Forum Polityka, aktualnościKraj

Budżetówka dostanie niewiele

Budżetówka dostanie niewiele

Money.pl / 2008-05-16 08:13
Komentarze do wiadomości: Budżetówka dostanie niewiele.
Wyświetlaj:
maralara / 88.156.96.* / 2008-06-08 17:26
szlag mnie trafia jak słyszę ze i tak sporo dostaliśmy. Ja pracuje w budżetówce od ponad dwóch lat i zarabiam najniższą krajową (czyli na rękę ok. 850 zł), a podwyżka z kwietnia tego roku wyniosła ok. 50 zł brutto. normalnie żarty.Jak już piszecie o podwyżkach, to nie ze sfery budżetówki... bo to nie prawda.
belfer / 83.175.191.* / 2008-06-06 17:44
"Słabiutki macie związek "- 300 tys ludzi... no, rzeczywiście słabiutki... ale słusznie organizujesz dziatków na wrzesień bo coś czuję, że we wrześniu postrajkujemy.
pp. / 193.111.41.* / 2008-05-21 22:13
A w przyszlym tygodniu w przedszkolu moich dzieci (publicznym) zadecydowano o jednodniowym strajku. Czyli jak zawsze ofiara sa ci, ktorzy nie sa w ogole strona - rodzice.

Do nauczycieli na forum - ja rozumiem, ze praca ciezka i marnie platna. Ale marniutki macie zwiazek, potrafi zdecydowac o strajku udezajacym w najslabszych zamiast szukac rozwiazan z mocodawcami oswiaty.

Slabo to widze. Zaczynamy wprawdzie od strajkow jednodniowych, ale zaczynam organizowac dziadkow na wrzesien. Bedzie festiwal w szkolach: kto i czego zada, potrzebuje albo mu sie nalezy.

:(

P.
mś / 85.89.191.* / 2008-05-16 20:03
"Zdaniem Ministerstwa Finansów tak wysokie podwyżki nie są uzasadnione ani wydajnością pracy w Polsce...". Drodzy państwo, nie mówi się źle o sobie.
konserwa / 158.75.30.* / 2008-05-16 13:03
Nie nauczyciele nie muszą pracować w szkołach, ale kto tych pryyywatnych przedsiębiorców nauczyłby liczyć, czytać i pisać (ciekawe jak swoje biznesy by prowadzili bez tego). Trochę szacunku panowie biznesmeni, bo w szkole wydajności nie można zmierzyć. Jeśli przyjdzie na nauki kretyn to z niego żaden nauczyciel geniusza nie zrobi. A może wydajność policzyć liczbą dzieci w klasie gdy będzie 100 to 100% normy gdy 200 to 200% normy. Zanim ktoś zacznie mądrzyć na temat wydajności niech się zastanowi czy chciałby by jego dziecko chodziło do takiej szkoły z klasami 100 i 200 osobowymi. Przez ostatnie 4 lata inflacja razem wzrosła o 14,5 %, a w mojej firmie nie było podwyżki od 5 lat i co wy na to???
rospuda / 79.188.238.* / 2008-05-16 10:13
radykalne = niewiele
rzeczywiście "za mówienie prawdy mu nie płacą "
historyk ma kłopoty z matematyką, dlatego ta fundacja Dar Gdańska zbankrutowała.

Donald Tusk
DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ PO
Polska zasługuje na cud gospodarczy
Podpisanych w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej

1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
2. R a d y k a l n i e podniesiemy płace dla b u d ż e t ó w k i, zwiększymy
emerytury i renty
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych,
mostów i obwodnic
4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i
zlikwidujemy NFZ
5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z
ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku
8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do
domu i inwestować w Polsce
9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

rzeczywiście "za mówienie prawdy mu nie płacą "
A kaczorek ma mototek / 79.184.22.* / 2008-05-17 14:19
jest ich więcej 73 :
Lista 73 obietnic D. Tuska


Skrupulatni Internauci doliczyli się 73 obietnic, które związują Donalda Tusk na następne lata rządów:

1. Obrona praw pracowników .
2. Wspieranie przedsiębiorczości i zmiana prawa na korzystniejsze dla pracowników i pracodawców.
3. Obniżenie podatków i “danin publicznych”.
4. Wzrost płac pracowników sektora publicznego.
5. Pomoc ze strony państwa dla “najsłabszych”.
6. Ograniczenie deficytu.
7. Bezpieczne wprowadzenie Euro.
8. Zahamowanie wzrostu inflacji.
9. Większe środki na rozwój i edukacje.
10. Radykalne uproszczenie prawa podatkowego, gospodarczego i trybu poboru ZUSu
11. Uproszczenie procedur zakładania firm.
12. Prywatyzacja kluczowych firm polskiej gospodarki.
13. W przypadku firm należących do Skarbu Państwa - rzetelne wybierania zarządów i rad nadzorczych.
14. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
15. Wsparcie projektów infrastrukturalnych UE dot. bezpieczeństwa energetycznego.
16. Przyśpieszenie budowy obwodnic i autostrad.
17. Wyeliminowanie barier prawnych blokujących szybki rozwój infrastruktury.
18. Modernizacja PKP
19. Powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu.
20. Wprowadzenie możliwości załatwiania spraw państwowych (podatki itp.) przez Internet.
21. Gospodarczy “powrót Polski nad morze”.
22. Mądre wykorzystywanie funduszy europejskich.
23. Decentralizacja władzy.
24. Wsparcie rozwoju regionalnego.
25. Modernizacja wsi i rolnictwa
26. Usprawnienie procesu składania wniosków o dotacje unijne.
27. Reforma instytucji publicznych obsługujących rolnictwo.
28. Ekologiczna produkcja żywności.
29. Wytwarzanie biopaliw i biogazów.
30. Reforma systemu ubezpieczeniowego rolników.
31. Rozwój rybołówstwa.
32. Ochrona środowiska.
33. Wdrożenie programu Natura2000
34. Wprowadzenie polityki solidarnego państwa.
35. Ułatwienie młodym startu zawodowego.
36. Obniżenie bezrobocia.
37. Długoterminowe uniknięcie zagrożeń demograficznych.
38. Rozwój edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich.
39. Oddanie sprawy edukacji dzieci rodzicom.
40. Podniesienie pensji nauczycielom.
41. Zmiana mechanizmów finansowania edukacji.
42. Zwiększenie miejsc pracy dla ludzi powyżej 50 roku życia.
43. Reforma emerytalna.
44. Poprawa jakości służby zdrowia.
45. Zwiększenie powszechnego dostępu do służby zdrowia.
46. Podwyższenie pensji pracownikom służby zdrowia.
47. Podział NFZ na kilka konkurencyjnych zakładów ubezpieczeniowych.
48. Reformacja polityki refundacji leków.
49. Ułatwienie zdobywania specjalizacji lekarzom.
50. Ułatwienie osobom niepełnosprawnym zdobycie wykształcenia i pracy.
51. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
52. Zmiana ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie.
53. Stabilizacja finansowa sektora kultury.
54. Organizacja Euro 2012
55. Program “Boisko w każdej gminie”
56. Wsparcie sportu wyczynowego.
57. Odbudowa zaufania obywateli do władzy
58. Ograniczenie przywilejów władzy
59. Likwidacja zagrożeń korupcyjnych.
60. Zmiany w prokuraturze (min. rozłączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego).
61. Reforma prawa karnego.
62. Zmiana systemu odbywania kar.
63. Prowadzenie walki z przestępczością.
64. Zapewnienie bezpieczeństwa i praworządności w Polsce.
65. Budowa systemu ochrony i ratownictwa ludności.
66. Dokończenie reformy administracji publicznej.
67. Wprowadzenie e-dowodu osobistego.
68. Zmiana sposobu prowadzenie polityki zagranicznej.
69. Dbanie o interesy Polski w UE
70. Udział Polski w dbaniu o bezpieczeństwo światowe.
71. Realizacja polityki historycznej.
72. Uzawodowienie Wojska.
73. Zakończenie misji w Iraku w 2008 r.
Elendir / 2008-05-16 09:53 / Łowca czarownic
Wydajność pracy w budżetówce również dlatego że coraz mniej kompetentni ludzie tam zostają. Ci bardziej zdolni trafiają do sektora prywatnego. Pytanie co wolimy: bardziej narzekać na budżetówkę czy więcej jej płacić.

A rozwiązanie podwyżka równo dla wszystkich będzie oznaczać że będziemy więcej płacić i bardziej narzekać.
leiho / 2008-05-16 11:58 / "Tu Ne Cede Malis"
najlepiej natychmiast sprywatyzowac szkoły, przekazac rodzicom pieniadze jakei płaca w podatkach, neich wydają je na nauke swoich dzieci -(lub na wódkę, w koncu to ICH dzieci, a nie panstwowe). I tyle, po problemie z zwiazkowcami itd. Ostatecznie, choc to nie do konca dobre, wprowadzic bon edukacyjny, scisle powiązany z UCZNIEM, i przekazywac go szkole ksztacącej.
Elendir / 2008-05-16 14:07 / Łowca czarownic
Tak nie może być. Pewien poziom socjalu musi być. Bo czy powiesz niepełnosprawnemu dziecku że samo sobie będzie musiało zapracować na utrzymanie? Może to drastyczny przykład ale pokazujący że druga skrajność też nie jest dobra.
tyui / 62.233.185.* / 2008-05-16 13:40
tylko ze potem takie dziecko nigdzie roboty nie znajdzie i pojdzie doic panstwo zasilkami i inna pomoca sacjalna
leiho / 2008-05-16 08:22 / "Tu Ne Cede Malis"
Pracuje w prywatnej firmie. DLa mnie normalna sytuacjąjest, ze o podwyzkach decyduje zysk, wydajnosc, sytuacja firmy. Obecnie jest zła, ze względu na charakter branzy i kurs euro - moja firma ma duuuzo mniejsze zyski niz rok czy 2 lata temu. W efekcie zarabiam MNIEJ niz 2-3 lata temu, co jest przykre, ale ani mi w głowie ządać nierealnych podwyzek. Chcialbym, ale ja wiem co to ekonomia. Poszukam innej pracy, jesli sytuacja bedzie trwała dalej tak jak teraz (a raczej bedzie). A związkowcy co? DAJ IM, DAC IM, CHEMY PODWYZEK - bo im sie NALEZY. Mam nadzieje, ze rząd nie ulegnie tym chorym żądaniom. Ja nie mam prawa do strajku i nie chce go - chce wiecej zarabiac, ale rozumiem realia. Oczywiscie, PO ulegnie, predzej czy pozniej, a przed wyborami na pewno. Socjalizm pełna geba, rozdawanie naszych podatków, ech... Szkoda gadac, tu siędługo nic nie zmieni, skoro mentalnosc jest jaka jest, bykle nagrabić do siebie, kosztem innnych.
gandia / 89.228.158.* / 2008-05-18 15:17
No to prosze isc sobie po studiach na nauczyciela i zarbiac 800 zł użerajac sie z dzieciakami. Ciekawe czy wtedy bedzie Pan probowac zrozumiec realia i czty latwo bedzie usprawiedliwic to, ze pracownicy fizyczni zarabiaja mniej, mimo czesto duzo mniejszej efetywnosci. A poza tym, jak ogranicza sie stale prawa nauczyciela, ktory moze mniej niz uczen to skad maja byc wyniki pracy? Czy Pana szef tez ma mniejsze kompetencje niz Pan!?
gandia / 89.228.158.* / 2008-05-18 15:17
No to prosze isc sobie po studiach na nauczyciela i zarbiac 800 zł użerajac sie z dzieciakami. Ciekawe czy wtedy bedzie Pan probowac zrozumiec realia i czty latwo bedzie usprawiedliwic to, ze pracownicy fizyczni zarabiaja mniej, mimo czesto duzo mniejszej efetywnosci. A poza tym, jak ogranicza sie stale prawa nauczyciela, ktory moze mniej niz uczen to skad maja byc wyniki pracy? Czy Pana szef tez ma mniejsze kompetencje niz Pan!?
cios / 79.188.238.* / 2008-05-16 10:16
nie daj bo my chcemy , tylko daj co OBIECAŁEŚ !

jeśli szukasz zysku w szkole w pogotowiu albo w straży pożarnej, to może poczekamy jak ci się chałupa zacznie palić, może wtedy zmądrzejesz mądralo !

klasyczny bohater wesołego romka
uytr / 62.233.185.* / 2008-05-16 08:26
a gdzie masz tu szanse na zysk w panstwowym szkolnictwie?
leiho / 2008-05-16 09:26 / "Tu Ne Cede Malis"
a kto im kazep racowac w panstwowym szkolnictwie? Niech idą do prywatnego biznesu, znosza humory szefa, stres o jakim nie mająpojęcia, prace po godzinach, zebrania o p*********, gadki szmatki - rozne firmy widziałem, niewiele dobrych wiec niech cwaniaki sprobuja popracowac rzetelnie. Znam tez nauczycieli wielu, ze 3 ktorzy pracowali w prywatnych szkołąch - UCIEKLI do panstwowych, bo woleli pracowac po 20 g. w tygodniu a nie 40, fakt, zarabiaja o 1.2 mniej, ale maja luz. Wiec niech siedza cicho na de.. i nie narzekają, jesli taki wybrali zawód.
hgfd / 62.233.185.* / 2008-05-16 09:37
a kto wtedy bedzie uczyl? a te argumenty to sa do d**y, i przestan p*******ć ze tylko ty masz stresy, bo nie znasz praktyki pracy nauczyciela... A ja znam firmy prywatne gdzie tak nie jest i co? Mozemy sie tak licytowac, a nie o to tu chodzi.... Kazdy chce godnie zyc i o to walczy...
wer3 / 80.52.132.* / 2008-05-16 08:13
POdebilizm w praktyce.....
xyz1 / 212.182.117.* / 2008-05-16 08:18
jaki debilizm?? pracuje w sektorze prywatnym, jakbym powiedziala szefowi ze strajkuje bo od 5 lat nie mam podwyzki to by mi sie zasmial w twarz.
Nauczyciel ktory pracuje 4 godziny dziennie zarabia tyle co ja, tlumaczenie ze siedza w domu nad klasowkami, ze musza sie doksztalcac za swoje pieniadze a inni co??
po drugie skad wziac pieniadze na te podwyzki????
miśka / 83.30.217.* / 2008-05-19 22:17
czyżbyś zarabiała mniej niż salowa z wykształceniem podstawowym?chyba rzeczywiście masz tylko podstawowe ukończone z trudem i urazy do nauczycieli za słabe oceny , bo kompletnie nie znasz realiów pracy w szkole
ja123456 / 83.30.217.* / 2008-05-19 22:16
czyżbyś zarabiała mniej niż salowa z wykształceniem podstawowym?chyba rzeczywiście masz tylko podstawowe ukończone z trudem i urazy do nauczycieli za słabe oceny , bo kompletnie nie znasz realiów pracy w szkole
xyz1 / 212.182.117.* / 2008-05-26 14:32
nie obrazaj innych salowa to tez czlowiek i jej prace nalezy szanowac bo jak trafisz do szpitala to ona ci bedzie tylek podcierala i wtedy zobaczymy co powiesz.
Skoro jestes nauczycielem i takie glupoty wypisujesz to powinienes/nnas sie wstydzic i isc do lopaty a nie uczyc innych

ps moi znajomi nauczyciele maja ok 4 tys brutto uwazacie ze to malo????????
miśka / 83.30.195.* / 2008-06-09 19:39
Trzeba się było pilniej w szkole uczyć , bo kompletnie nie zrozumiałaś o czym piszę. Jeśli jednak tak szanujęsz ludzi pracujących fizycznie to zgodnie z Twoim pokrętnym rozumowaniem dlaczego obrażasz ludzi pracujących łopatą , przecież jak umrzesz to trzeba Cię będzie zakopać " i zobaczymy co wtedy powiesz?

PS. podaj adres szkół Twoich dobrze zarabiających, znajomych nauczycieli , natychmiast tam się zatrudnię bo ja muszę na te pieniądze pracować ok.3,5 miesiąca.
bnm / 62.233.185.* / 2008-05-16 08:25
czlowieku popracuj troche jako nauczyciel, a potem takie debilizmy pisz - ktory nauczyciel pracuje 4h? oczywiscie wg ciebie za ta "znikoma" reszte jak klasowki (ulozenie i sprawdzanie), zebrania, kolka, kosultacje z rodzicami to juz po co placic... obys cudze dzieci uczyl
jan kowalski / 2008-05-16 20:53 / Tysiącznik na forum
co za bełkot!! Nauczyciel nie pracuje nawet tych 4 godz. dziennie jeśli doliczyć mu 3,5 miesiąca pelnopłatnego urlopu. A w te sprawdzanie zesztow, klasówek, zebrania czy przygotowania do lekcji, to juz chyba nikt nie wierzy, no, moze tylko sami nauczyciele. Metka jest prosta - zlikwidować Kartę Nauczyciela, zwolnić polowę nieuków, reszcie zaproponować pracę w normalnym wymiarze czasu pracy i uczciwie im za to zaplacić. I nie trzeba nic prywatyzować, a w państwowych szkolach pozostaną dobrzy nauczyciele, nie komucho-cwaniaki typu Broniarz.
miśka / 83.30.195.* / 2008-06-09 19:27
zapisz się do partii i startuj w wyborach , tam jest miejsce dla tych co się na wszystkim "świetnie" znają
tylko pracować na nich muszą inni.
xyz1 / 212.182.117.* / 2008-05-16 08:48
a co ty myslisz ze ja w prywatnej firmie pracuje 8 godzin ze nie biore pracy do domu nie zostaje po godzinach????
Nauczyciel jak nie dostanie za nadgodziny to ma wszystko w d..pie, sprobuj upomniec sie o nadgodziny w prywatnej firmie zobaczymy jak dlugo popracujesz.
Myslisz, ze tylko nauczyciele musza sie doksztalcac, inne grupy to nie????
leiho / 2008-05-16 08:24 / "Tu Ne Cede Malis"
z naszych podatków xyz, z naszych chorych podatkó :)) Dadzą im :))) Nie rozumiem, - chcesz wiecej zarabiac? Znajdz inna prace, proste i logiczne. Kazdy by chcial, tylko ze palcem sie nie chce ruszyc , lepiej krzyczec "dawaj więcej , a jak nie to zrobimy strajk i blokade Warszawy". Ja bym tych zwizkowców pogonił pałami i tyle.
miśka / 83.30.195.* / 2008-06-09 19:22
napisz cwaniaczku ile zarabiasz, bo nauczciela potrafisz rozliczać ale siebie nie.napisz ile lat pracowałeś jako nauczyciel skoro tak się na tej pracy i płacyznasz?
gandia / 89.228.158.* / 2008-05-18 15:23
Chcialam zaznaczyc, ze nauczyciele tez placa te podatki!
gandia / 89.228.158.* / 2008-05-18 15:22
Czlowieku lecz sie!
xyz1 / 212.182.117.* / 2008-05-16 08:50
no to chyba to samo dotyczy nauczycieli, skoro maja malo niech sie zwolnia i ida do prywaciarza, zobaczymy jak dlugo wytrzymaja - praca po 12 godzin - zamiast 4-5, urlopu 2 tygodnie zamiast 2 miesiecy, zero zwolnien lekarskich- prosze bardzo, niech ktos pokaze mi nauczyciela ktory dobrowolnie zrezygnowal z tego
pedagog / 83.14.57.* / 2008-05-16 23:48
Je tez zrezygnowalem. Wole wyspany krecic się na jakies umowy niz drzec morde i straszyc przez pół dnia żeby kosza na głowe nie założyli. A poza tym to coraz wiecej papierów niz tego uczenia bzdur. Szkoły w obecnej formie - spędu demoralizujących się nawzajem szczeniaków, mają tą samą perspektywę trwałości, jak systemy z których się wywodzą: "Idee Lenina Wiecznie Żywe" i Tysiącletnia Rzesza.
Arcio / 83.18.17.* / 2008-05-16 15:03
Ja zrezygnowałem dobrowolnie z pracy w szkole. Praca w szkole to ogromny stres i trzeba, byś tego sam doświadczył, by nie wypisywać takich fałszywych ogólników - stereotypów. Nie jestem jakimś mistrzem świata, ale znam środowisko i wiem, że im biedniejsza oświata, tym wiekszy odsetek fatalnych nauczycieli, a co za tym idzie, więcej niedouczonych dzieci. O długofalowych konsekwencjach tego każdy sam sobie może dośpiewać...
Marcyl1 / 193.109.244.* / 2008-05-16 08:45
Ja się tak cały czas dziwie że ten nasz kochany ZUS ciągle istnieje. Z naszych podatków sobie robią szkolenia w Wieliczce, a także budują gmachy w marmurach z ZYSKU mogli by pokrywać inwestycje ale skoro ZYSKU BRAK to co KOLEJNE DŁUGI ZACIĄGAĆ KTO TO MA SPŁACAĆ A CI LUDZIE TAM PRACUJĄCY? JUŻ DAWNO POWNNI ZMIENIĆ PRACĘ A NIE CIĄGLE NAŻEKAĆ BO IM SIĘ NALEŻY TO NIE KOMUNA ludziom po prostu się nie chce!!! Dużo moich znajomych powyjeżdżało za granicę czy jest sens? W Polsce idzie zarobić i to na prawdę dużo tylko chęci A STRAJKI TO BYM JAK MÓJ POPRZEDNIK PRZEGONIŁ PAŁAMI !!!!!!!!
rewq / 62.233.185.* / 2008-05-16 08:39
swietny pomysl, ciekawe tylko kto bedzie uczyl, leczyl i porzadku pilnowal - niestety bez radykalnych metod dalej tak bedzie) a to nie wina budzetowki ze tak to wyglada
leiho / 2008-05-16 09:30 / "Tu Ne Cede Malis"
ci co bedą chciec to robic dobrowolnie. I jesli ktos im za to zpalaci. Jesli jest ianczej to a) ktos pracuje pod przymusem albo b) placimy za duzo i nie tymco trzeba. Edukacja nie jest najwazniejsza, bez jedzenia człowiek wytrzymuje kilkanascie dni i umiera i nIKT nie daje darmowego jedzenia, a bez szkoly mozna zyc całe zycie, i panujep rzekonanie, ze szkola MUSI byc za darmo (czyli 2 razy drozsza, bo w praktyce w podatkach placimy 2 razy wiecej, bo za nauczyciela + minisra, kuratora i 100 000 urzedników jeszcze). Skoro nie daje sie darmowego ejdzenia, nie rozumiem dalczego trzeba dawac darmową szkołe ludziom?

Aha, Tomas Edison nie skonczył ZADNEJ szkoly, wywalono go po kilku latach jako niereformowalnego debila. I chwałą Bogu, ze tak sięstało, bo nie mielibysmy dzis ok 6000 wynalazków jakich dokonał - lodówki, zarówki itd. Ten czlowiek wiecej dokonałdla ludzkosci, niz MILIONY przecietniaków , szkolonych w panstwowych szkołach pod przymusem.
gandia / 89.228.158.* / 2008-05-18 15:29
To jest jeden przypadek na x milionow. Reszta tych "nereformowalnych" to beznadziejne przypadki, kryminalisci i tacy, ktorzy sypia na lekcjach takim slownictwem, ze uszy wiedna.
Troszke slaby argument!
gandia / 89.228.158.* / 2008-05-18 15:25
Chcialabym, zeby twoje dzieci zostawaly w domu z braku nauczycieli. Ciekawe czy wtedy tez mowilbys- niech sobie pracuja gdzie indziej. Ktos musi to wszystko znosic, zeby wyksztalcic i wychowac takich jak ty!
MIśKA / 83.30.217.* / 2008-05-19 22:30
leiho nie ma dzieci bo ze szkołą jak widać jest na bakier, Edisonem też nie został więc skąd ma wiedzieć jak się dzieci robi?
tyui / 62.233.185.* / 2008-05-16 09:43
mnie tez wkurza ze place podatki, za mieszkanie, utrzymuje urzednikow, musze pisac pisma w kazdej sprawie... ale niestety w takim swiecie zyjemy ze szkoly beda, nauka niestety nie jest juz przywilejem , bo kazdy w teorii powinien byc "wyksztalcony"

Najnowsze wpisy