Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Bykom potrzebny bodziec

Bykom potrzebny bodziec

Money.pl / 2008-02-12 06:54
Komentarze do wiadomości: Bykom potrzebny bodziec.
Wyświetlaj:
edeejay / 2008-02-12 08:06 / Bywalec forum
witam,
jak tam wyniki kwartalne Fortisu czyżby szanse na strzał na północ ?
Krzych / 2008-02-12 07:42 / Płoteczka na forum
witam , z rana pozwolę sobie
Ma powstać rynek dla akcji za grosze
Cezary Adamczyk 12-02-2008, ostatnia aktualizacja 12-02-2008 01:57
Zarząd giełdy odpowiada na pytanie KNF. W przypadku obniżenia rynkowej wartości akcji do niewielkiej wartości spółka musi się liczyć z sankcjami, m.in. z możliwością zawieszenia obrotu
Pytanie Komisji Nadzoru Finansowego skierowane do zarządu GPW, czy zamierza podjąć kroki, które ograniczałyby niekorzystne skutki splitów obniżających wartość nominalną akcji do 1 grosza, spotkało się z szybką reakcją GPW. W piśmie wystosowanym w poniedziałek do spółek zarząd giełdy ostrzega, że w przypadku obniżenia rynkowej wartości akcji do niewielkiej wartości emitent, który dopuścił się takich działań, musi się liczyć z możliwością zawieszenia obrotu.
Giełda już pracuje nad projektem nowego segmentu, działającego w ramach rynku regulowanego, do którego trafiałyby groszowe akcje. Obecnie na giełdzie takich spółek jest 15. Do tego segmentu trafiłyby też spółki o niskiej kapitalizacji, niewielkiej płynności czy też takie, wobec których ogłoszono postępowanie upadłościowe. Również niski poziom przestrzegania zasad dobrych praktyk klasyfikowałby spółkę do tego segmentu. Jednym słowem – powstałby swego rodzaju giełdowy ranking firm niepożądanych z punktu widzenia inwestorów.
Emitenci, zarówno ci już notowani, jak i dopiero szykujący się na giełdę, muszą się liczyć z tym, że GPW może odmówić dopuszczenia lub wprowadzenia akcji do obrotu na rynku regulowanym.
Problem groszowych akcji polega na tym, że zmiana kursu o jeden grosz (najmniejszy możliwy krok notowań) doprowadza do nienaturalnych procentowo skoków notowań, które nie mają nic wspólnego z fundamentalną sytuacją emitenta. W ostatnim czasie takie operacje przeprowadziły Orzeł, Mewa, Fon i Elkop.
W przeszłości spółki przeprowadzały split akcji, by zwiększyć płynność obrotu. Niższy nominał akcji zachęcał mniejszych inwestorów do zakupu akcji. Ostatnio taką operację przeprowadziła np. Hydrobudowa Polska. W wyniku podziału akcji nominalna wartość spadła z 400 do ok. 8 zł. Jaki jednak jest sens splitu akcji, która – jak w przypadku Fon – kosztowała 50 gr, a teraz płaci się za nią 5 gr?
Nie wszyscy są jednak zwolennikami regulowania tej kwestii. Adam Ruciński z Kancelarii Audytorów i Doradców Ruciński i Wspólnicy uważa, że problem groszowych akcji rozwiązuje sam rynek. Jeśli na tych papierach jest obrót, to znaczy, że inwestorzy są nimi zainteresowani. Problem polega raczej na poprawie wizerunku organizatora obrotu (w tym przypadku GPW). Dodaje, że handel groszowymi akcjami odbywa się na większości giełd (penny stock) i nikomu to nie przeszkadza.
teraz będzie ciekawie z groszówkami:)
valjean / 2008-02-12 07:48 / Galernik
heh, chyba specjalnie dla mnie go robią ;)
nie gniewam się, tam dopiero będzie można zarobić. newconnect to mały pikuś ;))

dzień dobry
valjean / 2008-02-12 07:53 / Galernik
w tekście który wkleiłeś jest trochę niedomówień, najważniejsze - stworzą im specjalny segment "spółek groszowych"
napisali też "nie będziemy się spieszyć, nie wiem czy takie decyzje w ogóle zapadną" (sobolewski)......
kalot / 2008-02-12 08:43 / portfel / Tysiącznik na forum
2008-02-11 20:44:08 | *.*.*.* | needle
bardzo trafny ruch, ale ów segment powinien zawierać papiery także o ujemnej wartości
księgowej
kiedyś był podział ma rynek podstawowy, równoległy i wolny (pamiętacie?:-); przy czym wolny
to były akcke z dwukrotnym notowaniem, a równoległy był tu i tu
ja (ostrzożnie czy rozsądnie - zależy kto to ocenia?) omijałem raczej wolny...
...wreszcie się zdecydowałem na F*
a rynek NC ma się, wg mnie, tak do papierów z tego rynku wolnego
jak wolny do podstawowego

* wiedza dostępna Wybranym;-)
Krzych / 2008-02-12 07:53 / Płoteczka na forum
nie moje podwórko , ale może kiedyś zmienię zdanie:)
valjean / 2008-02-12 07:55 / Galernik
no risk no fun. dla mnie kupno sanwila niewiele sie różni od kupna kghm'u z tą różnicą że sanwilem nie rzucają koszyki i wbrew pozorom jest bardziej przewidywalny...
Krzych / 2008-02-12 07:59 / Płoteczka na forum
kolejka miesięczna , miliony. na S jak i K .
radekidz / 2008-02-12 07:43 / Mazur z Mazur
... i nie ma się czego oburzać ...
radekidz / 2008-02-12 07:14 / Mazur z Mazur
....jak w temacie

....aby do wiosny
max303 / 2008-02-12 06:54 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
Pobudka!!!!!!!!! i dzień dobry (:-)
11 12 13 14 15 16
na koniec starsze
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy