Forum Forum podatkoweVAT

Budowa domu przez firmę, a stawka VAT.

Budowa domu przez firmę, a stawka VAT.

OM STUDIO / 84.10.184.* / 2015-10-17 21:15
Dzień dobry,

zwracam się z prośbą o opinię nt. następującej sytuacji. Jestem architektem, prowadzę działalność w zakresie projektowania architektonicznego, ostatnio do PKD dodałem także działalność związaną z usługami budowlanymi. Jeden z moich ostatnich klientów zapytał czy jest możliwość żebym całościowo zajął się przebudową jego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (projekt + wykonanie budowy). Ponieważ od jakiegoś czasu myślałem o tym, żeby swoje projekty także realizować - budować, zgodziłem się. Przygotowałem projekt budowlany na podstawie odrębnej umowy (stawka VAT 23%). A teraz, przy pomocy znajomej ekipy budowlanej (podwykonawca) zamierzam tę przebudowę przeprowadzić. Zdaję sobie sprawę, że obowiązuje mnie tutaj preferencyjna stawka VAT w wysokości 8 % na całość budowy (dom spełnia warunki, ma mniej niż 300 m2). Tj. kupuję materiały budowlane z 23% VATem, a klientowi wystawiam na końcu fakturę VAT za całość (robocizna + materiały) z 8% stawką VAT. I teraz moje pytanie:

Co z usługami towarzyszącym?. Będę musiał wynająć geodetę, kierownika budowy. A także, oprócz przebudowy samego budynku, będę musiał wykonać roboty towarzyszące - instalacje zewnętrzne: elektryczne i kanalizacyjne na działce (od budynku do granicy działki, zwracam uwagę, że to nie są przyłącza), chodniki na działce, taras itd. Czy będę musiał jakoś podzielić całą usługę i: budowę domu (robociznę z materiałami) zafakturować na 8%, a osobno wyszczególnić usługi: kierownika budowy, geodety, budowę chodników na działce i te rzeczy objąć VATem 23%? Czy może na całość mam prawo wystawić fakturę pt. "Przebudowa budynku mieszkalnego" z VATem 8%. Będę wdzięczny za merytoryczną odpowiedź.

Najnowsze wpisy