Forum Forum prawnePracy

Brak aktualnej książeczki sanepid

Brak aktualnej książeczki sanepid

konradrop / 2008-08-09 17:01
Witam.Czy ktoś wie jakie konsekwencje grożą za prace bez aktualnej książeczki sanepidu w zakładzie który tej książeczki wymaga?Slyszalem ze kara wynosi 500zł i płaci ją pracodawca ale czy pozniej nie potraca on kary z pensji?Mam badania aktualne nie mam tylko podpisu lekarza aktualnego.Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam!
Wyświetlaj:
lucjan6 / 82.210.170.* / 2011-11-15 18:02
ja również do tej pory pracowałem bez aktualnej książeczki sanepidu (przez rok), dopiero po prawie roku kategorycznie zażądali ode mnie tego dokumentu pod groźbą obniżenia pensji. Zdążyłam zrobić badania, wszystko jest ok jednak brakuje podpisu lekarza.Spóźniłam się 3 tygodnie. Pensja co prawda wpłyneła ale niższa o tyle co straszyli. Czy mają do tego prawo, myślę ze nie. Jak odzyskać pieniądze?
szklarek / 2011-11-15 18:39
Pracodawca ma prawo zastosować karę pieniężną- i sytuacja tu przedstawiona wyczerpuje znamiona ją uzasadniające ( art. 108, par.2 KP ).

Na Pana miejscu zamiast odzyskiwania części pensji skupiłbym się na byciu zadowolonym z faktu, że pracodawca nie skorzystał z prawa do dyscyplinarki z art. 52, par.1, ust.3 KP.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-52

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-czwarty-obowiazki-pracodawcy-i-pracownika/rozdzial-vi-odpowiedzialnosc-porzadkowa-pracownikow/art-108
farna / 213.25.24.* / 2009-07-17 22:18
USTAWA

z dnia 20 maja 1971 r.

Kodeks wykroczeń

(tekst jednolity)
Rozdział XIII

Wykroczenia przeciwko zdrowiu
Art. 110. Kto zatrudnia przy pracy wymagającej bezpośredniego stykania się ze środkami spożywczymi osobę, która w myśl przepisów o zwalczaniu chorób nie może być zatrudniona przy tego rodzaju pracy lub której stan zdrowia utrudnia utrzymanie higieny osobistej,
podlega karze grzywny.

Karę pienieżna dostaje właściciel gdyż on świadomie zatrudnia osobę bez badań jeśli o tym nie wie -to trudno
fkjsbn / 89.230.69.* / 2008-08-26 13:27
wlasnie jak to jest??

Najnowsze wpisy