Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Bezrobocie w Polsce można zwalczyć nowym podatkeim? Oto pomysł Millera

Bezrobocie w Polsce można zwalczyć nowym podatkeim? Oto pomysł Millera

Wyświetlaj:
njliber / 83.24.188.* / 2012-10-14 21:51
Walka z bezrobociem przez państwo... które je tak w ogóle tworzy na dzień dobry poprzez wysokie podatki i biurokrację, to absurd współczesnych czasów.
Pilsener / 2012-10-14 19:24 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Na Kubę waść, wstydu oszczędź.Ekspertów od budowania realnego socjalizmy mamy wielu: Tusk, Kaczyński, Pawlak, Palikot czy Miller - ale pieniędzy przez to w portfelu coraz mniej a podatków i absurdów biurokratyczno-prawnych coraz więcej.

Czy na prawdę na polskiej scenie politycznej nie ma miejsca dla ani jednej anty-komunistycznej i anty-socjalistycznej partii, która propagowałaby demokrację i wolny rynek? Ileż można słuchać bzdur o nowych podatkach i budowanym za to nowym, wspaniałym planie 5-cioletnim czy n-tej RP co to nam da wieczny dobrobyt. Jak mam potem choć zmniejszyć swoją nienawiść do polskich polityków? Bierzcie kasę ale chociaż się zamknijcie na jeden sezon, błagam!
sedziwoj / 2012-10-14 19:45 / Bywalec forum
Mamy socjalistów u władzy, bo ludzie lubią dostawać "za darmo"...
Niestety większość mieszkańców Polski nie rozumie prostych zawiłości podatkowych, a co mówić o działaniu rynku.
Niestety wina po części jest w tym, że czy ktoś uczy nas o finansach? Niestety brak edukacji prowadzi, że społeczeństwo jest nieświadome, że każdy program "Rodzina na swoim" jest tak na prawdę okradaniem wszystkich co płacą podatki i wkładanie tych pieniędzy bankom, deweloperom a po drodze są jeszcze uszczuplane przez administrację (nawet jakby nikt nie defraudował tych pieniędzy, to i tak ktoś musi obsługiwać takie programy)
taczki gotowe / 83.9.99.* / 2012-10-15 00:37
-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - sedziwoj.]
sedziwoj / 2012-10-15 09:11 / Bywalec forum
Ładna wycieczka osobista, próba podważenia mojej wiedzy, tylko używając epitetów i emocji.
Może byś powiedział, co w moich poglądach się nie podoba, zamiast rzucać obelgami i przypisywać mnie do grup do których nie należę.

A Polsce potrzeba ekonomistów, co mówią konkrety, jestem na pewno lepszym, niż Ty, bo wolisz używać populistycznych haseł, niż zając się konkretami. A ekonomię tworzą fakty, nie puste słowa.
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-14 19:20
"wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, w tym transakcji walutowych. "


Opodatkują Deutsche Bank,HSBC Holdings ,
Royal Bank of Scotland Group a może
Bank of America lub JPMorgan Chase ???

Bo jakie mamy w Polsce polskie banki? NBP?
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-14 19:23
Jeżeli transakcją finansową jest również wzięcie kredytu na mieszkanie lub inną inwestycję, to chyba ten podatek finalnie obciąży kredytobiorcę a nie bank.
sedziwoj / 2012-10-14 19:41 / Bywalec forum
Nie jest to podatek od takiego typu transakcji. Takie jak kredyt na mieszkanie, czy konsumencki nie będą nim obłożone.
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-14 21:26
Jeżeli nawet ten podatek dotyczy akcji, obligacji itp, to żadna instytucja finansowa nie "odejmie sobie od ust" - znajdą sposób żeby swoje straty (koszty) przerzucić na społeczeństwo.
sedziwoj / 2012-10-14 23:45 / Bywalec forum
Do pewnego stopnia, przecież jakby sobie nie "odejmowały od ust" to czemu kiedyś konta w banku były płatne, a teraz bez problemu znajdziesz bezpłatne? Bo jest konkurencja.
Na pewno będzie miało to wpływ, ale przesadzacie z tym jak wielki. Próbujecie wyolbrzymić problem, aby ludzie nie byli za tą zmianą.
abnegat finansowy / 91.102.104.* / 2012-10-14 18:50
Cytat za:
: Portal Edukacji Ekonomicznej
( fragmenty)


(...)


Dla ekonomistów nie ulega wątpliwości,
że niskie podatki dobrze służą wzrostowi gospodarczemu.

Niskie podatki powodują, że sektor prywatny przekazuje mniejszą część swego dochodu do budżetu. Jeśli jednak PKB szybciej wzrasta, łączny dochód rośnie, a zyski sektora prywatnego są zdecydowanie większe, niż straty poniesione przez budżet państwa.

Dlaczego niskie podatki służą szybszemu wzrostowi gospodarczemu?

1. Niskie podatki zachęcają do rozwoju przedsiębiorczości i do większej aktywności ekonomicznej mieszkańców kraju. Im większą część dodatkowego dochodu, który osiąga się skutkiem dodatkowego wysiłku (np. podjęcia dodatkowej pracy) zabiera budżet, tym mniejsza zachęta do tego wysiłku;

2. Niskie podatki oznaczają zazwyczaj również niższe wydatki państwa. A niższe wydatki, to mniejsze poczucie bezpieczeństwa socjalnego obywateli. Przykro stwierdzić, ale to właśnie brak bezpieczeństwa socjalnego zmusza ludzi do większej aktywności ekonomicznej, podczas gdy pełne bezpieczeństwo rozleniwia (przykładowo, bardzo wysokie i łatwo dostępne zasiłki dla bezrobotnych mogą powodować, że ludzie nie poszukują intensywnie pracy);

3. Niższe podatki oznaczają mniejszą zachętę do ucieczki w szarą strefę. A szara strefa, choć na krótką metę pomaga stworzyć dodatkowe miejsca pracy i przynieść dodatkowy dochód, w dłuższym czasie przeszkadza w rozwoju. Skoro bowiem duża część przedsiębiorców i pracowników unika płacenia podatków, ludzie w pełni uczciwi są obciążani coraz wyższymi stawkami podatkowymi. A to tworzy presję na dalszą ucieczkę do szarej strefy, zmieniając sytuację w błędne koło.

4. Niższe podatki zachęcają do napływu kapitału z zagranicy, podczas gdy podatki wysokie skłaniają ludzi i ich dochody do ucieczki z kraju. Firmy przenoszą się do miejsc oferujących niższe podatki i do realizacji zysków zwłaszcza w „rajach podatkowych”. Bogaci ludzie uciekają ze swoimi dochodami za granicę i płacą podatki tam, gdzie im się to najbardziej opłaca. Inwestorzy wybierają te kraje, które oferują im największe zachęty w postaci niskich podatków.

Niższe podatki prowadzą do szybszego wzrostu produkcji i dochodów, a więc do wzrostu zamożności społeczeństwa, choć mogłoby to odbywać się (przejściowo) skutkiem niższych dochodów budżetowych.

Z czasem bogatsi obywatele zapłaciliby globalnie więcej podatków, nawet przy niższych stawkach podatkowych,

z wyjątkiem sytuacji,

w której niższym dochodom budżetu nie towarzyszyłyby niższe wydatki budżetowe (...)." - koniec cytatu

A więc drodzy Państwo - jedyne wyjście to ciąć wydatki budżetowe ( te na biurokrację i inne bezproduktywne dziedziny), bo podatek od czynności finansowych, jakkolwiek wmawia się nam, że zapłacą banki, to w rzeczywistości ten podatek zapłaci każdy jeden z 40 milionów Kowalskich.
sedziwoj / 2012-10-14 19:40 / Bywalec forum
Podatek od obrotów ma wiele wartości, pozytywnych i negatywnych, nie powinno się go brać jako przykład.
Cały tekst jest ok, choć "Niskie podatki oznaczają zazwyczaj również niższe wydatki państwa" jest raczej mało prawdziwe, w tak prostej formie.

Ogólnie zgodzę się co do zmniejszenia wydatków państwa i zmniejszania podatków.
Tylko że zobacz, "Mieszkanie dla młodych", wydłużenie urlopu macierzyńskiego, becikowe, zasiłek dla bezrobotnych, ulga na internet (gdy można mieć za darmo! AREO2) i wiele innych. Kosztują budżet, ale ludzie nie będą głosować na partię co to zabierze, lub im nie da... Bo nie rozumieją że sami się okradają, sami pragnieniem takich programów powodują wyższe podatki i większą administrację.
Co do kredytów z BGK, to sądzę że zrobią to ze standardowym bankowym lewarowaniem, czyli że wpłacą tylko 1/9 kwoty pożyczanej. Do tego pieniądze wydadzą inwestorzy, więc powinno to być lepsze, niż jakby samo państwo tworzyło jakieś sztuczne strefy ekonomiczne.
abnegat finansowy / 91.102.104.* / 2012-10-14 21:47
" pragnieniem takich programów powodują wyższe podatki i większą administrację."


Nie do końca się z tą tezą zgodzę.
Najwięcej marnotrawionych jest budżetowych pieniędzy przez nieudolne nimi zarządzanie.

W mojej biednej, rolniczej gminie , gdzie wszyscy chodzą na piechotę, wójt zafundował nam na skrzyżowaniach dróg dwa rondka (nie ronda, ale właśnie rondka - większa ciężarówka lub traktor z przyczepą nie przejedzie) a na potrzebne w gminie przedszkole nie ma POMYSŁU.

A na rondka to POMYSŁ miał!

Przeraża mnie to słowo : POMYSŁ - tak jakby nie istniała matematyka, logika, ekonomia czy zwykły zdrowy rozsądek - nie tylko w skali gminy.
sedziwoj / 2012-10-14 23:43 / Bywalec forum
Mówisz o czymś innym i nawet nie zdajesz sobie sprawy. I to jest problem. Gminy, państwo, ogólnie władze mają w swoim zakresie pewne inwestycje, jak się z nich wywiązują, to już inny temat, niż branie pieniędzy od wszystkich, aby _dać_ nielicznym.
Rtx / 77.255.55.* / 2012-10-14 18:42
Szkoda komentować tych idiotycznych pomysłów powrotu realnego socjalizmu.
Mnie zastanawia inna bzdura, powtarzana już wielokrotnie, tzn. wyciągnięcia s systemu finansowego nawet 59mld zł rocznie.
Ktoś chyba zupełnie nie ma pojęcia jak działają współczesne rynki finansowe skoro twierdzi że można obłożyć podatkiem obrotowym 0,5% i nie wpłynie to na wielkość obrotu na tych rynkach.
Kiedyś Kołodko wpadł na pomysł obłożenia podatkiem obrotowym 0,2% transakcji na GPW.
Spowodowało to radykalne zmniejszenie obrotów, a koszty wprowadzenia tego podatku przewyższyły wpływy z niego.Po cichu się z tego wycofano.A wydawało się że 0,2% na rynku akcji to nie jest dużo.
Spredy na rynkach terminowych są niekiedy tak małe że 0,5% podatku oznacza całkowite zablokowanie tego rynku.
Ale sądząc po zgłaszanych pomysłach SLD niestety nie uczy się na własnych błędach.
sedziwoj / 2012-10-14 19:30 / Bywalec forum
Tylko właśnie chodzi o to, aby takie transakcje z marginalnym zwrotem, lub ryzykowne blokować. Aby przepływ pieniądza był kiedy jest to potrzebne, a nie aby manipulować.
Tylko, że z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że sam lubisz się w to bawić, więc będziesz przeciwny.
Rtx / 77.255.55.* / 2012-10-14 20:45
Nie o to mi chodzi.
Ja nawet mogę się zgodzić z tym że należałoby niektóre transakcje zablokować.
Ja tylko twierdzę że absurdem jest liczenie że "wyciągnie" się z tego 59mld rocznie.
Coins / 109.173.150.* / 2012-10-14 18:36
Miler mial szczescie, ze akuratv trafil na boom gospodarczy i bez jego kretactw i ciaglych afer jeszcze sie wszystko samo toczylo.... Od kiedy nowy podatek moze pomoc w walce z bezrobociem, smieszny specjalista...
Miller miał fuksa / 31.174.22.* / 2012-10-14 18:08
Miller miał szczęście że rządził w Polsce bo jakby gdzieś indziej doprowadził do 30% bezrobocia (wliczając małorolnych- de facto bezrobotnych) TO BY GO DAWNO ZA J.JA NA LATARNII POWIESILI!!!! A tak w Polsce lat 2001-2005 nikt nawe łba nie podniósł tylko kto mógł to uciekał na zmywak do UK....
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Kowalski971 / 195.11.60.* / 2012-10-14 17:50
Jak powiedział, kolejnym pomysłem na walkę z bezrobociem jest utworzenie trzech okręgów przemysłowych - Centralnego, Południowego i Północnego, które miałyby charakter podobny do Specjalnych Stref Ekonomicznych. Państwo powinno w nich występować jako aktywny inwestor - uważa Miller.
Państwo jest najgorszym z możliwych inwestorów. Jak pokazuje życie nawet drogi nie potrafi wybudować bez przekrętu.
,`,`,`,`,`,`,`,`,`,` / 83.9.99.* / 2012-10-14 17:23
Idź pacanie zajmij się wnukami. Twoje rady może potrzebują na Białorusi, ale nam już nie rób wody z mózgów. Twardogłowi już odchodzą a ty wciąż trwasz na posterunku. Sztandar Rakowski kazał wynieść a ty bezwstydnie wciskasz się ze swoimi mądrościami. Toż mamy XXi wiek. Komuna już upadła! Gołodupcy rozpierzchli się po całej Rosji i Europie a ty wciąż swoje hasełka: Gołodupy hop do kupy! Idź dzidku precz!
sedziwoj / 2012-10-14 17:21 / Bywalec forum
Jak ja nie lubię socjalistów, tacy rządzili w Grecji i widać do czego doprowadzili.
Tylko niestety wiem, że ludzie lubią mieć coś "za darmo". A tak naprawdę państwo nic nie powinno inwestować, czy dotować, powinno zmniejszyć podatki, aby te pieniądze ludzie sami inwestowali.
Tylko kto to zrozumie...
Natter2 / 2012-10-14 18:26 / Tysiącznik na forum
Pytanie komu zmiejszać podatki ? Czy tym ktorzy zarabiają po 20tyś i do tego maja po dwie rady nadzorcze ,czy tym którzy dostaja netto coś ponad 1 tyś.No tak ludzie sami inwestowali w Amber Gold.
grau44 / 5.173.1.* / 2012-10-14 18:35
WSZYSTKIM!!

Oczywiście my Polacy wolimy żeby sąsiadowi zdechła krowa niż nam ocieliła się podwójnie.

Wyznaję zasadę: "ja zarabiam - ja wydaję"
A nie: "ja zarabiam - wydaje rząd"

Jak nie wiecie jak to działa to idźcie do lekarza specjalisty NFZ - potraktowani zostaniecie jak śmiecie. Termin do kardiologa w lutym na styczeń następnego roku.

Przyjdź z gotówką! - wejdziesz bez czekania.
tesa1959 / 2012-10-14 19:06 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Oczywiście my Polacy wolimy żeby sąsiadowi zdechła krowa niż nam ocieliła się podwójnie.

Niestety, to prawda.

Wyznaję zasadę: "ja zarabiam - ja wydaję"
A nie: "ja zarabiam - wydaje rząd"

No wiesz, jakieś tam (ale nie połowę dochodów) podatki powinny być, ale już fundusz emerytalny, NFZ to bzdura.
Coins / 109.173.150.* / 2012-10-14 18:39
Pieknie napisane od lat tłucze w glowy bezmozgom, ze nikt procz ich samych nie wyda lepiej pieniedzy, ani miler, ani vincent. Kazdy jesli ma wydac 5 zl. to sie zastanowi na co, socjalisci wrecz odwrotnie nie obchodzi ich na co i czy z pozytkiem. Popieram rekami i nogami moja kasa nie sasiada, jak on ma wiecej tym lepiej moze wiecej wydac. Kazda zlotówka do panstwa na milerów, buzkow, tuskow to zlotowka stracona.

Najnowsze wpisy