Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Blisko 54 mld złotych dla rolników. Z kasy państwa i z Unii dostają najwięcej

Blisko 54 mld złotych dla rolników. Z kasy państwa i z Unii dostają najwięcej

Wyświetlaj:
Łukaszsz / 79.186.226.* / 2015-02-03 01:20
Jak złodziej na złodzieju doi rolnika z każdej strony to z tych wielkich kwot ostatecznie zostaje na przeciętne życie...Wszyscy wiecie, że dzwon bije tylko nie wiecie w którym kościele. Komuś to szybko się potrafi wyliczyć dochody i opłacalność szkoda tylko, że na własnym podwórku nikt taki bystry nie jest tylko zawiścią do innych potrafi pałać. Proponuje edukacje i zapoznanie się z faktami, a dopiero wypisywanie treści w artykułach. A dla przypomnienia dopłaty są dla rolnika rekompensatą za poniesione straty po wejściu do UE i ostatecznie są skierowane do konsumenta tak dla was w celu obniżenia waszych rachunków za zakup żywności. Moja wypowiedź jest tak samo pozbawiona merytoryki jak powyższy artykuł ukazując problem wyłącznie powierzchownie także proszę nie szukać w niej odpowiedzi na nurtujące was refleksje. Pozdrawiam
Artur323i / 89.230.33.* / 2015-02-03 01:19
Coś ty żarł człowieku... Uzupełnij te nowiny o dane dotyczące wzrostu kosztów w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Uprzedzam że rachunek wyjdzie blado. Gdzie te kokosy? Proponuję przed następnym artykułem przestudiować coś więcej niż foldery reklamowe rządu i AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Myśleć proszę a nie kserować "dane statystyczne". Pozdrawiam i polecam wcielić się w szykowne wdzianka nadzianych FARMERÓW.
Anna756 / 193.188.198.* / 2015-02-03 01:17
Nikt nie pisze ile kosztują środki do produkcji rolnej (nawozy, środki ochrony roślin), zdrożały one wiele razy a cena za produkty od rolników stoi w miejscu lub spada (tak jak żywiec wieprzowy). Niech sobie nikt nie myśli, że rolnicy otrzymują za swoje produkty tyle co płacimy w sklepie, to zarabiają wszelkiego rodzaju pośrednicy: hurtownie, giełdy rolno-spożywcze itp. Rolnik za 1 l. mleka dostaje 1,40 zł, z karą za nadprodukcję dostanie 0,70 zł ale w sklepie na kartoniku nie jest napisane że to z tańszego mleka i powinno mniej kosztować. Jeśli ktoś zazdrości rolnikom tych wszystkich pieniędzy, które dostają z UE i od państwa to niech kupi sobie gospodarstwo lub weźmie w dzierżawę i niech się dorabia życzę wszystkiego najlepszego!
lew1310 / 178.214.30.* / 2015-02-03 01:08
nal z danych GUS kilka cyfr , narysowal pare kresek na wykresie i ocenil w jego odczuciu obiektywnie sytuacje w rolnictwie.Wg autora: ¨łączna suma wydatków na rozwój rolnictwa, wsi i rynków rolnych wraz ze środkami z Unii i prefinansowaniem z budżetu państwa za pośrednictwem BGK wyniesie w tym roku 53,8 mld złotych i będzie wyższa od zeszłorocznej o około 750 mln złotych¨Tak wiec autor uznal,ze dotacja z budzetu panstwa do KRUS w kwocie 15,9 mld zlotych na wyplate emerytur i rent rolniczych jest wydatkiem na rozwoj rolnictwa, wsi i rynkow rolnych.Wynikaloby z tego, ze emeryci z KRUS w przeciwienstwie do tych z ZUS nie maja prawa do odpoczynku gdyz musza nadal rozwijac swoje dawne miejsca pracy.Autor stwierdzil ze skladki wplacane przez rolnikow pokrywaja niespelna 10% wydatkow KRUS.Nalezaloby przy tym dodac,ze na jednego ubezpieczonego w KRUS przypada ok.1,1 emeryta i renciste podczas gdy w ZUS 1 ubezpieczony utrzymuje ok 0,4 emeryta i rencisty.Idac tokiem rozumowania autora artykulu mozna stwierdzic,ze najbardziej dochodowa grupa dla budzetu panstwa to urzednicy,ktorych ciagle przybywa a to oznacza, ze na jednego urzedniczego emeryta i renciste przypada coraz wiecej zatrudnionych urzednikow a wiec dotacja do ZUS na utrzymanie tej grupy emerytow i rencistow z roku na rok maleje.O srodkach z UE wystarczylo P. autorze napisac,ze rolnikom sie naleza tak jak wszystkim rolnikom w UE.Natomiast aby cokolwiek pisac na temat dochodow rolnikow nie wystarcza usrednione dane GUS tak samo zreszta jak w przypadku innych grup zawodowych.
mickjan / 159.205.123.* / 2015-02-03 01:04
znam rolników kuźwa teraz kawę piją b ziemie oddali a rentę z Krusu biorą i kawę w domu piją III wojna światowa w drodze złodzieje
pmm / 95.50.17.* / 2015-02-03 00:54
Ja cięzko pracuję w swojej działalności gospodarczej cały miesiąc. Nikt mnie nie pyta czy jest mi cięzko. Po oddaniu złodziejom prawie 1100 zł zus + 23 Vat i inne koszty zostaje mi 600 zł na rękę. Wieśniaku czy biedoszybie weź się ogarniej. Dlaczego ja mam do ciebie dokładać?
luck27 / 85.220.8.* / 2015-02-03 00:53
po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się czy autor wie o czym napisał...? nie ma tu napomniane słowem ile z tych dotacji przepuszczana jest na instytucje które powinny pomagać rolnikom w zdobywaniu tych dotacji (sterta papierów do wypełnienia aby gro urzędasów miało co robić),kolejny temat to KRUS, składki są nie za duże ale to co dostajesz choćby na L4 do kpina (zachęcam do zapoznania się z ile przysługuje rolnikowi na l4 na dzień) chętnie zatrudnię autora tego tekstu za te pieniądze do pracy. Moim zdaniem jeżeli ceny naszych produktów były by na odpowiednim poziomie to większość rolników odpuściła by sobie ubieganie się o dopłaty bo po prostu nie były by potrzebne. ale jak w większości przypadków to pośrednicy zbijają kase a nie producenci
rolinik 201010101010 / 80.47.50.* / 2015-02-03 00:49
aby miec jakies odszkodowania z tytulu zniszczen przez dziki czy tez pogode to najpierw trzeba sobie ubezpieczy uprawy, jak kazdy przedsiebiorca ubezpiecza sie na wypadek strat tak i rolnicy powinni tez ubezpieczyc swoje uprawy, a nie oczekiwac od rzadu pieniedzy,
qxq / 89.167.59.* / 2015-02-03 00:38
rolnicy wychodzą na drogi dlaczego bo zgubiła ich zazdrość są wsie gdzie przy 15 hektarach pola rolnik brał na fundusze 130 konego Fenda bo sąsiad ma a on nie będzie gorszy .JAK TO NAZWAĆ ???
ODPOWIEDZCIE SOBIE CZY NA WASZE DECYZJE ZAKUPOWE NIE MIAŁO TO WPLYWU ???
CENA PSZENICY 1000 ZŁ. MYśLELIŚCIE ŻE TAK BĘDZIE ZAWSZE
tu się kłania brak wiedzy o ekonomi
( nie dotyczy wszystkich ale sporej większości )
jaras 81 / 85.221.241.* / 2015-02-03 00:35
na rolników najezdzaja a kilka razy dziennie przychodza.Chleb pieka w piekarni ale potrzeba pola kiełbase robia w masarni ale potrzeba chlewni aby bylo z tczego zrobic.Ale niestety w miastach mysla ze wszystko powstaje w supermarkecie
nikttaki4444 / 91.192.89.* / 2015-02-03 01:29
a ty z gołą dupą latasz, ogarkiem świecisz i furmanką od kowala wiejskiego jeździsz? Wiesz co to jest wymiana towarów, wolny rynek, popyt, podaż i ogólnie produkcja, rolna, przemysłowa...?
hersow / 31.61.136.* / 2015-02-03 00:33
Owszem dochody wzrosły ale wydadki także i to kilka krotnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
rolnik hobbista / 99.233.78.* / 2015-02-03 00:32
a moze madralo napiszesz takze ze 82,5 mld euro dostana firmy I samorzady ,jak by nie bylo to takze dotacja dla mieszczuhow ,napisz takze ze rzad transferuje miliardy do firm gorniczych ,ktore nie wykazuja zysow,napisz takze ze nagminnie umarza sie firmom skladki zdrowotne I emerytalne, czy tez oddluza sie szpitale , umarzajac im zadluzenie wobec fiskusa napisz jeszcze ze trudno znalezc frajerow co chcieliby wachac obornik cale zycie,wiec mlody rolik dostaje kilkadziesiat tys zachety,wiec skoro tak dobrze maja rolnicy to dlaczego tylko 7 proc w unii mamy rolnikow ponizej 40 roku zycia,reszta to dziadkowie ,ty se kupisz za 250 tys mieszkanie ,a rolnik tylko nowy ciagnik,a gdzie ziemia gdzie reszta sprzetu,to trzeba liczyc w setkach tys zlotych ,ponadto jak wyliczono w 2014 dochody rolnikow spadly o okolo5-6 proc,wy sobie sami strzelacie w nogie ,zabierzcie doplaty ,a gospodarstwa zwlaszcza te mniejsze zarosna chwastami ,a ty pseudo ekonomisto za zywnosc zaplacisz bardzo drogo,sam bylem rolnikiem ,ale zrezygnowalem ,gdyz w obecnych czasach trzeba miec bardzo duze gospodarstwo ,aby godnie zyc,wiec wyjechalem ,I nie zaluje mego wyboru. Kochani nie wierzcie w dobrobyt na wsi ludzie ktorzy pisza takie , artykuly nie znaja realiow,nie podwazam wyliczen ktore sa w artykule ,doplaty to nic innego jak subsydiowanie zywnosci dla mieszkancow miast I wsi ,tylko ze niektozy nie sa w stanie tego rozumiec. I dlatego jest ciagla nagonka na rolnikow Dzieki .
FARMER KUJAWSKI / 83.8.228.* / 2015-02-03 00:32
Drogi Panie Andrzeju Zwoliński, pana artykuł jest bardzo tendencyjny i oparty tylko na wiedzy związanej z tym ile dostaje rolnik od UE i państwa. Tak na prawdę te wszystkie fundusze i dotacje to tzw. przerzucanie pieniędzy. Bo to nie rolnik zyskuje te pieniądze tylko całkiem ktoś inny. W tym całym sektorze jakim jest rolnictwo najlepiej żyją teraz sprzedawcy maszyn rolniczych i środków produkcji rolnej. Co z tego, że dostajemy dopłaty do hektara jeśli to wszystko trzeba przeznaczyć na zakup nawozów i środków ochrony roślin. Prosty przykład- przed wejściem do UE saletra amonowa kosztowała 400-500zł/t, polifoska ok. 1000zł/t. Po wejściu do UE nawozy te sukcesywnie drożały i to bardzo, obecnie jest to odpowiednio 1200zł/t i 1800zł/t. W 1998 roku kupiłem nowego Ursusa za 58 tys zł. W 2006 roku taki sam ursus kosztował już 102 tys zł. Na dodatek kiedy ruszają nabory na dofinansowanie maszyn przez UE to jakiś dziwnie wszystkie maszyny zaczynają drożeć o 20-30%. Tylko teraz jak nie było przez jakiś czas dofinansowania na maszyny, to dealerzy dosłownie płakali, że nowe maszyny się nie sprzedają. Nie będę przytaczał więcej przykładów. Chcę tylko napisać Panie Andrzeju Zwoliński, że przed napisaniem takiego artykułu proszę prześledzić dokładnie temat jakim się Pan zajmuje, bo takim zakłamanym pisaniem wszczyna Pan tylko niechęć narodu do rolników. A tak na prawdę jak już wcześniej napisałem, rolnik nic nie ma z tych dofinansowań, najwięcej w tym łańcuchu pokarmowym zyskali ww. sprzedawcy i handlarze oraz firmy zaopatrzenia rolnictwa. Ale niedługo skończy się PROW i dopłaty. Rolnik twardy jest i poradzi sobie. Ciekawe czy te instytucje bez pieniędzy od rolnika poradzą sobie... Pozdrawia Rolnik z Kujaw!
E.M. / 213.238.105.* / 2015-02-03 00:28
Przed Balcerowiczem to dotacje były tylko do PGR.
A teraz są do całego rolnictwa.
Pozdrawiam przy okazji Pana L. Balcerowicza nie specjalisty od Polskiej wsi.
Słyszę, że teraz ma doradzać Ukrainie, czyżby to polski Sachs, bardzo w związku z tym współczuję Ukraińcom.
pirell / 83.21.244.* / 2015-02-03 00:17
No!!! najeżdżajcie na rolników, jazda!!! na rolnictwo, jedyne jeszcze co polskie, jak wam przyjdzie kupić żywność za granicą, to zobaczycie ile kosztuje, aż się zdziwicie i to jeszcze jakiej "jakości". Ja już od dłuższego czasu powtarzam że ten naród zamorduje się własną ręką. A tak poza tym, widzę że masa tu szuj zazdrosnych siedzi. Czego im zazdrościcie roboty od rana do wieczora. Swiątek, piątek czy niedziela. Życia w ciągłym stresie, bo nie wiedzą jak długo jeszcze pociągną. Tłumaczcie sobie to tak, za ile muszą wyprodukować a za ile sprzedać, choćby te osławione jabłka. Tego autora powinni powiesić za ja.a na suchej gałęzi za podżeganie narodu polskiego przeciwko sobie, niedouk nic nie wie a bierze się do pisania. Cały naród powinien stanąć za ochroną polskiej ziemi i rolników bo to jest w interesie wszystkich.
szwed201 / 31.183.112.* / 2015-02-03 00:47
Ja ZUSU musze odprowadzic ponad 1020 zł miesiecznie a wy w KRUSIE po 100 zł dopłaty z unii nie oprocentowane ja zero jakichkolwiek dopłat.Chlopi jako jedyna warstwa społeczna nie płaci podatku dochodowego i ciagle mało i mało. Gadanie ze robota od ran a do wieczora to tez reklama dawno nie aktualna chyba ze robota nazwac pogaduszki z sasiadami.W miescie tez nikt mnie nie pyta czy zarobiłem na ZUS , na opłate za wynajem lokalu , opłate podatku. Nie blokuje drog i nie wołam ze mi sie nie opłaca . Wam jak sie nie oplaca sprzedac te gospodarstwa i przeniesc sie do miast miodem i mlekiem płynących bo przeciez według Was chlopow w mieście lekko sie zyje.Zapraszam wiec wszystkich chłopkow ktorym wciaz zle na wsi do przeprowadzki do miast
Jk329 / 37.7.36.* / 2015-02-03 02:49
Jak wiesz że chłop tyle do krusu dostaje dopłaty to weź i sobie kup gospodarstwo i też Ci dopłacą a czas na pogawędki to pewnie Ty masz większy bo biali murzyni na Ciebie pracują.
JG367 / 81.15.239.* / 2015-02-03 01:35
To ja zapraszam Cię na tą wieś mlekiem i miodem płynącą i na pogaduchy z sąsiadami jak Ci tak w mieście źle.Weź kredyt kup ziemie i maszyny i będziesz leżał a samo Ci urośnie ! Zapraszam!

Najnowsze wpisy