Forum Forum dla firmKadry

Brak BHP-owca nie będzie na razie karany

Brak BHP-owca nie będzie na razie karany

Money.pl / 2009-01-12 14:23
Komentarze do wiadomości: Brak BHP-owca nie będzie na razie karany.
Wyświetlaj:
Konsultant / 88.156.41.* / 2009-03-26 22:06
Chyba osoba która pisała artykuł nie odrobiła dobrze lekcji - jak wiemy - zmiana dotyczy ochrony PPOŻ. - więc o tym niech pisze autor, a nie o służbie bhp.
A tak na marginesie, to zmiana była pisana wiadomo pod kogo i czyje lobby.... trzeba zapewnić pracę dla wielu emerytów ze straży pożarnej oraz urzędników pożarniczych. Gdyby wszystkie podmioty chciały spełnić ten idiotyczny zapis ustawowy, to przy obecnych mocach przerobowych ośrodków szkoleniowych straży pożarnej - tak z 150-200 lat zajmie szkolenie inspektorów.
Co raz więcej obowiązków zrzuca się na pracodawców i podmioty gospodarcze - tylko skąd ci ludzie mają na to wszystko brać kasę ???
Zamiast zarabiać i rozwijać firmy muszą co raz bardziej kombinować jak realizować co raz głupsze wymysły ludzi co tworzą prawo i podpierają swoją niekompetencję rzekomymi wymogami Unii....
NIECH WRESZCIE KTOŚ ZACZNIE MYŚLEĆ - to to za nasze podatki ciężko wypracowane utrudniają nam życie a nie ułatwiają.
Czas chyba na klarowne przepisy a nie pisanie ustaw pod tych co później nabijają sobie kabzę.
Jeszcze jedno - specjalista bhp a specjalista ppoż., to są dwie różne specjalności i działają na podstawie różnych przepisów, więc nie mieszajmy pojęć......
gural8813 / 217.28.158.* / 2009-01-17 18:14
witam was forumowicze. Te uprawnienia inspektora ppoż nie sa takie trudne do zdobycia z tego co slyszalem. moj ojciec prowadzi firme a ja jestem u niego zatrudniony i wysyla mnie na szkolenia na inspektora ppoż a miejsca wolne sa i nie tylko moze to przeprowadzac psp lecz moga przeprowadzac tez firmy pod patronatem psp. ja jade 04.03 tego roku na takie szkolenie zgloszenie juz wyslalem i kase niedlugo wplace. szukajcie w necie o takich firmach napewno sa tez inne niz ta z ktorej ja usulug bede korzystal no wlasnie i nie mylcie pojec bhp i ppoz bo to wogole inna bajka;p
grabur / 193.239.59.* / 2009-03-27 16:58
nie każydy pracodawca ma dzieci do wysłania ,wysyłamy następnego i płacimy i płacimy -------------------------------
mm28 / 83.23.43.* / 2009-01-19 15:39
witam. ja tez chciałem uzyskać informacje na temat takiego kursu i w szkole psp powiedzieli ze w tym roku nie ma szans na taki kurs. dla ciekawych powiem tak
jestem strażakiem ochotnikiem i mam kursy
ratownika medycznego, kurs szeregowca(podstawowy), kurs operatorów sprzętu czyli( kierowca i obsługa sprzętu mechanicznego), kurs dowódcy, kurs pilarzy,kurs ratownictwa drogowego. w zeszłym roku odnawiałem te wszystkie kursy w związku z nowymi przepisami i przechodziłem badania lekarskie i "komorę dymową" ( jeżeli ktos nie wie co to jest to tłumacze, ciemne pomieszczenie, zadymione temp. ok 60, C, tunele z krat przez które trzeba sie przeciskać w pełnym wyposażeniu z aparatem powietrznym). na wszystkich tych kursach byliśmy szkoleni od ewakuacji przez gaszenie pożaru, wypadki drogowe, kolejowe i ratowanie życia.
jednak te wszystkie kursy nie wystarczą zeby pracodawca nie musiał mnie wysyłac na jakieś kursy, których nie ma i nikt nie wie kiedy będą i gdzie.jedyne co wiadomo to 1300 zł. kpina
J.T. / 83.8.146.* / 2009-01-17 08:38
""""Na razie""""" nic nikomu nie daje .
Tą idiotyczną !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ustawę należy ZLIKWIDOWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ela1 / 80.54.200.* / 2009-01-16 08:42
No pięknie! KARA KARA ale za co. W polsce do przeprowadzenia takich szkoleń są upoważnione trzy firmy i wszystkie terminy do KOŃCA ROKU są już zajęte, a Inspektro daje ulgę w nieukaraniu do KOŃCA STYCZNIa ŚMIESZNE! Ale w końcu żyjemy w pięknej mądrej Polsce gdzie podatnika, przedsiębiorcę RAZ GO KIJEM A RAZ BATEM
cybhan / 83.13.67.* / 2009-01-16 07:49
Witam!
Hm.. chyba coś tu nie tak..co ma piernik do wiatraka.
Pokickało się niektórym!
BHP-owiec to nie inspektor ochrony p.poż.
Są to dwie rózne srawy. Kto może byc inspektorem BHP , specjaista bhp określa ustawa o słuzbie bhp.
Inspektor ochrony p.poż. to zupełnie inne stanowisko.
Proszę tego nie łaczyć.
Uważam też,że powierzanie inspektorowi bhp czy specjaliście
bhp prowadzenie spraw z zakresu p.poż. jest sprzeczne z ustawą o słuzbie bhp oraz Kodeksem Pracy. W ustawie i Kodeksie wyraźnie zabrania się powierzania pracownikom bhp wykonywania innych
prac niz tych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Czegoś tu nie rozumię.Albo osoba pisząca ten artykuł nie bardzo wie o czym pisze albo zmieniła się ustawa o słuzbie bhp o czym nic nie wiadomo?!!
Pozdrawiam
Księgowa 100 / 88.199.174.* / 2009-01-16 08:14
Sądzę że łączenie Inspektora BHP ze specjalistą ppoż jest dobrą sprawą dla pracodawców. Co prawda mniejsza korzyść jest dla inspektorów BHP dodatkowe szkolenia, kursy itp …. ale zawsze można to wliczyć w koszty i podnieść wynagrodzenie jest tylko druga sprawa czy inspektorom BHP będzie się chciało podnieść kwalifikacje .... :)
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-01-16 09:42
Jestem inspektorem BHP i chce mi się, ale nie mam wolnych 2300zł, aby zapisać się na kurs inspektorów ochrony P.Poż. A jeżeli mój pracodawca skieruje mnie i zapłaci to i tak w tym roku nie ma już nigdzie wolnych miejsc na tych kursach!!!! Bo inspektorów szkolić mogą tylko szkoły pożarnicze prowadzone przez MSW. Mam wyższe wykształcenie techniczne, i prawno administracyjne, mam już 43 lata stażu pracy i 59 lat życia przez 9 lat byłem prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w mojej wsi, organizowałem zawody pożarnicze i uczestniczyłem w takich zawodach. Czego jeszcze nauczy mnie ten 9 dniowy kurs za 2300 złotych w tym 1000zł koszty hotelowe, czego nie nauczyłem się wcześniej? Przecież mogę przeczytać z podręcznika i aktualizować swoją wiedzę w drodze samokształcenia co stale robię. Wszyscy płacimy podatki, z których utrzymywane są armie urzędników, może zamiast takich pomysłów z kursami i zaświadczeniami ministerstwo Pracy i MSW oraz PIP i PSP opracowaliby wspólnie komplet materiałów szkoleniowych i opublikowali je w Internecie za darmo, aby każdy pracodawca i każdy pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo p.poż. mógł się przygotować samodzielnie do zdania egzaminu praktycznie a nie w postaci urzędniczego sprawdzania wiadomości i papierka. Praktycznie to znaczy tak, że wykona wszystko co trzeba aby kontrola stanu p.poż w jego firmie nie stwierdziła żadnych uchybień. Jeżeli mam w moim zakładzie pracy spełnione wszystkie wymagania dotyczące prewencji pożarowej a tylko nie mam papierka z tytułem inspektora p.poż. To czy to będzie powód do karania mojego pracodawcy mandatami bo nie zatrudnia osoby z papierkiem na którym nadano mu tytuł inspektora ochrony przeciwpożarowej? Czy to papierek z pieczątkami umieszczony w złotej ramce chroni zakład przed pożarem, czy prawidłowe utrzymywanie w sprawności i gotowości sprzętu oraz posiadanie umiejętności posługiwania się tym sprzętem, posiadanie planów ewakuacji i procedur kontroli zabezpieczeń, itp. itd. Kto wie co trzeba mieć i jak zorganizować, temu nie będę tu robił za darmo wykładu? Ale może to Pani Minister z klucza partyjnego właśnie tego nie wie?!
Dartek / 77.115.71.* / 2009-01-18 13:54
Oj , mądre słowa . Polska to jednak piękny kraj .
Przepis wchodzi 18 I 2009r . Do końca stycznia 2009r łaskawie PIP nie będzie karać , po tym terminie kara 1000 zł , recydywa 5000 zł , następnie sąd i 30000 zł , a co później szara strefa ?.
Prowadzę działalność od 15 lat i już teraz większość podwykonawców , których czasami zatrudniam chce żeby im płacić bez rachunku .
Czasami prowadzę roboty w 5-6 miejscach na raz i do czego mi taki taki specjalista .
Brnijmy tak dalej w durne przepisy a Słowacja już ma Euro . Pozdrawiam
TKPL / 78.8.20.* / 2009-01-15 22:59
Ja czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego w tę grę wplątujecie tzw. BHP-owca? Służba BHP w zakładzie ma ściśle określony zakres obowiązków i nie ma tam nic o ppoż. Katalog tych zadań jest zamknięty sformułowaniem o nieobciążaniu służby BHP innymi zadaniami niż w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Może rozporządzenie się zmieniło, a ja nic o tym nie wiem.
Havrankowa / 83.13.67.* / 2009-01-16 07:57
Witam!
Słusznie! Artykuł ten pisał ktoś kto nie ma pojęcia o Słuzbie BHP.Kodeks Pracy oraz Ustawa o słumbie bhp wyraznie określa kto jest techikiem bhp a kto specjalistą itd.
Ba, przepisy o słuzbie bhp zabraniaja wręcz powierzania pracownikom sluzby bhp innych prac niz związanych z bhp w zakladzie pracy. inspektor ochrony p.pożarowej to zupełnie inne stanowisko pracy.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-01-16 10:00
Hawrankowa ale mówimy o małych zakładach, w których nie ma obowiązku etatowego inspektora BHP a tylko jest pracownik zatrudniony stale przy innej pracy, który wykonuje obowiązki w zakresie BHP np przez 4 godziny tygodniowo i teraz powinien być drugi pracownik wykonujący obowiązki inspektora p.poż. również przez określoną ilość godzin tygodniowo bo wszak w zakładzie, w którym pracuje kilka osób nie będzie się zatrudniać Inspektorów nawet na 1/4 etatu skoro obowiązkowy jest 1 etat w służbie BHP na 100 - 300 pracowników w zależności od zagrożeń.
Zygmuntsz / 87.205.227.* / 2009-01-15 20:47
TYLKO POlska mogła sie na to zgodzic a może króryś z posłów lub grupa chcą otworzyc szkołę P.POŻ i na tym zrobić ne mała kase.BZDURA,BZDURA i jeszcze raz bzdura.Tusk razem z całą swoją ekipa i parlamentem do roboty brać się za szkolenia i brac kase.
SKaNDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-01-16 10:13
Masz rację, jeżeli poczyta się dyrektywy Unii Europejskiej to w wielu sprawach prawo stanowione w Polsce rzekomo dla wypełnienia wymogów UE jest wypaczeniem unijnych zasad zawartych w dyrektywach, gdyż Polscy urzędnicy i politycy nie potrafią zrozumieć, że prawo stanowione wg dyrektyw europejskich ma służyć osiąganiu określonych celów a nie pisaniu ustaw i rozporządzeń wg bezmyślnych tłumaczeń dyrektyw przez tłumaczy niemających wiedzy merytorycznej w dziedzinie, której dotyczy dyrektywa. Tak było kilka lat temu z dyrektywą wodną, gdy ówczesny minister zdrowia wydał rozporządzenie, które mogły w Polsce wykonać tylko 2 zakłady wodociągowe a reszta powinna była zostać natychmiast zamknięta, jako niespełniająca wymogów wymyślonych przez ministra. Dopiero, gdy dyrektorzy i prezesi firm wodociągowych na forum Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie ośmieszyli pana ministra za jego bajeczne rozporządzenie to ten łaskawie je zmienił.
wuj50 / 83.9.165.* / 2009-01-13 19:00
A gdzie jest PO, gdzie jest poseł PALIKOT, gdzie jest Sejm - WSZYSCY OBIECYWALI PRZYJAZNE PAŃSTWO !!!
podatnik / 2009-01-13 16:07 / Bywalec forum
Czy ktoś wie gdzie można przeszkolić tego pracownika. Nie natrafiłam na żadne oferty takich szkoleń. Czy chodzi o to żeby dać zatrudnienie emerytowanym strażakom .
havrankowa / 83.13.67.* / 2009-01-16 07:59
witam!
szkolenia takie prowadzą ośrodki szkoleniowe przy Komendach Wojewódzkich Strazy Pożarnych.Kosztują srednio 1200-1500 zł.
Pozdrawiam
Henia / 80.54.27.* / 2009-01-15 22:21
Tak w Warszawie w Wyższej Szkole Panstwowej Strazy Pożarnej koszt za 5 dni 1250 zł polskich + wyzywienie i noclegi we własnym zakresie w sumie około 2 do 2,5 tys zł
Martika26 / 77.253.228.* / 2009-01-14 12:51
http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/nowe;przepisy;bhp;beda;kosztowaly;firmy;do;4;37;mld;zl,113,0,406897.html
Maciekkkkk / 86.111.102.* / 2009-01-13 21:26
ten przepis jest chory i to łagodne określenie, a konkretnie to kto może szkolić w zakresie inspektorów p.poż. bo są to tylko szkoły podoficerskie PSP
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-01-16 10:26
Osrodek szkolenia PSP w Częstochowie, Krakowie, i Warszawie i na razie tylko tam są te kursy organizowane.
Junosza / 83.29.101.* / 2009-01-13 16:51
Brawo dla Donalda - prawdziwy Liberał i jastrząb przedsiębiorczości!
pixi35 / 79.185.145.* / 2009-01-13 23:07
A co ma Donald do tego ? Może w pierwszej kolejności doucz się. to UE wymusiła na nas te przepisy i wiele innych idiotycznych od 01.01.2009. Tak to jest jak wypowiada się ktoś kto zielonego pojęcia nie ma o tym o czym mówi.
fhmaciejka / 83.26.97.* / 2009-01-15 21:18
Przeczytaj Dyrektywę UE, tam nie ma obligatoryjnego obowiązku zatrudnienia specjalisty p-poż.
J.T. / 83.8.143.* / 2009-01-13 09:49
Super debilny przepis !!!!
Trudno z tym idiotyzmem polemizować - szczyt głupoty !!!
A inspekcja pracy będzie się wykazywać i zgarniać pieniądze !!!
Obtwatel / 79.187.34.* / 2009-01-13 09:27
Tak to jest gdy mamu bandyckie państwo, bo rządzą nim bandziory, które wkrótce nałożą na nas kolejne obciążenia bo w nowym roku muszą sobie przyznać premie!
marek 19.53 / 83.24.24.* / 2009-01-12 14:47

nie będzie kontrolował realizacji tych obowiązków... do końca stycznia 2008 roku

to wręcz fantastyczne. Albo się mylę albo mamy 2009.


obowiązek na wszystkich przedsiębiorców zatrudniania osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i udzielanie pierwszej pomocy.


Jestem ciekaw jak to ma wyglądać w firmie z jednym pracownikiem. Rozumiem, że jak spadnie z drabiny , połamie sobie nogi i straci przytomność to będzie zobowiązany do do zrobienia sobie reanimacji i odwiezienia do szpitala.
axxel / 83.143.213.* / 2009-01-12 14:23
no cóż , czeka Polskę jeszcze niejeden parados , wymyslony wspólnymi siłami urzedników UE i Polski,
czy ktoś pokusi sie o wyliczenie , ile miejsc pracy ubedzie z powodu tylko tego jednego "absurdalnego" wymogu, szczególnie jezeli chodzi o najmniejsze firmy?

Najnowsze wpisy