotówkowych. Od 1.1.2008 do 01.05.2009 9 razy zdarzyło sie, że wycena tych funduszy spadła o więcej niż 1% w ciągu dnia. I były to fundusze różnych TFI. DWS, SKARBIEC, LeggMason, PZU i Pioneer.

Nieco dłuższą analizę opulikowałem na blogu:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/skarbiec-gotowkowy-strata-w-jeden-dzien/

Zgadzam się z aigman'em, że nazwa funduszu mogła sugerować pewne bezpieczeństwo. Dlatego, szczególnie osoby zaczynające inwestować w fundusze zachęcam do innego artykułu, w którym poruszam temat bezpiecznych funduszy inwestycyjnych.

http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/czy-istnieja-bezpieczne-fundusze-inwestycyjne/

W skrócie: nazwa funduszu nie może być brana dosłownie. Fundusze otwarte o zachęcająco brzmiących nazwach "bezpiecznego inwestowania", "stabilnego wzrostu", "ochrony kapitału", "płynna lokata" nie gwarantują zysków. Co więcej, są to z reguły fundusze o średnim poiziomie ryzyka.
Pilsener / 2009-05-09 16:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No dobrze, to gdzie są w takim razie te o niskim poziomie? A co pisze w prospektach? "Fundusz gwarantuje trwały i stabilny wzrost inwestycji poprzez inwestowanie środków w..."

Może czas zacząć jakąś akcję, by zarządzający odpowiadali za cel inwestycyjny? Można się przecież ubezpieczyć.
Pilsener / 2009-05-06 08:34 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Akurat mam ten fundusz - na szczęście tylko nieco ponad 10% części "bezpiecznej" portfela, ale faktycznie to kpina z ludzi - przypomina mi się SEB obligacji, który stracił ponad 30% w kilka dni czy DWS, który zawiesił wyceny i obrót jednostkami. Ktoś tu nam robi wodę z mózgu? Co mnie obchodzi, że mamy kryzys? Fundusz pieniężny to fundusz pieniężny do ******, gdzie jest KNF? Nie dość że fundusze pieniężne mają zyski gorsze od lokat (a nawet od kont oszczędnościowych) to jeszcze można na nich stracić kilka procent! Skreśliłem z portfela SEB, skreśliłem DWS, skreślam i Skarbiec - właśnie złożyłem zlecenie umorzenia wszystkich jednostek Skarbiec TFI i to samo zalecenie wysłałem swoim klientom - nie mam zamiaru wspierać złych zarządzających.
mlody_inwestor / 2009-05-05 15:31
Według wyceny z dnia 4 maja Skarbiec Gotówkowy spadł o 4,02%. Dla funduszu rynku pieniężnego jest to bardzo wysoka strata. Fundusz inwestuje w krótkoterminowe instrumenty dłużne różnych przedsiębiorstw i które są w jakiejś części denominowane w walutach obcych. Dokładnie nikt nie jest w stanie stwierdzić co wywołało taki spadek. Będziemy mogli to zobaczyć jesienią wczesną, kiedy opublikują sprawozdanie. Obserwuję ten fundusz od paru miesięcy nie szczerze mówiąc nie dziwię się, że jego strata tyle wynosi, ponieważ w czasach kryzysu ryzyko nie wypłacalności firm się zwiększa, a po drugie papiery wartościowe funduszy były denominowane w walutach obcych, a w ostatnim czasie wahania kursów są dosyć wysokie. Ten kto prawidłowo zdywersyfikował swój portfel, tzw. ulokował środki w ten fundusz i jeszcze jakiś inny, jego strata jest znikoma albo w ogóle jej nie ma. Jednak uważam, że tfi Skarbiec powinno lepiej opisać ryzyko inwestowania w takie papiery, bo ryzyko w ostatnim czasie wzrosło, (kursy walut, niewypłacalność firm). Pozdrawiam
las1 / 78.8.4.* / 2009-05-07 20:21
stracił na obligacjach reporter sa
LordFury / 2009-05-06 12:01 / portfel

Dokładnie nikt nie jest w stanie stwierdzić co wywołało taki spadek

Jest oświadczenie na stronie Skarbca - brak wykupu przez jednego z dłużników porcji obligacji korporacyjnych kupionych przez TFI w 2006r.

Jako "rekompensatę" zmniejszają opłatę za zarządzanie z 1% do 0.5%...
Pilsener / 2009-05-07 08:34 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"brak wykupu przez jednego z dłużników porcji
obligacji korporacyjnych kupionych przez TFI w 2006r" - tak czytałem, ale co mnie to obchodzi? Gdybym się znał na tych papierach tobym sam je kupował! Mają inwestować bezpiecznie a jak wtopią to powinni pokryć straty z majątku TFI lub ubezpieczyć się na taką okoliczność - jak mam teraz polecać klientom bezpieczne fundusze, jak mi zaraz ktoś wytknie "Panie, w d.. Pan sobie to wsadź, tu w jeden dzień tracą 5%"? Ludzie nie ufają nawet bankom, a jak mam ich przekonać do funduszy? Jak się mnie pytają np. "Panie, 95% ochrony kapitału, a ja tu widzę że w rok prawie 30% stracił!" - i co mam mu powiedzieć? Że ot tak roztrwonili kapitał klientów bez żadnej dla siebie szkody? Ja rozumiem, że wolny rynek itp. ale chyba to nie jest w porządku, jak się reklamuje ryzykowne produkty jako "bezpieczne"?
magik / 195.26.23.* / 2009-05-10 16:04
Czy ktoś się orientuje, czy fundusz ten ma jeszcze jakieś "ryzykowne" papiery?
Dobrze by było aby takie informacje były dostępne na stronie funduszu!!!
pop / 77.254.240.* / 2009-05-06 09:55
O jakiej dywersyfikacji piszesz jak wszystko leci na leb i szyje. W takich czasach w 100% chowasz sie tam gdzie jest bezpiecznie tzn albo wszystkjo umazasz albo idziesz w kasowe badz gotowkowe. A spadki na tym gotowkownym wydaja sie juz byc cykliczne - poczatek kwietnia a potem poczatek maja w sumie spadki ponad 5%. O wiekszych upadlosicach sie nie slyszy wiec tym bardziej jest to niepokojace.
mlody_inwestor / 2009-05-07 21:42
Nie wszystko spada, Skarbcowi się nie udało. Trudno. A miałem na myśli dywersyfikacje, taką że nie wkłada się całego kapitału w jeden fundusz, najlepiej w kilka z różnych towarzystw. Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy